• Advertisement

Образование в Холандия

Напред, науката е слънце!

Re: Студенти в Холандия

Мнениеот daf7 » 2 Май 2011, 19:40:48

Здравейте. Присъединявам се към вас. Приет съм в няколко университета, но смятам да отида в Маастрихт. Има ли някой, който учи там или ще учи? Ще се радвам да се запознаем :) . Търся информация за квартирите, може ли няколко души да наемат една квартира и да си делят разходите? И изобщо всяка информация ще е полезна :) .
daf7
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот daf7 » 6 Май 2011, 10:04:46

Здравейте отново. Честит празник! Няма раздвижване по темата, но реших да пусна нещо и да ви питам наистина ли е толкова тежко положението?
http://www.dnevnik.bg/evropa/obrazovani ... ut_erazum/
Бил съм в Холандия преди две години и тогава настроенията сякаш бяха други. Останах с впечатление, че холандците са приветлив народ, който няма предразсъдъци. Моля, споделете какво е положението!
daf7
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 6 Май 2011, 13:04:32

Статията е много вярна. Трудовият пазар не е отворен за нас, няма и да го отворят скоро.

Партията на Хеерт Вилдерс, виден противник на емигрантите, спечели много голяма обществена подкрепа на последните избори през юни 2010. Миналата седмица министърът на труда и социалната политика предложи да се затегне допълнително режима за издаване на разрешителни за работа за българи и румънци.

Живот и здраве като завършиш магистратурата си в Маастрихт, имаш право да кандидатстваш за т.нар. zoekjaar. Това е специфичен статут, който се дава само на хора, завършили висшето си образование в холандски университети. Дава ти право в рамките на година от завършването да си търсиш работа по специалността и за тази една година работодателят ти не трябва да кандидатства за разрешително за работа. Но пък има определен праг на годишната заплата, която е задължен да ти плаща. Следи се строго за това и никой няма да си сложи главата в торбата. И тук опираме до владеенето на езика. Едно е да спреш холандец на улицата и да го попиташ на английски къде е спирката на автобуса и друго е да комуникираш с него ежедневно на английски в офиса. Не се приема добре.

Големите консултантски компании като E&Y, Deloitte и т.н., както и Филипс и всички други "международни" компании с представителства в Ротердам и Амстердам изискват високо владеене на холандски. Логично е, в България също не може да започнеш работа, ако не знаеш езика ..

Мисълта ми е, че ако дългосрочните ти планове включват емиграция конкретно в Холандия, е добре да наблегнеш на езика още от сега. Маастрихт е кофти град за учене на езика, защото там говорят на специфичен диалект, който дори холандците от другите провинции не разбират добре, какво остава за чужденци...

Не искам да те отчайвам в никакъв случай, но много българи тръгват с розови очила и голяма торба с очаквания. Много разочаровани хора съм виждала, не е приятна гледка. Колкото по-реално на нещата гледаш, толкова по-добре за теб самия.
Аватар
iniuta
Модератор
Модератор

Снимки: 256
Благодарил: 165 пъти
Благодарено: 171 пъти

Мнениеот daf7 » 15 Май 2011, 07:25:10

Благодаря за отговора. А как са нещата в Белгия или Германия?
daf7
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 15 Май 2011, 16:04:36

За Германия имаме отделен форум, можеш да погледнеш там.

Но като цяло без да знаеш местния език навсякъде ще ти е трудно да си намериш работа.

В Белгия положението с езиците е по-особено както сигурно знаеш. В Брюксел официалните са френски и фламандски, като масово се говори на френски. На север от Брюксел, във Фландрия се говори на фламандски. А на юг, във Валония - на френски. Масово в обявите за работа се изисква да си триезичен - френски/фламандски/английски.
Аватар
iniuta
Модератор
Модератор

Мнениеот Cobri » 5 Юли 2011, 00:35:33

Здравейте,
искам да ви попитам има ли студенти в Вагенинген(wageningen university) , и какви са таксите там за българи ,защото в сайта им има различни такси и не мога да разбера коя е за нас. Става въпрос за магистърска прогрма.
Cobri
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 5 Юли 2011, 07:56:57

