• Advertisement

Обща информация за обучението в Австрия

Напред, науката е слънце!

Мнениеот merry123 » 28 Юли 2008, 23:13:15

Аз съм приета в два университета във Виена- Икономическия и Университет Виена. Реших да отида на място, защото разбрах, че от тази година изискват не само копие от документите, но и самите оригинали!!! Тоест не са нужни никакви легализации единствено- копие на дипломата + удостоверение,че владееш немски език и техните оригинали-дипломата и превода от фирма + удостоверение,че владееш немски език. Иначе като отидох и в двата университета веднага,след като им представих документите, ми дадоха студентска книжка!
Пожелавам успех на всички, които искат да следват във Виена!!! И не се впрягайте толкоз.Общо взето се влиза лесно, ама по време на следването ше видим голяма мъка.
Моля, който ще следва или вече следва във един от двата университета- Икономическия и Университет Виена, да ми пиши, тъй като разбрах,че е мн важно човек да е информиран за всичко, свързано със следването. Мн лесно човек можело да пропусне срока за записване напр. за лекции и изпити.

Поздрави от мен
Аватар
merry123
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот ndod » 31 Октомври 2008, 10:01:03

тука информацията е бая стара, трябваше малко да я ъпдейтнете,
та....
за желаещите да кандидатстват във виена:

TOEFL
НЯМА да ви свърши работа, във всичките университети във виена се преподава на немски, има лекции на английски, много вероятно е да ви се наложи да четете много текстовена английски, но като език на основно преподаване той НЕ се ползва. има вероятност ако правите магистратура да уцелите някое платено убочение, което вече е силно вероятно да е на английски

WU-Wien
е един от най-престижните университети в Европа, така че поздравявам тези от вас които са решили да учат там, обучението е МНОГО тежко, изисква се от
студентите много и постоянна работа, никой да не си прави само илюзии че системата на обучение и срока за завършване в виена имат нещо общо с ситуацията в България. Пак казвам - не си правете такава илюзия, трябва бая здраво да си седнете на задните части

Hauptuni-Wien,
един от най-старитеуниверситети в европа и един от най-реномираните, обаче (и за огромно съжаление) преди време. за тези който искат да учат медицина, психология или публицистика - по добре се откажете още от сега и си изберетенещо по-смислено (изкл. медицината). 1-во за всичките три има приемен изпит (за медицината + латински), място в български университет може и да ви свърши работа още повече ако сте Ерасмус или някоя от другите програми за 1-2 семестъра). Другия проблем при тези три специалности е липсата на места в курсовете, а дори и в лекциите. Подари ОГРОМНИЯ наплив в тези три специалности и липсата на достатъчно тутори (професори, доктори и магистри които да водят упражненията или лекциите) е доста трудно да се вредите в упражненията (а те са много важни за завършването), което само ненужно удължава обучението. за другите специалности по принцип места има (при германистиката обикновенно е малко по-сложно, но пак е доста по-добре от психологията или публицистиката), няма да ви липсват учебници и ще можете в повечето случаи да се вредите на време в това което искате да запишете

Срокове:
тука можете да намерите общо взето всичко, което ви интересува отностно обучение, квартира, срокове и т.н.
http://studieren.univie.ac.at/index.php?id=364
та за сроковете - доста плаващо понятие, може по принцип да се качите на самолета, да слезнете в виена и ако имате диплома за взети часове по немски - да се запишете ВЕДНАГА, без значение от месеца и положението му в семестъра, в университета. какво казах - трябва ви само диплома за взети 500 (мисля) часа, диплома за завършено средно образование в българия (по-добре преведена и легализирана, за да не ви връщат), свидетелво за раждане (знам че звучи смешно, не си спомням как беше точно на български) и паспорт, но на линка ако не се лъжа го пише

Такси:
от другия семестър (летен семестър 2009), който почва март, такси НЯМА, освен една символична такса от 14евро на семестър

Курсове по немски:
имате голям избор, препоръчвам обаче курсовете по немски организирани от централния университет, мисля че са най-добрите за цената си (около 400евро за месец и половина, по 3 часа на ден, всеки ден групите са около 15-20 човека).Най-добре е на място да питате, в секретариата на Централния Университет - кога започват и т.н. ако изнамеря линка по-натам ще го кача. За тези който искат да спестят пари за сметка на образованието:
http://www.orient-gesellschaft.at/index.php
за съжаление не намерих английския вариант на страницата, дано вие имате повече успех

