• Advertisement

Погребение - Разноски - Наследство

Форум за семейните българи.

Погребение - Разноски - Наследство

Мнениеот velingrad » 2 Октомври 2007, 09:50:41

Още една Тема, свързана по-скоро с "дъртите" измежду нас. Може би е и неприятна Тема, но рано или късно, всеки се сблъсква с тези проблеми. И тъй, като законите са доста "завързани", нека да се опитаме да ги разясним.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот vilibg » 11 Ноември 2007, 12:38:47

здравейте
тази тема не би трявало да засяга само " по- старите" от нас
аз например имам още бг гражданство и съм се замисляла ако ми се случи нещо мога ли да бъда погребана тук /от гледна точка на закона разбира се/ просто в бг не остана никой от моето сем който да ме "прелива" от време на време
за съжаление загубих вси4ки много рано, което ме принуди да се занимавам с тази неприята тема
моята свекърва си има тук застраховка за това, плаща около 15 евро на месец, не знам каква 4аст ще бъде поета, но мисля дори над 50%
колкото и гадно да зву4и, 1 ден доста ще се ослушваме като се сблъскаме "внезапно" с този проблем, знам от ли4ен опит
погребението на моя племеник в австрия /поданство inkl./ преди 3 год струваше 8000 евро, разноските бяха поети от при4инителя ня катастрофата, но това е 4астен слу4ай
аз дори съм се замисляла за донорство и после кремация, но тук пак се сблъсквам със законите в де/който не познавам/ и моето бг гражданство
според мен това не са ненормални и срамни неща, и те би трябвало да се уредят още приживе, за да не се оставят тези след теб в "необрано лозе"
темата е доста сериозна, дано се вклю4ат и други
Аватар
vilibg
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот aleksenof » 14 Февруари 2008, 21:24:56

Редактирано по т.8

vel...
Аватар
aleksenof
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот megstar » 12 Март 2008, 20:25:52

Нямам личен опит по този въпрос, не познавам и законите, но съм чувала за чужденци погребани тук. Мисля че свещениците в българските църкви трябва да са запознати с тази материя, нали това е част от работата им.
Аватар
megstar
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот tsetso » 16 Август 2008, 06:43:05

Я да ви задам една главоблъсканица(поне за мен), а дано някой по-компетентен от мен може да ми отговори.
Работата е следната:в България живеех в къща,в която в момента живее брат ми.Къщата е на името на баба ми и е в рода ни ве4е 4-то поколение.Баба ми е разведена и омъжена повторно ,а мъжът и има деца от първия си брак.Къщата не е приписана на никого и въпросът ми е ако (недай си боже) нещо се слу4и с баба ми , имат ли право на дял от къщата децата на мъжа й.За допълнително инфо е ,4е вси4ки деца на "новия" ми дядо имат приписан имот от самия него,само нашата страна виси във въздуха в момента.
Може да ви се стори глупав въпрос ,но аз не съм въобще запознат с наследства и т.н. Дано някой има инфо.
Аватар
tsetso
Модератор
Модератор

Благодарено: 1 път

Re: Погребение - Разноски - Наследство

Мнениеот Mony60 » 14 Декември 2008, 17:36:42

Здравей Цецо,
не съм юрист и не твърдя да познавам законите в Бг, но имам достатъчно житейски опит и смятам, че ще отговоря правилно на твоята "главоблъсканица".
Казваш, че къщата е на вашия род от 4-то поколение, т.е. не е строена по времето на брака на баба ти и "новия" дядо. Това означава, че след смъртта на баба ти, "новия" дядо и неговото поколение нямат нищо общо с тази къща, освен... ако баба ти не остави някакъв тестамент в тяхна полза!
Поздрав!
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 144 пъти
Благодарено: 175 пъти

Мнениеот foxi » 14 Декември 2008, 18:15:04

Аз ще се включа само да потвърдя написаното от Мони.
При смърт на съпруг/съпруга го наследява живият и децата. Ако имуществото е придобито по време на брака. Тогава половината си е на живият съпруг/а, а останалата половина се дели по равно на живият съпруг и децата. Например ако става въпрос за къща и три деца, то живият съпруг/а взима половината+1/4 от останалата половина. За децата по 1/4 от половината. А във вашият случай имуществото е отпреди брака и се наследява пряко от твоите родители и техните братя и сестри ако има такива от същата страна на рода естествено. Това всичкото е по закон, ако няма нищо по въпроса в брачния договор, завещание или покупко-продажба/прехвърляне с доизглеждане на трето лице.
Аз също от опит, не съм юрист!
Значи нито първия нито вторият съпруг на баба ти имат право на наследство на имота. Само ти и брат ти, ако от вторият брак баба ти няма деца.

