• Advertisement

Какво представлява перфектният модератор?

Кажете мнението си и дайте предложения как да подобрим "Заедно".

Re: Какво представлява перфектният модератор?

Мнениеот xamsterdamm » 5 Декември 2014, 15:01:10

Именно там е работата, че модератора е потребител като всеки друг - с ограничени знания по някои теми и с по-големи - по други. Когато се държи като всезнаещ, започва да спъва работата и да пречи в темите където пишат по-квалифицирани от него. А когато използва позиция на силата в такива случаи, ефекта е че хората се отдръпват и/или настройват негативно, млъкват или влизат в дрязги.
Ако модератора специализира в това да предотвратява напрежение - ще е много по-добре за всички. А последното му е именно и ролята - ако не греша.

ПП: никой не иска модератор - съдия. Да си съдия се иска определена квалификация.

Потребители благодарили на автора xamsterdamm за мнението (общо 2):
Mony60olga
Рейтинг: 8%

xamsterdamm
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 23 пъти
Благодарено: 23 пъти

Мнениеот boyko123 » 6 Декември 2014, 04:12:55

Модератор (moderator) произлиза от moderate - умерен, умереност... тъй че
xamsterdamm написа:Ако модератора специализира в това да предотвратява напрежение

ще си отговаря точно на "длъжностната характеристика". Според мен.

Ама за такова предотвратяване се иска телепатия, xamsterdamm. А ние сме простосмъртни и можем само да реагираме пост-фактум...

Това беше вопъл на модератор... а сега си лягам, че почти се съмна. :)
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението (общо 2):
Mony60olga

boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот xamsterdamm » 6 Декември 2014, 23:05:43

И без телепатия става, когато човек първо слуша и после говори (пише).
xamsterdamm
Тукашен
Тукашен

Мнениеот daisymm » 6 Февруари 2015, 17:40:39

xamsterdamm написа:...Ако модератора специализира в това да предотвратява напрежение - ще е много по-добре за всички. А последното му е именно и ролята - ако не греша...

И що за модаратор ще е този модератор, който хем ще действа като модераотр (което включва и налагане на санкции), хем ще предотвратява напрежение (т.е. ще наказва, но въпреки това ще си остане харесван от наказваните)?

xamsterdamm написа:Човек-невидимка. Когато не забравя че функцията му е да служи. Инак демокрацията се изражда в монархия или олигопол.

Аз лично не очаквам модераторите в този форум да бъдат "хора-невидимки". Защото много добре разбирам, че "невидимките" не правят един форум по-демократичен. Или смяташ, че от ноември 2014 форумът ни стана по-демократичен, след като един дребнав и деспотичен модератор си би камшика?
You can fool all the people some of the time, and some of the people all the time, butt you cannot fool all the people all the time (Abraham Lincoln)
Аватар
daisymm
Златен писач
Златен писач

Снимки: 9
Статии: 4
Благодарил: 1392 пъти
Благодарено: 585 пъти

Мнениеот vl » 6 Февруари 2015, 22:30:04

Казва се Божилов. Можете да го откриете тук: http://forum.eshop.bg/
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 488 пъти
Благодарено: 194 пъти

Мнениеот boyko123 » 6 Февруари 2015, 22:58:41

@vl - това реклама на форума за електронни елементи ли е, предлагаш да си поканим модератор оттам ли, и изобщо какво се опитваш да кажеш с този пост?!
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот vl » 6 Февруари 2015, 23:06:20

Прочети малко от неговите писания и ще ме разбереш. Реклама наопаки, както се изразяваше баба ми. Дори ви призовавам всичките заедно с Мр.Бомбастик да видите какво е това чудо Божилов. А кой и по какви критерии го е избрал не зная.
Аватар
vl
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 488 пъти
Благодарено: 194 пъти

Мнениеот xamsterdamm » 11 Февруари 2015, 15:46:30

estira, не е правилно да добавяш свои поправки към AGB-то на Заедно. Още по-малко да атакуваш Дейзито на лична основа [-X
xamsterdamm
Тукашен
Тукашен

Мнениеот estira » 11 Февруари 2015, 15:54:16

Здравей :)

- Тук не е на кьор Хасан мандрата.
- Не държа да съм перфектен модератор.
- И още:

admin написа:14. Модераторите/Администраторът винаги имат право и с тях не се спори, критика към модераторите се изпраща като лично съобщение на администратора. Те си запазват правото да трият, коригират или местят теми/отговори без предупреждение и обяснение.

