• Advertisement

Обща информация за обучението в Австрия

Напред, науката е слънце!

Обща информация за обучението в Австрия

Мнениеот bgpower » 4 Юни 2006, 09:51:56

Здравейте,

много хора се интересуват от образованието в Австрия. А все пак кандидатстването там е малко по-сложно, от колкото това в Германия, а и намирането на информация - по-трудно.

Затова нека тук засегнем най-важните въпроси относно обучението :)

1. Срок за подаване на документи

Документи се подават съответно до 1 Септември и 1 Февруари /съответно Зимен и Летен семестър/. Има изключения, като например програмата TOP League на WU Wien, като за нея се подават документи само да 31.07 всяка година.

2. Прием в българско Висше учебно заведение?

До скоро австрийските университети изискваха кандидатстващия да е приет в университет в родината му и от там да се премести в австрийския университет. Това правило бе обявено за противозаконно от европейския съд и затова в момента все още е възможно да се кандидатства по този начин, но това не е единственият. Както следва, особено след приема ни в ЕС, за кандидатстване в Австрия вече не се изисква прием в български ВУЗ. Кандидатства се с дипломата за завършено средно образование, като необходимите документи не е нужно да минават през МВнР за Апостил, тъй като България и Австрия имат двустранно споразумение за признаване на подобен тип документи. Нужно е единствено да легализирате копията на документите в австрийското посолство /София 1000, ул. Шипка №2/, като за да сте подготвени ще ви го кажа от самото начало - цената на документ/1 брой копие е 30 Евро /около 58 лева/ и не освобождават от такса при показване на кореспонденция с австрийските ВУЗ-ове, както в немското посолство.

3. Такси за обучение

österreichische Studierende und Studierende mit EU/EWR-Staatsangehörigkeit sowie Schweizer Staatsangehörige EUR 363,36 pro Semester (Studierende der neuen EU-Beitrittsländer Estland, Lettland, Litauen, Malta, Polen, Slowakei, Slowenien, Tschechische Republik, Ungarn und Zypern beginnend ab dem Wintersemester 2004/05)

INFO 1
INFO 2

4. Следване, комбинирано с работа?

INFO 1

Надявам се приятелите от КИТ (http://www.bg-student.org) да се включат активно.

Поздрави,
Последна промяна bgpower на 18 Юли 2007, 14:44:31, променена общо 2 пъти
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот isisito » 18 Октомври 2006, 11:40:31

:shock: никой не иска да пише..... :shock:
Аватар
isisito
Роден писач
Роден писач

Мнениеот bgpower » 18 Юли 2007, 14:42:37

UPDATE :)

Дано този път някой от Австрия все пак даде още по-подробна информация.

Поздрави,
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот draka87 » 16 Октомври 2007, 09:40:05

Здравейте,
имам нужда от малко помощ,всъщност от доста.Догодина имам желание да уча висше в Австрия и по точно във Виена.Може ли да ми каже някой с какво се кандидатства,какви документи са ми нужни и дали въобще този TOEFL който изкарах ще ми свърши някаква работа във Виена?Насочила съм се към икономическите специалности и ми е мн важно да знам какво ми трябва за кандидатсване.Мерси предварително :)
draka87
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bgpower » 16 Октомври 2007, 09:52:45

ПС: Документите за Уни виена са същите както за Икономическия. ще добиеш представа. Тойфел може да е предимство при кандидатстването, но не и задължителен параметър.

Поздрав,
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот draka87 » 16 Октомври 2007, 10:30:58

Мерси много :)
draka87
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот tonic » 21 Октомври 2007, 07:11:43

LINK

...забележете какво иска Австрия, за да подпише новия европейски договор...
Аватар
tonic
Роден писач
Роден писач

Местоположение: nothing happens unless first a dream... yours truly: a nasty granny
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот bgpower » 21 Октомври 2007, 09:40:43

Реакцията за мен е нормална, защото там засега наистина се влиза доста безразборно. Те отдавна мълвят, че искат и да въвеждат такси от по 2000 Евро.

Поздрав,
Изображение

Не се притеснявайте да ми пишете, що се отнася идеи и препоръки за форумите "Спорт" и "Парти".
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Без език?

Мнениеот me4tatelka » 24 Октомври 2007, 16:16:28

Имам желание да кандидатствам в Австрия, студентка съм в БГ, НО - нямам никакви сертификати за език. Въпроса ми е - може ли да се кандидатства при това положение? Разбрах, че има езикови курсове. Струва ми се по-удачно да уча езика там на място. Има и такава възможност?
Аватар
me4tatelka
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bgpower » 24 Октомври 2007, 21:24:19

Да, има такава възможност. Кандидатстваш си нормално, като просто не пращаш документ/сертификат за език и те автоматично те пращат на курс.

Поздрав,
Изображение

Не се притеснявайте да ми пишете, що се отнася идеи и препоръки за форумите "Спорт" и "Парти".
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот me4tatelka » 25 Октомври 2007, 11:07:19

Благодаря за бързия отговор. Но в мен се породи един друг въпрос: щом няма изискване за език, вече не се изисква да си приет в Бг университет, тогава как се осъществява подбора за обучение? Има ли някакви приемни изпити? Аз се интересувам конкретно за обучение по психология. Тази година завършвам и искам да изкарам магистратура в Австрия.
Аватар
me4tatelka
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ChaotiX » 20 Март 2008, 17:04:24

Здравейте, вече от няколко източника прочетох, че следването е ~ 350 евро за семестър. Такаммм, в сравнение с медицината в Германия (~600 евро на семестър), това направо е невероятно. Искам да попитам живеещите студенти в Австрия - горе-долу колко евро трябват на месец за общежитие, консумативи, нормален живот БЕЗ лукс, минималната необходима приблизителна сума? Ако някой има други съвети/мнения/впечатления, ще се радвам да ги споделите. :)

А как стои въпросът с работенето? Отново ли е 90 дни макс годишно, или не?
Аватар
ChaotiX
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 1 път
Благодарено: 5 пъти

Мнениеот Schuler » 22 Март 2008, 12:23:46

Здравей.
И аз мисля да кандидатствам във Виена и съм проучил някой неща.
Семестъра е 379,22 Евро. Месеца в Studentenwohnheim е от 200 до 300 Евро в зависимост от това, дали си в единична стая, стая с баня и тоалетна и т.н. В цената влизат сметките за ток, вода, интернет и кабелна телевизия (в по-скъпите стаи).
За работата съм чел, че през ваканциите има добри оферти за студенти със заплащане около 8 Евро на час.
Доколкото разбирам ще учиш медицина, така че не е зле да огледаш квартирите и общежитията около медицинския университет още от сега, защото място се намира много трудно. Има различни страници, които предлагат квартири, а ако питаш във форума на университета 100% някой ще ти помогне и упъти. /Аз форума на икономическия съм го залял с въпроси от всякакъв род.

Хайде успех!
Аватар
Schuler
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот adistar » 15 Юли 2008, 13:42:11

Здравейте!Аз също ще кандидатствам в Австрия и съм превела и легализирала дипломата ми за средно образование,но има един проблем не мога да разбера къде и кой ще ми легализира копие от TestDaF.От агенцията за преводи и легализация ми казаха,че не е нужно да се легалезера тази диплома,защото е издадена в Германия,но аз съм малко скептично по въпроса.Моля ви,ако някой знае нещо,да ми отговори,защото срока си тече...
:(
Аватар
adistar
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bgpower » 15 Юли 2008, 14:22:42

Копие на ТестДАФ се заверява/легализира от самото австрийско посолство в София.

Поздрав,
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Следваща

Назад към Образование