• Advertisement

Предлагат ми работа е Англия, но имам проблем

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Предлагат ми работа е Англия, но имам проблем

Мнениеот petqsvetlio » 14 Февруари 2012, 19:28:39

Здравейте. Имем предложение за работа в Англия. (аз съм в България). Работодателя ми иска 400 паунда, за работна карта и за работна виза (до колкото го разбирам) а той ще ми плати самолетните билети. Това ми звучи като измама, но все пак искам да знам повече.
Въпросът ми е, по принцип, какъв документ ми трябва, за да започна работа. Казаха ми, че за начало ми е достатъчен и само договор за работа (може би се казва покана , не зная), и веднага след като пристигна мога да си пусна документите за работна карта, и за пин номера, на базата на този договор/ покана.
Та възможно ли да се започне работа само с договор за работа? Или наистина трябва да си платя за да ми пуснат документите за работа, преди да замина. Аз разбирам, че по принцип има доста измамници, и когато ми искат пари, ставам предпазлив.
За това ви моля за малко информация ;-)

Желая успех на всички, където и да се намирате :)
petqsvetlio
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Re: Предлагат ми работа е Англия, но имам проблем

Мнениеот dar » 14 Февруари 2012, 22:04:26

Каква работа ти предлагат? Като self employed (самонает, фирма) или като employed (нает, назначен на работа)? И в двата случая не трябва да плащаш предварително. Напиши повече подробности за естеството на работа.
dar
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 46 пъти

Мнениеот petqsvetlio » 16 Февруари 2012, 21:14:59

Сегашното ни предложение изглежда много убедително, и за сега не ни искат пари =D>
Сега ни предлагат в 5 звезден хотел да ни наемат за 5 години. Мен за камериерка, а мъжът и за масажист.
Изпратиха ни първо "интервю" с над 30 въпроса. След това ни изпратиха договори за двама ни, да ги подпишем и да ги върнем, а вчера получихме и документи за работна карта/ разрешително за работа. Аз изрично подчертах, че сме от България, и те ми отговориха, че знаят, заради това ще ни наемат за 5 години. Дали им е по-лесно така, да ни наемат пред техните си сънародници, не знам.

Всичко изглежда лигитимно, но аз и не разбирам много ](*,)

Не мога да кача файла. Той е в текстови файл, но не може да се копира садиржанието.

Ще пиша повече утре, като ми отговорят, и ще обясня повече за договора и за този документ за разрешението за работа.
petqsvetlio
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 16 Февруари 2012, 21:40:59

Пет години си е страааашно много време. Няма никаква гаранция, че ще сте доволни от работата. Погледни в договора какви са клаузите при напускане, предизвестие, евентуални неустойки и т.н.
И друго - как стои въпроса със здравното/социалното осигуряване?
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот petqsvetlio » 17 Февруари 2012, 16:50:50

Сега ще пусна договора, но е дългичък, надявам се да няма проблем:)

CONTRACT AGREEMENT

1.0 Statement of Main Terms and Conditions of Employment.
The ======== Hotel London is represented by the Board of Directors of the =========Group Hotels (London) referred to as the leading hotel of the world. The =========== Hotel London desires to provide you with a written employment contract to enhance administrative stability and continuity within the ========= Group Hotels (London) and we believe that a written employment contract is necessary to describe specifically our relationship with you and this contract to serve as the basis of effective communication between the Management of this hotel and you the employee as you fulfill your administrative function in the operation of the ============Hotel London.

This agreement is made by and between the ====== Group Hotels (London) of 60 Hyde Park Gate, Kensington London, England, United Kingdom referred to as Employer and Petya ===== ======= referred to as Employee entered into this day (15-02- 2012). The ======== Hotel London believe that you has been engaged and have had a great deal of experience in Hotels & Hospitality operations and you are willing to be employed by the ====== Group Hotels (London)
and the ======= Group Hotels (London) is willing to employ you on these terms, covenants, and conditions hereinafter set forth below.