Ако сте несъгласни с правилата на поведение в страницата, за съжаление ще трябва да я напуснете.
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.

Потребители благодарили на автора estira за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот xamsterdamm » 11 Февруари 2015, 18:55:56

Чудесно, но AGB не се променя от сульо и пульо :mrgreen: Ти не си собственик за да имаш право да го правиш.

ПП: здрасти :)
ППП: темата е за перфектния модератор, а не дали ти си такава
Последна промяна xamsterdamm на 12 Февруари 2015, 00:23:39, променена общо 1 път
xamsterdamm
Тукашен
Тукашен

Мнениеот dianka508 » 11 Февруари 2015, 20:21:19

На мен ми прилича на разчистване на лични сметки и признавам си-това не ми харесва.Не знам дали има перфектен модератор,но добрият модератор не трябва да бъде самодоволен и авторитарен.

Потребители благодарили на автора dianka508 за мнението (общо 2):
xamsterdammcontraintuitive

dianka508
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 19 пъти

Мнениеот estira » 11 Февруари 2015, 20:54:20

xamsterdamm написа:Чудесно, но AGB не се променя от сульо и пульо :mrgreen: Ти не си собственик за да имаш право да го правиш.

ПП: здрасти :)

Пиле, ако ти харесва повече, ще ти го пусна в отделна тема. Въпросният колега беше предупреден три пъти, един път устно и два - писмено.

Иначе в личен план ми е приятен и, ако иска, може да заповяда на кафе и бяло сладко, стига да не говори за себе се си като за двама човека.

Това е положението.
Ich hab keinen Bock mehr. Bin zaubern.

Потребители благодарили на автора estira за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Аватар
estira
Доживотен
Доживотен

Снимки: 275
Статии: 10
Благодарил: 699 пъти
Благодарено: 426 пъти

Мнениеот daisymm1 » 8 Май 2015, 23:02:19

Хора, хора ... Какво мислите, че ще постигнете, като ме изгонихте завинаги от форума?
Гоните един потребител заради оплакване от потребител?!
Оплакване от какво?

Решили сте и сте го направили. И сега какво?
Вече си имате един доволен оплакващ се потребител и вероятно десетки други, които се чудят на това ваше решение.
- след 5 години, посветени на форума
- след тема със 100% рейтинг и мнение с 23 (двадесет и трима!) благодарили уникални потребители, само за това мнение
- след 500+ благодарности от потребители (колко други потребители имат толкова много благодарности?)
- след публикуване на няколко от най-четените статии в ЗАЕДНОПЕДИЯ

Така ли ще модерирате форума? То бива, бива, ама цял вол за курбан не бива. Какво доживях да видя :-#

Последна промяна daisymm1 на 9 Май 2015, 05:35:55, променена общо 1 път
Аватар
daisymm1
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 81 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот boyko123 » 9 Май 2015, 00:16:05

Човеко, човеко... дори не съм сигурен с кое от форумните ти имена да се обърна към теб, поне публично. Ще опитам да ти отговоря, с риск да бъда погрешно разбран дори и от някои от колегите от екипа.

Приноса ти за форума е очевиден - особено на "ранния" ******. Точно кога, как и защо от благословия се превърна в проблем и на мен самия ми е трудно да кажа. И съжалявам, че се получи така. Но питаш "оплакване от какво". Например от това:

1) Покровителствено-назидателното ти отношение (от един момент нататък) подразни и отблъсна доста хора, в това число и активно пишещи. Не искам да говоря от чуждо име, затова няма да споменавам имена, но знам, че е така.

