• Advertisement

MTB XC NRW

MTB XC NRW

Мнениеот copland » 21 Януари 2007, 21:26:58

Здравейте!
Преди да започна искам дебело да подчертая, че не случайно пускам темата в раздел Хоби, а не в Спорт или Начин на живот.

От седмица се радвам на ново колело. Съвсем ново при това. Взех си го от една от големите вериги магазини. Евтинко (в сравнение с други модели), но ми допада. Рязана рамка, 18 скорости, преден и заден амортисьор, 28" гуми, обикновени спирачки (разбирай: не дискови), с рога на кормилото. Беше без задължителните по ЗДП светлини, но тях си ги купих отделно и ги инсталирах веднага. Други ъпгрейди засега са металните (уж "полупрофи"... хм! :roll: ) педали, преден и заден фар на батерии. Освен това съм горд притежател и на чантичка с доста удобни инструменти. Екипировката ми (засега) се изчерпва с ръкавици с рязани пръсти и светлоотразителни ленти за краката. Обмислям и покупката на електронна джаджа, която показва скоростта, оборотите, изгорените калории, изминатата отсечка - от последния старт - от целия ден, температурата, часа и още куп други нужни и ненужни неща. Иска ми се да си взема и алуминиева бутилка със стойка, но не искам да дупча рамката, заради стойката.

Защо ви пиша всичко това ли? :?:

1. 'Щото искам да се поФаля! :D :lol: :D

2. 'Щото ми прави кеф да си го "бъзикам и потягам", пък и нали си имам пълен комплект инструменти вече - чакам предложения за ъпгрейди в рамките на разумното (от финансова гледна точка). Примерно - керамични или метални зъбци за спирачкита и т.н.

3. 'Щото дори и Кирил не ме спря и през цялата седмица (включително четвъртък и петък :!: ) бях на колелото. Покарах разни маршрути (само асфалтови) и сега ми се кара в компания и нещо "по-така". :D За целта първо се пообразовах в различни сайтове. Поради естеството на работата ми и нуждата да си пазя ръцете (и най-вече пръстите) определено не ставам за стилове като "спускане" или "2/4Х". Открих, че моят стил се казва крос-кънтри (или ХС).

И ето че стигаме до идеята, родила тази тема:
Има ли аджеба в този форум хора, колоездачи, велосипедисти, карачи, байкъри и т.н., които да искат да покараме заедно из Рурската област? Не е задължително да слизаме от асфалта, но пък би било интересно да пробваме, а?

Връщам се на подчертаното горе:
Карам за удоволствие, а не за да троша рекорди и кости! Затова моля и хората, които смятат, че трябва да "покажат на новака откъде изгрява слънцето" просто да си намерят друг новак (замалко да напиша "друга жертва"... :D )

Очаквам отговори!

П.П. Днес карах по един от мостовете над Рейн в Дуисбург. Въобще не духаше така както очаквах. На площада пред централна гара е много по-страховито!
I have the simplest tastes. I am always satisfied with the best.
Аватар
copland
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 56 пъти
Благодарено: 64 пъти

Мнениеот solay » 21 Януари 2007, 22:58:08

ми не сьм много байкменияк ама 6то не , с удоволствие 6те направя един тур ако се метне6 насам или нейде посредата :)
Аватар
solay
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот copland » 28 Януари 2007, 00:20:43

По повод новата си придобивка да се пооплача! :?

1. Как така нито един контрольор на немските железници не може да ми каже къде ще е вагона за колелета на пристигащия влак (или е най-отпред или най-отзад!) и съм принуден да търча по пероните с колелото като ненормален за да вляза на правилното място?