2.0 Main Place of Work.
The work location will be in London at the ====== Hotel London, be sure to report to the HR Manager/Representatives upon arrival to conclude prospects of screening and other logistics.

3.0 Job Title: Chambermaid

4.0 Duties and Responsibilities.
You agree that during your employment period you shall devote your full business time to the business affairs of the ======Hotel and shall perform your duties faithfully and efficiently subject to the direction of the management of the ======== Hotel. You shall not be assigned duties and responsibilities that are not generally within the scope and character associated or required of other employees of similar rank and position. Your duties are as follows:

п‚· Visit guest rooms to change linens. This involves stripping the beds, gathering any dirty towels, making the bed with fresh sheets and hanging unused towels on the racks in the bathroom.
п‚· You are required to vacuum carpeting; mop marble or tile floors; wash windows, television screens, mirrors and other glass; change light bulbs; clean sinks, toilets, showers and tubs; remove garbage; and dust surfaces.
п‚· Replenish any supplies that guests may have used.
п‚· Report any usage of fee-for-service items, as well as damage to the room or its contents and theft to supervisory staff so that the guest can be charged accordingly. In addition, ensure that all appliances, water and heating and cooling systems in guest rooms are functioning properly before new guests arrive.
п‚· Perform various types of customer service for guests, such as delivering newspapers or extra pillows, linens and toiletries; providing turn-down service for beds; picking up laundry, dry cleaning or ironing; and shining shoes.

5.0 Probation.
You agree that the initial three (3) month period of this agreement is "probationary" in the following respects:

i. The Management of ======== Hotel shall review all your original Documents and Certificate upon resumption and your employment shall be terminated if your certificated do not correspond with that which you have provided in your CV.
ii. The Management of ======= Hotel shall have an opportunity to assess your performance, attitude, skills and other employment-related attributes and characters
iii. You shall have an opportunity to learn about both the ====== Hotel and your position of
employment.
iv. You may terminate the employment relationship at any time during the initial three month period without advance notice or justifiable reason.

6.0 Date of Commencement of Employment and Hours of Work.
i. The ====== Hotel hereby employs you as its (Chambermaid) and you agree to serve in such capacity, for the period beginning (19-03-2012) and ending on the date on which your employment is terminated (24-01-2017). If the Management of ======= Hotel does not notify you in writing before (24-01-2017) that your employment contract will not be renewed, it shall be deemed that the Baglioni Hotel has renewed your employment contract for two (2) years extending from the termination date set forth above.
ii. The Hotel working hours for you will be 8hours weekday, 4hours weekend including 8hours sleepover where required. You are entitled to one hour of lunch break every day. Fridays are work free day for our Muslims Employees.
iii. You are also entitled to over-time allowance if your work time exceeds the official stipulated hours. Salary shall be liable to increments with time and employees' official promotions and position in service.

7.0 Compensation.
Subject to the following provisions of this Agreement, during the Employment Period, you shall be compensated for your services as follows:

i. You shall receive an annual net salary after all tax have been deducted, payable in monthly or more frequent installments, in an amount which shall initially be ВЈ24,600.00 GBP per annum, subject to such increases as may from time to time be determined by the Management of ======== Hotel.
ii. Two months’ salary (Inclusive of all allowances & benefits) shall be paid in advance before employee relocates to new job location.
iii. All payments of salary after assumption of duty here in London shall be made in full to your salary account. This is in line with the British Expatriate Financial Statutory Laws.
iv. Housing & Furnishings: ВЈ3,012.63 GBP (Yearly).
v. Old Scheme Housing Loan: One (1) year service to Macdonald Burlington Hotel is required for eligibility. Starter’s amount will be £16,432.00 GBP can be re-paid within ten (10) years with 5% interest.
vi. Car Loan: All Employees are eligible to apply. Starter’s amount will be £6,250.00 GBP can be re-paid within five (5) years
vii. Trafford Business Loan: All Employees are eligible to apply starter’s amount will be
ВЈ11,321.00 GBP to ВЈ30,879.00 GBP annually.
viii. You shall be entitled to participate in any pension or profit sharing plan or other type of plan adopted by the hotel for the benefit of its officers and/or regular employees