2) Многото ти провокации пречат на сайта. От безсмислените теми до заливането с доклади и заиграването с "буквата" на правилата за сметка на духа им. Че се опитваш да тласнеш Заедно в определена посока е ясно, само дето не е ясно каква е посоката. Ако беше казал в прав текст какво целиш, можеше и да се разберем. Ама не би, и то не защото нямаше възможности. Знаеш ги.

3) Съсипа системата за благодарности, която работеше. Защо - не знам. Или заради "не ми харесва" бутона, който поиска и не получи, или просто за да покажеш, че може да бъде съсипана. Може, естествено, защото се основава на добра воля, а не на формални ограничения.

4) Играта на "котка и мишка" с екипа на сайта (твой израз) също не помага на никого. В твоя случай проявихме добра воля и търсихме начин да се разберем точно заради полезните ти постове. И публично, и лично. Не сработи.

За протокола, решението за бан е на голяма част от екипа. Аз лично го одобрявам. Просто опциите свършиха.
Надявам се да си ме разбрал. Може и да отречеш всяка от точките с аргумента "кое правило съм нарушил", но това на променя фактите.

И вярвате или не (четящи и пишещи в Заедно), много бих предпочел да ми не се налагаше да пиша това. Мога да използвам петъчната вечер и за други неща... Но се наложи, защото смятам, че дължим обяснение и на ****** и на форума за това решение - именно заради 5-те години, темите със 100% рейтинг и благодарностите, но и заради написаното по-горе. Щеше ми се да е другояче...

Толкоз от мен по тоз въпрос.
boyko123
Златен писач
Златен писач

Мнениеот daisymm1 » 9 Май 2015, 00:28:39

Благодаря за отговора, boyko123. От него разбрах много неща (например, че изобщо не сме говорили на един език през годините), само не разбрах що за мега-потребител е този, който успя да се оплаче от толкова много неща по мой адрес. Моля те, пусни поне едно съобщение в Проблематични потребители, за да знаят хората защо няма да се появявам повече.

boyko123 написа:1) Покровителствено-назидателното ти отношение (от един момент нататък) подразни и отблъсна доста хора, в това число и активно пишещи. Не искам да говоря от чуждо име, затова няма да споменавам имена, но знам, че е така.
Сериозно обвинение, особено в частта "отблъскване на активно пишещи". Дано от утре, когато моето отблъскващо присъствие го няма, тези мили, чувствителни и наранени от грубото ми отношение "активно пишещи", отново се завърнат между вас. И понеже не сме деца, беше добре въпросните лица да излязат от удобната си анонимност и да си кажем и кривдата, и правдата в очите.

boyko123 написа:2) Многото ти провокации пречат на сайта. От безсмислените теми до заливането с доклади и заиграването с "буквата" на правилата за сметка на духа им. Че се опитваш да тласнеш Заедно в определена посока е ясно, само дето не е ясно каква е посоката. Ако беше казал в прав текст какво целиш, можеше и да се разберем. Ама не би, и то не защото нямаше възможности. Знаеш ги.
Как ли може една тема да бъде прономерована, прошнурована и подпечатана като "смислена"? И каква е разликата между Интересно за Гърция (в която бяха изтрити няколко мнения) и Интересно за Германия (от 3-та страница)?

По отношение на докладите - негативизма, който влагаш, когато казваш "заливане" ме изненадва. Сигурно 90% от докладите ми са затворени, като е взето предвид мнението ми. Има и някои затворени, без да е взето предвид мнението ми, като Интересни неща (стр. 2). Куриозното е, че ти самия пишеш там за "триене" и "отплесване", но се оказва, че докладването ми в този случай те е подразнило. Извинявай че съм ти развалял рахата, но така или иначе от доста време спрях да докладвам, така че този аргумент не го приемам.

