• Advertisement

История и археология

Мнениеот venstar » 14 Август 2008, 15:59:48

Tell написа:
vivere написа:тези бъдещи археолози сигурно и чалга слушат

Такава пошла вероятност силно ме депресира. Омерзен съм предварително :shock:

Привет,
кой ви каза, че това са археолози? На мен повече ми приличат на обикновени работници, които само разчистват терена от пръст и носят намерените материали на специалистите за анализ. Такава е практиката. Гледал съм го и на други места (извън България).

Поздрав!
Аватар
venstar
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот venstar » 14 Август 2008, 16:40:37

Tell написа:Малко инфо за Лондонския мирен договор

Интересно обобщение, но малко повърхностно, и не съм убеден доколко е достоверно.

Като изключим емоционалните изрази, откъде черпиш информация, че България е имала сили да пробие на Чаталджа?

1. Чаталджа е добре укрепена и наскоро подсилена отбранителна линия, която няма аналог с позициите, с които до този момент нашата армия се е сблъсквала. Тоест, не можем да кажем, че щом сме гътнали Лозенград и Одрин, ще минеми през Чаталджа.

2. Добре укрепения (с бетонни укрепления) Лозенград го взехме в движение само защото турците се изплашиха и го изоставиха без бой. Одрин с неговите по-слаби дървено-земни укрепления ни се запъна близо половин година въпреки, че беше откъснат от основните турски войски. Какво да кажем за Чаталджа, която има много по-къса линия, от двете страни с море, което изключва обход и нападение в гръб, подкрепена от морската артилерия, срещу която нямаме противодействие. Полето пред Чаталджа се оказва касапница за българската армия. След вече 6 месеца военни действия турците струпват там свежи сили от другите части на страната, а ние вече нямаме никакви резерви.

3. Като се имат предвид ресурсите на Турция и България (зеадно с другите съюзници) е ясно кой би издържал по-дълго на една позиционна война.

4. България е в изолация заради глупавата политика на Фердинанд, който си мечтаел да влезне в Цариград на бял кон и да надмине всички български царе. Всички велики сили са го предупредили, че в Цариград ще срещне техни войски, но той твърдоглаво продължил напред. За "заслугите" на Фердинанд в тази война не ми се говори.

Относно 16ти юни. Фердинанд може да си е говорил с който си иска, но в крайна сметка той е взел еднолично решението за атака, въпреки че е имал ясното предупреждение на руския император, че който започне пръв ще си плати жестоко. На този ден България няма реални съюзници, а е оградена от врагове. Нито политически, нито военно, България е имала някакви шансове и това са го съзнавали доста хора. Не знам на какво се е надявал Фердинанд, но блъфира много по-лошо от Сакашвили. Събитията, които доведоха до 16.6. ясно показват незрялостта на българската политика. За съжаление и сред днешните политици не се наблюдава никаква дългосрочна стратегия и сътрудничество.

Поздрав!
Аватар
venstar
Нов потребител
Нов потребител

Re: за Българиите и техния произход!

Мнениеот venstar » 14 Август 2008, 16:44:29

lubimo написа:Ето и малко информация от мен:
Радвам се, че съществува такъв сайт и за Ваше щастие в съвсем скоро време ще мойем да Ви предоставим информация събирана 32 години от италиански и европейски източници, които ще бъдат изключително любопитни за цялата българска аудитория.

Супер! Поздравления!

Ще чакам с нетърпение.

Поздрав!
Аватар
venstar
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Tell » 14 Август 2008, 19:50:15

venstar написа:
Интересно обобщение, но малко повърхностно, и не съм убеден доколко е достоверно.

Между другото не е мое, изкопах го някъде из нета и ми се стори интересно.

Съгласен съм с мнението ти за Фердинанд.
What is said of a man is nothing. The point is, who says it.
---------------------------------------------------------------
Изображение
Аватар
Tell
Роден писач
Роден писач

Статии: 2

Мнениеот Tell » 14 Август 2008, 20:00:49

venstar написа:
Tell написа:
vivere написа:тези бъдещи археолози сигурно и чалга слушат

Такава пошла вероятност силно ме депресира. Омерзен съм предварително :shock:

Привет,
кой ви каза, че това са археолози? На мен повече ми приличат на обикновени работници, които само разчистват терена от пръст и носят намерените материали на специалистите за анализ. Такава е практиката. Гледал съм го и на други места (извън България).

