• Advertisement

Образование в Белгия

Напред, науката е слънце!

Образование в Белгия

Мнениеот elle » 1 Февруари 2007, 16:49:20

Стоя си аз вкъщи и се наслаждавам на предпоследния ден от едноседмичната си ваканция между двата семестъра и си мисля...Мисля си колко малко информация има за Белгия в нашия любим форум...Решавам, че трябва да се направи нещо по въпроса. И първото за което се сещам е, че информацията относно възможностите за висше образование в Белгия из всички български форуми, които съм посещавала, е меко казано "постна". Причини много - френския все още не е толкова "моден" в българските училища в сравнение с английския и немския, а пък за фламандския да не говорим..А истината е, че НЕ Е НЕВЪЗМОЖНО да учиш с Белгия без да знаеш френски или фламандски, но владеенето на поне един от тези два езика е ПРЕПОРЪЧИТЕЛНО. Все пак Белгия не е Франция и особено университети към Фламандската общност предлагат много добри програми на английски език.

Предлагам на вниманието на всички заинтересовани от идеята за обучение в Белгия няколко полезни link-а. Наред с това съм на разположение за по-конкретни въпроси относно университетите към Френската общност и по-специално тези в Брюксел.

Служба за признаване на еквивалентността на дипломите във Фламандската общност

Служба за признаване на еквивалентността на дипломите във Френската общност

Културен обмен, Министерство на фламандската общност

Министерство на вътрешните работи

Фламандски съвет на университетите

Conseil Interuniversitaire de la Communauté française de Belgique *

* Cчитам информацията в този сайт за изключително полезна и абсолютно задължително да се прочете от тези които имат намерение да кандидатстват във френски университет в Белгия.
Последна промяна elle на 31 Март 2007, 23:54:34, променена общо 1 път
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 24 пъти
Благодарено: 22 пъти

Мнениеот elle » 1 Февруари 2007, 17:03:15

Въпрос:
Искам да уча конкретна специалност, но не мога да се ориентирам коu белгийски университети предлагат тази специалност?

Отговор:
Предлагам да погледнеш ТУКи ТУК.
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот velingrad » 1 Февруари 2007, 17:05:02

Предлаганата информация за Белгия (например) е малко, защото зависи от вас - "Белгийците" :wink:
Благодаря ти за инфото и все в същияТ дух :thumbup:
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот elle » 1 Февруари 2007, 17:51:44

Въпрос:
Живея в Белгия и искам да се запиша на курс по френски, но незнам къде?

Отговор:
Най-добре е да се запишеш на курс по френски към някой от университетите в Белгия. По-конкретно в Брюксел това е ULB. Това са университетите които предлагат такива курсове (информацията е на френски и английски)
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот tonic » 14 Февруари 2008, 14:46:28

http://www.studyinflanders.be/ на този линк има хубава база данни за избор на университетски програми за учене във Фламанската общност на Белгия
Аватар
tonic
Роден писач
Роден писач

Местоположение: nothing happens unless first a dream... yours truly: a nasty granny
Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот silvex » 2 Март 2008, 21:10:38

здравейте

искам да замина да уча в льовен, белгия за учебната 2008/2009.
изчетох една част от линковете, които сте дали.
Интересуват ме документите за кандидастване, дали остават същите, както се записали в другите форуми, въпреки че касаят френските университети...

преведено на френски и легализирано фотокопие на акта за раждане
● документи удостоверяващи нивото на владеене на френски език (Certificat de dispense de test linguistique, TCF, TEF, DELF scolaire, DALF)
● за зрелостниците - извлечение на оценките от 9, 10, 11 и 12 клас – 1-ви срок. За улесняване на процедурата се препоръчва справката да бъде издадена от съответната гимназия на френски език върху бланка с печат и подпис на директора

Аз имам висше образование + магистърска степен от България. Димпломите от там също литрябвада легализирам? или те са само ако искам да се запиша магистратура.