А какви са били предложенията ми и за какво се борих съм го описал на много места и текстът винаги е бил прав. Не са едно и две - от дребни неща като настояване за изписване на думите от чуждия език на латиница (знаеш защо е полезно и важно) до глобални проблеми като самоопределяне на форума. Предложенията ми все още си стоят и в модераториския (надявам се), и в теми като Предложения / Мнения / Препоръки за подобряване на форумите и ЗАЕДНО - място за обединение или късо съединение*, и в публикации като Quo vadis, Zaedno? и Нямаме време или просто не ни дреме (остана си неактивирана, горката).

boyko123 написа:3) Съсипа системата за благодарности, която работеше. Защо - не знам. Или заради "не ми харесва" бутона, който поиска и не получи, или просто за да покажеш, че може да бъде съсипана. Може, естествено, защото се основава на добра воля, а не на формални ограничения.
Функцията "Благодаря" беше престанала да изпълнява своето предназначение много преди да повдигна въпроса за нея. Защо ли? Ами защото благодарности се появяваха под мнения на потребители, репликиращи (често по груб начин) своите противници. Тези мнения получаваха благодарност не защото са полезни по съдържание, а защото някой е харесал, как някой друг е натрил носа на първия, който пък някога ни е дразнел нас самите, но не е имало бутон "неблагодарност". Тъпи истории на ниво детска градина, 2-ра група. А на опцията "не ми харесва" никога не съм бил фен. Щеше да го знаеш, ако беше прочел внимателно мнението ми от 5 януари 2015 в Предложения / Мнения / Препоръки за подобряване на форумите. Това че съм я поставил на обсъждане не значи, че ми е фаворит.

boyko123 написа:4) Играта на "котка и мишка" с екипа на сайта (твой израз) също не помага на никого. В твоя случай проявихме добра воля и търсихме начин да се разберем точно заради полезните ти постове. И публично, и лично. Не сработи.
Не разбирам какво точно имаш предвид. Не съм си позволявал да правя неща, само и само за да създавам работа на модератори/администратори. Ако става въпрос за писането от два профила, защо не го кажеш направо. Но ако го кажеш направо, трябва да кажеш и за промяната на правилата в тази връзка, която се опита да направи estira, но която промяна после беше махната от списъка с официалните правила на форума. Това не попречи естествено да получа бан точно заради нарушаването на това "правило", което в крайна сметка се оказа, че не съществува.

Сега ви оставям на мира. Няма да ви развалям нито празниците, нито делниците. Но да ми се вменяват неща, които не съм правил, не мога да го приема. Защото до този момент не съм направил умишлено нито едно нещо, с което да навредя на ЗАЕДНО. Достатъчно зрял съм, за да си понасям и отговорността за действията си, което направих впрочем, когато доброволно напуснах модераторското място.

А, ****** не се е променил, променен искахте и го виждахте вие. Той все някак ще намери начин да рпдължи да помага на хора в нужда, както го правеше до момента, включително и през целия период на безсмислени банове. За сметка на това форумът се променя и посоката лично на мен не ми харесва. Достатъчно е да следиш темите на първа страница през следващата седмица/месец и ще го забележиш. Скръбни вести, малки обяви и музикални поздравчета ще потапят въпросите на потребителите. Така форум не се развива, нито се прави с цитати от Wikipedia или линкове към статии, които всеки един може и сам да намери с десетки в мрежата.

А за това по-долу не знам какво да кажа, но ми се струва, че е само началото. Но къде съм аз, къде сте вий ...

хххххх написа:
xamsterdamm написа:хххххх, Уизките нямат наземен персонал. Използват наети мулета от разни като СуисПорт, това е и част от мръсните номера да отбиват номера като почнеш да ги юркаш наживо [-(

Ми то не може и кура до края и душата в рая... Като искаш обслужване, си купуваш билет на Lufthansa и си плащаш за обслужването...
Последна промяна daisymm1 на 9 Май 2015, 05:30:25, променена общо 2 пъти
Аватар
daisymm1
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 81 пъти
Благодарено: 0 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към За страницата и форумите