• Advertisement

Детски надбавки - Kindergeld

Форум за семейните българи.

Re: Детски надбавки - Kindergeld

Мнениеот daisymm » 8 Юни 2013, 15:04:28

Тихомир Русев написа: Здравейте ! Моля за съвет ! От февруари тази година живея и работя в Германия, жена ми дойде 1 месец по късно, тя също работи, но от месец март, затова и подадохме молбата за детски от мое име. Имаме две деца които живеят в България и ги гледа майка ми. Получихме отказ от Familienkasse nach 64 Abs.1 - нямаме право на детски, защото децата не живеят в нашето домакинство, право имала бабата - тя да подадяла молба...

Здравейте Тихомир Русев и ani1,

ето и моето тълкуване на отговора от Familienkasse по вашия общ проблем:

ani1 написа: Nach den hier vorliegenden Unterlagen leben ihre Kinder nicht in ihrem Haushalt, sondern bei den Groseltan in Bulgarien. Daher kann nach 63 Abs. 1S. 4 EStGg in Verbindung mit 2 Abs. 4S. 2 Bundeskindergeldgesetz keine Festsetzung des Kindergeldes an Sie erfolgen.

В отговор на информацията, която сте дали при попълване на молбите за Kindergeld, т.е. че децата ви не живеят при вас, Familienkasse се позовава на 64 Abs. 1 EStG и 63 Abs.1 EStGg и прави основателното предположение, че в случая съществуват 2 страни (вие и вашите родители), които могат да претендират за Kindergeld.

Familienkasse нямам как да знае, дали бабите и дядовците в България имат или нямат право да претендират за Kindergeld. Ако те са данъчно задължени в Германия по смисъла на Einkommensteuergesetz (EStG) Abs. 1 и Abs. , то те имат и правото на претенция за Kindergeld.

Липсата на право за претенция за Kindergeld от страна на вашите родители е пряко свързано с доказване на това, че не са данъчно задължени в Германия по смисъла на Einkommensteuergesetz (EStG). Намерите ли начин да докажете това, то спокойно може да пуснете възражението до Familienkasse и да си получите Kindergeld. Как да се докаже това, така че да се признае от Familienkasse, не мога да ви посъветвам.

Вариантите според мен са три:
(1) искате среща с персоналния си съветник от Familienkasse (името му ще намерите на писмото, което ви е изпратено) и обсъждате въпроса какви документи да предоставите като доказателство за това, че родителите ви не са данъчно задължени в Германия по смисъла на Einkommensteuergesetz (EStG) и следователно нямат право на претенции за Kindergeld.

(2) Отделяте 50, 80 или 100 EUR и правите консултация с адвокат, като при необходимост може да се свържете с някой от Адвокатите с български език в Германия. Един адвокат може да ви посъветва най-точно как да действате в конкретната ситуация, така че успехът ви да е гарантиран.

(3) Не трябва да се пренебрегва и подсказаното ви от Familienkasse:
ani1 написа:
...Hinweis: Die Großeltern konnen Kindergeld nach dem BKGG bei der Bundesagentur fur arbeit Familienkasse Bayern Nord beantragen.

T.e. бабата или дядото подават молба до Familienkasse, съответно или получават правото за Kindergeld (много малко вероятно) или получават отказ, който вие по-късно използвате като основание за възражение срещу отказа на Familienkasse по вашите молби.

Този вариант изобщо не го препоръчвам, защото вероятността да се завъртите в "омагьосън кръг" е много голяма. Все пак вариантът съществува и трябваше да го спомена.

Успех! И непременно споделете после как са се развили нещата ...
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
Тихомир Русев
Рейтинг: 5%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Публикации в блог: 3
Благодарил: 2036 пъти
Благодарено: 578 пъти

Мнениеот Тихомир Русев » 9 Юни 2013, 00:53:40

Много благодаря на ysmivka и daisymm ,къде да ви намеря за да ви почерпя ? daisymm- много ценни съвети -1 вариант ,със моя немски -финалът ще е като вариант 3 (омагьосан кръг).Аз вече се свързах с една българска фирма-отговорът им беше че наистина нямам право,и тук е момента да благодаря че го има този форум,иначе щях да им повярвам !Свързах се и с друга фирма ,но тук в Германия ,представлявана от българка и нейният съвет беше да подам наново молба след като децата вече са тук,не бях много сигурен и затова се обърнах за помощ към вас .Спирам се на вариант 2-в понеделник ще звъня на адвокатите от списъка,дано да се получи по телефона -най близкия ми е на 120 км, а работим почти всеки ден .Непременно ще споделям как се развиват нещата при мен и не само заради тези които четат с надежда да открият решението на своя проблем,но и заради тези които отделят от времето си за да пишат и да помагат .ysmivka и daisymm - почерпката е от мен ,къде и кога вие казвате .Между другото ,daisymm ти не си ли адвокат ? :)
Тихомир Русев
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 7 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот ysmivka » 9 Юни 2013, 13:05:07

daisymm написа:Familienkasse нямам как да знае, дали бабите и дядовците в България имат или нямат право да претендират за Kindergeld. Ако те са данъчно задължени в Германия по смисъла на Einkommensteuergesetz (EStG) Abs. 1 и Abs. 1а, то те имат и правото на претенция за Kindergeld.