Поздрав!

Не виждам никакви обикновени работници. Според мен са студенти, (не мога да го докажа), просто така мисля. Чувал съм истории от студенти по археология участвали в разкопки как протичат нещата.
Имаше едни слухове около откриването на предполагаемите кости на Калоян. Чувал ли си я?
Изображение
Аватар
Tell
Роден писач
Роден писач

Мексикански археолози откриха “подземния свят” на маите

Мнениеот Tell » 14 Август 2008, 20:52:10

Мексикански археолози откриха “подземния свят” на маите

Група мексикански археолози обявиха, че са открили в щата Юкатан подземна верига от пещери, които древните маи считали за царството на подземния свят Хибалба, пише испанският вестник “20 минутос”, позовавайки се на доклад на Националния институт за антропология и история на Мексико.
Археолозите са открили няколко ритуални храма в пещерите, през които преминават “свещените реки”, които според книгата с митологията на маите Попул Вух, е светът на мъртвите. Храмовете са изградени на места с много труден достъп, в дупки на 40 метра дълбочина. В една от пещерите е открита колона от сталактити и сталагмити, които представляват “дървото на живота” за маите, а в края на пещерата са разположени три платформи, по които се стича вода, което е подобен елемент на Пещерата Балаканче в Чичен Ица.
Във всички пещери намерените предмети от камък са ръчно обработени, също така са намерени човешки кости и следи от погребални ритуали, които датират от преди 1 900 години.
В началото на нашата ера в северозападната част на Централна Америка възниква цивилизацията на индианските племена майа (киче, мам, понтал, чол и хуастеки).
Маите са първите хора в Америка, които започнали да строят големи градове от камък. За да ги свържат, построили пътища, които минавали през джунглата.

Фокус
Изображение
Аватар
Tell
Роден писач
Роден писач

Мнениеот venstar » 15 Август 2008, 09:25:33

Tell написа:Не виждам никакви обикновени работници. Според мен са студенти, (не мога да го докажа), просто така мисля. Чувал съм истории от студенти по археология участвали в разкопки как протичат нещата.
Имаше едни слухове около откриването на предполагаемите кости на Калоян. Чувал ли си я?

Привет,

под обикновени работници имах предвид функцията им на бачкатори там, а не социално или друго положение.

А иначе нивото на археологията ни, с малки изключения, е доста примитивно. Преди няколко години имаше изложба на траките в Бон. Придружителят там разказа колко хиляди могили имало в България и как 90% от тях са неохраняеми и затова много биват ограбени от иманяри, които ползват супер техника за намиране на метали, но въпреки това повреждат много от находките. Само малка част от ограбеното се залавя. Истинско чудо е, че Трапезица се е съхранила почти непокътната.

Относно Калоян и пръстена му съм чувал доста истории, даже една моя учителка разравяше как като го открили известно време откривателят го носел на собствената си ръка. Да не говорим за Вълчитрънското съкровище, част от което много години е служило за корито на козите на някакъв неграмотен селянин. Жалка картинка, но не бива да си мислим, че другите народи са по съзнателни и нямат иманяри. Предполагам, че с нарастване на информираността и самочуствието ни в тази област, много повече хора ще проявяват повече съзнание, когато попаднат на ценни находки, но от друга страна иманярите също ще се активизират.

Аз в момента търся материали за четвъртия Константинополски събор (или осми вселенски) от 879, когато се обсъжда положението на българската църква. Имаш ли нещо по въпроса?

Поздрав,
Венелин
Аватар
venstar
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Tell » 15 Август 2008, 10:30:17

venstar написа:Аз в момента търся материали за четвъртия Константинополски събор (или осми вселенски) от 879, когато се обсъжда положението на българската църква. Имаш ли нещо по въпроса?

