• Advertisement

Oбучение във Великобритания

Напред, науката е слънце!

Oбучение във Великобритания

Мнениеот tonic » 29 Юли 2007, 07:29:26

Във висшите училища на Великобритания обикновено не се полагат приемни изпити за конкретната специалност, с изключение на някои специалности по изкуствата. Критерий за приемане е нивото, на което кандидатът владее английски език. Допълнително общо условие е, че кандидат-студентите трябва да имат навършени 18 години към момента на започване на учебната година.

Езиковите компетенции се оценяват по една от международно

признатите тестови системи:

- ТОЕFL - The test of English as a Foreign Language;

- IЕLTS - Тhе International English Language Testing System.

В България съществуват оторизирани центрове за подготовка и полагане на изпити

и по двете системи.

Българските студенти могат да кандидатстват за обучение във Великобритания чрез

UCAS (Universities and Colleges Admisiion Services). Процедурата започва от 1 септември в годината, предшестваща започването на обучението.

Основни срокове:

- 30 юни: срок за получаване на молбите в UCAS за повечето специалности;

- 15 октомври: срок за колежите в Оксфорд и Кеймбридж.

За тях документи се подават не само до UCAS, но и до самите учебни заведения;

- 15 октомври: срок за специалностите по медицина и стоматология;

За специалностите по изкуства и дизайн във Великобритания съществуват

два начина на кандидатстване - Route A и Route B. Крайният срок за подаването на молбите по процедура Route A е 15 декември в годината преди започване на

обучението, а срокът по процедурата Route B е между 1 януари и 24 март.

Работа

Днес чуждестранните студенти във Великобритания по-лесно търсят и намират работа по време на следването. Новите правила бяха въведени именно за това студентите да могат да съчетават работата и учението. От 1999 г. чуждестранните студенти във Великобритания имат право да работят до 20 часа седмично по време на семестъра и на пълен работен ден през ваканциите, без да е необходимо разрешително за работа. Можете да работите на половин щат, през уикендите, както и по профила на обучението. Студентските възнаграждения не се облагат с данъци. При започване на работа всеки студент получава застрахователен номер. Ако учебният курс е с продължителност 12 месеца и повече, съпрузите и децата на чуждестранните студенти също така получават право на работа. Студенти от чужбина, завършили Postgraduate програми, могат да работят в рамките на времето, предвидено за стажовете по специалността, които са част от програмата на много учебни заведения. След завършване на курса можете да подадете молба за оставане във Великобритания по програмата TWES (Training and Work Experience Scheme).

Търсене на работа

Предложения за работа ще намерите сред обявите във вашето учебно заведение, в местните вестници или в центровете по трудоустройство. Редица висши училища имат собствени бази данни за свободни работни места на половин щат или през уикендите. Дори с тази цел понякога се издава специален вестник. Службите по трудоустройване също предоставят подробна информация, дават съвети за търсене на свободни работни места и по-нататъшно професионално обучение, обрисуват ви перспективите да получите работа след завършване на обучението, возможностите да получите разрешение за тази работа, да преминете производствена практика, могат и реално да ви помогнат.

Най-вероятна работа за студенти: ресторанти, кафенета, хотели и други предприятия от сферата на услугите. Разбира се, при съответно владеене на английски език, при наличието на необходим опит и квалификация, има възможност също за работа по специалността. Минимално заплащане: 4.20 лири стерлинги за час (възраст над 22 години); 3.50 лири стерлинги за час (възраст до 21 години).

Спазване на правилата

* Не можете да започнете свой собствен бизнес, да бъдете професионален треньор, актьор, шоумен или да работите на пълен щат;

* Ако изключим средствата, спечелени на длъжност, предоставена ви от учебното заведение, парите, които получавате от работа на половин щат или през уикендите, не могат да бъдат основание за получаване на виза. Трябва да докажете, че можете да покриете разходите за обучение и престой във Великобритания без трудоустройване или помощ от държавата.

Намиране на работа след завършване на обучението

След завършване на обучението вие можете да намерите работа във водещи британски или международни компании в страната или зад граница. Според новите правила за издаване на разрешения за работа чуждестранните студенти, имащи определени профессии (специалисти по електроника, инженери, лекари, технолози) имат право на временен престой и трудово устройване във Великобритания. Когато завършите своето обучение, ще можете да останете на работа във Великобритания по програмата TWES (Training and Work Experience Scheme). Трябва обаче да отговаряте поне на едно от следните условия:

- да завършите курс по професионално-техническо обучение (например, счетоводство);

- да завършите програма за повишаване на квалификацията с гаранция за работа;

- да преминете производствена практика от поне 12 месеца в британска компания.

