• Advertisement

Предложения / Мнения / Препоръки за подобряване на форумите

Кажете мнението си и дайте предложения как да подобрим "Заедно".

Предложения / Мнения / Препоръки за подобряване на форумите

Мнениеот daisymm » 8 Януари 2014, 16:04:31

Здравейте всички,

колкото и да ме беше страх, използвах Търсачката, но не видях подобна самостоятелна темата, така че си позволявам да я пусна. Нещо повече, дори си позволявам да формулирам и първото си предложение, което ще нарека "Без страх от Търсачката".

Предлагам компетентните лица да обмислят въвеждане на препоръка в Правила за ползване - zaedno.de / zaedno.eu ("ZAEDNO"), която да гласи:

Термините/Понятията/Думите от чуждия език, които потребителите използват в мненията си, е препоръчително да бъдат изписвани на официално използваната азбука за държавата, към която се отнася подфорума.

Считам, че транслитерацията с кирилица на думите от даден чужд език е по същество "шлокавица" и "маймуница", което не просто дразни, а може да направи дадено (иначе полезно) мнение или дори цяла тема чисто и просто неоткриваеми. Своето виждане за причините за това си предложение съм изложил по-подробно в темата Милост за търсещите (или пишете немските думи на немски).

Съзнавам напълно, колко досадно е да се сменя по пет пъти клавиатурата клавиатурата, но за да илюстрирам предложението си ще дам няколко примера как е изписан терминът Freizügigkeitsbescheinigung във форумите за Германия. На вас оставам да откриете разликите ;-) :

Фреизугигкеит бешайнигунг

фрейцогих бешайнигунг

Фраицугигкайт Бешайнигунг

Фрайцугигкаит Бешайнигунг

фрайцюгигкайтбешайнигунг

Фреузüзигкеитбесцхеидигунг

Поздрави от необичайно слънчевото Erzgebirge!
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението (общо 2):
velingradestira
Рейтинг: 8%

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Re: Предложения / Мнения / Препоръки за подобряване на форумите

Мнениеот velingrad » 9 Януари 2014, 17:47:13

Само заради теб бихме въвели предложенията, но... няма никакъв смисъл.
Правилата са толкова малко и толкова малко се спазват, че още едно ще донесе само допълнителни главоболия (на назе). Основното правило, което даже ни би трябвало да е такова (Правило де), да се пише на разбираем език, с българската си ни азбука се игнорира всекидневно, та какво остава за правилно изписване на "термините" по немски...
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот daisymm » 10 Януари 2014, 01:22:34

velingrad написа:Само заради теб бихме въвели предложенията, но...

Поласкан съм :mrgreen: , но като трезвомислещ човек ми е пределно ясно, защо предложението ми е неосъществимо. По-скоро ме засърбяха ръцете да обърна за пореден път внимание на твърде фриволния (достигащ до безобразие) начин, по който експлоатираме писаното слово на който и да било език. Мисля, че посочените от мен примери са повече от красноречиви. Ако продължаваме по този начин ще имаме форум с чудовищен обем безполезна информация - търсещите няма да могат да я използват, споделеното от пишещите ще остане непрочетено.

Болката ми е два пъти по-голяма, когато видя, че подобен стил на изказване практикуват дори стари форумни кучета (за новобранците съм склонен да проявя разбиране). И пак се питам - какъв е смисълът от всичко това, от огромни количествени натрупвания (под формата на дублирани или просто безполезни мнения), които рано или късно ще доведат до (лошо)качествени изменения? Съзнавам също, че може би е малко късно да се дискутира подобен проблем при вече > 30.000 регистрирани потребители. Но какво да правя, като пусто сърце не трае?
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Bladerex » 19 Февруари 2014, 08:02:09

****** написа:..........Съзнавам напълно, колко досадно е да се сменя по пет пъти клавиатурата ..............

Всъщност не е толкова досадно, когато се научиш да ползваш бързи бутони за смяна на езика (всяка операционна система ги има - в windows най-често са едновременно Ctrl+Shift или LeftAlt+Shift ) става за стотни от sec. Според мен си е просто непукизъм.
А относно предложението ти има смисъл, всеки, който търси нещо по даден за него проблем го търси на езика, на който му трябва, няма значение че търси в БГ форум.
А и напълно вярно е, че по този начин се обезмислят, някои иначе доста полезни мнения.
Поздрави.

Потребители благодарили на автора Bladerex за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Bladerex
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 14 пъти

Мнениеот daisymm » 19 Февруари 2014, 08:33:28

Bladerex написа:
****** написа:..........Съзнавам напълно, колко досадно е да се сменя по пет пъти клавиатурата ..............

Всъщност не е толкова досадно, когато се научиш да ползваш бързи бутони за смяна на езика (всяка операционна система ги има - в windows най-често са едновременно Ctrl+Shift или LeftAlt+Shift ) става за стотни от sec. Според мен си е просто непукизъм.
А относно предложението ти има смисъл, всеки, който търси нещо по даден за него проблем го търси на езика, на който му трябва, няма значение че търси в БГ форум.
А и напълно вярно е, че по този начин се обезмислят, някои иначе доста полезни мнения.
Поздрави.