Поздрав,
Венелин

Ами нямам за сега, аз съм се насочил повече към крепости и руини, както можеш да видиш в сайта ми (този в подписа). Купих разни книги, когато си бях в София от антикварите, но са все на тази тема.
Изображение
Аватар
Tell
Роден писач
Роден писач

Мнениеот venstar » 15 Август 2008, 11:30:48

Tell написа:
venstar написа:Аз в момента търся материали за четвъртия Константинополски събор (или осми вселенски) от 879, когато се обсъжда положението на българската църква. Имаш ли нещо по въпроса?

Поздрав,
Венелин

Ами нямам за сега, аз съм се насочил повече към крепости и руини, както можеш да видиш в сайта ми (този в подписа). Купих разни книги, когато си бях в София от антикварите, но са все на тази тема.

Хубав сайт!

Поздравления!!!
Аватар
venstar
Нов потребител
Нов потребител

Приключи реставрацията на римската крепост Никополис Ад Нест

Мнениеот Tell » 16 Август 2008, 10:41:12

Приключи реставрацията на римската крепост Никополис Ад Нестум

Приключи реставрацията на римската крепост Никополис Ад Нестум, каза в интервю пред Агенция “Фокус” арх. Константин Пеев, ръководител на изпълнителя на реставрацията ЕКСА груп, фирма за архитектура, строителство и реставрация на сградите -паметници на културата.
“Нашата задача бе да възстановим две сгради с част от антична улица в североизточния край на крепостта. Там има ъглова кула и трябваше да направим възстановка на част от антична зидария, да възстановим част от античната настилка и да експонираме две колони, части от които са се разпаднали. Запазени са самите торсове на колоните, постаментите и части от базите на колоните, които по проекта, се експонират на вече реставрираната антична даденост. Става въпрос една антична сграда, части от улица и три колони. Общата площ, която сме реставрирали, е около 300 кв. м. и не беше лесно”, казана специалистът. По думите на Константин Пеев реставрационните работи са били улеснени от наличния там градежен материали - римски тухли, камъни, сърбани от археолозите. “Използвали сме част от тях. Други сме преместили, за да се експонира част от сградата. Извършихме доста прецизна, класическа реставрация. Не сме използвали модерни материали, като стъклени и метални обеми. Експонирането на колоните се получи добре, защото те дават рамка на вътрешния двор. Това създава добра визуална и обемна представа на античната крепост Никополис Ад Нестум”, допълни архитектът.
На въпрос дали за използвани специални реставрационни техники арх. Пеев посочи: “Има специална технология, направена от професор Валентин Тодоров. Тя включва по-специални материали, които са добавки и свързватели към разтворите. Обикновено колегите - технолози на такъв тип обекти имат желанието да се придържат максимално близо до оригиналния материал, за да не се получават драстични разлики. Както е заложено в проекта, правим цветна фуга с мазилка, която отделя оригинала от добавката, която оформя самия обем. Обикновено човек, който няма око, не може да ги възприеме и затова се налага те да се оформят в разбираема форма, която съзнанието да допълни като височина, пространство, сграда. Полезното е, че там има и доста детайли, които бяха съхранени в музея, и след това върнати на място”
Константин Пеев каза още, че реставрационният проект е обхванал малка част от цялата крепост. “Ако има по-дългосрочна програма за финансиране би могло да стане нещо наистина внушително”, допълни той.
Реставрацията е продължила един месец и е приключила в началото на юли. Изпълнението на проекта възлиза на около 80 000 лв.
Изображение Изображение

Източник: Фокус
Изображение
Аватар
Tell
Роден писач
Роден писач

Мнениеот dundalen » 18 Август 2008, 16:07:33

05.06.2008 "Никополис ад Нестум" в Гърмен е отворен за посещения

Реставрираният античен град Никополис ад Нестум е отворен за посещения от туристи. Това каза кметът на община Гърмен Ахмед Башев. На 31 май официално приключи 18-месечният проект, по който древният град бе реставриран и превърнат в туристически обект с всичко необходимо. Той е отворен за посещения всеки ден във времето от 8.00 до 17.00 часа. На разположение на туристите има трима аниматори, които подробно могат да ги запознаят с всички исторически и културни особености на мястото. Засега посетителите ще заплащат такса за посещение на обекта в размер на 1 лев. Кметът на община Гърмен Ахмед Башев уточни, че решението за размера на входната такса трябва да бъде взето на заседание на Общинския съвет. Докато това стане обаче, той е разпоредил със заповед таксата да е 1 лев без значение дали се отнася за български или чуждестранни граждани.

