• Advertisement

Да направим нещо заедно за нашите деца!

Българско училище в Дюселдорф

Мнениеот kamena » 24 Януари 2009, 23:26:50

Има ли българско училище в Дюселдорф
kamena
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Да направим нещо заедно за нашите деца!

Мнениеот kamena » 27 Януари 2009, 16:57:19

Имам син-първокласник.Тук е от няколко месеца,но вече срича немските думички и изречения.
Но на мен ми се иска детето ми да има възможност да изучава и родния си език!
Попитах в училището,в което той учи,за обучение по майчин български език,но там много учтиво ми обясниха,че такова няма.Имало по марокански,босненски,че даже и албански,но по български-НЕ.
Ходих и до Шуламта,говорих направо с директора и той,също много учтиво ми обясни,че НИКOЙ ДО ТОЗИ МОМЕНТ НЕ Е ИЗЯВИЛ ЖЕЛАНИЕ ДЕТЕТО МУ ДА УЧИ МАЙЧИН БЪЛГАРСКИ ЕЗИК,но пък че имало обучение по марокански,босненски,че даже и албански.
Е,няма ли българи в Дюселдорф?
Няма ли родители?
Няма ли деца?
Моля ви,отговорете ми:
Защо моето дете,защо вашите деца да не могат да изучават родния си език в нормална училищна среда?(както го правят вече в Берлин,Хамбург и Мюнхен)
АКО ИМАТЕ ИДЕЯ КАК ДА СТАНЕ ТОВА,МОЛЯ, ПИШЕТЕ!
kamena
Нов потребител
Нов потребител

Re: Да направим нещо заедно за нашите деца!

Мнениеот velingrad » 27 Януари 2009, 20:20:09

Уважаема kamena,
не само проблема, че никой не изявява желание за изучаване на български в (например) Дюселдорф, но и малобройността на децата- българи играят решаваща роля.
Между другото, подобно обучение в Дюселдорф има в Muttersprachlicher Unterricht (MSU)на:
Албански, Арабски, Босненски, Фарси, Гръцки, Италиански, Корейски, Курманчи, Хърватски, Македонски, Полски, Португалски, Руски, Словенски, Сръбски, Испански, Тамил, Турски.
Децата, които ползват това напълно безплатно, предлагано от правителството на NRW, има по 3-4 учебни часа на седмица. При заваршване на обучението се полагат изпити и им се признава като научен език, наравно със задължителните такива в училище. За учителите, дори не е нужно да са зъвършили в D и се заплащат от NRW, ама де ги?
Макар и да сме повече от абанците (например), сме толкова разпръснати из цялата страна, че надали ще е възможно да се събере паралелка, достатъчна за подобно мероприятие.
Толкоз за сега - ако има други въпроси, ще се опитам да отговоря.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот para6ut » 28 Януари 2009, 00:23:52

Здравейте,
Накратко да кажа само ,че смятаме да организираме децата,защото това е повече от необходимо .Не са и малко ,както се оказва.Вече има някои идеи ,писали сме писма до амтовете,чакаме отговори и продължаваме да обмисляме нещата.
Това, което тук засега можем да направим всички родители е,да направим списък с децата.Дори и да са още малки ,ги нанесете,защото децата растат бързо,а и възможности за занимания на най-малките също може да се отворят...:) Освен това в този списък могат да се нанесат не само хора от Дюселдорф,а и от близките градове .
Можем да го направим в нова тема ,нека всеки родител да нанесе там броя на децата, възрастта им и в кой град живеят.А тук да се обсъждат другите въпроси .
Аватар
para6ut
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот Mr.Bombastic » 28 Януари 2009, 00:34:18

Здрасти парашутееее :)
Предлагам на всички ви малко по-различен подход. Нека в тази тема да се обадят всички заинтересесовани и да си изберете един, който да попълва списъка, но да не е публично оповестен във форума. Никакво усилие не е, да нанесе десет, двадесет деца и просто трябва да държи всички ви за развитието на нещата и броя на записаните. Записването в списъка може да е на ЛС към този човек например.
Аватар
Mr.Bombastic
Администратор
Администратор

Снимки: 250
Статии: 31
Благодарил: 460 пъти
Благодарено: 303 пъти

Мнениеот para6ut » 28 Януари 2009, 00:46:12

Бобма,и аз това си го мислех,но мислех че повечето няма да са навити на лични да ни пишат данните.Аз съм ЗА и се наемам да правя списъка.
Пишете тогава лично на мен и аз ще ви известявам за бройката междувременно.
Аватар
para6ut
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Peperuda-72 » 28 Януари 2009, 11:02:34

Има ве4е отдавна един господин който се бори да се открие бг.у4или6те в Кöлн,но засега доколкото знам няма особен напредък.Пара6ут ако иска6 пи6и ми 6те ти дам адреса му.
Аватар
Peperuda-72
Тукашен
Тукашен

Мнениеот An » 28 Януари 2009, 17:19:13

Peperuda-72 написа:Има ве4е отдавна един господин който се бори да се открие бг.у4или6те в Кöлн,но засега доколкото знам няма особен напредък.Пара6ут ако иска6 пи6и ми 6те ти дам адреса му.

