• Advertisement

Образование в Белгия

Напред, науката е слънце!

Re: Образование в Белгия

Мнениеот iniuta » 11 Май 2010, 14:08:12

Напълно те разбирам, аз лично не съм минавала през това.
Уча в Холандия и като част от пакета документи ми искаха преведена и легализирана диплома за висше образование, не мога да твърдя със сигурност, че процедурата за Белгия е същата.

Аз си занесох дипломата в преводаческа агенция и след десетина дни си я получих обратно преведена и легализирана.

Наминавай оттук, все някой от "белгийците" ще се включи :)
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот elle » 11 Май 2010, 16:06:14

tsvety_ro написа:някой просто да ми разкаже като на малоумен :oops:

и аз искам, ама не става така. трябва си четене в сайта. после, ако нещо не е съвсем ясно - пак тук, с някое конкретно питане.
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 24 пъти
Благодарено: 22 пъти

Мнениеот doherty » 25 Октомври 2010, 18:05:33

Здравейте! Догодина завършвам Софийски университет и искам да направя магистратура в свободния уни брюксел. Завършил съм френската гимназия в София и имам делф Б2. Понеже не можах да намеря какви са изискванията за владеене на езика ще съм много благодарен ако някой може да ми даде малко инфо дали дипломата ми за средно образование и Д2 са достатъчни или трябва да изкарам Далф. Искам да уча европейски отношения и какви са горе долу шансовете ми да ме приемат.Благодаря предварително
doherty
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот dari777 » 6 Януари 2011, 20:22:58

Здравейте на всички!Интересуваме образование в Белгия,ориентирала съм се към университета ULB-стоматология.Какъв е студенеския живот в Белгия-скъпа ли е храната,квартирите,има ли възможност за работа докато си студент?Ако някой има личен опит и знае,да каже :)Благодаря предварително :))
dari777
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот balgarija » 26 Февруари 2011, 22:06:18

Здравейте.. искам да се запиша на курс по фламандски но незнам къде... и след курса мисля да кандидатствам в VUB???
Аватар
balgarija
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 27 Февруари 2011, 19:34:47

balgarija написа:Здравейте.. искам да се запиша на курс по фламандски но незнам къде... и след курса мисля да кандидатствам в VUB???

Здравей balgarija,

Бих те посъветвала да провериш за езикови курсове в общината, където си регистрирана.

Друг вариант са езиковите училища или центровете за чуждоезиково обучение към университетите. Добри отзиви съм чувала за CLL и Berlitz , но нямам лични впечатления.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Boby1985 » 3 Април 2011, 19:22:17

Здравейте,

Някой може ли да ми препоръча за добра школа за изучаване на френски или дъч - било то в Брюксел, било то в Лювен. Проблемът ми е, че програмата за университета ми е доста интензивна и във всички курсове, които проверявах, е намесен неудобният ден четвъртък :) Записал съм се на някакъв курс към университета ми, но той е сумарно 26 часа за един семестър, което е направо смешно. На отзовалите се благодаря предварително :)
Аватар
Boby1985
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот iniuta » 4 Април 2011, 23:47:23

Boby1985 написа:Здравейте,

Някой може ли да ми препоръча за добра школа за изучаване на френски или дъч - било то в Брюксел, било то в Лювен. Проблемът ми е, че програмата за университета ми е доста интензивна и във всички курсове, които проверявах, е намесен неудобният ден четвъртък :) Записал съм се на някакъв курс към университета ми, но той е сумарно 26 часа за един семестър, което е направо смешно. На отзовалите се благодаря предварително :)

Френският културен институт, Berlitz, CLL, общината по местоживеене ...
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Мнениеот djenk_93 » 29 Февруари 2012, 17:13:47

Здравейте. Искам да се обърна с няколко въпроса към студентите изуващи в (UA) и дали има такива . Тази година съм 12-ти клас дали ще може да кандидатствам с английски какви специалности има г/д и колко се плаща на семестър. БЛАГОДАРЯ ВИ ПРДВТ.
djenk_93
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 29 Февруари 2012, 17:27:00

В университета в Антверпен няма бакалавърски програми на английски.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Мнениеот vixxy93 » 2 Юли 2012, 22:23:32

Искам да питам нещо, много е спешно. В момента точно си подавам документите в Белгия и съвсем скоро ще ги изпращам. Та въпросът ми е следния - по отношение на молбата за еквивалентност - какво означава version originale du diplome? Нали не трябва да пращам оригинала на дипломата? Имам копие заверено от нотариус, със заверка от МОН, преведено и легализирано, подпечатано от белгийското посолство? Нали това трябва да се прати?
vixxy93
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Boby1985 » 15 Юли 2012, 18:13:56

Доколкото аз знам (когато аз кандидатствах) - изпраща се точно преведено и легализирано копие на дипломата. Оригинал не се изпраща и това би трябвало да е споменато в отдела, в който ти казват кави документи трябва да изпращаш. Евентуално може да ти изискват оригинала на дипломата, за да направят те копие, когато си в Белгия вече. Но оригинал не би трябвало да изпращаш. Най-добре е да питаш университетът, в който си кандидатствал/а.
Аватар
Boby1985
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот elle » 16 Юли 2012, 13:10:11

Университета няма нищо общо с тази част, така че ако ще питаш някого то нека това е самата служба по еквивалентност. Иначе нека, за момент, вложим мисъл - приемаме, че си завършил/a в БГ, т.е. дипломата ти е на издадена от МОН, т.е. тя е на български език. Ще послужи ли за нещо оригиналът на дипломата, бидейки на български, на службата по еквивалентност? Последната не е Европейската комисия, а е част от национална институция, а българският не е сред официалните езици в тази институция.
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 24 пъти
Благодарено: 22 пъти

Мнениеот vixxy93 » 26 Юли 2012, 15:58:02

Може да ви се струва смешно, но се оказа, че наистина трябва оригинал на дипломата :Х защото иначе досието не е пълно и не могат да ти издадат еквивалентността. Пълни глупаци ако питате мен :Х:Х:Х На всичкото отгоре имаше и проблем с документа за плащане на таксите, не бил оригинален, та трябвало да се подпише (задължително със син химикал :) ) и да се подпечати от банката :)
Абе голяма простотия са всичките тия административни процедури във френската част на Белгия. Мене ме приеха в Льовен, без никакви глупости за еквивалентност, такси и там подобни, даже хората си свършиха работата толкова бързо, че за 5 дена ми обработиха досието и ми изпратиха отговор. :thumbleft:
vixxy93
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Boby1985 » 28 Юли 2012, 18:02:35

Честито и добре дошла/дошъл :)
Аватар
Boby1985
Редовен писач
Редовен писач