За да са данъчно задължени в Германия не трябва ли да пребивават повече от 6м. в страната? Ако си живеят в България то си плащат там и данъците.
От друга страна няма да загубиш нищо ако подадеш нова молба след като децата са тук, детските трябва да получиш от месеца в който си получил и първата заплата.
Изображение

Потребители благодарили на автора ysmivka за мнението:
Тихомир Русев

Аватар
ysmivka
Златен писач
Златен писач

Снимки: 295
Публикации в блог: 29
Благодарил: 100 пъти
Благодарено: 275 пъти

Мнениеот renafik » 12 Юни 2013, 09:01:11

renafik написа:Здравейте. Най-после получих детските надбавки след 6 месеца борба с фамилната каса . Вапроса ми е следния когато подадох документите януари 2013 двете ми деца бяха тук с мен и ходеха на училище в последствие едното трябваше да се върне април месец в гърция и сега е там и можеби ще остане за една година да живее там. В момента фамилната каса ми плаща за двете деца детски . Според вас какво трябва да направя да си трая или трябва да се обадя на фамилната каса . В гърция малкия е при баща си ние сме разведени и попечителството за детето е мое , баща му не получава никави детски за него .Който знае нещо и се е сблъсквал с такава ситуация нека ме посъветва как да постъпя . В случая няма нищо незаконо , но все пак има едно но............ Благодаря предварително.
renafik
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот uida » 18 Юни 2013, 23:41:12

Здравейте момичета и момчета,
не мога да формулирам пълномощното което ще трябва, за да се взимат на док от социалните или от Нои. Трябва да упълномощя майка ми (например) да подава, взима,... от Нои, Социални грижи ... Може ли някой да помогне минал по този път.

Предварително благодаря!

Желая успех на всички във форума!

uida
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 16 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот в.шакирова » 14 Юли 2013, 09:16:55

здравейте изчетох всичко за детските но така и не намерих отговор по моя проблем моля някой да ми каже какъв е този документ който ми искат “kopie des bescheides uber den erhalt oder die einstellung der
bulgarischen familienleistungen“ аз мисля че става въпрос за документ Е411 който не ми го даватот БГ трябвало немците да си го поискат по служебен път а вече трето писмо получаве със едно исъщо съдържание въпреки че сме им ги отговорили и изпратили всички останали документи(без Е411 в отговор им писахме че трябва да си го изискат от Бг по служебен път и даже се обадихме по тел. да обясним) и сега пак искат всички документи какво да правим МОЛЯ ЗА ПОМОЩ
много сме зле с немския
А ето и целия текст на писмото
Ihr schreiben vom 28.05.2013 habe ich erhalten
über ihren einspruch kann noch night entschieden werden weil noch folgende unterlagen/nachweise von ihnen benöting werden
vollständing ausgefüllter und unterschriebener antrag auf kindergeld-ausland
kopie ihres mietvertrages
kopie des bescheides uber den erhalt oder die einstellung der
bulgarischen familienleistungen
bitte teilen sie zudem mit wo sich ihre kinder aufhalten und wer
bisher das kindergeld fur die kinder sezcon und deniz erhalten hat
sollte ich bis 25.07.2013nichts von ihren horen werde ich endgultig nah aktenlage uber ihren einspruch entscheiden
в.шакирова
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот daisymm » 15 Юли 2013, 15:24:12

в.шакирова написа:здравейте изчетох всичко за детските но така и не намерих отговор по моя проблем моля някой да ми каже какъв е този документ който ми искат “kopie des bescheides uber den erhalt oder die einstellung der
bulgarischen familienleistungen“ аз мисля че става въпрос за документ Е411 който не ми го даватот БГ трябвало немците да си го поискат по служебен път а вече трето писмо получаве със едно исъщо съдържание въпреки че сме им ги отговорили и изпратили всички останали документи(без Е411 в отговор им писахме че трябва да си го изискат от Бг по служебен път и даже се обадихме по тел. да обясним) и сега пак искат всички документи какво да правим МОЛЯ ЗА ПОМОЩ
много сме зле с немския
А ето и целия текст на писмото ...

Здравейте,

приемам, че по останалите въпроси/липсващи документи (описани в писмото от Familienkasse) всичко е изяснено, както и че детето/децата не са в Германия с родителите си, който/които работят там. Ако все пак приеманията ми са грешни (пишете, че получавате вече трето писмо), моля да ме поправите и да поясните, за да може да ви бъдем по-полезни с отговорите си.

