• Advertisement

Детски надбавки - Kindergeld

Форум за семейните българи.

Re: Детски надбавки - Kindergeld

Мнениеот Пепи » 6 Ноември 2013, 23:56:34

Поздрави на всички които отделят от времето си и помагат и благодарности.Много ми помага информацията която намирам тук.Изчетох това което е писано ,но не всичко намерих.Съпругът ми има гевербе от 01.12.11 и платени данъци за този месец.Синът ми е на 23г и е в Германия от 04.2012г.Работил е в България от 10.10.11 до 12.12.11.Съпругът ми закрива фирмата 07.12г не работи и от 11.12г започва интеграционен курс език.Синът ми започва курса от 10.12г.Докато посещават курса получават от 11.12г до 04.13г Bewilligung von Leistungen zur Sicherung des Lebensunterhalts.През това време им плащати пенсионните осиг.Курса е до 06.13г.Мъжът ми работи от 09.13г ,а детето ще посещава В2 във университета Франкфурт от 11.13г и от 03.14г подготвителен курс със студентски права.Четох в сайта на Фамилиенкасе че при определени условия се дават детски и на деца до 25г.И бих била благодарна ако някой знае нещо по въпроса.Изчетох някъде във форума но така ли е наистина - подават се документите до 18г на детето.Ако получим отказ после може ли да подадем формуляра за промяна на обстоятелствата когато той ще има студентски права.И проблем ли е ,че ще подаде молбата чак сега и с коя дата да я подпише за да се включи и 12.11г.Някъде беше писано също,че трябва да се прецени дали е изгодно да се вземат детски.ВБългария не се облагат а в Германия -да ли?Та не разбрах защо да не е изгодно.Имаме и дъщеря на 19г тя още учи в България и за нея се полагат.В България не вземаме и тогава 1/2 ли е сумата.И за времето когато мъжът ми е бил без работа има ли право на детски.Извинете ,че така подробно описах ,но не знам кое би било нужно за евентуален съвет.Предварително благодаря.
Пепи
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот paiak » 8 Ноември 2013, 10:39:36

Пепи написа:Поздрави на всички които отделят от времето си и помагат и благодарности.Много ми помага информацията която намирам тук.Изчетох това което е писано ,но не всичко намерих.Съпругът ми има гевербе от 01.12.11 и платени данъци за този месец.Синът ми е на 23г и е в Германия от 04.2012г.Работил е в България от 10.10.11 до 12.12.11.Съпругът ми закрива фирмата 07.12г не работи и от 11.12г започва интеграционен курс език.Синът ми започва курса от 10.12г.Докато посещават курса получават от 11.12г до 04.13г Bewilligung von Leistungen zur Sicherung des Lebensunterhalts.През това време им плащати пенсионните осиг.Курса е до 06.13г.Мъжът ми работи от 09.13г ,а детето ще посещава В2 във университета Франкфурт от 11.13г и от 03.14г подготвителен курс със студентски права.Четох в сайта на Фамилиенкасе че при определени условия се дават детски и на деца до 25г.И бих била благодарна ако някой знае нещо по въпроса.Изчетох някъде във форума но така ли е наистина - подават се документите до 18г на детето.Ако получим отказ после може ли да подадем формуляра за промяна на обстоятелствата когато той ще има студентски права.И проблем ли е ,че ще подаде молбата чак сега и с коя дата да я подпише за да се включи и 12.11г.Някъде беше писано също,че трябва да се прецени дали е изгодно да се вземат детски.ВБългария не се облагат а в Германия -да ли?Та не разбрах защо да не е изгодно.Имаме и дъщеря на 19г тя още учи в България и за нея се полагат.В България не вземаме и тогава 1/2 ли е сумата.И за времето когато мъжът ми е бил без работа има ли право на детски.Извинете ,че така подробно описах ,но не знам кое би било нужно за евентуален съвет.Предварително благодаря.