8.0 Feeding, Accommodation & Medical/Health.
i. You is expected to reside at the ====== Hotel’s Staff Quarters if they so wish. There are double bedroom and flat options for Employee to choose from.
ii. You are entitled to take meals free of charge at the general staff canteens during your break.
iii. The management of the hotel shall provide you with comprehensive health care for the term of contract and follow-on care for injuries suffered during the term of contract for employee and family.

9.0 Travel Plans/Relocation.
Expenses made/incurred by you related to job before commencement of duties shall be substantiated and reimbursed by the management of the hotel on the conditions stated below:

i. You will be reimbursed by the management of the hotel for reasonable moving expense(s) incurred ONLY as a result of relocation, early termination of leases, storage charges and procurement of travel document, immunizations etc. Reimbursement shall be made before you embark on your trip to London, England, not later than seven (7) working days after submission of Employee’s expense report and receipt from country of origination.
ii. Reimbursement shall be made to ONLY those who applied for them.
iii. Expenses made by you in relation to household equipments, pets, and other personal assets shall not be reimbursed as these would be considered employees responsibility.
iv. You are strongly advised to keep original receipts and evidence of payment(s) of payment
made before arrival in London, England as reimbursement applications made without receipt or evidence of payment shall be denied.

10.0 Leave Period.
i. You must notify the company and/or your immediate supervisor as soon as practicable if you are unable to work for medical reasons. Such notice shall be given within the first four (4) hours of the working day.
ii. Annual Leave: The Employee is entitled to six (6) weeks paid annual leave upon the completion of one year's service from the date of confirmation of your employment.
iii. Sick Leave: The Employee shall be entitled to sick leave and emergency leave according to the
regular policies and procedures of Company. Additional sick leave or emergency leave over and above paid leave provided by the Company, if any, shall be unpaid and shall be granted at the discretion of the board of directors.

11.0 Terms and Termination.
i. The Initial Term of this Agreement shall commence on with respect to the date stated above and it shall continue in effect for a period of 4years. Thereafter, the Agreement shall be renewed upon the mutual agreement you and the ====== Hotel. This Agreement and your employment may be terminated at the discretion of the Baglioni Hotel during the Initial Term, provided that the ===== Hotel shall pay to you an amount equal to payment at your base salary rate for the remaining period of Initial Term. You shall be paid all incentive salary payments and other compensations, prorated or otherwise.

ii. This Agreement may be terminated by you at your discretion by providing at least thirty (30) days prior written notice to the Management of ====== Hotel. In the event of termination by your pursuant to this subsection, the ====== Hotel may immediately relieve you of all your duties and immediately terminate this Agreement, provided that the ===== Hotel shall pay you at the then applicable base salary rate to the termination date included in your original termination notice. You shall be paid all incentive salary payments and other compensations, prorated or otherwise.

iii. In the event that you breach any obligation of the ======= Hotel in this Agreement, habitually neglects your duties to be performed under this Agreement, engages in any conduct which is dishonest, damages the reputation or standing of the ====== Hotel or you are convicted of any criminal act or engages in any act of moral turpitude, then the ========= Hotel may terminate this Agreement upon five (5) days notice to you. In event of termination of the
agreement pursuant to this subsection, you shall be paid only at the then applicable base salary rate up to and including the date of termination. You shall not be paid any incentive salary payments or other compensation, prorated or otherwise.