...леле, чак сега видях че въпроса е от преди половин година...но пък дано е полезно на някой друг инфото...
Curiosity killed the cat!
В любовта и в прогнозите за времето няма лъжа, а само грешки.
Аватар
foxi
Роден писач
Роден писач

Мнениеот tsetso » 15 Декември 2008, 16:05:55

по-добре късно отколкото никога ;) Благодаря много за конкретните и то4ни отговори
Аватар
tsetso
Модератор
Модератор

Благодарено: 1 път

Мнениеот AnGeLy » 15 Декември 2008, 16:40:48

Аз не съм съгласна с вас :) тези дни 6те напи6а то4но как е, просто трябва да проверя как се превеждат термините на български. Но об6то взето да ви кажа, 4е "новият" дядо е наследник на бабата и дели заедно с децата и внуците дори й да няма заве6тание.
Избори се печелят от тези, които излязат да гласуват!
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 8 пъти

Мнениеот gina » 15 Декември 2008, 18:11:15

AnGeLy написа:Аз не съм съгласна с вас :) тези дни 6те напи6а то4но как е, просто трябва да проверя как се превеждат термините на български. Но об6то взето да ви кажа, 4е "новият" дядо е наследник на бабата и дели заедно с децата и внуците дори й да няма заве6тание.

И аз мисля, че новият дядо наследява само иму6тество на бабата, което е придобито по време на брака. Фохи го е описала много то4но. Дори при развод е така, наследява се придобитото по време на брака. ;-)
"The world is a dangerous place, not because of those who do evil,
but because of those who look on and do nothing."
Albert Einstein
]
Аватар
gina
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот foxi » 15 Декември 2008, 20:51:20

AnGeLy написа:Аз не съм съгласна с вас :) тези дни 6те напи6а то4но как е, просто трябва да проверя как се превеждат термините на български. Но об6то взето да ви кажа, 4е "новият" дядо е наследник на бабата и дели заедно с децата и внуците дори й да няма заве6тание.

Мисля, че ставаше въпрос за българска баба в БГ и за БГ законодателство. Иначе ще е интересно да направим паралел с германското.
И също така съм убедена в това което съм написала, защото моята баба също имаше два брака, само че къщата е купена след вторият брак и се посъдихме малко с "онези хора", щото извадиха фалшифицирано завещание в тяхна полза. Но го доказахме и сега братовчед ми и жена му живеят там, след като им платиха половината от къщата ;-)
Curiosity killed the cat!
В любовта и в прогнозите за времето няма лъжа, а само грешки.
Аватар
foxi
Роден писач
Роден писач

Мнениеот AnGeLy » 16 Декември 2008, 01:18:02

Мисля, 4е бъркате две положения: когато някой от съпрузите по4ине и ситуацията при развод.

Ето накратко как стоят нещата:

§ 1924 Gesetzliche Erben erster Ordnung
(1) Gesetzliche Erben der ersten Ordnung sind die Abkömmlinge des Erblassers.

Т.е. наследници от първи ранг са потомците на наследодателя.

§ 1931 Gesetzliches Erbrecht des Ehegatten

(1) Der überlebende Ehegatte des Erblassers ist neben Verwandten der ersten Ordnung zu einem Viertel, neben Verwandten der zweiten Ordnung oder neben Großeltern zur Hälfte der Erbschaft als gesetzlicher Erbe berufen.

Т.е. наред с потомците на наследодателя, право на 1/4 от наследството има и живият съпруг/съпруга.

§ 1371 Zugewinnausgleich im Todesfall

(1) Wird der Güterstand durch den Tod eines Ehegatten beendet, so wird der Ausgleich des Zugewinns dadurch verwirklicht, dass sich der gesetzliche Erbteil des überlebenden Ehegatten um ein Viertel der Erbschaft erhöht; hierbei ist unerheblich, ob die Ehegatten im einzelnen Falle einen Zugewinn erzielt haben.

И от този член идва още 1/4 от наследството за живия съпруг/съпруга.
--------------------------------------------------------
Общо накрая вторият дядо взема 1/2 от наследството. Останалите потомци на наследодателя си поделят другата 1/2.
И в БГ е така, само дяловете са разли4ни.