И така, единственото неясно е какво точно представлява “Kopie des Bescheides über den Erhalt oder die Einstellung der bulgarischen Familienleistungen“. Според мен сте се ориентирали правилни, че става въпрос за Е411. Още в началото на формуляра пише "Институцията от държава-членка, компетентна за предоставяне на семейни обезщетения (във вашия случай Германия) и която желае да узнае дали членовете на семейството имат право на семейни обезщетения в страната на пребиваване (във вашия случай Германия) попълва част А в два екземпляра и ги изпраща на институцията в мястото на пребиваване на членовете на семейството (във вашия случай България)."

Т.е. действително не е нужно вие да пращате каквото и да е в България. Дори и с ограничени познания по немски ще се справите, ако разпечатате документа, маркирате текста в него и го изпратите с кратък коментар на Familienkasse. Върнете отговора с препоръчано писмо (казва се Rückschein).

Успех!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението (общо 2):
в.шакироваvelingrad
Рейтинг: 9%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот daisymm » 16 Юли 2013, 10:46:39

в.шакирова написа:daisymm БЛАГОДАРЯ ТИ МНОГО ТОЧНО ТАКА МИСЛЕХ ДА НАПРАВЯ :thumbleft:

Подготви се психически да срещнеш неразбиране от твоя личен съветник (Berater). И причината най-вероятно няма да бъде твоят немски, а незнанието на служителя. Въпреки това бъди малко по-настоятелен/на и поискай при необходимост да разговаряш с т.нар. Fachberater на отдела.

Ако все пак упорството на служителите в Германия продължава, използвай "тежката артилерия". В случая това е специалния Регламент 987/2009 (Verordnung 987/2009) на ЕС, в който става въпрос и за Е-формулярите, както и за правилата им за размяна само между институциите на държавите-членки. Съдържанието на единните електронни формуляри (Е-формуляри) е еднакво на всички официални езици на Европейския съюз. Те са структурирани така, че независимо от езика, на който са попълнени да се обработват лесно от служителите в другата държава-членка.

Ето и конкретния текст от Регламент 987/2009 (Verordnung 987/2009) на ЕС, който при необходимост може да цитираш:

Член 2 Приложно поле и правила за обмен между институциите
2. Институциите незабавно предоставят или обменят всички данни, необходими за установяването и oпределянето на правата и задълженията на лицата, за които е приложим основният регла­мент. Предаването на такива данни между държавите-членки се извършва пряко от самите институции или косвено посредством органите за връзка.

Artikel 2. Umfang und Modalitäten des Datenaustauschs zwischen den Trägern
2. Die Träger stellen unverzüglich all jene Daten, die zur Begründung und Feststellung der Rechte und Pflichten der Personen, für die Grundverordnung gilt, benötigt werden, zur Verfügung oder tauschen diese ohne Verzug aus. Diese Daten werden zwischen den Mitgliedstaaten entweder unmittelbar von den Trägern selbst oder mittelbar über die Verbindungsstellen übermittelt.

Поздрави от Erzgebirge!

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
в.шакирова

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Тихомир Русев » 23 Юли 2013, 00:08:16

Здравейте и от мен ! Така и не можах да се свържа с никой от списъка на "адвокатите с български език",явно вече не са актуални .Върнахме се от България с децата на 8 този месец и на 15 регистрирахме децата ,веднага след регистрацията отидохме във (редактирано от Daisymm),носехме бележка от социалните че детските в България са спрени и какъв е бил техният размер(преведени на немски ) , жената която ни прие(тя е същата която ни прие още първия път) ни каза че трябва да подадем нова молба -и прилежно ни я попълни ,като контактувахме със гугле- транслатора .Получихме отговор на 19,който така и още не съм разбрал,имам вече приятели които четат и разбират перфектно немски, но не :-k знаят български ;-) ,но цифрите ги разбирам -за месец юни- 332,21 евро(спрели са ми разликата от България ) и за месец юли -368 в пълен размер .И днес по сметката ми бяха преведени 700 евро .Сега следва да преведа писмото -много е дълго ,и ще пиша ,какво ще предприема -не знам ,но ми се иска да получа детски и за другите 4 месеца .

Потребители благодарили на автора Тихомир Русев за мнението:
daisymm

Тихомир Русев
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 7 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот ysmivka » 23 Юли 2013, 14:44:25

Малко странно да ти се честити че си получил детски, но както виждаш има защо, е Честито :) . Останалите 4м. няма да ги оставяш, трябва да ги получиш и тях.
Изображение

Потребители благодарили на автора ysmivka за мнението:
Тихомир Русев

Аватар
ysmivka
Златен писач
Златен писач

Снимки: 295
Публикации в блог: 29
Благодарил: 100 пъти
Благодарено: 275 пъти