Интересува ме, дали в колежа на Льовен, бих могла да получа повече професионални познания по икономика, защото съм се ориентирала в тази област.
Аватар
silvex
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот elle » 3 Март 2008, 16:06:09

Здравей :)

Към UCL ли си се насочила?
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот silvex » 3 Март 2008, 16:12:32

да, но ми казаха че в колежа мога да получа повече професионални познания, защото аз съм учила и работя и т.н.
Аватар
silvex
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот silvex » 3 Март 2008, 16:14:47

Пак за Белгия
The Equivalence Certificate Form
Proving the entrance to tertiary education and the participation in the entrance exams to Higher Education in the country in which the diploma was awarded. (for undergraduate studies only)

Някой дали знае, дали самите бюра по легализация, изпращат дипломите в МОН и там всъщност прави тази заверка или трябва индивидуално да се търси начин да се свързвам с local Belgian diplomatic office

Medical Certificate
(Belgian diplomatic service in your home country)

Certificate of good conduct
(Belgian diplomatic service in your home country)

Тези два документа явно се издават от консулството.....

Declaration signed by yourself,
certifying that you will leave Belgium upon the completion of your studies

Proof of Solvency - това какво трябва да представлява?
Scholarship or study grant
Guarantor
Bankstatements
Последна промяна silvex на 3 Март 2008, 21:50:47, променена общо 2 пъти
Аватар
silvex
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот elle » 3 Март 2008, 16:44:49

Всички мои документи трябваше да минат заверка през МОН и след това да минат и през белгийското консулство в София за печат. По принцип фирмата за превод и легализация може да направи всичко това - да прекара документите през МОН и после и през консулството, НО съм попадала на фирми, които не се наемaт да се занимават с белгийското консулство (тъй като то има мноооого специфично работно време и адски много неработни дни) и ти дават документите преведени и легализирани oт МОН, но ти, след това сама трябва да отидеш до Консулството за техния печат. Аз лично така направих.

Белгийското консулство се намира на следния адрес:

Адрес: пл. "Велчова завера" 1, Консулски отдел - тел. 988 72 80

Ако все още не си си избрала фирма за превод и легализация на документите мога да ти дам координатите на тази, с която действам вече 6 години. Те са ми превеждали и легализирали документи за Белгия, Франция и къде ли още не. Даже можеш да им кажеш, че аз те пращам - познават ме много добре.

Не на последно място искам да те помоля вместо да пускаш един след друг постове, когато видиш, че още никoй не е отговарял след теб просто използвай бутона ПРОМЕНИ, който имаш горе в дясно на всяко твое мнение и нанеси корекции/добави въпрос, изречение и т.н. Благодаря.
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот silvex » 4 Март 2008, 16:39:36

Благодаря за информацията. Ще бъда в София следващата седмица и ще ми бъде много полезно да мина през това бюро за легализации/преводи. Моля те, прати ми адреса.
Аватар
silvex
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот elle » 4 Март 2008, 21:10:26

Ето ти сайт-а им. Много са сериозни. За да се ориентираш къде точно на Графа са -> от Славейков като тръгнеш към площад Гарибалди от дясната страна се намира. Гледай за рекламната табела с надписа на фирмата, защото са 2 или 3 агенциите за превод и легализация на няколко метpа разстояние.

Поздрави,
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

?

Мнениеот Racita » 8 Март 2008, 11:32:43

а аз в един друг форум прочетох току що , че за да си приет в белгия засдалжително трябва да си приет и тук иначе не те допускат до класиране изобщо , вярно ли е ?
Аватар
Racita
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот elle » 8 Март 2008, 12:13:52

Не знам. Може би е като във France. Аз тук се прехвърлих от същата специалност във France, така че ми искаха друг тип досие и документи.

Racita, По-късно ще ти отговоря на личните. Още съм снощна и просто не мога. Ама такива неща може да ги пишеш и във форума, не на лични.

Поздрави
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

дипломата ?

Мнениеот Racita » 14 Март 2008, 18:38:30

а искам да попитам още нещо :oops: понеже в момента чета сайта за equivalences ... мога ли вместо дипломата си сега да им изпратя само академичната си справка , понеже дипломата ще я получа чак края на юни , а те искат да се изпратят преди 15 юли ...? и пише , че ако я изпратя юли месец няма да ми я погледнат даже , а трябва да я нося на място :( ... ?
Аватар
Racita
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Образование