• Advertisement

Обща информация за обучението в Австрия

Напред, науката е слънце!

Re: Обща информация за обучението в Австрия

Мнениеот lone90wolf » 9 Януари 2009, 19:17:55

Благодаря за бързия отговор! :)

Ще помоля и за линк, където мога да разгледам всички програми и специалности във ВУ. В сайта на университета не мога да се оправя, а и не съм наясно със самата структура на обучението в ВУ. Ако може да ми разясниш и какви формуляри ми трябват,за да кандидатствам и има ли ги в готов вид някъде в нета?
lone90wolf
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот bgpower » 13 Януари 2009, 00:43:32

Готов вид формуляри за съжаление няма - ако имаш конкретни въпроси - питай! В общи линии те зависят и от всяка програма. Ето линк, към това, което те интересува.

WU Wien Bachelor-Programme

Поздрави,
Изображение

Не се притеснявайте да ми пишете, що се отнася идеи и препоръки за форумите "Спорт" и "Парти".
Аватар
bgpower
Майстор на перото
Майстор на перото

Мнениеот ndod » 14 Януари 2009, 13:02:52

формуляри не ти трябват
не е както преди да пращаш молба да те приемат, да чакаш да се върне и т.н.
просто се явяваш една сутрин (гледаш да не е четвъртак, щото четвъртак работят само следобяд) с широка усмивка, паспорт, Meldezettel (евентуално ако имаш, ако нямаш още можеш да дадеш адреса си в бг, но нещата естествено ще се бавят), преведена диплома и диплома от курса по немски
ако знаеш немски то само дипломата ще ти свърши работа...и си готов/а
Аватар
ndod
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 1 път

Мнениеот lone90wolf » 17 Януари 2009, 12:19:08

ndod написа:формуляри не ти трябват
не е както преди да пращаш молба да те приемат, да чакаш да се върне и т.н.
просто се явяваш една сутрин (гледаш да не е четвъртак, щото четвъртак работят само следобяд) с широка усмивка, паспорт, мелдецетел (евентуално ако имаш, ако нямаш още можеш да дадеш адреса си в бг, но нещата естествено ще се бавят), преведена диплома и диплома от курса по немски
ако знаеш немски то само дипломата ще ти свърши работа...и си готов/а

Ахам, ясно, благодаря! А нужно ли е да се легализира дипломата ми и трябва ли да минава през някакви посолства? И какво е мелдецетел?
Може ли някой да ми обясни каква е разликата м/у Bachelorstudium и Bakkalaureatsstudium?

Благодаря!
lone90wolf
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот liverbird » 17 Януари 2009, 12:26:36

Meldezettel трябва да е листчето/докиментчето с адресната ти регистрация.
Me? No, man! I don't wanna be a God..... That is way too much pressure!

Представи се в Заедно сега

Аз използвам нашето куче-търсач. А ти?
Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 2 пъти

Мнениеот Schuler » 17 Януари 2009, 12:41:09

Легализация не знам, но превод на дипломата 100% трябва. Най-добре питай в университета дали ти трябва и легализаране.
Моята диплома беше преведена и легализирана по начина, по който се прави за Германия т.е. мина през МОН и немското посолство и накрая имах около 30 печата по нея :mrgreen: Без проблеми си важи и за Австрия.

Meldezettel е адресната ти регистрация в Австрия. Безплатна е. Прави се в срок от 3 работни дни след пристигането в Meldeamt-а на района, в който живееш. Без Meldezettel си за никъде.
После в срок от 3 месеца трябва да си извадиш Anmeldebescheinigung. В Meldeamt-а ще ти обяснят. (За този документ се изискват или 3500 Евро на лична банкова сметка или документ от родител, в който пише, че ще те издържа по време на обучението ти + копие на паспорта на родителя. Под документ разбирай бял лист, на който пише нещо от сорта "Аз.... родител на..... потвърждавам, че ще издържам сина/дъщеря си по време на обучението му/и в Австрия. Дата, подпис и всичко на немски разбира се)

Разликата между Bachelorstudium и Bakkalaureatsstudium и аз я търсих миналата година и така и не се намери човек, който да я знае. Май е секретна информация \:D/

Потребители благодарили на автора Schuler за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

Аватар
Schuler
Тукашен
Тукашен

Мнениеот ndod » 21 Януари 2009, 00:48:23

Schuler написа: После в срок от 3 месеца трябва да си извадиш Anmeldebescheinigung. В Meldeamt-а ще ти обяснят. (За този документ се изискват или 3500 Евро на лична банкова сметка или документ от родител, в който пише, че ще те издържа по време на обучението ти + копие на паспорта на родителя. Под документ разбирай бял лист, на който пише нещо от сорта "Аз.... родител на..... потвърждавам, че ще издържам сина/дъщеря си по време на обучението му/и в Австрия. Дата, подпис и всичко на немски разбира се) \:D/