2. Много е възмутително, когато карам вътре в гарата или на перона. Много намусено ме гледат всички пътници, когато се кача не във вагона за колелета. Много е тъпо, когато велосипедист ти спре едва ли не в бъбреците, въпреки, че не си на алеята, а просто на тротоара или на пешеходната пътека. Разбирам. И затова внимавам да не правя такива глупости. Знам, че пешеходците са с предимство.
Днес обаче по чиста случайност от раз нацелвам правилния вагон. Помещението за колелета и детски колички е пълно. Обаче без колелета и без колички. Само пешеходци. Насядали през седалка хората и явно нямат грам желание да направят място. А зад мен влизат още 2 колелета. Веселяците отвътре се правят, че не чуват, когато една жена с колело на висок глас казва, че това пространство е за хора с колелета и ако не за нас, то поне за колелетата трябва да направят място. Действието се разиграва в непиков час и в полупразен влак!

И тия смешковци после даже се оплакваха 'що с колелетата сме били блокирали пътя към вратите?!?!

Изображение
Последна промяна copland на 28 Януари 2007, 00:58:45, променена общо 1 път
Аватар
copland
Златен писач
Златен писач

Мнениеот liverbird » 28 Януари 2007, 00:50:00

На голяма част им липсва чувство за координация в транспорта; пречат на вратите, застават на местата за колички и какво ли още не, което пречи на останалите малко или много :evil: Искрено ти съчувствам :(
Me? No, man! I don't wanna be a God..... That is way too much pressure!

Представи се в Заедно сега

Аз използвам нашето куче-търсач. А ти?
Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот copland » 3 Февруари 2007, 02:46:40

Препоръчвам две отсечки:

В Есен. С 107 или 101 (или ако ви се върти на собствен ход) от Централна гара до Bredeney. От там се пускате по прекрасната и широка алея, която върви успоредно на пътя и стига чак до Werden. Супер спускане е, честна дума! :D

Между Есен и Дюселдорф. Идеята е да се стигне от Werden до Hösel (или обратно) през Kettwig и Kettwig Stausee. Кара се все по асвалт. Една много дълга отсечка е тясна алея в гората и друса доста. Много е забавно. И в двете посоки има и спускания, и качвания, и равни терени.
Аватар
copland
Златен писач
Златен писач

Мнениеот ppetrov » 3 Февруари 2007, 12:16:21

copland написа:...Супер спускане е, честна дума! :D...

Чета тука и си се подсмихвам, спомням си аз като дойдох насам как си взех колело и колко падах с него... Единият път, какви кучета ме хапеха не знам, взех та се спуснах по една стръмна улица, но в един момент не успях да взема един лек завой, та набих спирачките. Явно съм стиснал по-силно предната, и познай! Колело на една страна, фар на друга, GSM на трета, разпилян в периметър 3 метра, а аз по средата на всичко това се опипвам всичките ми кокали здрави ли са.
После, край реката, едни красиви дълги алеи, дай сега да видя колко мога да го изпъна това колело... По едно време срещу мен се задава семейство, момченцето играе електронна игра, и така се вживява в нея, че в един момент направи страничен подскок - точно срещу мен. А аз съответно - рязък завой в тревата, и на кълбо...
Друг път ще разправям как се учих да карам ролери. :D
ppetrov
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 4 пъти

Мнениеот copland » 3 Февруари 2007, 20:49:16

Ненапразно споменах, че аз карам крос-кънтри. Ти явно си падаш (в преносния и буквалния смисъл!) по по-агресивни силове! :lol:

Хората са измислили каските не просто ей тъй, от нямане какво да се прави. И мястото на каската е на главата ти докато караш! А за по-екстремни случаи (като твоето спускане например) си има fullface шлемове като на мотокросистите, които имат голям изнесен напред подбрадник и предпазват цялото лице.

Още се съм се трепал с новото коУеУо, обаче все още се изненадвам понякога като след по-рязко стискане на предната спирачка "заора" над кормилото, благодарение на предния амортисьор. Досега винаги съм карал твърда рамка и това "окачване" малко още не съм му навикнал.
Аватар
copland
Златен писач
Златен писач

Мнениеот velingrad » 3 Февруари 2007, 20:59:58

copland ако ти съсипвам Темата, изтрийвам се, само кажи.