11.0 Confidentiality.
During and after your employment period, you will not divulge or appropriate to your own use or to the use of others, in competition with the ====== Hotel, any secret or confidential information or knowledge pertaining to the business of the ======= Hotel, or of any of its subsidiaries, obtained by you in any way while you are employed here at the ====== Hotel or by any of its subsidiaries.

12.0 Final Agreements.
This Agreement terminates and supersedes all prior understandings or agreements on the subject matter hereof. This Agreement may be modified only be a further writing that is duly executed by both parties. This Agreement shall be construed and enforced in accordance with the laws of United Kingdom. This Agreement shall be binding upon, and inure to the benefit of, the Baglioni Hotel and its successors. In the event that the ======== Hotel is acquired, or is the non-surviving party in a merger, or sells all or substantially all of its assets, this Agreement shall not be terminated and the
Management of ====== Hotel agrees to use its best efforts to ensure that transferee or surviving company is bound by the provisions of this Agreement.
petqsvetlio
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот petqsvetlio » 17 Февруари 2012, 17:06:58

Ще кача по 3 снимки на разрешителното за работа (от общо 12)

Дано да са истински :)
Прикачени файлове
1
2
3
petqsvetlio
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот petqsvetlio » 17 Февруари 2012, 18:56:59

Ето още 3 страници
Прикачени файлове
4
5
6
petqsvetlio
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот petqsvetlio » 17 Февруари 2012, 18:58:37

Ето още 3
Прикачени файлове
7
8
9
petqsvetlio
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот petqsvetlio » 17 Февруари 2012, 19:00:28

И последните 3.
Прикачени файлове
10
11
12
petqsvetlio
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот petqsvetlio » 17 Февруари 2012, 19:07:24

Изпращам ви и имейла, който ми пратиха.Той се отнася за това как и защо имеме право да работим в Англия:

Това в същност е отговор на въпросът ми, :
НАЛИ ЗНАЕТЕ, ЧЕ СМЕ БЪЛГАРИ И СМЕ В БЪЛГАРИЯ И НЯМАМЕ ВИЗА НИТУ РАЗРЕШИТЕЛНО ЗА РАБОТА:

Thank you for your email. The content of your email is understood. However, as regards your question, I would like to inform you that your will be required to work five (5) day per week. Your travel schedule will be handle by our immigration consultant and we will give you more information on that issue in our subsequent emails. From 1st January 2007, as European Economic Area (EEA) nationals, Bulgarians and Romanians have been able to move and reside freely in any EU Member State. Bulgarian and Romanian nationals wanting to work in the UK will need to obtain authorization to work before starting any employment. On the basis of the this issue, we have contacted the UK Border Agency through the help of our immigration consultant (Emigra Europe Ltd) and they have informed us that we must obtain a work permit for you and your wife before you can resume your duties here as Bulgarian workers. This permit arrangements allow UK employers to employ people from Bulgaria and Romania to fill a vacancy that might otherwise be filled by a resident worker and this work permit will be issued for a maximum of 5 years. Attached to this email is a Work Permit Application form sent to us from the UK Border Agency via our immigration consultant (Emigra Europe Ltd) that you are required to fill and send back to us as soon as possible. Please note that you are only require to complete section 1 & 2 and also note that all other questions including question 14 & 16 of section 1 will be completed by us.

They also informed us that you will also be required to obtain certain documents such as Accession Workers Card, National Insurance(N.I), Registration Certificate and other supporting documents. Emigra Europe Ltd will contact you and provide you with all other information as regards the above mentioned immigration documents that you will need to enable you proceed to London to resume your duties. Emigra Europe Ltd has been our immigration consultant for over ten years and they have been assisting our international applicants to process their required immigration documents. All that is required of you is to follow their instructions to ensure the successful approval of your immigration documents.

For further inquiries and detailed information relating to your job status please do not hesitate to contact us immediately via email and we shall respond to all your questions.

