• Advertisement

Българските шофьорски книжки в Испания (и Европейския съюз)

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Мнениеот Yura » 8 Януари 2007, 03:36:11

Преди десет месеца писах две статии за проблемите при смяната на българските шофьорски книжки с испанска. Имаше голям интерес, големи протести пред българското посолство в Мадрид и испанското трафико, но така никoй не ни обърна внимание. Вече сме в Европейския съюз и мога да кажа: честито на всички наши сънародници... където и да са те в Евросъюза. Българските шофьорски книжки са валидни!

Не е необходимо да се прави каквато и да е смяна на българските книжки с националните книжки на държавата, в която сме! Да не ви заблуждават!

Все пак пиша от Испания и за Испания, и искам да дам още малко детайли за преживяното от мен преди няколко дни във Мадридското "трафико".

Вече сме в Европа, отивам във Трафикото и няма нищо написано, че вече не е задължително да сменяме нашите български книжки със испанска. Имаше опашки от румънци и българи, които даваха своите национални книжки за да получат испанска и никoй не ги информира че техните книжки са валидни и без да бъдат сменяни с испанска.

Аз чакам за смяна на книжката от октомври 2005 година и все чакахме отговора от България, който все не идваше.

Отивам в трафикото, минавам през първия етаж "Informacion" и искам номер за разговор със "La jefa de seccion, la ventanilla 80". Качвам се на четвъртия етаж със номерчето което са ми дали (между другото не е нужно да се иска "cita previa" или нещо подобно, отиваш и направо искаш да говориш). След 20-минутно чакане идва и моя ред и испанката ми казва, че българските ни книжки са валидни вече, и ми иска резиденцията... Идва след 3 минути и казва, че съм имал късмет и че България е отговорила на запитванете за валидността на шофьорската ми книжка и ми казва - бягай на втория етаж, даваш ни българската ти книжка и веднага ти даваме испанската...

Но... тук идва едно голямо "но"! Защо аз трябва да си сменя българската книжка с испанска, след като мога да си карам съвсем легално (като европеец) във Испания и със българската книжка? Отговорих й че ще си помисля дали ще си сменям българската с испанска, тя побесня и се опита да ми даде един лист където да подпиша че се отказвам от смяната... но аз просто й казах, че ще си помисля и не подписах нищо.

Значи, българските книжки са валидни във целия Европейски съюз. Ако някой иска да си смени българската книжка със испанска (или на която и да е държава от Европейския съюз), може да го направи по желание! Само ако титуляра желае. Тук в Испания има и французи, и португалци - всички те карат с френските си или португалски книжки.

Аз личнo от седмица си карам с българската и няма да си я сменя с испанска!

Всеки от вас, в която и да е европейска държава ще си направи сметката дали ще си я сменя с книжката на съответната държава където е.

Това за валидността на шофьорските ни книжки идва от директивите на Европейския съюз, и не се определя от различните държави поотделно (слава богу). Евала на господата от Брюксел!

Това се отнася за всичките категории, и за камион и за автобус. Така че в най-скоро време нищо чудно да видим шофьори на градския транспорт в Мадрид от румънски и български произход. Честито още веднъж!

И пак... всичко това без изпити, без нищо...с амо от факта че сме европейци! Това за мораториума от две години за работа няма нищо общо със шофьорските книжки!

Да пием по бира, приятели, и още един път честито автоматичното признаване на българските шофьорски книжки в Испания и Европейския съюз!

Иван Петров,Иде.ли?
Аватар
Yura
Модератор
Модератор

Снимки: 287
Статии: 50
Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 33 пъти

Re: Българските шофьорски книжки в Испания (и Европейския съюз)

Мнениеот zver4e » 12 Октомври 2007, 13:01:01

и как по то4но да убедя полицията 4е бг книжките са валидни,ако знате откьде мога да намеря достать4но убедителен документ,моля помогнете,писна ми да се разправям с тях, продьлжават да твьрдят,4е трябжа да си сменя книжката щтом пребивавам пове4е от 6 месеца в Испания,предварително благодаря!
Аватар
zver4e
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Re: Българските шофьорски книжки в Испания (и Европейския съ

Мнениеот velingrad » 12 Октомври 2007, 13:50:24

zver4e написа:и как по то4но да убедя полицията 4е бг книжките са валидни,ако знате откьде мога да намеря достать4но убедителен документ,моля помогнете,писна ми да се разправям с тях, продьлжават да твьрдят,4е трябжа да си сменя книжката щтом пребивавам пове4е от 6 месеца в Испания,предварително благодаря!