Престой:
съвета ми е (и го послушайте!): ПОНЕ 3 месеца преди да пристигнете в виена започнете да си търсите квартира или общежитие, ако се надявате 2 седмици преди да си стегнете багажа някой да ви вземе - забравете просто, изчакайте по-добре един семестър в БГ и тогава пак се пробвайте. Стайте в виена са много кът, предимно заради немските студенти който се изсипват на талази точно 2 седмици преди началото на семестъра. пак повтаря - ПОНЕ 3 месеца прединачалото на семестъра, иначе нямате почти никакъв шанс!!!! цени от 220евро нагоре, до към 350-400еу. Еденичните стай са кът, така че шанса да се паднете в двойна е много голям, интернет, телевизия, телефон, парно, ток и т.н. са включени в наема.
няколко линка (може на google да пуснете един сърч с studentenheim + wien):

http://www.studentenhaus-wjhw.at/
http://www.home4students.at
http://www.studieren.at
http://www.cycamp.at

другия вариант е да си намерите стая и да живеете с някой друг, обикновенно още 2-3-ма човека

http://wohnen.career.at/
http://www.oeh.ac.at/en/?no_cache=1

има и няколко други, но тези са най-големите, цени - от 250 нагоре (до към 450), обаче режиините(интернет, телевизия, телефон, парно, ток, гази т.н) обикновенно не са включени

Пари за издръжка:
около 500 евро на месец ви оправят чудесно, 1/2 за наема, другите за ядене. ако мислите да си пренесете начина на живот от БГ в виена - по-добре си останете в БГ, излизането навън е скъпо, ходенето по дискотеки или клубове - още по-скъпо
семестриалната карта за транспорт е 140еу (октомври-януари, март-юли), през останалото време ако сте под 27 ползвате намаление - около 30еу е месечната карта през ваканциите, и НЕ - не можете да си купувате месечни карти с намаление през семестъра, тряа да си я купите цялата на веднъж в началото.

Работа:
просто забравете, ако нямате познати и приятели които да ви уредят да работите на черно много трудно (да не казжам че е изключено) може да си намерите такава. по закон студентите имат право да работят 40часа на месец или за около 360еу, но ви гарантирам че никой работодател няма да ви звеме, просто защото позволените ви часове са прекалено малко. но ако все пак успеете да си намерите работа, да си изкарате разрешителното и да се задържите една година на нея - тогава получавате разрешение да работите за 80 часа на месец или около 550еу. през ваканциите също е трудно да се намери легална работа и дори и да намерите - имате граница на дохода от 4500евро която ви рпепоръчвам да не преминавате.

Стипендии:
стипендии за добър успех има само за австрииските граждани, на чужденци не се дава. от държавата можете дап олучите помощи, но единственото условие е да сте учили поне 5 години в австрия, преди да кандидатствате за помощите. или да сте работили, или някой от семейството ви да е работил. иначе помощите са сносни - до 500еу на месец, въпроса е дали ще ги дочакате

Потребители благодарили на автора ndod за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Аватар
ndod
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 1 път

Мнениеот Lety » 3 Ноември 2008, 23:57:59

Здравейте на всички : )
Искам да запиша архитектура във ТУ Виена , но проблема е че искам да подам за летен семестър , бях направила запитване към унито и от там ми отогвори един не много учтив господин на име Волфганг Поусек с едно изречение ,че в ТУ Виена неможе да се кандидатства за летен семестър....въпреки неговия категоричен отговор , бях чела че има летен термин ....малко съм объркана , та въпроса ми е мога ли да подам документи за летен прием 2009 специалност архитектура или не ? ще съм мн благодарна , ако някой може да ми отговори ....
Поздрави на всички
Аватар
Lety
Нов потребител
Нов потребител

Re:

Мнениеот ndod » 15 Ноември 2008, 23:21:16

нямам идея...предполагам че това което пише на станицата на университета - това ще е...
най-добре е просто да звъннеш по телефона в секретарята и да попиташ...сигурно (пак на станицата го пише) има дати и часове в които има консултации на английски...незнам дали говориш немски
Аватар
ndod
Тукашен
Тукашен

Няколко въпроса за Австрия

Мнениеот driushi » 22 Ноември 2008, 21:24:25

ndod написа:трябва ви само диплома за взети 500 (мисля) часа

Добре сега, аз съм 12ти клас и догодина завършвам 91.НЕГ. Ще имам взети повече от 1700 часа немски. При този случай трябва ли ми някакъв сертификат? Също така смятам и матура по немски да държа. Насочим съм се към Betriebswirtschaft (BAKK) (каква е разликата между BAKK: Bakkalaureatsstudium и B: Bachelorstudium) в Universität Wien. Някой да има впечетления над специалността?