Да не говорим, 4е съществува и така наре4ената запазена 4аст от наследствено имущество (Pflichtteil), която в Германия за живия съпруг/съпруга е 1/2 от законовия наследствен дял, т.е. от 1/4 => запазената 4аст от наследственото имущество е 1/8. Нея така и така няма кой да ти я вземе. Тя оба4е може да се иска само в пари, а не в 4асти от къщата.

И за да докажа, 4е foxi е в абсолютна грешка с твърдението си:

Значи нито първия нито вторият съпруг на баба ти имат право на наследство на имота. Само ти и брат ти, ако от вторият брак баба ти няма деца.

...ето ви един линк към положението в БГ Наследяване от втори съпруг?
И ако го про4етете внимателно, ще се окаже, 4е вторият съпруг/съпруга по българското право наследява още по-голям дял.

Така 4е tsetso, отговорите нито са то4ни, нито оптимисти4ни 8-[

Та като за край: не сте ли 4ували приказки от този род: ааа, да не съм луда да се женя втори път, после моето дете да дели апартамента ми с неговите деца ;-)
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Мнениеот gina » 16 Декември 2008, 12:08:43

Angeli, прекрасно е, че описваш закона за наследството в De, които сигурно наистина има много общи точки с българския (и затова ти го даваш като пример), но за да не се объркваме нека разглеждаме само закона в бг. От това, което прочетох в закона излиза, че ти наистина имаш право. Никъде не е упоменато, че има значение, дали имуществото е придобито преди брака или не. Има някакво значение само дали смъртта на наследодателя е настъпила преди или след като са навършили 10 години от сключването на брака и това касае само дяловeте.

Напълно си правa, че момента на придобиване на имуществото е важен при развод, и това май ме подведе. :oops: ..... :)

Тук си позволявам да вмъкна директно част от закона:

Г л а в а в то р а
НАСЛЕДСТВО ПО ЗАКОН

......................
Чл. 9. (1) Съпругът наследява част, равна на частта на всяко дете.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1992 г.) Когато съпругът наследява заедно с възходящи или с братя и сестри, или с техни низходящи, той получава половината от наследството, ако то се е открило преди навършването на десет години от сключването на брака, а в противен случай получава 2/3 от наследството. А когато съпругът наследява заедно с възходящи и с братя и сестри или с техни низходящи, той получава една трета от наследството в първия случай и половината във втория.

.....................................

Чл. 9. (1) Съпругът наследява част, равна на частта на всяко дете.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 60 от 1992 г.) Когато съпругът наследява заедно с възходящи или с братя и сестри, или с техни низходящи, той получава половината от наследството, ако то се е открило преди навършването на десет години от сключването на брака, а в противен случай получава 2/3 от наследството. А когато съпругът наследява заедно с възходящи и с братя и сестри или с техни низходящи, той получава една трета от наследството в първия случай и половината във втория.

..................................
3. ЗАПАЗЕНА ЧАСТ И РАЗПОЛАГАЕМА ЧАСТ
....
....

(3) Запазената част на съпруга е 1/2, когато наследява сам, и 1/3, когато наследодателят е оставил и родители. Когато наследодателят е оставил низходящи и съпруг, запазената част на съпруга е равна на запазената част на всяко дете. В тия случаи разполагаемата част при едно дете е равна на 1/3, при две деца е равна на 1/4, а при три и повече деца е равна на 1/6 от наследството

Тук накратко е целият закон за наследство.

А защо ли не се включи някои пpактикувaщ адвокат с две изречения, не вярвам никoй адвокат да не чете форума (скоро дори един си направи Schleichwerbung :mrgreen: ).
"The world is a dangerous place, not because of those who do evil,
but because of those who look on and do nothing."
Albert Einstein
]
Аватар
gina
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот Mony60 » 16 Декември 2008, 16:57:26

Gina е права! Темата е прочетена над 2000 пъти. Няма начин да не я е прегледал адвокат.
Уважаеми дами и господа юристи, кажете си мнението с две изречения, защото и до утре да си блъскаме главите с българския закон, няма да разрешим въпроса :-k
Благодарим ви предварително!
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 144 пъти
Благодарено: 175 пъти

Мнениеот AnGeLy » 16 Декември 2008, 17:19:55

Mony60 , нали ти го казахме! Няма зна4ение кога е придобито иму6теството. gina много добре е обоб6тила вси4ко. Пове4е от това няма какво да се каже.
Аватар
AnGeLy
Професионалист
Професионалист

Следваща

Назад към Семейство