Това ,което знам по въпроса за детските е ,че имате право ,ако поне един от родителите работи в Германия.Детски се взимат за деца до 18 години и до 25 години,ако са студенти. Молбата се подава ,когато са налице предпоставките да получавате детски,т.е. във вашия случай -когато синът ви е вече студент.И се изплащат от датата на молбата ви. И за дъщеря ви имате право на детски и са в пълен размер ,ако в БГ не получавате такива.
paiak
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 5 пъти

Мнениеот paiak » 12 Ноември 2013, 10:17:26

Уморих се от чакане- !! Колко време чакахте решението за детските? Ходих във Familienkasse (редактирано от Daisymm),намерили са си писмото,за което писах .Казах нищо не ни трябва повече,а решение не идва. #-o
paiak
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm » 12 Ноември 2013, 10:31:39

paiak написа:Уморих се от чакане- !! Колко време чакахте решението за детските? Ходих във фамилиенкаса ,намерили са си писмото,за което писах .Казах нищо не ни трябва повече,а решение не идва. #-o

До 4 седмици е стандартният срок за обработка на документите, постъпили в нашата Familienkasse - Chemnitz. Случвало ми се е да ми ги обработят и по-бързо, но след многократни обаждания. Не е нелюбезно, ако са минали 4 седмици, да се обадиш отново (и отново) и да питаш има ли развитие. Досаждането обикновено раздвижва немските чиновници.

Веднъж ми ги забавиха > 6 седмици, въпреки обажданията ми, но се извиниха с липса на капацитет, поради летните отпуски.

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
paiak
Рейтинг: 5%

daisymm
Модератор
Модератор

Снимки: 9
Статии: 1
Благодарил: 398 пъти
Благодарено: 397 пъти

Мнениеот paiak » 12 Ноември 2013, 10:40:56

Благодаря ти за съвета ! Наистина са уникални в това отношение. Пък ние да сме свикнали ! ;-)
paiak
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот mariela80 » 21 Ноември 2013, 00:34:07

Здравейте,
От 07/2013 аз и двете ми деца сме в Германия.Съпругът ми работи тук от 06/2012. От 01/2013 е на безсрочен трудов договор. Преди това ,е бил назначен ,като сезонен работник.От самото начало плаща данъци тук в Германия.Децата ходят на детска градина(малкия) и училище (каката). Аз работя от 08/2013 . Подадохме документи за детски от мое име.Днес получих писмо,с което ме уведомяват ,че ще получавам детски надбавки от месеца в който аз и децата сме регистрирани в Германия.От това което прочетох тук,ми става ясно ,че е можело да получим детски със задна дата ,но от когато съпругът ми е назначен на трудов договор.Въпросът ми е: "Мога ли да направя нещо сега? И ако "Да" какво?
Благодаря предварително :)
mariela80
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот paiak » 16 Декември 2013, 13:54:57

Здравейте отново !!! Има ли институция,на която мога да се оплача във връзка с детските ??? След вече 6 месечно чакане и какви ли не недоразумения ( писала съм какви ) ,обаждайки се днес във Фамилиенкасата , ми съобщават- ние нямаме документ къде живеете ???!!! Да откачи човек - нали съм си дала всички документи- лично ми го казаха преди вече 2 месеца- и писма получавах на адреса си ?! И какво следва оттук нататък вече не знам ? Пратихме им пак по факс адресната регистрация,но отговор кога,какво няма .
paiak
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот daisymm » 16 Декември 2013, 14:36:41

paiak написа:Здравейте отново !!! Има ли институция,на която мога да се оплача във връзка с детските ??? След вече 6 месечно чакане и какви ли не недоразумения ( писала съм какви ) ,обаждайки се днес във Фамилиенкасата , ми съобщават- ние нямаме документ къде живеете ???!!! Да откачи човек - нали съм си дала всички документи- лично ми го казаха преди вече 2 месеца- и писма получавах на адреса си ?! И какво следва оттук нататък вече не знам ? Пратихме им пак по факс адресната регистрация,но отговор кога,какво няма .