купих" коуеуо" на син ми за Р.Д. - е какво да кажа...ми то цени не ти е майко работа...Имам си и аз, ама погледнах колко би струвало едно такова хубавко, и олее! Повече от мотора ми или точно 3999,00€?!
Дами и господа припанах (и бях свестен с шутове от жена ми)...
Разбирам, че трябва да са "сигурни", да са "здрави", да са "удобни" ама 3999,00€???
Това не го разбирам и приемам.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот copland » 3 Февруари 2007, 23:57:13

Вел, по принцип качественото е скъпо. Едва ли аз съм човекът, който трябва да те убеждава в това. По принцип много зависи как / къде / кога ще го караш това колело: планински велосипед, с който да се "суркаш" по каменистите склонове и да се промъкваш между дърветата трябва хем да е здрав за да издържи натоварването, хем да е удобен за контролиране. "Катерачите" пък трябва да са много леки. "Шосейките" са бързи, но не много маневрени. За неравности да не споменаваме.
Общо взето, тръгнеш ли да се ровиш, ще откриваш все по-скъпи чаркове, но и твоите изисквания ще са все по-високи. Аз в момента се опитвам да не тръгвам точно по тази наклонена плоскост. Карам с кеф, снабдявам се с разни аксесоари и глезотийки, но не смятам да отдавам цялото си време и енергия (и финанси) в колоезденето. Засега...
За парите, които ти споменаваш обаче си мисля, че може да се вземе професионален велосипед от нисък клас. :roll:
Аватар
copland
Златен писач
Златен писач

Мнениеот copland » 19 Февруари 2007, 18:17:03

copland написа:Препоръчвам две отсечки:
...

Само да спомена, че вчера най-сетне се организирахме и минахме маршрутите, за които бях писал. Тръгнахме от Бреденай в Есен. Надолу до Верден. По реката до Кетвих. Там се завъртяхме по едни баири на принципа "what goes up, must come down" - първо нагоре (имах чувството, че ще умра по едно време :evil: ) и после надолу (изпреварих автобус спускайки се :twisted: ). После от Стаузее през гората (и пак баири!) до Хьозел, откъдето до гарата на S6 слава Богу беше спускане. Ако има ентусиасти, които искат да се присъединят към нас следващата неделя, нека пишат тук!

Движим се със средна скорост 10 км/ч. Спираме за почивки и за снимки! :D Правиме си кефа с две думи. В момента обмисляме да покараме от Верден до Мюлхайм или пък около езерата в Дуисбург. Всякакви предложения са добре дошли! :D

Ето и снимка на трима ни :arrow:

Изображение
Аватар
copland
Златен писач
Златен писач

Мнениеот copland » 24 Февруари 2007, 14:49:31

За другите двама още не съм сигурен, но аз утре карам

Hösel :arrow: Kettwig vor der Brücke :arrow: Mülheim (Ruhr).

Първите 5-6 км са горски алеи (каската е повече от препоръчителна, завчера ми се наложи да прескачам дървета по тези алеи). После все по Рур до Мюлхайм и накрая отбиваме за гарата. Оттам, по живо по здраво, всеки хваща влакчето за вкъщи.
Аватар
copland
Златен писач
Златен писач

Мнениеот ppetrov » 24 Февруари 2007, 23:06:46

copland написа:...каската е повече от препоръчителна...

През 2001 започнах работа в Hanau (на 20 км от Frankfurt), и един ден - беше още в началото - project менажера ми дойде с лепенки по лицето - разни охлузвания и т.н. Викам си: къде попаднах сега, тоя вечер се напива и после скача да се бие! Какво ли ме чака в тази фирма!? :roll:
След това се оказа, че човекът си е запален велосипедист, и хем кара с каска, ама пак има контузии... Той идваше често с едно от тези колелета, дето се карат легнал назад. И понеже живееше на над 20 км от офиса, явно му се налагаше да натиска по-яко педалите...
ppetrov
Роден писач
Роден писач

Мнениеот copland » 26 Февруари 2007, 12:17:13

@Petrov, стига плаши хората с тия истории! Разбира се, че каската не помага винаги. Най-вече не помага, когато си я оставиш вкъщи! :D

Вчерашното каране пропадна, 'щото с колегите така и не се разбрахме кой, кога, къде и защо. Обаче след 10 минути тръгвам за гарата. В 13 тръгваме от Хьозел. Мисля и този път да мъкна апарата.

