• Advertisement

Кандидатстване в Холандия

Напред, науката е слънце!

Кандидатстване в Холандия

Мнениеот mirela.ivanova » 20 Април 2013, 12:23:14

Здравейте, аз съм 11 клас, уча в математическа гимназия и другата година по това време ще кандидатствам в Холандски университети. Притеснява ме фактът, че дипломата ми не е цветуща, няма да бъде повече от малко над 5. Ще помоля който учи в Холандия да сподели с каква диплома е приет и в кой университет. Избрала съм си University of applied sciences Utrecht (Hogeschool Utrecht), но ще се пробвам и в други. За IELTC изпита нямам проблем, защото английския го владея отлично. И също ще съм много благодарна ако някой учащ в областта на бизнеса и мениджмънта ме светне дали се гледат специално годишни оценки по определени предмети като математика и т.н. Благодаря.
mirela.ivanova
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Кандидатстване в Холандия

Мнениеот boyko123 » 21 Април 2013, 20:28:20

Мирела, при кандидатстване за бакалавър в Холандия по принцип оценките от дипломата за средно образование нямат значение. Условието е да имаш диплома, оттам нататък се приемат всички записали се (и платили таксата за обучение :) ). Изключение правят определени специалности с много голям наплив, за които се обявява ограничен прием ("numerus fixus", restricted admission). Там университета може да наложи допълнителни условия за прием, каквито иска; в някои случаи даже е жребий. Хвърлих един бърз поглед на специалностите на английски в Hogeschool Utrect, не изглежда да са такива, но в крайна сметка най-добре могат да кажат те самите. Иначе въпросния Hogeschool се ползва с добро име като цяло.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Модератор
Модератор

Снимки: 1
Публикации в блог: 2
Благодарил: 392 пъти
Благодарено: 398 пъти

Мнениеот mirela.ivanova » 23 Април 2013, 09:29:02

Благодаря много. А тези dutch basic medical insurance колко се заплащат на месец, навсякъде пише, че са си скъпички обаче никъде не пише точно колко.
mirela.ivanova
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 27 Април 2013, 19:22:05

Базовият пакет на здравната осигуровка струва 100-110 евро месечно, варира малко между различните застрахователи. Отделно има "личен риск" от 350 евро годишно, т.е. първите 350 евро медицински разходи не се възстановяват от осигуровката. Има по-евтини студентски застраховки, които покриват само неотложна помощ, но ако учиш години тук вероятно не е добър вариант.

За хора с ниски доходи държавата отпуска финансови добавки (zorgtoeslag), които покриват личния риск; но за да имаш право на такава добавка като чуждестранен студент трябва да имаш и работа в Холандия (part-time), поне 32 часа на месец. В този случай имаш и право на финансиране от държавата на таксата за обучение, по този въпрос има отделна тема тук.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Модератор
Модератор

Мнениеот mirela.ivanova » 13 Юни 2013, 10:50:28

Благодаря ви много. Много се вълнувам и нямам търпение! Да, мисля да си намеря и работа по време на обучението, въпреки, че май няма да е толкова лесно колкото звучи :mrgreen:
mirela.ivanova
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 14 Юни 2013, 01:21:30

mirela.ivanova написа:Благодаря ви много. Много се вълнувам и нямам търпение! Да, мисля да си намеря и работа по време на обучението, въпреки, че май няма да е толкова лесно колкото звучи :mrgreen:

Ами зависи колко лесно ти звучи ;-). Сигурно няма да е лесно, но тогава ще може да се работи без разрешително, това е облекчение, а и в Randstad като цяло е по-лесно отколкото из "дълбоката провинция". Ако не планираш да научиш холандски предварително, ще ти трябва добър английски за работа, а ако знаеш добре още някой основен език също помага. Има фирми, които посредничат за работа на хора без холандски. Така че шансове има, аз лично мисля че дотогава и икономиката като цяло ще потръгне, че сега не върви на никъде... Ама едно по едно, ти първо ела :).
boyko123
Модератор
Модератор

• Advertisement

Назад към Образование