Anmeldebescheinigung тва е пълна глупост...дори няма смисъл да си късате нервите с ходене по бюрокрация, превеждане на пари, пращане и превеждане на текстове и т.н.
този който го е направил се е излъгал жестоко, картата не служи за абс нищо друго освен администрацията да те държи изкъсо и да се ****** с тебе когато си поиска. като европейски гражданин не ти трябва абсолютно НИЩО друго освен паспорт и Meldezettel, всичко останало е прах в очите
отделно на това тая карта никой никъде няма да ви я пойска, а дори и някой да ви пойска документ за самоличност можете да избирате м/у паспорт, студентска карта, българска книжка и българска лична карта както и вече споменатия Meldezettel . НЕ се подлъгвайте да им играете по свирката на задръстените бюрократи !!! в университетите, курсовете по немски, Bezirksamt-а, полицията, здравната каса, AMS и т.н. и т.н. може (и дори е задължително) само и единствено с паспорт да се появите там (както и разбира се Meldezettel).

пак повтарям - не се лъжете да си я вадите тая карта. нещата които ги пиша в тоя форум са изпитани от първо лице, а не се основават на статии във вестници или обща информация от австрийското посолство или университетите в българия !!! информацията която човек обикновенно получава преди да замине за австрия е ДЕЗинформация, така беше и преди 10 години, явно за съжаление така е и сега

отделно - знайте си правата, щом сте европейски гражданин, и щом единственото ограничение за българите в австрия е правото на работа, то тогава никой не може по какъвто и да е начин да правите нещо което на германците, французите, белгийците или кой знае още кой не му е наложено, т.е. не може да допускате да се е*бават с вас само щото сме влезнали в ЕУ 10 години след австрия. + тва си дайте и малко гордост - кво значи да си вадиш карта? да не сме азиланти че да трябва всеки месец да се явяваме в полицията за да даваме отчет какво правим и къде го правим? щом сме в кюпа ЕУ, значи имате същите привилегии и права както всеки един гражданин на друга евопейска държава (изкл. правото на работа разбира се както и социалните помощи за студенти)

а на Schuler единственото което мога да му препоръчам е да върне тая карта от където я е зел и да им покаже един среден пръст след което да ги пита дали искат всички останали от старите ЕУ да си вадят такиа карти... :occasion5:

а колкото до дипломата - да, преведена и легализирана от министерство на образованието в българия (почти всяка фирма за преводи извършва тази услуга, така че не се шашкай - НЕ, не трябва да се мотаеш в министерството), Meldezettel, както е написал колегата по-горе, е адресната ти регистрация на която пише къде живееш, трите имена, номер на паспорта, от къде си, какъв ти е адреса в БГ и т.н.
вади се в всеки един Bezirksamt във виена. Bezirksamt има почти в всеки Bezirk(квартал), отиваш и там с широка усмивка, паспорт и договор от наемодателя в който пише какво точно ти отдава и на каква стойност. ако си в общежитие мисля че нещата стават автоматично, т.е. в момента в който направиш договор с общежитието, те ти изпращат данните в Bezirksamt-а и няколко дена по-късно получаваш писмо с въпросния Meldezettel вътре. НО за всеки случай си питай на място в общежитието за да няма после "ама аз прочетох в един форум в нет-а тва и тва, ама не ми дадоха еди-кво-си" :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

и последно, за да си 100% сигурен/а че няма да те връщат за някви дреболии си превеждаш и легализираш акта за раждане . с тва май се изчерпват документите, които евентуално биха ти поискали, сичко друго което ти поискат го считай като заяждане от тяхна страна и ги карай да ти показват къде в кой закон, правилник, наредба,уредба или еди-кво-си пише че ти тряа да имаш тва което те искат и дали ако то важи за българи важи и за немци, французи, датчани и т.н.
Последна промяна daisymm на 14 Април 2014, 09:54:05, променена общо 1 път
Причина: Промяна във връзка с т.13 от Правилата за ползване
Аватар
ndod
Тукашен
Тукашен

Мнениеот ndod » 21 Януари 2009, 01:21:01

също така препоръчвам да погледнеш е тая тема:

viewtopic.php?f=123&t=8160&st=0&sk=t&sd=a

мисля че в нея почти всичко обясних, ако все пак има някакви неразбирателства - поствай смело :)
Аватар
ndod
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Schuler » 21 Януари 2009, 16:39:54