Айде стискайте палци да не се претрепя някъде! ](*,)
Аватар
copland
Златен писач
Златен писач

Мнениеот naddya » 26 Февруари 2007, 16:24:27

copland, всичко наред ли е? Не пишеш как си изкарал, да не би да не си се прибрал цял, не дай си боже?! :roll:
Майтапа настрана, много въодушевен звучиш, риспект! Дай, моля те, един линк към страницата на някой магазин за коуеуа, че аз откакто съм тук, все се каня да си купя и май тази пролет най-после ще се прежаля ;) Пък после може и заедно да караме :)
Поздрави!
Аватар
naddya
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 5 пъти

Мнениеот copland » 26 Февруари 2007, 18:04:53

Беше интересен ден...

Като за начало - много е хубаво човек да кара с наколенки и налакътници. А каската е просто е задължителна! :D

Благодарение на протекторите в момента съм само леко натъртен, а можеше и много по-лошо да стане. Спускахме се през гората по едни алеи (асфалтови!) и на последния завой, буквално 10 метра преди да излезем на нормалния път в опита си да избегна калта от лявата страна на пътя се оказах прекалено отвън на въпросния завой. Той ляв, а аз съм в дясно. Кофти. Бутнах по-рязко кормилото и до там беше карането. После имаше малко возене и малко влачене. Изумих се на това как съвсем съзнателно възприемах всичко. Усетих как задната гуми ми избяга, как колелото легна под мен (и изхвърча от завоя), как около 5 метра се влачих на лявата си страна по пътя... Компютърчето показва максимална скорост от 50,2 км/ч. Значи някъде с толкова съм тръгнал да се пързалям по асфалта. Поразиите се ограничават само до натъртени ляво рамо (и без това бях спал накриво и ме наболяваше) и ляв таз (очаквам голяма и сочна синина), много окаляни гащи, разкъсан ръкав на якето, счупен преден фар на колелото и за пореден път разцентровани скорости отзад (толкова се кефих онзи ден, че тъкмо ги бях настроил перфектно). Грешката си беше абсолютно моя. Колелото поднесе на два пъти по-рано докато се спусках и вместо да намаля, реших, че пътят свършва и ще го овладея. Да, ама не. Голям глупак!

Та, ако ще правите изпълнения - само с предпазни мерки. Момчетата, с които карах, пребледняха като стигнаха до завоя и ме видяха да се въргалям по земята. Сигурно съм бил забавна гледка. Като извадих протекторите изпод крачолите и ръкавите им поолекна де. Единственото, което все още ме дразни е болката в рамото, когато си вдигам ръката. И споменът за звука, докато орях асфалта.

Оттам нататък всичко беше супер с изключение на времето. Но ние си знаехме, че то няма да е снас и хич не ни пукаше. Много си беше приятно, а и дъждът поизми калта от колелетата. Живот и здраве, уикенда пак ще караме!

@naddya, ако все не съм убил желанието ти за каране, можеш да погледнеш сайта на real. За стотина евро ще си вземеш съвсем прилично колело. Но няма да е нищо кой знае какво. Аз съм с едно такова. А тук можеш за около 300-400 да си намериш доста добро колело. Има и по-евтини варианти (около 250), но не знам дали те устройват като колела. Иначе бих се навил с най-голям кеф да караме! Сега както си имам и обица на ухото, няма да си пробвам ръба на възможностите. В Дуисбург има много хубави маршрути за каране, например около езерата. Имах един сайт с подробни указания как и откъде да се мине, но в момента не се отворя.

Поздрави и умната ей! :D
Аватар
copland
Златен писач
Златен писач

Следваща

Назад към Хоби (Общ)