източник: агенция Фокус
dundalen
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот 4yjdenkata » 19 Август 2008, 18:50:06

Археологическо лято 2008 е в разгара си
БНР/Радио България - 18 Август 13:49
В началото на август българските медии съобщиха за уникална находка. Край елховското село Борисово групата на Даниела Агре от Националния археологически институт с музей /НАИМ/ към БАН е открила тракийски гроб; в него е намерена напълно запазена колесница отпреди 19 века (времето на император Траян), принадлежала на богат тракийски аристократ. Подобна скъпа колесница, изцяло запазена във вида, в който са я използвали тракийските ни предци, се открива за първи път по нашите земи. За първи път напълно съхранена е и задната част, която е изпълнявала функциитена багажник. Тя е пълна с трапезна керамика и италийски стъклени съдове, в които някога по всяка вероятност е имало вино.
В началото на юли проф. Николай Овчаров пък показа пред журналистизлатен пръстен с изображение на двуглав орел, две златни византийски монети от XII век, както и около 300-400 сребърни монети, копчета и други накити, току-що открити при разкопките на църквата“Св. Иван Рилски“ във Велико Търново. Неговият екип продължава да копае и в западната част на комплекса Перперикон в Родопите. Ето какво каза проф. Маргарита Ваклинова, директор на НАИМ: „Кампанията наистина е много гореща. Археолозите в България тази година имат повече от 350 разрешителни за разкопки. Човек не се вълнува само от злато, сребро и лъскави работи. Той се вълнува от събитийност, от нещо, което е поело отпечатъка на събитията, в които е участвало, от мъничко оръжие, връхче на стрела, намерена до крепостна стена, а до нея монетка, за да стане ясно, че е имало някаква битка, някакво събитие. Така че всичко е много динамично.... ” От 10 години край първомайското село Искра работят археолози от Пловдивския университет. За първи път това лято студенти от България, САЩ, Германия, Гърция, Русия откриха каменен блок с издълбано върху него изображение на орач с впряг. Камъкът е положен в основите на средновековна църква от XI-XII век. В Банско се проучват късноантични (IV-VI век) сгради и средновековна църква (X-XI век). В района на Старо село, недалеч от Сливен, работи екипът на проф. Георги Китов. Самото село е известно на археологията повече от 40 години. Но сега учените от БАН са си поставили за цел да се опитат да потвърдят миналогодишната си хипотеза, че Долината на тракийските царе, скътала светилища и гробници на знатни тракийци, продължава на изток по течението на река Тунджа и в Сливенския регион. Наскоро в БАН са били обобщени резултатите от едно “чудо” по думите на проф. Ваклинова. „Не можеш да не отчетеш като чудо 40 обекта, които са били проучени от българските археолози по трасето на магистрала Тракия – допълва тя.- Новите пътища следват обикновено трасетата на древните пътища. По тях и край тях се развива животът на хората. Само когато те са застрашени, се изолират далече и не комуникират помежду си така интензивно. Пътищата са свидетелство за развитието на човека във всички времена, във всички епохи... Защо казвам чудо, като говоря за тези 40 обекта? Защото те са само по една отсечка на магистрала Тракия - района на Нова Загора, Ямбол, Сливен.... Като започнете от праисторията, от каменно-медната епоха, та стигнете до късното Средновековие, там има живот, има селища, има надгробни могили, има плоски некрополи с гробове и реликви в тях.” Данните от дългогодишните изследвания в пещерата “Козарника” край Белоградчик показват, че в страната ни са открити най-старите следи от човешка дейност в Европа. И през тази година продължават българо-френските проучвания на пещерата. Интересът към тях расте. „Имаме доста международни експедиции, в които работим съвместно с учени от други страни, например в областта на праисторията, на палеолита – обобщава проф. Ваклинова. - Всъщност, българо-френска експедиция откри останките до Белоградчик... Хората вече разбират колко е важно да намериш първите кремъчета на първите хора отпреди милион и 600 000 години. Това е такова преживяване – гледаш го това обработено камъче и просто не можеш да си представиш как преди толкова хилядолетия онзи човек е успял да го направи. Давате ли си сметка за какво далечно време става въпрос? Време, в което оттук са преминавали и са оставали хора, и постепенно се е населявал европейският континент. Днешните български земи са едно от големите трасета на заселването на Европа.” Ивелина Ватова