Благодаря ти, че споделяш мнението ми, относно важността на това предложение. По отношение на промяната Кирилица<->Латиница някои от пишещите имат проблем, защото просто нямат инсталирана "Кирилица" на мястото, от което изпращат съобщението. Ако използват вградения в сайта на ЗАЕДНО кирилизатор, той естествено променя цялото им съобщение и после човек трябва да се върне и да коригира оригиналните термини от чуждия език, като ги изпише на латиница. Този проблем естествено не е непреодолим и е по-скоро въпрос на желание, разбиране и стил.

Така и така сме подхванали темата, ще се радвам, ако след време и ти добавиш някое предложение за подбрение на сайта/форумите.

До нови срещи ...
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Bladerex » 19 Февруари 2014, 10:03:02

Всъщност като се замисля, темата не е само за предложения, а и за препоръки та в този ред на мисли те не е задължително да са само към модераторите.
Та моето предложение е към всички участници....
Споделете опита, който сте имали в държавата, в която сте, колкото и да е малък, все ще помогне на някой, когато влезнете в тема, която Ви интересува, не я подминавайте просто защото не сте намерили всичко в подробности, сигурен съм, че нищо е ви коства да напишете например......."а при мен пък стана така...." нали за това е форума, да се разисква и помага, кой с каквото може.
Vel... до някъде е прав да отказва да помага на хора, които само влизат да си зададат въпроса и след това дим да ги няма или послушно си четат. В последно време се забелязва една тенденция само шепа хора да помага с каквото може, а останалите само питат ли питат.
Можеби е и добре ако се помисли за начин "помощниците" да се стимулират някак, не визирам материално, но примерно колонка или място във форума, на което, за всеки потребител да се вижда по всяко време например, колко пъти му е благодарено, бе с няколко думи стена на отличниците :-)
Най-малкото, ще получат заслужено уважение.
Ми за това се сещам за сега.
Поздрави и успех.

Потребители благодарили на автора Bladerex за мнението:
daisymm

Bladerex
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 14 пъти

Мнениеот onufriy » 19 Февруари 2014, 10:43:12

Bladerex написа:

Според мен си е просто непукизъм.

Според мен тоже.Това е като да паркираш, без да ти пука чия врата/изход затваряш и колко места заемаш. Интересна комбинация от страх, че не можеш да го направиш както трябва, срам да се върнеш и да опиташ еще раз, маскирани от арогантност и непукизъм.
Аз, като почитател на Макаренковската педагогика, си мисля, че такива мнения имат по-лоши шансове да
получат отговори. Демек, човеки требе да си знае интереса, а на тези дето се цепят от колектива, колективът колективно ще им го нацепи.
Като помощно средство ми хрумват един вид речници: секции, в които са преведени/обяснени понятия от дадена област. Имаше такава тема в подфорум Австрия за съкращенията при обявите за квартира. Само че не знам как би се мотивирал човек, дето си жертва свободното време за Сульо и Пульо, които в момента, в който получат т'ва дето искат си бият камшиците, да жертва още свободно време.

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението:
estira

onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 176 пъти
Благодарено: 296 пъти

Мнениеот zlateto » 16 Юни 2014, 09:07:17

Дайте да възродим конкурсите на Заедно:

- Мистър/Мис Заедно
- Най-дебют
- Най-най-най-потребител
- Най-шегаджия
- Най-готин аватар
- Потребител на месеца
- Най-интересен пост

... може и други категории :mrgreen:
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1198 пъти

Мнениеот Rashkov1 » 16 Юни 2014, 21:23:47

И мен ме засърбя ръката да напиша нещо по темата. Та аз от доста време съм си намерил приятно местенце в тоя форум , но така и не съм прочел правилата за ползване. От там ми идват доста проблеми, например не мога да работя с търсачката. Какво да се прави, уви такъв съм си , но ако имаше някакъв изпит примерно за познаванне на правилата и той да беше със състезателен характер ( не става дума за награди) просто морални може би , та сигурно бих се впуснал в надревара.
Rashkov1
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 84 пъти

Мнениеот boyko123 » 18 Октомври 2014, 23:43:41

Например, кой ще намери най-много статии в Заедно за немската бира ;).

А колкото до търсачката, "зелената" (която се показва когато си в някой от форумите) търси във форумите. Разширеното ѝ търсене на мен ми харесва, особено като търся тема по заглавие. "Оранжевата" (на първа страница) търси в останалото съдържание - новини, блогове, Заеднопедия, и пр., макар че още не съм ѝ схванал логиката напълно.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот daisymm » 20 Октомври 2014, 10:07:54

Esme написа:
****** написа:Бих ти отговорил, когато зададеш въпроса си в правилната тема

******, коя е правилната тема?

Здравей Esme,

приемам въпроса ти за реторичен и ще ти отговоря с въпрос, защото за мен е по-важно да се придържаме към темата и да спазваме (доколкото е възможно) правилата както в реалния, така и във виртуалния свят, отколкото да се притеснявам за чувствата на един или друг потребител по отношение на моята особа.

