• Advertisement

История и археология

История и археология

Мнениеот Tell » 15 Юли 2008, 04:39:27

Има ли хора, които се интересуват от българска и друга история и археология?
What is said of a man is nothing. The point is, who says it.
---------------------------------------------------------------
Изображение
Аватар
Tell
Роден писач
Роден писач

Статии: 2
Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот dundalen » 16 Юли 2008, 20:33:41

Да, аз, но за съжаление в последно време сам занемарила доста този си интерес :(
dundalen
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Tell » 17 Юли 2008, 04:56:54

dundalen написа:Да, аз, но за съжаление в последно време сам занемарила доста този си интерес :(

От какво по-точно се интересуваш - българска история, световна история, средновековие, античност .....?
Изображение
Аватар
Tell
Роден писач
Роден писач

Мнениеот bachinkata » 17 Юли 2008, 11:40:53

да, от средновековие и българска история! каква е идеята?
Аватар
bachinkata
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 1 път

Мнениеот dundalen » 17 Юли 2008, 20:33:35

Винаги ми е била интересна античната история, но съм отворена да чета нови факти за световната и българска история.

Да каква е идеята, както попита преждепишещия?
Аз съм завършила история във Велико Тарново, и историята, написана и под формата на не чак толкова научни факти ми е интересна, интересни виждания има като се премахне художествената измислица.
dundalen
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Tell » 18 Юли 2008, 04:20:37

Няма някаква конкретна идея, или причина. Аз правя сайт за български крепости (тоя в подписа ми), но интересите ми са по-широки от това и търся сродни души да си говорим на такива теми. Може и да разширя сайта с други исторически теми.

Да подхвърля една тема - Какво знаете за произхода на прабългарите?

Има няколко теории относно произхода им:
1. т. нар. "Хунска теория" - в най-общи линии се счита, че прабългарите са възникнали от отломките на разпадащата се хунска империя, на територията на днешна Украйна.
2. т. нар. "Тюркска теория" - образи на прабългарски войни от различни находки и най-вече този, от прабългарското златно съкровище от Наги сент Миклош. Образът на воина е определен като тураноид със смесени европеидно - монголодни черти.
3. Ирански произход - някои от арийското Индо-Иранско семейство народи населявали областта в средна Азия където се предполага, че е станал етногенезиса на прабългарите.
Изображение
Аватар
Tell
Роден писач
Роден писач

Мнениеот CHBG » 18 Юли 2008, 13:17:23

Tell написа:Няма някаква конкретна идея, или причина. Аз правя сайт за български крепости (тоя в подписа ми), но интересите ми са по-широки от това и търся сродни души да си говорим на такива теми. Може и да разширя сайта с други исторически теми.

Да подхвърля една тема - Какво знаете за произхода на прабългарите?

Здравей драги сънароднико в пряк и в преносен смисъл
Аз също се интересувам от история. От българската история мен лично ме вълнува периодът след Втората световна война, но може би това е друга тема (в този смисъл искам само бегло да попитам: Гледа ли по ТВ България филма "Патриархат" по мотиви от произведението на Г.Мишев?).
Та да се върнем на темата за произхода на прабългарите. Аз имам едно хоби: шита дантела, известна в България най-вече под наименованието "кене". Малкото нашенски "познавачи" на този почти забравен занаят пишат публикации в България, в които с претенции на научна обоснованост твърдят, че въпросната шита дантела е уникално, неповторимо българско приложно изкуство от епохата на българското Възраждане. Какво беше учудването ми, когато чрез интернет попаднах на източници, от които разбрах, че тази може би най-стара дантела, известна на света преди третото хилядолетие преди новата ера, фигурира в класификаторите на световните музеи под наименованието "арменска дантела". А наскоро пак в интернет видях снимка на арменска благородничка от средновековието, чието облекло много напомня на облеклото на съпругата на севастократор Калоян от прочутия стенопис на Боянската черква в България. Ето го и линка:
http://www.hyeetch.nareg.com.au/culture/textile_p4.html
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Снимки: 7
Статии: 1
Благодарил: 32 пъти
Благодарено: 119 пъти

Мнениеот bachinkata » 18 Юли 2008, 16:11:37

Tell, идеята за сайт на българските крепости е прекрасна! Надявам се ще бъде подкрепена с богат снимков материал и исторически иэвори. Като си намеря свестна кирилица ще пиша повече, понеже ми се изприщиха пръстите да търся букви.
Аватар
bachinkata
Тукашен
Тукашен

Мнениеот dundalen » 18 Юли 2008, 17:26:47

Страхотна идея със сайта който прявиш, наистина ще е добре да има и доста снимков материал, пък с каквото можем да помагаме ще е прекрасно.
dundalen
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Tell » 19 Юли 2008, 16:29:08

