• Advertisement

Баш бая въпроси за учащите в Англия.

Напред, науката е слънце!

Баш бая въпроси за учащите в Англия.

Мнениеот HEPBAKA » 29 Януари 2007, 16:28:44

Обхванала ме е англо-треска. Нещо ми е силно криво на шапката в тази Германия и ми се ще да се изнасям към Англия.

Поради това щото английският език ми е на светнлинни години по-добър от немският (той просто ми е непонятен език :D) и смея да твърдя че е най-малкото достатъчен, силно ме блазни идеята.

Само че, след 4-5 часа четене по университетски сайтове, все още имам въпроси - нормално май :p .

Ето какво ме интересува:

Видях че има университети които предлагат безплатни специалности за чужденци EU-residents, а повечето са около 3000 паунда на година, като държавните университети имат някаква тяхна агенция (поправете - май тук греша дали е към университета или е специална държавна такава), която отпуска кредит в размер на таксата за обучение.
След което, когато започнеш да изкарваш 15к на година и вече си завършил - започваш да изплащаш този кредит. - Ако имам грешки до тук - моля да ме поправите.

Имам право да работя по 4 часа на ден, което обаче май не е достатъчно за да живееш - т.е. не стига за ядене, транспорт и общежитие.
Общежития не разбрах дали има или е само на квартири - моля споделете - и цени ако може.

Интересува ме ако някой може да каже за студент колко му излиза месечният разход, ако предположим че не плащам такстата за УНИ-то, т.е. ползвам кредит ?
За сравнение ще кажа, че с нормални разходи (общежитие, храна /транспорта е безплатен тук за учащите в уни-то където съм сега - а пък и аз съм нон-стоп с колело - не се качвам на автобус/метро и тн./ и да кажем транспорт все пак) на повечето ми състуденти им стигат 500 евро. Аз се вмествам в 400, като в тях имам включени перманентно 170 за общежитие, 55 за здравна застраховка, 65 за телефон + интернет и още 20 за фитнес, т.е. около 310 евро, с което искам да кажа, че за храна ми отиват около 90 в случай че се разпусна и ходя да ям тук таме, към 140 отиват, не повече - тъй де средно между 400-450 харча аз.

Също така четох на едно място (не помня къде точно), че имам право да кажа на университета, че първата година (не разбрах дали е специално за първата или за свободно избрана такава, дали е само 1 път или може и повече) си взимам работен "отпуск", т.е. няма да уча, а ще работя, за да изкарам пари за по на там - така ли е ? Поправете ми грешките, които вярвам че съществуват.

Също така ми направи впечатление, че всички университети притежаващи разни карти за EU членки, не са ни отбелязали нас и Румъния като такива - това значи ли че има някакви предпазни клаузи в тази насока, т.е. заедми и кредити на нас НЕ ?!?

Също така предполагам работа се намира ... дали по-лесно от Германско не зная ? Дайте Вие малко инфо в тази насока. Тъй де, не съм с леви ръце, английският ми е добър, имам технически (без диплома) знания, с компютри (софтуер, хардуер) съм на ти, е 5 слойни платки още не правя :D, ама то ако можех, щях вече да съм някъде из дебрите на бойното поле AMD vs. Intel, Ati vs. Nvidia :p.
На-кратко не ме плаши никаква работа, и не съм с 2 леви ръце, само с 1 поради "технически причини" :D.

Ако съм пропуснал нещо и се сетя, ще го добавя, ако вие видите нещо което аз не съм се сетил да питам, моля допълнете ме и дайте инфо за съответното нещо.

Благодаря Ви за отделеното внимание !
Благословен е този който няма какво да каже и все пак мълчи.
Possesses the art of mind fuckin'.
Аватар
HEPBAKA
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот klatilina » 30 Януари 2007, 13:13:22

потърси по други форуми има много писано по темата. едва ли някой тука ще е компетентен по повечето от въпросите, които задаваш. аз например мога д ати кажа, че доста си схванал. има няколко начина на квартира- единия е кампус, който е общежитие, което си е в границите(двора) на университета и другия начин еси е частен да си намериш квартира етц. има едно нещо, което обаче за да си избереш специалност и университет(държавна поръчка) и да не плащаш пълната такса е да си направиш укас тест(ucas ), обаче за тази година крайния строк мина и беше 17януари маи. тоест ще трябва да чакаш до другата година. другиа вариянт е от немския университет където си да сепреместиш и ще плащаш около 1500 на година или от сорта, зависи кво следваш. вярно е има агенции, по скоро банки, кото ти дават студенстски кредит(грант), които ти покрива тюишън фии-то на ниска лихва и съответно ти като завъшиш и си намериш работа го изплашаш. а за бачкането никой неможе да те спре да бачкаш повече от 4 часа. по скоро е около 20часа на седмица. ставаш селф имплойд(ако ти се бачка) и няма кой нищо да ти каже.

успех
Аватар
klatilina
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Назад към Образование