Ето го и въпросът: Когато посещавате интернет форум, вие си представяте ...?

Аз лично съм дал своя отговор не само в анкетата по-горе. Виждането си за ЗАЕДНО го изразявам волно или неволно почти ежедневно, чрез мненията си по различни теми. И доколкото ми е по силите се опитвам да съм полезен, без задължително да настоявам да бъда "на всяко гърне похлупак".

Какво е твоето виждане за ЗАЕДНО? Какво е виждането на olga? Не е ли това темата? Твърде високомерно ли е, ако бидейки редови потребител да настоявам въпреки всичко една или друга тема да не се трови. И нямам ли право отново просто като потребител да искам ЗАЕДНО да изглежда по следния начин:
  • едно сплотено общество, където в добронамерена атмосфера се обменя информацията, която е за всички и всички са добре дошли да я споделят
  • да има заделено място, в което се дава предимство на качеството на мненията, а не на тяхното количество (няма как един форум да бъде едновременно клюкарник, място за изпускане на пара, източник на информация и инкубатор на идеи)
  • място, в което потребителите не трябва да се притесняват да изразяват мнението си, когато е в съответствие с правилата на форума
  • място, което не дава благоприятна среда за създаване и отглеждане на форумни тролове
  • място, в което специализираните форуми се поддържат свободни от токсични теми. Теми, които или са инжектирани с коментари, които нямат никаква връзка с темата, или пълни с линкове без никакъв коментар, или едноредови "мнения" с цел само и единствено да се каже нещо ...
  • място, в което администраторите и модераторите са нещо повече от стражари, а потребителите се обединени доброволно около предварително формулираните цели на ЗАЕДНО

А сега, след като писах по темата, ще си позволя малко странични приказки.
Честно казано, не мисля, че olga се интересува от отговора ми по поставения от нея въпрос. Ако си проследила до момента участието й във форума на ЗАЕДНО, би трябвало да разбираш какво имам предвид. Иначе всяка една от изброените по-долу теми е със сигурност в пъти по подходяща за въпроса на olga:
Mодератори в Заедно
Какъв ви е проблема 2?
Тъпи въпроси, които ме вълнуват...
Книга за похвали и оплаквания

До скоро ...

Потребители благодарили на автора daisymm за мнението:
paolami99

Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот zlateto » 20 Октомври 2014, 10:43:33

Избутването на теми за щяло и нещяло без коментар да е привилегия САМО на администратори и модератори. Мисля, че редовните потребители сме достатъчно интелигентни да си намираме каквото търсим, а не по усмотрение на трети.
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”
Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1198 пъти

Мнениеот olga » 20 Октомври 2014, 12:50:37

Причината да задам този въпрос на ****** беше точно "избутването на теми за щяло и нещяло без коментар", което изключително много дразни.
А иначе не го смятам за вещица.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот daisymm » 20 Октомври 2014, 13:35:33

olga написа:Причината да задам този въпрос на ****** беше точно "избутването на теми за щяло и нещяло без коментар", което изключително много дразни...
Мила olga,

защо чисто и просто не формулира въпроса си относно избутването на теми още в самото начало по този начин и защо не го пусна в по-подходяща тема (вече посочих няколко примерни)? Можеше и да се получи дискусия ...

А сега защо не кажеш и нещо по темата?

zlateto написа:Избутването на теми за щяло и нещяло без коментар да е привилегия САМО на администратори и модератори. Мисля, че редовните потребители сме достатъчно интелигентни да си намираме каквото търсим, а не по усмотрение на трети.
Zlateto, подкрепям предложението ти, но докато тази функция е достъпна и за потребителите, и не нарушавам формалните правила на форума, ще се възползвам от нея, приемайки безропотно негативите от това.

Може ли да ми отговориш кое по-точно те дразни в избутванията ми - че избутването не е съпроводено с коментар? Че го правя твърде често? Или нещо друго? А ако ежедневно (или хайде, веднъж седмично) пускам линкове към любимите ми песни, това по-смислено действие ли би било :-k

Естествено, че мога да живея и без да злоупотребявам с избутването на теми и обещавам да се постарая. Но все пак при толкова звезди на това небе, как иначе бих могъл да бъда забелязан :mrgreen:
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Мнениеот contraintuitive » 2 Декември 2014, 13:27:40

Добър ден,

може ли да направя едно конструктивно предложение? Не е ли възможно кутията търсене във форуми да се изведе на първа страница на сайта?
find your path and stay on it

Потребители благодарили на автора contraintuitive за мнението (общо 2):
Mr.Bombasticestira
Рейтинг: 8%

contraintuitive
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 209 пъти
Благодарено: 123 пъти

Следваща

Назад към За страницата и форумите