@ bachinkata
@ dundalen
Ами правя снимки, колкото мога, приятели и познати ми изпращат чат - пат. Нямам достатъчно време за да направя един месец обиколка из България и да си снимам всичко сам. В момента имам доста непубликувани снимки, но искам да оправя статиите и после да добавя и снимки. Следващото което ще правя е преработване основно на статията за Плиска и тогава ще добавя доста снимки. След това ще я дам за превод на английски, немски и руски. Трябва да инвестирам така, защото иначе не ми стига времето доникъде.
Така полека - лека ще оправя и дам за превод и другите.
Пък който има снимки и желание да ги сподели е добре дошъл!
Изображение
Аватар
Tell
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Tell » 19 Юли 2008, 16:37:40

CHBG написа:Здравей драги сънароднико в пряк и в преносен смисъл
Аз също се интересувам от история. От българската история мен лично ме вълнува периодът след Втората световна война, но може би това е друга тема (в този смисъл искам само бегло да попитам: Гледа ли по ТВ България филма "Патриархат" по мотиви от произведението на Г.Мишев?).

Аз честно казано съм общо - взето омерзен от новата и най - новата българска история и затова намирам утеха в средновековие и античност. Там намирам май повече поводи за гордост от факта, че съм българин.
Не съм гледал филма, тук нямам българска телевизия, което ми напомня, че май не е лошо да си взема сателитен приемник. Чувал съм го като заглавие, но нищо повече.
CHBG написа:Та да се върнем на темата за произхода на прабългарите. Аз имам едно хоби: шита дантела, известна в България най-вече под наименованието "кене". Малкото нашенски "познавачи" на този почти забравен занаят пишат публикации в България, в които с претенции на научна обоснованост твърдят, че въпросната шита дантела е уникално, неповторимо българско приложно изкуство от епохата на българското Възраждане. Какво беше учудването ми, когато чрез интернет попаднах на източници, от които разбрах, че тази може би най-стара дантела, известна на света преди третото хилядолетие преди новата ера, фигурира в класификаторите на световните музеи под наименованието "арменска дантела". А наскоро пак в интернет видях снимка на арменска благородничка от средновековието, чието облекло много напомня на облеклото на съпругата на севастократор Калоян от прочутия стенопис на Боянската черква в България. Ето го и линка:
http://www.hyeetch.nareg.com.au/culture/textile_p4.html

Ами любопитно е, но аз не се учудвам много, защото според най - популярните теории и прабългарите са се мотали из ония краища макар и в по-близки времена като IV в. Та може да са прихванали тази технология по някое време. Трябва да е било по-късно обаче, защото не знам номадските жени дали са бродирали фини неща. Това са били ония благи времена, когато нищо не е било лицензирано от никой :D
Изображение
Аватар
Tell
Роден писач
Роден писач

Мнениеот CHBG » 21 Юли 2008, 15:45:24

Tell написа:Аз честно казано съм общо - взето омерзен от новата и най - новата българска история и затова намирам утеха в средновековие и античност. Там намирам май повече поводи за гордост от факта, че съм българин.
Не съм гледал филма, тук нямам българска телевизия, което ми напомня, че май не е лошо да си взема сателитен приемник. Чувал съм го като заглавие, но нищо повече.

А на мен подобни филми ми дават отговор на два съществени въпроса:
1. Аз ли се отрекох от България или тя - от мен? Май че тя от мен.
2. Какво ми дава основание да се самоопределям като българка? Май че само родителите ми, които са единствените българи, заради които си заслужава и аз да се смятам за такава.
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Мнениеот bachinkata » 22 Юли 2008, 10:14:06

CHBG а какъв е този интерес към Армения ако смея да попитам.
Аватар
bachinkata
Тукашен
Тукашен

Мнениеот CHBG » 22 Юли 2008, 14:52:51

bachinkata написа:CHBG а какъв е този интерес към Армения ако смея да попитам.

Търсената от мен информация за корените и произхода на дантелата :faroah:, която е мое хоби, ме отведе до понятието "арменска дантела", а оттам и до Армения. Има ли нещо необичайно в това, че проявявам интерес към някоя страна, в случая Армения?
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Мнениеот bachinkata » 22 Юли 2008, 15:16:55

Не, няма нищо необичайно. Мисля си че ако човек се порови в тамошните архиви може да открие нещо интересно и за прабългарите. Арменците, а и Грузинците, са древни народи; няма как да не са се познавали с прабългарите ...

Това за дантелата е похвално 8) Дерзай
Аватар
bachinkata
Тукашен
Тукашен

Следваща

Назад към Хоби (Общ)