http://novini.dir.bg/2008/08/18/news3299435.html
Аватар
4yjdenkata
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот 4yjdenkata » 19 Август 2008, 19:00:06

Археолози намериха остатъци от хора живели преди 10 хиляди години

Намерените скелети на жена и две деца са тенерианци, хора живели 5 хиляди години преди новата ера.

Bulgarian Post
19.08.2008 г.
Екип от археолози намери останки от две човешки цивилизации. Едната е живяла на територията на днешна Африка около 5 000 години преди новата ера, а другата на същия континент, но 10 00 години преди Христа.

Преди 5 300 години близо до централните части на съвременен Нигер умират жена и две деца - едното на 8, а другото на 5 години. Разбира се не е ясно от какво и как. Те са погребани внимателно върху легло от цветя. Векове по-късно, в наши дни палеонтологът от университета в Чикаго Пол Серено и екипът му намират останките на майката и двете деца, докато търсят следи от динозаври.

"Това, което намерихме ни накара да се разплачем", казва Серено на пресконференция дадена пред National Geographic Society във Вашингтон. Въглеродният анализ показва, че скелетите на жената и децата са на Тенерианци, хора живели в региона на пустияната Сахара познат днес като Гоберо. В епохата, в която са живели тези хора днешна Сахара е била зелена савана.

Разкопките направени от екипа на Пол Серено показват най-голямата намерена до момента гробница в африканската пустиня. Археолозите намират и кифианци (Kiffians), хора живели в периода 10 000 - 8 000 години преди новата ера. Екипът на серено е намерил остатъци от глинени съдове, прашец от цветя, бижута и вкаменелости, които се очаква да помогнат научените да установят повече признаци за двете групи хора.

Размерите на на черепите на кифианците например дават основание да се заключи, че те са били високи над два метра. Следите оставени от мускулатурата на тенерианците пък показват, че те са били зравнително здрави като ген и ни са страдали от сериозни болести. Информацията за научните открития бе публикувана през миналата седмица в Plos One.

http://entertainment.bpost.bg/story-read-17462.php
Аватар
4yjdenkata
Редовен писач
Редовен писач

Прощаваме се с проф. Георги Китов

Мнениеот Tell » 19 Септември 2008, 09:46:22

Прощаваме се с проф. Георги Китов

Днес ще бъде поклонението пред тленните останки на колоса в българската археология Георги Китов.
Поклонението ще започне в 10,30 часа в Археологическия музей на БАН, съобщи Дарик. Големият траколог почина внезапно на 65-годишна възраст от инфаркт на 14 септември в Старосел, където беше на археологически разкопки.
В днешния си брой вестник "Вашингтон пост" цитира думите на българския археолог Николай Овчаров, според когото Китов е бил феномен в археологията. "Мнозина не бяха съгласни с методите му, но големите му открития ще бъдат запомнени от българите", казва Овчаров.
Британският в. "Дейли телеграф" пък пише, че Китов е ръководил археологически екип, който е открил съкровища от древна Тракия, смятани за също толкова важни, колкото тези на Агамемнон или Тутанкамон.
Георги Китов е роден на 1 март 1943 г. в Дупница. Основно се занимава с откриване и проучване на археологически обекти от времето на Античността и Древна Тракия. След като завършва история в Софийския университет „Климент Охридски“ (1966), специализира история на изкуството в Ленинград (1974-1975). Oт 1971 година работи като уредник в Археологическия музей и институт към БАН. През последната четвърт на 20 век е направил множество значителни открития, свързани с културата на траките. Сред тях са гробниците в (Жаба могила) при Стрелча, религиозният комплекс - хероон край село Старосел, откриването на 673-грамовата златна маска на тракийски владетел, гробницата на цар Севт ІІІ в могилата Голямата Косматка близо до Шипка, както и Александровската гробница до Хасково, украсена с уникални стенописи от средата на ІV век пр. Хр., и много други.
Доктор на историческите науки от 1977 година и старши научен сътрудник от 1990 г. Председател на Общото Събрание на Археологическия институт с музей при БАН от (1992). От 1995 година преподава като хоноруван доцент в Нов български университет. Основател и ръководител от (1972) на археологическата експедиция ТЕМП (преди ЕПОС и ЕТАП). Автор на над 200 статии и десетина студии върху историята, археологията и религията на траките.