ето малко лош превод с гугъл преводачката:

Благодаря ви за вашия мейл. Съдържанието на вашия имейл да се разбира. Въпреки това, що се отнася до вашия въпрос, бих искал да Ви информирам, че ще бъде поискано да работи пет (5) ден в седмицата. Графика си на пътуване ще се справят с нашата имиграция консултант и ние ще ви дадем повече информация по този въпрос в нашите последващи имейли. От 1-ви януари 2007 г., като Европейското икономическо пространство (ЕИП), граждани, българи и румънци са били в състояние да се движат и да пребивават свободно във всяка държава-членка на ЕС. Български и румънски граждани, желаещи да работят в Обединеното кралство ще трябва да получи разрешение за работа преди започване на каквато и заетостта. Въз основа на този въпрос, ние с Гранична агенция чрез помощта на нашите имиграционни консултант (Emigra Europe Ltd) и те са ни информирани, че ние трябва да получат разрешително за работа за теб и съпругата ти, преди да можете да възобнови служебните си задължения тук, тъй като българските работници. Това разрешение позволява на Великобритания на работодателите да наемат хора от България и Румъния, за да запълни вакантно място, които иначе биха могли да бъдат попълнени от местно работник и този разрешително за работа ще се издава за максимален срок от 5 години. Към този имейл е работата формуляр за издаване на разрешително, изпратено до нас от "Гранична агенция на Обединеното кралство чрез нашите имиграционни консултант (Emigra Europe Ltd), че сте длъжни да попълните и изпратите обратно възможно най-скоро. Моля, обърнете внимание, че сте единственият, се изисква да завърши раздел 1 и 2, а също да се отбележи, че всички други въпроси, включително въпрос 14 & 16 от раздел 1, ще бъде завършен от нас.

Те също ни информира, че вие ​​също ще се изисква получаването на определени документи като присъединяване Работниците Card, Националния осигурителен (NI), удостоверение за регистрация и други оправдателни документи. Emigra Европа "ООД ще се свържем с вас и ще ви предостави всякаква друга информация, по отношение на споменатите по-горе документи за имиграция, които ще трябва да се даде възможност да продължите до Лондон, за да възобнови служебните си задължения. Emigra Европа ООД е нашата имиграционна консултант в продължение на повече от десет години и те са били подпомагане на нашите международни кандидати да обработват необходимите документи имиграция. Всичко, което се изисква от вас, е да следват инструкциите, за да се гарантира успешното одобрение на вашите имиграционни документи.
petqsvetlio
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот petqsvetlio » 17 Февруари 2012, 19:09:10

МОЛЯ, АКО НЯКОЙ ВИДИ НЕЩО НЕРЕДНО, НЕЩО СЪМНИТЕЛНО, НЕЩО НЕРЕАЛНО ИЛИ ВЪОБЩЕ НЕЩО ЗА КОЕТО ДА ВНИМАВАМЕ, МОЛЯ ДА НЕ СЕ КОЛЕБАЕ ДА НИ ДРАСНЕ ДВА РЕДА.

бЛАГОДАРЯ И ДАНО И НА НЯКОЙ ДРУГ МУ СВЪРШИ РАБОТА :)
petqsvetlio
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот dar » 17 Февруари 2012, 20:52:43

Виж си личните съобщения.
dar
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 19 пъти
Благодарено: 46 пъти

Мнениеот petqsvetlio » 18 Февруари 2012, 08:35:34

Днес най-сетне ни поискаха пари за документите - по 352 паунда на човек ](*,)

А сега какво да правим?

Ето го имейла :

Emigra Europe Limited
1st Floor, 11 Haymarket
London
SW1Y 4BP
England, United Kingdom
EMAIL: emigraeuropeltd@admin.in.th
Phone: +44 703 590 6983
+44 871 572 9911

ATTN: Client

Emigra is a truly global company, formed by the merger of immigration leaders of all continents and the internal expansion. Emigra can boast of over 60,000 successful immigration cases completed worldwide over our collective history and hundreds of years of immigration experience on staff. Emigra is now one of the largest immigration firms worldwide and a clear leader in technology and service innovation.

