• Advertisement

Обща информация за обучението в Австрия

Напред, науката е слънце!

Re: Обща информация за обучението в Австрия

Мнениеот ndod » 24 Януари 2009, 17:46:31

Schuler написа:Ами аз си карам с българската. До сега не ми се е налагало да я ползвам и дано да не се налага никога. :) Познавам и други хора, които са си с родната карта. Все пак май ще е добре да поразпитам повече...
А за зъболекаря - един познат ходи на зъболекар с българската карта и плати само това, което не се поема от касата. Точно както е системата в България. Но все пак това се водеше спешен случай. Не знам дали можеш да идеш да си полираш зъбките или да си направиш контролен преглед с българската карта.
Хмм...

то и с австрийската не можеш да си полираш зъбите :mrgreen: :mrgreen:
единственото което знам че е без пари (при зъболекарите и ако си с австрийска осигуровка) са операциите и амалгамените пломби. другите се плащат...около 45еу парчето :), ама тука вече май излизаме от темата за образованието...май трябва да се преместиме в друга тема ако ще нищиме за новодошлите какво и колко може да се прави и къде :occasion5:
Аватар
ndod
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот el4eto7 » 3 Март 2009, 14:00:43

здравейте.искам да ви попитам дали мога да подам документи в един университет за две сходни специалности?и съответно да запиша тази която са ме приели.А има ли някакви тестове за отсяване на кандидатите?Благодаря предварително
Аватар
el4eto7
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот ndod » 4 Март 2009, 11:53:15

el4eto7 написа:здравейте.искам да ви попитам дали мога да подам документи в един университет за две сходни специалности?и съответно да запиша тази която са ме приели.А има ли някакви тестове за отсяване на кандидатите?Благодаря предварително

здрасти
прочете ли това?:
viewtopic.php?f=123&t=8160

ако не си - прочети го. и не само първия коментар ами всичко натам, щото мисля че темата е добре развита.
колкото до тестовете и отсяването: зависи какво искаш да учиш. дай малко повече инфо и ще ти кажа дали има тестове и отсяване...

el4eto7 написа:в един университет за две сходни специалности

това малко не го разбирам, искаш да учиш в един и същи университет 2 специалности, да запишеш една специалност 2 пъти в един и същи университет или да запишеш примерно математика и приложна математика пак в един и същ университет ?

ако нещо не разбираш или ти трябва повече инфо - пиши :)
Аватар
ndod
Тукашен
Тукашен

Мнениеот vaji » 4 Март 2009, 15:46:22

Здарвейте,
Моля за малко помощ? Миналата седмица, ровейки се в google, попаднах на страница в която имаше информацията за техническите университети в Австрия, отстрани на страниците пишеше преведен документ, и можеше / е малко като на развален български, но все пак на бг/ да се прочете информация на български. Но за мое огромно съжаление не запомних как достигнах до това постижение, и вече два дни се боря с компютъра да го постигна отново, но не се получава, моля ако някой е попадал на подобно нещо моля за съдействие, да подскаже как, да даде жокер??? Става дума за техническите университети - Виена, Грац, и където на други места има? Много ще съм благодарна на този който подскаже. Много благодарна!!! Поздрави на ВСИЧКИ !!!
Аватар
vaji
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ndod » 4 Март 2009, 16:59:47

в браузер-а ти имаш хистори за поне 7 дена назад. За всички сайтове, които си посещавала. Макар темата тук да е "обща информация за обучението в Австрия" ще си позволя да ти преподам един кратък урок по боравене с браузер:

History -> Show in Sidebar (зa Firefox)

за интернет експлорер: View -> Explorer Bar -> History (второто от горе на долу за IE7)

после съвсем спокойно можеш да видиш какво си гледала през последните няколко дена. има даже и търсачка.

в един друг мой пост, който също беше по твое питане, съм ти дал линкове към всички университети в австрия. при положение, че има не повече от 5 технически университета в австрия, и при положение че единственото което трябва да направиш е да цъкнеш на дадените линкове и да се поразровиш из сайтовете на университетите, защо по дяволите искаш някой да намери за теб страница в нет-а която ти си намерила случайно в google? въпросната страница и аз я мернах докато ти търсех линковете и се басирам, че е точно на 2 клик-а от главната страница на университета за който говориш.
надявам се да съм помогнал....
Аватар
ndod
Тукашен
Тукашен

Мнениеот isisito » 6 Март 2009, 19:50:05

Златен си!!!! :kysmet:
Аватар
isisito
Роден писач
Роден писач

Мнениеот jahsauh » 20 Март 2009, 01:34:07

за Anmeldebescheinigung-а един приятел от Полша не си го беше направил и получи глоба, която обаче може да покрие и с обществено полезен труд. Но тоя документ е точно свързан с ограниченията за работа, защото доказва, че ти няма да работиш, ами родителите ти ще те идръжат.

