• Advertisement

Домати на балкона

Домати на балкона

Мнениеот lady_any » 22 Май 2009, 19:53:54

Съседката ми пусна мухата и аз реших да опитам. :mrgreen: Посадих два различни сорта в саксии за цветя. Единият сорт е Feuerherztomaten и доста на високо расте, май ще трябва още веднъж да го пресъдя.
Някой има ли опит в това? Трябва ли задължително да ги торя и да им сложа колчета?
lady_any
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Re: Домати на балкона

Мнениеот wawy4ka » 22 Май 2009, 20:32:41

Едни познати, които си торят черитата, 3 месеца се скъсват да ядат домати. Аз моя красотчо не го торя и нещо ми се муси :( Във всеки случай - успех :thumbleft:
Wenn Du morgens aufstehst und Dir nichts weh tut, dann bist Du Tot.
Аватар
wawy4ka
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 8 пъти

Мнениеот lady_any » 23 Май 2009, 13:52:46

А реколта имаш ли? Или и на теб ти е за първи път?

Моята съседка си гледа домати, ама ме е срам директно за това да я питам, а иначе не се срещаме често.
lady_any
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот wawy4ka » 23 Май 2009, 14:49:32

И на мен ми е първи домат, но ме увериха, че ако го гледам като хората, би трябвало да роди към края на юли. А аз имам един друг (лееко тъп 8-[) въпрос, трябват ли му обезателно пчели или ще се справи и без тях? Понеже нямам балкон и няма как да се опраши иначе.
Аватар
wawy4ka
Роден писач
Роден писач

Мнениеот lady_any » 23 Май 2009, 15:37:46

Трябва да е на открито, иначе няма да се опраши. Чувала съм, че в оранжериите специално нещо им правели за да се опрашат.

Ама ти, щом вече го имаш, остава да наблюдаваш развитието (както и аз в случая :)). Дръж го на отворен прозорец. Той цветният прашец понякога се натрупва на прозореца и без да искаш. Стига да има отсреща дървета.

Аз току що пресадих по-едрия сорт в голяма саксия. Моите растат с бомбастична бързина. :) Сега са на етап цъфтене.
lady_any
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот naddya » 25 Май 2009, 10:43:38

Момичета, от моя скромен опит с гледането на люти чушки в саксия мога да споделя за опрашването следното:
с малко памуче или клечка за уши минавате много внимателно през всички цветове. Полепналия от едно цветче прашец се пренася в следващото цветче и т.н. Т.е. не е проблем и без птички и пчелички да ви вържат доматките :)
Поздрави и споделете после за реколтата.
Аватар
naddya
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 4 пъти

Мнениеот wawy4ka » 25 Май 2009, 13:15:14

То това е много идейно, но моят не ще да цъфти :( Други хитри идеи как да го ръчна да цъфне?
Аватар
wawy4ka
Роден писач
Роден писач

Мнениеот naddya » 25 Май 2009, 13:24:00

wawy4ka написа:То това е много идейно, но моят не ще да цъфти :( Други хитри идеи как да го ръчна да цъфне?

Трябва да му дойде сезонът, за да цъфне, предполагам ;)
Виж повече: Домати във Wiki
Аватар
naddya
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 5 пъти
Благодарено: 4 пъти

Мнениеот lady_any » 7 Юни 2009, 15:13:59

Значи при мен вече се вързаха зелени доматки с големината на фъстъчета! :)
Много ми е интересно, как ще се развиват нататък.

Сега вече се убедих, колко трудно се гледат домати в Германия. Не напразно тук не се произвеждат домати. Още първите дни като се раздуха един силен вятър, ми стана ясно защо им трябват колчета на горките растения. :mrgreen: Но не е само това: климатът е ужасно студен за тях. Вече от няколко дни съм ги прибрала в стаята. Днес ми се стори времето по-умекнало, та ги изнесах пак на балкона. Но уви - за няколко часа престой на чист въздух листата клюмнаха като попарени. :( Мили растения, живейте за бога ...
lady_any
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот wawy4ka » 7 Юни 2009, 21:41:45

Чудесно, поздравления :thumbleft:

Моят има зачатки на цвят. Това след като го пресадих и почнах да му говоря мило ;-) Само че от една седмица при нас времето е много кофти, тъй че не знам дали ще се класира юли месец да дава плод, както му беше предречено.
Аватар
wawy4ka
Роден писач
Роден писач

Мнениеот lady_any » 7 Октомври 2009, 20:46:38

wawy4ka написа:Моят има зачатки на цвят. Това след като го пресадих и почнах да му говоря мило ;-) Само че от една седмица при нас времето е много кофти, тъй че не знам дали ще се класира юли месец да дава плод, както му беше предречено.

wawy4ka, какво стана с твоите домати? :)
Аз изхвърлих моите растения вече. Като направя равносметка, получих 1 кг домати от двете саксии за целия сезон, и то в края на юли-август. :) Занапред реших да си засаждам само декоративни цветя.
lady_any
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот wawy4ka » 8 Октомври 2009, 13:20:30

Аз мога само да си мечтая за кило домати :mrgreen: Ама честито все пак, явно си била добра доматена мама ;-) А защо не ти се занимава повече?

Моят домат израстна като фикус, стигна тавана и така явно нямаше сили да си изхрани цветовете. Нещо много сбърках, ама не знам къде. В крайна сметка ми писна да му треперя да не се счупи и го засилих. Някой ден като имам балкон пак ще пробвам, сега си гледам 3 мушката и лавандула и съм доволна от цветарските си способности 8-[
Аватар
wawy4ka
Роден писач
Роден писач

Мнениеот lady_any » 8 Октомври 2009, 19:06:24

wawy4ka написа: ;-) А защо не ти се занимава повече?

Ами и при мен единият домат беше колкото мен висок и все му треперях над него да не се пречупи, когато се раздуха вятъра. :mrgreen: Но плодовете му бяха за сметка на това колкото сливки големи. Не си заслужаваше целия труд ... Къде по-добре едно стайно растение, което години наред ще ми краси жилището. Доматът беше грозен, капризен и като съдя по добивите - безполезен.
lady_any
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот Mony60 » 8 Октомври 2009, 19:45:00

Здравейте момичета,
като отворихте темата нямах време да си споделя скромния опит по отглеждане на домати в Германия, но днес ще го сторя. :razz:
И аз правих 3-4 години подред опити да отглеждам домати, но не бива да се очаква реколта, иначе разочарованието е голямо! :(
Терасата ми е слънчева( ако не вали дъжд разбира се ;-) ), защитена от вятър, с навес който пази от намокряне, различни сортове сях паралелно, за да видя как им понася и се убедих, че няма смисъл да им треперя и да не мога поне веднъж да си направя една салата. Цветята са наистина по-благодарни растения!
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот shushko1 » 29 Юни 2019, 21:08:42

тая тема е бая старичка. ама все пак да питам - относно поста на колежката naddya от 25 Май 2009, 11:43:38
naddya написа:с малко памуче или клечка за уши минавате много внимателно през всички цветове.

трябва ли памучето да е мокро?
освен това аз не виждам прашец в цветчетата, да не би да е много малко като количество?
shushko1
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Назад към Градинарство