Допълнителна информация в Интернет

Главно управление на имиграционната служба за чуждестранните граждани: http://www.ind.homeoffice.gov.uk

Министерство на външните работи и по въпросите на Общността:

http://www.fco.gov.uk

Разрешения за работа (Великобритания): http://www.workpermits.gov.uk

Ръководството от Съвета по международно образование UKCOSA "Трудово устройване на студентите" можете да видите на сайта на UKCOSA: http://www.ukcosa.org.uk

Работа във Великобритания:

http://www.gojobsite.co.uk;

http://www.jobs.ac.uk;

http://justjobs4students.co.uk/
Аватар
tonic
Роден писач
Роден писач

Местоположение: nothing happens unless first a dream... yours truly: a nasty granny
Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Re: обучение във Великобритания

Мнениеот Mishella » 1 Май 2009, 18:12:24

Здравейте! Търся университет с оперно пеене или мюзикъл.Можете ли да ми помогнете? Mishella
Нов потребител

Лично съобщениеEmail
Mishella
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Re: обучение във Великобритания

Мнениеот svenson » 31 Август 2009, 23:31:58

Здравейте, можете ли тези, които сте там вече, да дадете малко повече информация как става кандидатстването ? Кога е последния срок за изпращане на документи(до колкото разбрах 30 юни ?) ? А и най вече цените как са и на самото обучение а и като цяло в по големите градове.Има ли общежития към университетите и стигат ли за всеки студент, ако не как са наемите на жилищата и лесно ли се намират? Аз се интересувам от Лондон и Манчестър, но все пак....
Доста много въпроси зададох, но все пак ако може да съберем информацията за обучението в тази тема ще е добре :)

Гледам, че първото мнение е от 2007г. дали се е променило нещо по въпроса с работата за студенти и могат ли да работят по повече от 20ч. на седмица? Лесно ли се намира работа, имайки впредвид финансовата криза? А и има ли начин за стипендия, която да ти финансира обучението или някакъв вид кредит(бях чувал преди за тези студентски кредити, които изплащаш след завършване на обучението си) ? Уф..стига толкова, че ще ме изгоните от форума вече, само въпроси задавам.....

п.п.viewtopic.php?f=130&t=4333 - тази тема дава отговор на някой от въпросите, но все пак да попитам пак дали не се е променило нещо от 2007г. А и за цените на градския транспорт и как е като цяло :)
Аватар
svenson
Тукашен
Тукашен

Re: Oбучение във Великобритания

Мнениеот lazar_lulchev » 1 Септември 2009, 02:58:49

Svenson, дай ми още 4 седмици докато се преместя там за постоянно и ще почна да поствам информация тук! Просто още малко остана! Ако не си на зор, изчакай мъничко!

На някой от въпросите мога да ти отоговря още сега.

За Лондон - скъпо е! Градския транспорт струва по 25 паунда на седмица за 1-ва и 2-ра зона! За студенти знам, че има намаление, но не зная колко е все още! За целта трябва да си извадиш студентска карта, която аз нямах по време на престоя си в Лондон. Квартирите са скъпи. До колкото знам излиза около 115 паунда на седмиза за единична стая. Не е малко! Естествено цените варират. Толкова плащах аз за стая във втора зона. Работа специално в Лондон можеш да си намериш, но правилата не са се променили - 20 часа на седмица. Е, естествено сигурно можеш да си намериш работа и на черно, стига да ти стиска.;) Аз ще уча в Уелс, и мога да ти кажа, че цената на година ми е 3200 паунда за университета и 3020 паунда за квартира към общежитие. Университета се задължава да ти намери квартира за първата година. След това май, май е божя работа! Таксите за университети обаче знам, че са различни. Варират според униврситета и според предмета който ще учиш. Има заеми който покриват тези 3200 паунда. За целта се попълва формуляр EU8N или може би беше EU9N, но сега ще те излъжа. Попринцип знам, че като гражданин на ЕС имаш право на намаление на таксата за университета, но не е нищо впечатляващо това намаление.

Дай ми малко повече информация отностно кои университети се интересуваш за Лондон. Ще гледам да ти намеря информация, но и ти сам можеш да го направиш това, като ги потърсиш в Гугъл на пример.

Поздрави! :)
Нека ЗАЕДНО помогнем на хората да разберат, че ни има и сме ЗАЕДНО
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 9 пъти

Мнениеот vality » 1 Септември 2009, 09:42:15

Здравейте!

След като четох коментарите разбрах че ще има хора които ще учат и исках да попитам нещо отностно заемите, а именно-има ли заем който ми покрива освен таксата за университета и част от разходите на месец, и какви са условията за него? Аз лично търсих в нета, но нищо не намерих, а пък познавам такива, които са на такъв, но за съжаление им изгубих контактите?

Мерси предварително :)

6. Задължително е писането на кирилица (както теми така и заглавия). Тези, които нямат кирилица могат да използват вградената в страницата кирилизация (най-горе в дясно - синьо/червено квадратче с избрания език за писане). Освен това са предоставени и допълнителни езикови средства, непосредствено до нея. Инструкции за работа с наличните възможности за писане на кирилица можете да намерите в писане на кирилица или как да си инсталирате кирилица. Мнения на български език написани на латиница се приемат само ако модераторът/администраторът прецени, че темата и нейното съдържание е от голямо значение за форума. Мнения на друг език се приемат само ако темата го изисква. Потребителите които често нарушават тези правила може да бъдат официално предупредени. Моля, ценете труда на модераторите и не им отваряйте излишна работа.
УВАЖАВАЙТЕ БЪЛГАРСКИЯ ЕЗИК! Това е български форум.

lazar
vality
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот lazar_lulchev » 1 Септември 2009, 09:53:12

Аз лично нямам такива познати и не съм чувал за такъв заем.

Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Мнениеот svenson » 1 Септември 2009, 14:58:58

lazar_lulchev написа:Svenson, дай ми още 4 седмици докато се преместя там за постоянно и ще почна да поствам информация тук! Просто още малко остана! Ако не си на зор, изчакай мъничко!

На някой от въпросите мога да ти отоговря още сега.

За Лондон - скъпо е! Градския транспорт струва по 25 паунда на седмица за 1-ва и 2-ра зона! За студенти знам, че има намаление, но не зная колко е все още! За целта трябва да си извадиш студентска карта, която аз нямах по време на престоя си в Лондон. Квартирите са скъпи. До колкото знам излиза около 115 паунда на седмиза за единична стая. Не е малко! Естествено цените варират. Толкова плащах аз за стая във втора зона. Работа специално в Лондон можеш да си намериш, но правилата не са се променили - 20 часа на седмица. Е, естествено сигурно можеш да си намериш работа и на черно, стига да ти стиска.;) Аз ще уча в Уелс, и мога да ти кажа, че цената на година ми е 3200 паунда за университета и 3020 паунда за квартира към общежитие. Университета се задължава да ти намери квартира за първата година. След това май, май е божя работа! Таксите за университети обаче знам, че са различни. Варират според униврситета и според предмета който ще учиш. Има заеми който покриват тези 3200 паунда. За целта се попълва формуляр EU8N или може би беше EU9N, но сега ще те излъжа. Попринцип знам, че като гражданин на ЕС имаш право на намаление на таксата за университета, но не е нищо впечатляващо това намаление.

Дай ми малко повече информация отностно кои университети се интересуваш за Лондон. Ще гледам да ти намеря информация, но и ти сам можеш да го направиш това, като ги потърсиш в Гугъл на пример.

Здравей, ами ще изчакам няма проблем, но всъщност ти отговори на това, което най ме интересуваше. :) Аз се колебая между Дания, Швеция и Англия, но явно последното отпада тъй като ми се струват прекалено високи цените за моя стандарт (все пак в Дания и Швеция е безплатно обучението). Сега ще се помъча да се представя добре на Тойфел-а, пък знае ли се ще кандидатствам и на 3те места и вкрайна сметка ще избера накрая :)

Поздрави от България! :)
Аватар
svenson
Тукашен
Тукашен

Мнениеот lazar_lulchev » 1 Септември 2009, 22:54:51

Е, радвам се че съм ти бил полезен! Успехи за напред и не прибързвай с избора! :) Има време. Пък и си прав - кандидатствай и на трите места, и знаеш как е - каквото сабя покаже! :)

ПОздрави! :)
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Мнениеот GOMEZ » 10 Септември 2009, 11:28:02

здравейте :flower:
разгледах мненията за великобр , но никъде не можах да открия, това което ме интересува за момента. :-k
с две думи - предстои ми кандидатстване за уни там, но не знам каква е опцията за мъжа ми / годеник /тоест няма брак / .....доколкото съм запозната в бг ако единият е приет студент, има право на т.нар семейно общежитие /в което да пребивава и другата половина :-k / докато трае обу4ението. Не мога обаче да намеря такава информация за англ унита. Мисълта ми е- ако евентуално има сключен брак, при евентуален прием дали той получава някакъв статут, разрешение за пребиваване или работа там....или нещо подобно #-o ... разгледах / уж / и сайтовете на унитата , които ме вълнуват , но или аз не гледам, където трябва , или не е написано нищо. :-" за съжаление не открих застъпена подобна тема /а ако има-извинявам се / и затова Ви пиша- из форума мненията са доста изчерпателни и информацията, с която разполагат хората наистина е доста...полезна ;-) /благодаря, за което/ :cheers:
ако има някой запознат с тези факти /или поне с някой сайт/-моля го за помощ :lol: :lol:
;-) благодаря предварително
GOMEZ
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот lazar_lulchev » 11 Септември 2009, 18:54:11

Здравей GOMEZ!

Малко вероятно е университетите да публикуват такава информация на техните сайтове. Така поне спятам аз. Разрових се из ''Чичо Гугъл" и той ме препрати към UK Border Agency. ;-) Надявам се този линк да ти свърши работа! :thumbleft:

Поздрави и успехи! :)
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Мнениеот GOMEZ » 14 Септември 2009, 21:26:54

ааааааааадски полезен сайт с невероятно полезна инф :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers: :cheers:
БЛАГОДАРЯ ТИ!!!! =D> =D>
GOMEZ
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот rosenzhelev » 5 Февруари 2010, 11:00:20

Малко стара тема вдигам, но все пак ако има някой който се е запътил към Lancaster, да пише :)
rosenzhelev
Нов потребител
Нов потребител

Назад към Образование