Българско училище в Кöлн
Gut sein - besser werden!
Аватар
An
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 23 пъти

Мнениеот albena01 » 28 Януари 2009, 17:59:58

Здравейте,
завършила сам българска филология в софийския университет. Живея в Beckum PLZ 59269 (NRW).
Ако мога да съм полезна по някакъв на вас и дечицата пишете. mail:albena_yo@yahoo.com
albena01
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот para6ut » 29 Януари 2009, 23:16:23

Здравейте отново,
Албена,благодаря за предложената помощ,ако се наложи ,ще се възползваме :thumbleft: По принцип учители има тук в Дюселдорф дори ,проблема е, че няма терен .
Днес получих отговор на едно от запитванията ми и май има надежда да получим помещение за срещи на децата ,макар и в неучилищна форма,което пак е нещо като начало \:D/ Това значи, че сигурно срещите ще са повече с цел децата да си играят,да общуват помежду си на български ,да пеят и танцуват примерно ,да празнуваме заедно националните праници и т.н.
Само, че наистина трябва да уточня бройката.Госпожата ,с която установих връзка, иска да кажа горе- долу големината на групата.Затова ще помоля всички ,които биха искали да учавстват в подобни срещи на децата, да ми пишат възможно най-скоро.Ако имате познати които биха се интересували ,кажете и на тях .
Засето това е от мен.....ще ви държа в течение .
Аватар
para6ut
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Peperuda-72 » 30 Януари 2009, 11:26:10

Аз отдавна търся контакти с български деца,за да могат мойте да осъвър6енстват езика си,но за съжаление досега не сме намерили никой наблизо.С удоволствие бихме се присъединили към ва6ата група но да пътувам до Дüселдорф 6те ми е малко дале4е :-k
Аватар
Peperuda-72
Тукашен
Тукашен

Мнениеот para6ut » 30 Януари 2009, 17:18:04

Къде живеете вие,извинявай,ако те карам да се повтаряш?
Ако мястото на събиранията е близо до гарата ,може би ще е удобно за повечето си мисля ...дори за тези,които са от околните градове.
Аватар
para6ut
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот elivko » 17 Февруари 2009, 10:26:59

Има ли нова тема със списък на децата? Не успях да открия такава.

Нише жиевем в околностите на Дюселдорф,
имам двама кандидат ученици: на 9 и на 5 години.
Аватар
elivko
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот para6ut » 17 Февруари 2009, 11:52:54

Еливко,здравей,списъка го правя аз.Тема друга не направих,понеже решихме, че понеже това са лични данни ,по-добре да не се публикуват тук ,а да ми пишете лични съобщения.Добавяме ви в списъка и те моля да ми пишеш дали сте за среща на 1ви , на 7ми или на 14ти март !Това важи и за останалите - който желае да участва в празнуването на баба Марта и на 8-ми март ,нека ми пише л.съобщение .
На срещата :
1) Ще направим учредително събрание на нашето сдружение .
2) Носете червени и бели конци или прежда ,ножици,блоков лист цветни моливи или други материали за рисуване- ще правим заедно мартенички ,а децата ще направят по една поздравителна картичка за мама :)
3) Донесете много добро настроение :thumbleft:
Аватар
para6ut
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот kamena » 17 Февруари 2009, 20:41:43

На вниманието на всички майки-родолюбки!
Изкушавам се да ви предложа за срещата един конкурс за най-добро изпълнение на стихотворение за 1-ви,3-ти или 8-ми март.И за да нямате поводи да откажете....четете по-надолу:

"На зелената морава
Баба Марта днес раздава
мартенички,мартенички
за големи и мънички.

Щом дочуха новината,
в миг дойдоха от гората
Кумчо Бълчо със Лисана,
Заю Баю и Мецана.

Катеричката добричка,
веселата кукувичка,
дългоухото магаре-
всичките отбор другари.