• Advertisement

Oyster card и градски транспорт в Лондон

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Oyster card и градски транспорт в Лондон

Мнениеот lazar_lulchev » 9 Август 2009, 13:49:48

Здравейте,

На скоро се преместих в Лондон. Уникално място, което всеки трябва да посети. Е за да се чувствате по-комфортно в Лондон, малко информация за градския транспорт не би ви навредила. Особено при тези цени на такситата и целия трафик, който се образува постоянно. ;)

Ще започна с Oyster card. Това е карта за градски транспорт. Излиза много по-евтино и лесно да ползвате тази карта, вместо билетчета. Пластмасова, синя карта, която можете да купите от всяка метростанция. Там, обаче за да получите такава трябва да платите сума от 3 паунда. В някои магазини бихте могли да я намерите безплатно, но не зная в кои магазини точно. С тази карта можете да пътувате в метрото и с автобусите. Презарежда се на принципа на ваучър. Слагате известна сума в нея и си се возите докато ги изхарчите паричките. След това презареждате. Имате обаче възможност и да платите 25 паунда, и да си пътувате цяла седмица с неограничен брой пътувания. Същото можете да направите и за цял месец, но уви аз не знам колко струва това, но съм почти убеден, че е по-евтино от седмични зареждания.
Сега, малко и за градския транспорт. Много са готини тия двуетажни автобуси, но уви само за да си ги снимате. Вътре е толкова топло, че не можете и да си представите. Когато взимате автобус - винаги се качвате от предната врата и винаги слизате от задната. В някой държави е обратното, за това го споменавам. :) За да ви бъда малко по-полезен съм приготвил и разписанието на автобусите в Лондон, което можете да видите тук.
Силно ви препоръчвам да ползвате метрото. Голяма лудница е, но пък се пътува толкова бързо с него. За него няма нужда да ви давам разписание. Влакчетата идват на всяка 3-та минута. А пък на централната линия, защото метрото е разделено на няколко различни линии, трябва да сте без никакъв късмет за да ви се наложи да чакате 3 минути. :)))) Карта на метрото - на всяка станция. Внимавайте със знаците, когато се качвате по ескалаторите стойте от дясно, ако не бързате, защото от ляво може да ви згази някой, който тича нагоре по ескалатора, че пак е закъснял за работа, училище или среща. :))))

Поздрави от мен и приятно изкарване в Лондон! :))
Нека ЗАЕДНО помогнем на хората да разберат, че ни има и сме ЗАЕДНО
Аватар
lazar_lulchev
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 9 пъти

Назад към Новобранец