Нещата, които аз пиша също са изпитани от първо лице.
Anmeldebescheinigung-a НЕ е карта. Това е едно листче на което пише, че си в Австрия с цел обучение. Струваше към 30 Евро. Ако не си го извадиш има глоба /поне така казват/.
Отделно можеш да поискаш да си извадиш и въпросната карта, която не помня колко струваше /50-60 евро май :-k /. Картата е по желание. НЕ е задължителна. НЕ е нужна.
Аватар
Schuler
Тукашен
Тукашен

Мнениеот ndod » 22 Януари 2009, 20:01:03

тая карта вероятно е направена с цел, хора които нямат здравна осигуровна (респективно Buergerkarte) да могат да използват донякъде, чрез тая карта/хартийка, която ти имаш, функциите на въпросната Buergerkarte. А колкото до глобата (ако въобще има такава) тя може да е за това че нямаш нито здравна осигуровка, нито хартийката за която говориш, т.е. ще те глобят за тва че нямаш здравна осигуровка а не за тва че нямаш хартийка.
осигурителната ти карта, тая зелената карта която си я показваш при доктора като отидеш, е тва е картата която ти отваря 1/2 от всички врати и картата с която дори можеш да отидеш да гласуваш...
Последна промяна ndod на 23 Януари 2009, 01:10:33, променена общо 1 път
Аватар
ndod
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Schuler » 22 Януари 2009, 21:12:19

А ако нямаш такава австрийска здравна карта, защото в здравната каса са ти казали, че можеш да си плащаш осигуровките в България и да си караш безгрижно с европейската здравноосигурителна карта... :-k
Аватар
Schuler
Тукашен
Тукашен

Мнениеот ndod » 23 Януари 2009, 00:56:25

нещо май бъркаш
никъде не съм казвал че нямам карта от здравната каса (Buergerkarte, ако искаш ще я наречеме и Krankensversicherungskarte или по-просто E-Card), нито съм писал че някога съм питал нещо в която и да е здравна каса, а още по-малко че ще ти е безгрижен престоя с българската европейска осигурителна карта... :occasion5:
Аватар
ndod
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Schuler » 23 Януари 2009, 01:50:34

Ъъъ... изказал съм се неправилно. Имах предвид общия случай /не теб ;-) /
По моята информация, откакто сме в ЕС, българската здравна осигуровка важи и в Австрия. Ако си плащаш в България не е нужно да го правиш и в Австрия. Стига да имаш европейска здравна карта, която доказва, че все пак плащаш осигуровки някъде... :-s
Аватар
Schuler
Тукашен
Тукашен

Мнениеот ndod » 23 Януари 2009, 09:17:33

Schuler написа:Ъъъ... изказал съм се неправилно. Имах предвид общия случай /не теб ;-) /
По моята информация, откакто сме в ЕС, българската здравна осигуровка важи и в Австрия. Ако си плащаш в България не е нужно да го правиш и в Австрия. Стига да имаш европейска здравна карта, която доказва, че все пак плащаш осигуровки някъде... :-s

мда...тва е което по медиите разпространяваха..обаче дали наистина е така - незнам. не се осигурявам в бг, а и не познавам някой който да го прави. не мога да да смислен отговор на повдигнатата тема :) но ако ти имаш някво инфо, ще се радвам да го споделиш с нас :) щото имам няколко примера с немски и португалски осигурителни карти, на чиито собственици също е било казано че няма да има проблем да се лекуват с картите си в австрия. обаче в последствие се оказва че не само не могат да отидат на доктор с тях (с изкл. при спешен случай), не могат да ползват зъболекарски услуги и т.н., ами трябва да си направят нормална осигуровка (selbstversichert, да не се бърка обаче с студентското selbstversichert) която е около 80 кинта на месец, отделно 6 месеца след първата вноска нямат право да ползват каквито и да е услуги на здравната каса...така че (по пътя на логиката) щом за немците е невъзможно да си ползват немските карти в австрия, то силно ме съмнява че с българската ще можеш да постигнеш по-голям успех. :occasion5:
Аватар
ndod
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Schuler » 23 Януари 2009, 12:20:12

Ами аз си карам с българската. До сега не ми се е налагало да я ползвам и дано да не се налага никога. :) Познавам и други хора, които са си с родната карта. Все пак май ще е добре да поразпитам повече...
А за зъболекаря - един познат ходи на зъболекар с българската карта и плати само това, което не се поема от касата. Точно както е системата в България. Но все пак това се водеше спешен случай. Не знам дали можеш да идеш да си полираш зъбките или да си направиш контролен преглед с българската карта.
Хмм...
Аватар
Schuler
Тукашен
Тукашен

ПредишнаСледваща

Назад към Образование