We currently act for over 50 multinational corporations, taking in almost every area of commercial activity is an indication of our flexibility, adaptability and success in meeting the varied immigration needs of the corporate world's growing, diverse business immigration service needs. Our founders, principals and professional immigration talent are recognized as opinion leaders internationally. Moreover, Emigra acts exclusively as the preferred immigration services provider to international relocation companies, top ranking accounting practices and international law firms.

Your employer, ======== Hotel London has asked us to contact you on requisite information required to process supporting documents that would aid your and your wife travel down to your duty location to resume duties in record time. However we have contacted the UK Border Agency so that they can provide us with the information and documents needed for the processing of your travel papers. Attached to this mail is the document and information that was sent to us by the UK Border Agency. Please review it although we will give you the breakdown of all you need to know about the processing of your travel documents in this mail.

The ======== Hotel has mandated us to procure as well as process the relevant immigration particulars and other supporting documents to facilitate the traveling of you and your wife to the United Kingdom to enable you commence work in due time. With respect to the requirements and certifications and other supporting documents to be acquired, we wish to inform you that we have been in contact with the UK Border Agency and they have informed us of their requirements which states that all Bulgarian and Romanian nationals can enter, live and work in the UK. Bulgaria and Romania joined the European Union on 1 January 2007 and as a national of one of these countries, you enjoy certain rights of movement between and residence in, other EU Member States. You will not, however, necessarily be free to take employment in the United Kingdom. If you wish to work in the United Kingdom, it is your responsibility to ensure that you have permission to do so. You may face severe penalties if you work without permission. If you do need to obtain permission to work in the United Kingdom, you will generally need to have an offer of employment in order to obtain that permission. you will normally need to obtain an accession worker card, a registration certificate, National Insurance(N.I) and other supporting documents before you commence employment in the United Kingdom. If you are required to obtain one and you commence working without doing so, you may be committing a criminal offense.

Before you apply for an accession worker card and other documents, your employer will first need to obtain a letter of approval through the existing work permit arrangements. As soon as your employer has applied for your work permit, you will then be able to apply for an accession worker card. Only when the accession worker card has been issued will you be allowed to start work. The accession worker card and other documents will be issued for a specific job. If you then wish to change jobs, you will need to obtain a new accession worker card.

You will be breaking the law if you are working illegally in the United Kingdom. Working illegally can result in an on-the-spot fine of £1000. Your employer can also be fined up to £5000. Once you have been legally employed on a continuous basis for twelve months you are no longer subject to the worker authorization requirement. This means you have a full right to reside under EU law as a worker in a Member State and have an unrestricted right to access that Member State’s labour market. If you do not obtain authorization for your work it will be illegal and will not count towards twelve months legal employment.

Due to the fact that your employer must apply for a work permit before you can apply for the above mentioned documents, we will like to bring to your notice that we have sent the work permit form to your employer to complete and send back to us. we will also update you to inform you of the progress we have made.

The UK Border Agency Certifications will have to embrace the registration and approval of your relevant information with the designated local agencies (Federal Ministry of Foreign Affairs, Commerce and industry respectively with UKBA inclusive). The reason for the review of this policy as communicated by the UK Border Agency is to ensure that expatriates without Letter of Contract and permission do not have to travel down to United Kingdom for any other reason other than the primary aim of commencement of work as required.

The UK Border Agency Certifications will cost you the following:

1. Application for Registration Certificate - £118.00GBP
2. Flight Ticket fee - (will be paid by the Baglioni Hotel)
3. Workers Registration Scheme (WRS) - £90.00GBP
4. DER Expatriates Quota Approval Charge in relevant categories £197.63GBP (will be paid by the Baglioni Hotel)
5. National Insurance(N.I) - £62.80GBP
6. Application for an Accession Workers Card - £82.00GBP
7. Application for Work Permit - £362.80GBP (will be paid by the ======== Hotel)

Total £352.80GBP per person (To be paid by you)

As a result of time constraint for expatriates owing to the work commencement date, we ensure that you forward the information needed for the procurements of your required documents and thereafter we shall inform you on prompt.