1713 E, обяснено е на сайта. Трябва обаче веднага да се регистрираш в общината, за да изпълниш изискването за адреса.
Аватар
iniuta
Модератор
Модератор

университет"Еразмус" Ротердам

Мнениеот Sofi » 2 Октомври 2011, 17:11:53

Синът ми ще кандидатства в този университет магистратура, след завършена бакалавърска степен в Германия.
И тъй като, за да се издържа трябва и да работи, какви са възможностите му за работа в самия университет или в някоя фирма. Разбрах, че има някакви ограничения относно приема на работа, приети от Холандското правителство, но те отнасят ли се и за студентите? Благодаря!!!!!!!!!!!!
Аватар
Sofi
Тукашен
Тукашен

Re: университет"Еразмус" Ротердам

Мнениеот iniuta » 2 Октомври 2011, 19:52:41

Ограниченията за работа важат за всички български граждани, без значение дали са студенти или не.
Аватар
iniuta
Модератор
Модератор

Мнениеот Sofi » 3 Октомври 2011, 09:21:51

Благодаря, Ви!!! И малко да ме осветлите, в какво точно се изразяват тези ограничения, или къде мога да се запозная с тях? Благодаря!!!!!!!!!!!!!УСПЕШНА СЕДМИЦА, ВИ ЖЕЛАЯ!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Аватар
Sofi
Тукашен
Тукашен

Мнениеот iniuta » 3 Октомври 2011, 11:46:47

Ограниченията се изразяват в това, че ако даден работодател се съгласи да наеме сина Ви на работа, първо ще трябва да докаже през властите, че за тази позиция не се е намерил по-подходящ кандидат холандец или гражданин на останалите страни-членки на ЕС. И обявата за работа трябва да е стояла 6 седмици в бюрото по труда.
А от 01.07.2011. холандското правителство взе решение да затегне още режима за издаване на разрешителни на българи и вече такова се издава в "изключителни случаи".
Официална информация можете да намерите тук.
Аватар
iniuta
Модератор
Модератор

Въпрос за Холандски университет

Мнениеот Luftwaffe » 14 Октомври 2011, 14:56:10

Привет на всички! ;-)

И аз както доста хора имам намерението да уча в чужбина. От Холандия съм избрал TU Delft. Въпросът ми е дали задължително трябва да кандидатствам чрез Studielink или няма да е проблем да ползвам online application procedure на университета? Преди 2 месеца им писах email и ми отговориха, че мога да кандидатствам чрез 2-рото. Същевременно в сайта им пише че всички студенти трябва да минат през Studielink? Затова се двоумя и реших да попитам по-компетентни хора.

Другият ми въпрос е свързан относно студентите и работата. Има ли някакъв шанс да се намери работа на Английски език (без значение каква)? Относно разрешителното за работа правилна ли ми е информацията, че от 01.2012 може да бъде премахното?

П.П. Ако някой има впечатления от университета или мисли да кандидатства там би било добре да сподели. :)

Благодаря предварително! ;-)
Luftwaffe
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 15 Октомври 2011, 11:02:07

Здравей,

След като лично от ТУ Делфт са ти потвърдили, че няма проблем да кандидатстваш онлайн, значи е така :)

Що се отнася до работата - много е писано във форума по въпроса, можеш да прочетеш. Да, на теория има вариант разрешителните да отпаднат, но имайки предвид ситуацията и настроенията в Холандия - много се съмнявам.
Аватар
iniuta
Модератор
Модератор

Re: Образование в Холандия

Мнениеот vesko8406 » 4 Ноември 2011, 11:24:30

здравейте
извинявайте че пиша на латийца
значи въпроса ми е трябва ли една препоръка да бъде легализирана?
vesko8406
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път

Re: Образование в Холандия

Мнениеот iniuta » 4 Ноември 2011, 12:56:33

Не.
Легализират се само официални документи, издадени от български институции.
Аватар
iniuta
Модератор
Модератор

ПредишнаСледваща

• Advertisement

Назад към Образование