Източник: Dir.bg
Изображение
Аватар
Tell
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Tell » 25 Септември 2008, 05:16:53

Годишнина от Битката при Никопол през 1396 г

През 1396 г. султан Баязид І разгромява кръстоносната армия на унгарския крал Сигизмунд в Битката при Никопол. Пред заплахата от османска експанзия унгарският владетел организира кръстоносен поход, в който участват унгарски, френски, бургундски и германски рицари. Към неговата армия се присъединяват и войските на влашкия воевода Мирчо Стари. Събралата се в унгарската столица Буда кръстоносна войска пристига под стените на Никопол, където я очаква армията на Баязид І, в която са включени и отрядите на сръбския владетел Стефан Лазаревич. Кръстоносците са разбити.

Малко по-подробно:
Джон Безстрашният (изв. също като Джон от Невер), син на Филип Дръзкия, повежда 10 000 французи, най-вече кавалерия от Бургундия заедно с английски контингент от 1000 души. Има още 6000 човека от Платината, Бавария и Нюрнберг. Според други източници обаче силите под водачеството на Жан да били 8000, което означава, че Сигизмунд се присъединява с 6000-8000 мъже от Унгария, общо достигайки 16 000. Французите тръгват от Монбелиар през април 1396 г., пристигат във Виена през май или юни и се съединяват със Сигизмунд в Буда през юли. Князът на Влахия Мирча Стари също се включва в кръстоносната войска със значителна сила. Французинът Бусико разказва, че когато кръстоносната армия стигнала под стените на Видин „излезе от града господарят на този град, който беше православен християнин и беше подчинен насила от турците. Той предаде града и цялата си земя на маджарския крал, а също и всички турци, които бяха вътре в града.“

Кръстоносците не са докарали със себе си обсадни машини, а Никопол е добре снабден и защитен. Въпреки това кръстоносците са убедени, че градът бързо ще падне, след което ще могат да се отправят на помощ на Константинопол. Никопол обаче издържа 16 дни на обсадата, през което време Баязид обаче събира армията си, вдига обсадата на Константинопол и се отправя към Никопол. Неговият васал Стефан Лазаревич се присъединява към него по пътя и заедно пристигат при Никопол на 24 септември с около 20 000 войници.

Битката е равностойна, докато не пристигат сърбите. В късния следобед Стефан Лазаревич води атаката на бронираните сръбски конници срещу войските на Сигизмунд, които се огъват. Сигизмунд е убеден от спътниците си да се оттегли. Войници под Херман II от Кили му помагат да достигне венециански кораб.
Баязид и неговият шурей Стефан Лазаревич тогава виждат знамето на друг шурей Никола II Горянски, който се бие на страната на унгарците и го убеждават да се предаде. Влашката конница отстъпва и се отправя към дома.

Рицарите от Западна Европа губят ентусиазма си за кръстоносничество. Нов поход от западна Европа срещу турците не е организиран до Ренесанса. Видинското царство пада под турска власт веднага след битката при Никопол, а цар Иван Срацимир е пленен и затворен в Бурса.
Изображение
Аватар
Tell
Роден писач
Роден писач

ПредишнаСледваща

Назад към Хоби (Общ)