Много е тъжно, че сте стигнали до този етап. Протакане от 6 месеца e необичайно, но все пак се среща при комуникация с немската администрация. Ако в писмата от Familienkasse има посочен Kindergeld-Nr., значи има шанс всичко да приключи един ден. Страницата Beschwerden, Lob und Anregungen на Bundesagentur für Arbeit e един от вариантите да се жалвате. Обяснете всичко без емоции, в телеграфен стил, но с възможно най-много детайли:
- точните наименования на документите, които сте изпращали и получавали
- дати, номера
- имена на служители и адреси на службите и т.н.

Или ако можете прежалете 50-70-100 EUR за адвокат, който да го направи и евентуално да изиска цялата информация по вашия случай - какво и кога сте пратили, какво и кога са ви поискали, защо има забавяне и т.н.

Успех!
daisymm
Модератор
Модератор

Мнениеот streneva » 18 Декември 2013, 12:25:14

Здравейте!
Искам да попитам ако в БГ не сме получавали детски трябва ли да се попълват тези Е401 и Е411.
И ако трябва,може ли някой друг в БГ да ги извади вместо мен или трябва лично?
Благодаря

streneva
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 9 пъти

Мнениеот daisymm » 19 Декември 2013, 16:24:02

streneva написа:Здравейте!
Искам да попитам ако в БГ не сме получавали детски трябва ли да се попълват тези Е401 и Е411.
И ако трябва,може ли някой друг в БГ да ги извади вместо мен или трябва лично?
Благодаря

Това няма как да бъде известно на Familienkasse, така че обмен на информация с България (с формуляри Е401, Е411) е неизбежен, но това е редно да стане единствено и само по служебен път между съответните администрации (между другото, точно този проблем с обмена на информация е доста дискутиран в настоящата тема ;-) ).

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
streneva
Рейтинг: 5%

daisymm
Модератор
Модератор

Мнениеот paiak » 20 Декември 2013, 16:58:17

daisymm ,благодаря за отзивчивостта ти . Реших да звънна отново и получих отговор,че всичко било ок и сега да чакам писмо. Надявам се всичко наистина да е "ок" .Благодаря ти още веднъж и ти желая весели празници.
paiak
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот streneva » 12 Януари 2014, 00:33:14

Благодаря за съвета и насоката.При нас всичко се получи за по-малко от 2 седмици.Не ни искаха никакви допълнителни документи освен основния формуляр,който попълнихме онлайн,изпринтихме и пратихме по пощата.Но сигурно и факта,че в БГ не сме получавали детски е спомогнал за бързата процедура.
Поздрави и успех на всички !

streneva
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот streneva » 27 Януари 2014, 12:25:12

Здравейте !
Отново съм аз с въпросче. Мъжа ми получава детските,но от 1.03 ще е безработен.
Продължават ли да се изплащат детските надбавки или ги спират?

streneva
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот stela81 » 2 Февруари 2014, 13:28:09

здр.прочетох почти целия форум но така и не разбрах точно,ако може да ми обясните значи нашият случаи е такъв-мъжа ми е в Германия от около 2 месеца,направи си фирма,работи ,но все още не е плащал данъци,има си адресна регистрация,а забравих да допълня нямаме брак ,но детето си е припознато,та-има ли право да подаде молба за детски или не?Само това ме интересува моля отговорете ми,благодаря предварително на отзовалите се
stela81
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ScheissMann » 2 Февруари 2014, 13:52:38

Здравей ......Отговарям според нещата както Аз виждам ситуацията ....Мъжа ти трябва да започне да си плаща данъците.....Трябва да мине през Finanzamt (редактирано от Daisymm) за да му се определи към коя група е 1,2,3....по просто казано семейното му положение....И ако може да докаже че детето е негово мисля че няма да има проблем да получава детцки ......Не ти отговарям на 100% и всеки след мене може да ме поправи.....Успех ;-)
Аватар
ScheissMann
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 81 пъти
Благодарено: 53 пъти

ПредишнаСледваща

• Advertisement

Назад към Семейство