You will be required to scan and send immediately:

1. Scanned Completed Application Document/Form(s) which is attached herewith and send the scan copies to us for verification and corrections before we send them to the UK Border Agency

2. An address reachable by courier services for documents delivery.

Other immigration formalities as well as travel tickets will be provided by The ======= Hotel and delivered along side with your relevant documents and other supporting documents (Contract Engagement documents after endorsement)

You are to attach and send the required completed document. This would enable us initiate verification for any possible error and make corrections where required. Hard Copy Agreement Letter, Appointment Letter, Workers Registration Scheme(WRS), National Insurance(N.I), Registration Certificate, Accession Worker Card and Prepaid Flight Tickets inclusive) would be packaged and sent to you via Courier Service Speed Delivery to enable you travel down to your duty location to resume duties in record time.

Note that when completing the forms, You are required to fill in our Address as you address here in UK to make sure that we are contacted if any problem arise. As soon as you immigration documents have been approved, all original documents as well as approved immigration documents will collected from the home office of the UK Border Agency and sent to you along with the hard copies of Agreement Letter, Appointment Letter and Prepaid Flight Ticket. However, We want to use this medium to assure you that we will try our best to make sure that all your immigration documents are approved before you job commencement date.

However as regards your payment, the UK Border Agency have instructed that all payment should be made directly to them. Please also see attachment from The UK Border Agency.

After making the payment, you are required to immediately forward a copy of the proof of payment (payment receipt) to us via scanned email attachment. Please note that our service charges have already been paid by your employer. We do hope that you understand the content of this email and act as you have been instructed to enable us solicit as well as facilitate processing of all the required immigration documents here at the UK Border Agency on your behalf to ensure the successful approval of your immigration documents.

NOTE: If there is any part of this information that you do not understand perfectly, please do contact us immediately via email or contact your employer, The ======= Hotel and we will get back to you immediately with all the necessary information required. However, You are expected to follow the instruction to enable the Immigration Service approve your documents without any problem.

Regards
Mr. Ethane Dino
Processing Officer
Emigra Europe Limited
petqsvetlio
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот petqsvetlio » 18 Февруари 2012, 08:40:27

Ето изпратения ни документ за плащането :

BRPP

PAYMENT PROCEDURE FOR BULGARIAN OR ROMANIAN
NATIONALS You will be required
to make payment for all immigration documents

Payment Procedures for All Charges
All payment for Immigration documents should be made directly to us via Western Union Money Transfer. You are to proceed to the nearest Western Union Agent and make remittance of required work permit registration fee of ВЈ352.80GBP per person via Western Union Money Transfer respectively in favour of our Accountant details provided below:

Name: Mrs. Elaine Vassilev
Address: 40 Wellesley Road, London, England

Thereafter you are to attach and send payment receipt and the required completed forms to your solicitor (immigration consultant) via email attachment. Thereafter, you are to send duplicate copy of your receipt alongside all required documents us.

If: You are a Bulgarian or Romanian national
intending to process your immigration documents with the
UK Border Agency.

Once you have made payment for all charges and completed all application form, you are required to send a duplicated copy of your receipt alongside all required documents to:

UK Border Agency
Bulgaria and Romania Caseworking
PO Box 4160
Sheffield
petqsvetlio
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот petqsvetlio » 18 Февруари 2012, 08:44:49

Това не е личен транфер?

Нали уш би трябвало да е към министерство на.... или някаква банкова сметка или нещо такова, нещо легално?

По уестър нюниън не се проследява, няма законова стойност, или има ?
petqsvetlio
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Документи