Колкото до "европейската ни здравна карта", естествено че нищо не покрива, като сравниш колко плащат тук и колко се плаща в България. Доколкото знам можеш да я ползваш само при спешен случай, при което ти си плащаш медицинското обслужване и после ходиш в България да си търсиш парите( а колко ще ти възстановат е отделен въпрос). Затова ви съветвам да си направите( вкл. и ти Иване :)
Аватар
jahsauh
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ndod » 20 Март 2009, 11:11:53

jahsauh написа: Затова ви съветвам да си направите( вкл. и ти Иване :)

Нещо не разбрах, кое да си направим? Българска осигуровка, австрийска осигуровка или тъпата "студентска карта"?
Аватар
ndod
Тукашен
Тукашен

Мнениеот smashy » 2 Юни 2009, 21:50:54

Здравейте, имам 1 яъпрос за кандидатстването в ТУ Виена. Ще кандидатсвам там тази година и се притеснявам,тъй като очаквам оценката ми от матурата по метематика да е доста ниска... .Въпроса ми е дали оценката от матурите и изобщо успеха в дипломата играе някаква роля при приема? Аз им изчетох всичките изисквания и никъде не прочетох нещо такова,но все пак се притеснявам. Иначе дипломата ми е отлична.
Doesn't matter how tough we are, trauma always leaves a scar. It follows us home, it changes our lives, trauma messes everybody up. All the pain and the fear and the crap. It's what pushes us.
Аватар
smashy
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот mishlenche » 9 Септември 2009, 12:14:47

Здравейте!

Имам намерение да кандидатствам международни отношения във Виена.Сигурна съм,че ще е много трудно,но това не ме плаши много.Въпросите са ми следните:

Знам немски,поне до една степен :Д Бих искала да взема ТестДаФ,но мисля,че няма да успея,защото ми трябва C1,а май няма да се справя да го взема и няма да имам време за курсове хем за ниво C1,хем за курсове после за теста ДаФ.Значи няма вероятно да мога да взема сертификат.Вече разбрах,че това не е проблем,ще карам курсове по немски във Виена(ако ме приемат),но това променя ли датите,през които трябва да подам документи за семестърите?Това ми е въпросът.Ако ходя на курсове по немски там,във Виена,колко време траят те и за кой семестър трябва да подам документи,февруари за летния или септември за зимния?Или да ги изпратя февруари,пък после ще видим какво ще стане?Тук наистина не съм наясно с нещата.Много ще съм благодарна,ако ми ги разясните ... :)

Благодаря!
Поздрави ! :)
mishlenche
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот desislavja » 11 Ноември 2009, 13:21:06

Здравейте!
Виждам, че имате доста компетентна информация за образованието в Австрия. Бих искал да кандидатствам кинорежисура във Виена. Доколкото разбрах има такава специалност в Universität für Musik und darstellende Kunst Wien, но не съм сигурен, как точно стоят нещата със сроковете и начина на кандидатстване. Ще се радвам, ако има някой, който може да ми даде повече информация.
Благодаря предварително!
desislavja
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот nikola1991 » 11 Ноември 2009, 15:25:37

Здравейте, аз също съм се ориентирал към Виена и искам да попитам къде освен в техниеския им университет има компютърни специялности. Също така някои може ли да ми даде информация какво е нивото на самия технически, защото познати ми казаха, е било страшно сложно. Като цяло имам много въпроси и ще съм благодарен ако някои от запознатите сподели с мен Скайпа си. Благодаря предварително за отделеното внимание.
nikola1991
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот hanon_2756 » 19 Октомври 2010, 19:19:21

Имам един въпрос относно кандидатстването в Австрия.Става дума за кандидатсване в Музикален университет.Може ли някой да ми каже дали и там се кандидатсва със езиков изпит?
Изображение
Аватар
hanon_2756
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот nikola1991 » 19 Октомври 2010, 22:10:36

Точно тук не очаквай кой знае какъв отговор ... прочете ми последното съобщение и виж датата. В момента уча в техническия и съм приет като нередовен студент и посещавам курсове по немски понеже имам единствено издаден сертификат А2 в България. Със сигурност знам че схемата е същата и в икономическия ... за Главния трябва обаче да им представиш документ че знаеш немски и тогава изобщо можеш да си подадеш документите за кандидатстване. Мисля че за музикалния също не е задължително да знаеш немски, а при тях е по добре защото курса е към самия университет или поне до миналата година е така ... за в момента трябва да питаш някой по-просветлен.
nikola1991
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот hanon_2756 » 20 Октомври 2010, 21:49:01

благодаря за информацията
Изображение
Аватар
hanon_2756
Нов потребител