Was passiert, wenn Sie keine Deutschkenntnisse nachweisen können?
StudienwerberInnen mit einem Reifezeugnis, Studienabschluss oder Staatsbürgerschaft eines EU-Mitgliedslandes können nur dann studieren, wenn sie bereits Deutschkenntnisse vor der Zulassung vorweisen können.

http://studentpoint.univie.ac.at/index.php?id=559

Какво ще рече Deutschkenntnisse vor der Zulassung vorweisen?

P.S. Ще държа и Sprachdiplom по-другата седмица, но все пак искам да съм по-спокоен, ако все пак въпросният сертификат не ми е необходим :)
driushi
Нов потребител
Нов потребител

Re: Обща информация за обучението в Австрия

Мнениеот ChaotiX » 23 Ноември 2008, 07:28:25

Предполагам да представиш знания по немски (т.е. сертификат от изброените в страницата, там има и DSD II) преди следването, т.е. по време на кандидатстването?

Нямам представа за часовете по немски.
Аватар
ChaotiX
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 1 път
Благодарено: 5 пъти

Мнениеот paul_11 » 23 Ноември 2008, 19:38:17

driushi,

с DSD Sprachdiplom си вътре 100%. Това, което си цитирал е много просто - те ти казват всъщност, че трябва да представиш сертификат за владеене на немски език преди да започнеш следването си, т.е. в периода на кандидатстване. ДСД е един от тях ;-)
Аватар
paul_11
Нов потребител
Нов потребител

Re: Няколко въпроса за Австрия

Мнениеот ndod » 24 Ноември 2008, 19:15:26

driushi написа:
ndod написа:трябва ви само диплома за взети 500 (мисля) часа

Добре сега, аз съм 12ти клас и догодина завършвам 91.НЕГ. Ще имам взети повече от 1700 часа немски. При този случай трябва ли ми някакъв сертификат? Също така смятам и матура по немски да държа. Насочим съм се към Betriebswirtschaft (BAKK) (каква е разликата между BAKK: Bakkalaureatsstudium и B: Bachelorstudium) в Universität Wien. Някой да има впечетления над специалността?

Какво ще рече Deutschkenntnisse vor der Zulassung vorweisen?

единственото което имаш да направиш е да си преведеш (за всеки случай) дипломата (в която би трябвало да пише колко часа си зел по немски) и да се явиш в секретарята на университета за да се запишеш...
а колкото до BAKK: Bakkalaureatsstudium и B: Bachelorstudium в Haupt-Uni Wien ще ти препоръчам нещо друго - щом ще учиш икономика по-добре се запиши в WU, в Haupt-Uni-то икономиката е доста зле, казвам го от личен опит. :occasion5: :occasion5:

иначе двете мисля че са едно и също.може просто да не са си ъпдейтнали страницата след промените тоя семестър...
ето го линка на специалноста:

http://studentpoint.univie.ac.at/index. ... tx_spl_pi1[showUid]=77&cHash=81c57c483e

но пак ти казвам - премисли дали не е по-добре в ВУда се запишеш :occasion5:
Аватар
ndod
Тукашен
Тукашен

Мнениеот driushi » 24 Ноември 2008, 19:59:27

Значи мога да кандидатствам само и единствено с дипломата и DSD II не ми е необходим?

ndod написа: щом ще учиш икономика по-добре се запиши в WU, в Haupt-Uni-то икономиката е доста зле, казвам го от личен опит.

Ще се обосновеш ли, моля те :occasion5: Нали самият ти беше писал, че следването във WU Wien е много трудно... заслужават ли си усилията? С какво този университет е по-добър от икономическия факултет на Uni Wien? :occasion5:
driushi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ndod » 1 Декември 2008, 22:55:54

driushi написа:Ще се обосновеш ли, моля те :occasion5: Нали самият ти беше писал, че следването във WU Wien е много трудно... заслужават ли си усилията? С какво този университет е по-добър от икономическия факултет на Uni Wien? :occasion5:

ХЕХЕХЕХЕХЕХ
ако искаш лесно - кандидатствай най-добре в УНСС в София, там няма да ти е въобще трудно да завършиш....ако искаш обаче обучение на ниво, място и време на/за което ще научиш нещо - запиши се в ВУ. по-трудно не значи "по-лошо" ами точно обратното...
не ми се рови да търся статистика, мнения и статий, но ВУ преди няколко години беше на 2-ро място сред икономическите университети в европа...така че ако ще си хабих времето, парите и нервите с учене то поне го направи качествено а не се хвърляй на първото лесно което видиш.
но пък тва си е твоя живот, преебавай си го както искаш :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
:occasion5:
Аватар
ndod
Тукашен
Тукашен

Мнениеот driushi » 2 Декември 2008, 18:16:27

ndod,
та нали затова пиша тук, за да се разбера къде е добре и къде- не чак толкова. Просто събирам информация за университетите. Не съм казал, че търся лесното, напротив.
:occasion5:
driushi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ndod » 3 Декември 2008, 13:12:52

а колкото до разликите между ВУ и икономическия факултет на централния (ИФЦ да го кръстим):

на първо място е най-прозайчното: ИФЦ-то е на възможно най-недостижимото място във виена. ако си запознат/а с града - 21 безирк на края. т.е. до последната спирка на U6 и после още около 15 минути с трамвай, или с шнел-бан-а кото минава на всеки 30 мин и спира почти пред сградата на факултета. с други думи казано: ако живееш някъде в или около гюртела ти трябват поне 30-40 мин да стигнеш до ИФЦ-то. ВУ за сметка на това се намира на доста възлово място, U4, U6, D трамвай и още една или две автобусни линии, също влак и шнел-бан. така че където и да живееш в виена ти е удобно да отидеш до ВУ

база: не забравяй че ИФЦ е само факултет, докато ВУ е университет. т.е. много по-малко пари се отускат на един факултет отколкото на един университет, следователно самата база на ВУ е доста по-погата и самия университет си позволява много повече да инвестира в образование. Разбира се и преподавателите са на доста по-високо ниво от ИФЦ, все пак (отново повтарям) говорим за университет а не факултет.

ниво: незнам какви са ти професионалните намерения, но: в ИФЦ се подготвят кадри които ще работят на местно ниво, подготовката не е висока, занимаваш се предимно с неща в самата австрия. т.е. ако не ламтиш за кариера в някоя голяма фирма, или искаш просто някое спретнато местенце в някоя банка - запиши се в ИФЦ-то. ако обаче искаш да си по-добър специалист (въз основа на по-горе казаното от мене за базата) с по-широки знания и по-добра подготовка мисля че ВУ е правилният избор. само един пример ще прикача: в ВУ европейското (търговско) право се учи около 3 месеца, отделени са в скриптума около 150 страници (мисля, може и малко по-малко да са) само на него, докато в ИФЦ има една глва в учебника (около 30 страници най-много) и се преподава за 2 учебни часа (при около 16 в ВУ)
доколкото по спомен мога да сравня начина на преподаване - в ВУ е доста изчерпателен, докато в ИФЦ карат малко на конвейр. В ВУ винаги можеш да си направиш час с преподавателя по някой предмед по който имаш проблеми и лично ще получиш доста изчерпателна информация затова къде бъркаш и обяснения за това което не разбираш.

за момента не мога да се сетя за нещо друго. ако нещо изникне ще пиша пак.
Аватар
ndod
Тукашен
Тукашен

Мнениеот driushi » 3 Декември 2008, 16:15:00

Мерси много... ако някой друг също е запознат, може да пише :)
driushi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот lone90wolf » 8 Януари 2009, 20:54:24

Здравейте! Тази година завършвам 12 клас и смятам да кандидатствам във ВУ. Някой може ли да ми обясни мога ли да подам документи сега до февруари, при положение, че нямам все още диплома за завършено средно образование? И ако може да дадете по организирана информация относно сроковете за подаване на документи, за записване и кога започват семестрите.
lone90wolf
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bgpower » 9 Януари 2009, 00:08:43

Сроковете за кандидатстване за зимен семестър са до 1-ви септември. Записването и съответно началото на семестъра са, в зависимост от програмата, която ще учиш, края на септември или началото на октомври.

Поздрави,

ПС: Не можеш да кандидатстваш февруари за зимния семестър. Ще ти върнат документите. Но и иначе ти трябва дипломата за средно образование.
Изображение

Не се притеснявайте да ми пишете, що се отнася идеи и препоръки за форумите "Спорт" и "Парти".
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

ПредишнаСледваща

Назад към Образование