• Advertisement

Милост за търсещите (или пишете немските думи на немски)

Кажете мнението си и дайте предложения как да подобрим "Заедно".

Милост за търсещите (или пишете немските думи на немски)

Мнениеот daisymm » 13 Юни 2011, 19:23:01

Здравейте,

В последната година и половина бях предимно търсещ информация по форумите на zaedno.de и действително намерих много полезни неща. Но също така непрекъснато се сблъсквах (и все още се сблъсквам) с явлението немските термини много често да се изписват с какви ли не съкращения, а също така и на кирилица.

Дали пък препоръката "Пишете само на кирилица" се приема твърде буквално?! Едва ли ... Но с времето се убедих колко проблеми създава на търсещите изписването на немските термини със съкращения или на кирилица.

За пример ще дам термина Arbeitsberechtigung-EU, цитиран в темата Германия / Документи / Важна тема относно новите права в Германия-работа/документи. Там въпросният термин е заместен с:
- унбефристет
- безсрочно разрешително за всякакъв вид работа
- А
- ArbG

Е, няма как търсещ "новобранец" на мнения, свързани с Arbeitsberechtigung-EU да попадне на коментарите, в които са използвани заместителите. И тогава "новобранецът" намира с търсачката само 70%, 50% или дори по-малко от мненията, в които се кометира Arbeitsberechtigung-EU. Така писането на останалите коментари се оказва безполезно, а ако "новобранецът" случайно попита за нещо, което вече е коментирано (макар и със странни заместители на немските термини) в най-добрия случай ще получи препратка към мненията, които е "пропуснал", но много често ще последват и укори по отношение на неговия мързел/нежелание да чете и т.н.

Така че, братя и сестри, призовавам ви да имате търпение и да изписвате немските понятия на немски език, защото "шльокавицата" не е само да се пишат българските думи с латински букви, но и обратното.

Поздрави!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението (общо 2):
estiravelingrad
Рейтинг: 8%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Re: Милост за търсещите (или пишете немските думи на немски)

Мнениеот velingrad » 13 Юни 2011, 19:37:13

Така е, както и няколко пъти съм се опитвал да помоля, ама кел-файда: сам виждаш, нали?

Седмиците - изминалите

"Любимо" ми остава:
Дурчшнитцгехълт Брутто Лохн :-"

p.p. А по-дъртите от нас, си спомнят с умиление, за:
За кирилицата, шльокавицата и болката в очите

Уф и Wankata ми липсва- къде ли е сега?
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот aalib » 22 Февруари 2012, 21:49:36

Колко е малък светът...
Wankata е добре, в България е. Не може да влезе тук, защото не помни паролата си. Освен това са му изтрили електронната поща, с която е регистриран тук, поради... дълго неползване. ;-) Изненада се, че някой го помни, де и че си е останал същият ултрас. :mrgreen:

Потребители благодарили на автора aalib за мнението (общо 2):
estiravelingrad
Рейтинг: 8%

aalib
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот velingrad » 22 Февруари 2012, 21:59:53

Не само че го помня, ами както съм писал: липсва ми! Не е "ултрас", и никога не е бил (май), а от малкото, дето пишеха правилно и истински.
Поздрави го от мен, пък ако си ти самият, не се бой пак да пропишеш :thumbleft:
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот aalib » 10 Януари 2014, 01:25:09

[OT]
Съжалявам за отклонението, но наистина ми е забавна тази случайност. :) Днес му писах да надзърне тук, ако именно той е човекът с псевдонима. Непременно ще предам. Иначе той сам се нарече ултрас, а дали ще пропише - не мога да кажа. Ако има желание, сигурно ще си направи нова регистрация или ще намери начин да се свърже с администраторите и да докаже самоличността си. За протокола - със сигурност аз не съм той, познавам го от времето, когато се върна в България. Иначе все още се ориентирам тук.
[/OT]
aalib
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот daisymm » 17 Октомври 2014, 13:37:58

Аз пък искам пак да си помрънкам по темата и моля отново потребителите да погледнат първото ми мнение и молбата ми, изразена чрез него.

Благодаря на тези, които междувременно коригираха стила си на писане и всичко чуждо го пускат на латиница =D>
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Назад към За страницата и форумите