Ето ти директивите на ЕУ и на испански (малко по-надолу). С малко търсене от твоя страна, ще намериш и по-точни.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Администратор
Администратор

Снимки: 392
Публикации в блог: 27
Благодарил: 638 пъти
Благодарено: 836 пъти

Мнениеот zver4e » 12 Октомври 2007, 23:04:35

Мерси за мерсито, ама предпочитаме български език!!!

vel...
Аватар
zver4e
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот zver4e » 15 Октомври 2007, 13:05:07

разбира се, извинявам се
Аватар
zver4e
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Pumi » 7 Януари 2009, 18:09:52

Отдавна сте коментирали тази тема, но да добавя нещо.
Вярно е, че българските книжки са валидни, но сте пропуснали една "дребна" подробност. За да карате с тях и полицията да не ви закача, трябва да ги регистрирате в Трафико. Това се отнася за пребиваващите повече от 3 месеца т.е. не туристи.
Pumi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот stela85 » 11 Август 2009, 10:10:46

И аз да добавя в старата тема.
Според трафикото в Кастиля ла Манча няма нужда от регистрация. Проблемът е в липсата на информация от страна на полицаите. В трафикото в едно малко градче ми казват, че трябва да си сменя книжката, да отида до Албасете. Отивам в Албасете, показвам си книжката и документите и ми казаха, че няма такова нещо, че с тази книжка мога да карам в целия ЕС. Без да ми искат никакви регистрации, без нищо. Питам аз за втори и трети път да е сигурна работата и пак ми потвърдиха.
Така че приятели - приятно и безаварийно каране,
Аватар
stela85
Модератор
Модератор

Снимки: 439
Статии: 15
Публикации в блог: 2
Благодарил: 143 пъти
Благодарено: 52 пъти

Мнениеот lazar_lulchev » 12 Август 2009, 20:10:15

stela85 написа:И аз да добавя в старата тема.
Според трафикото в Кастиля ла Манча няма нужда от регистрация. Проблемът е в липсата на информация от страна на полицаите. В трафикото в едно малко градче ми казват, че трябва да си сменя книжката, да отида до Албасете. Отивам в Албасете, показвам си книжката и документите и ми казаха, че няма такова нещо, че с тази книжка мога да карам в целия ЕС. Без да ми искат никакви регистрации, без нищо. Питам аз за втори и трети път да е сигурна работата и пак ми потвърдиха.
Така че приятели - приятно и безаварийно каране,

Да, така е във всички ЕС членки! Караш си с българската книжка и си свиркаш. От друга страна обаче, е много по-лесно просто да си смениш книжката с местната в употреба, защото недай си боже си затриеш документите. За едната книжка ще скокнеш до България. Вярно добра причина да видиш родата, но пък самолетните билети, остави ами висенето в кат ? Ами кратките срокове за възтановяване. Остави това ми и глоба ще платиш. :))) Така, че като си вземеш испанска, немска, английски или каквато и да е там (според това къде живееш), според мен си улесняваш живота доста. :)

Поздрави!
Нека ЗАЕДНО помогнем на хората да разберат, че ни има и сме ЗАЕДНО
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 9 пъти

Мнениеот kuulman » 12 Октомври 2010, 12:44:13

Искам да попитам,мога ли с бг книжка да шофирам,примерно служебна кола в испания,не личната ми?
kuulman
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот stela85 » 12 Октомври 2010, 13:15:11

Разбира се
Аватар
stela85
Модератор
Модератор

Снимки: 439
Статии: 15
Публикации в блог: 2
Благодарил: 143 пъти
Благодарено: 52 пъти

• Advertisement