• Advertisement

Образование в Белгия

Напред, науката е слънце!

Re: Образование в Белгия

Мнениеот vixxy93 » 15 Август 2012, 21:47:39

Мерси! :)))
Не знам дали трябва в тази тема да пиша, ама така или иначе доста изписах по нея, тъй че само да добавя, че аз все пак избрах Льовен и отивам да уча фламандски една година и после (живот и здраве) почвам фармация. :))) Надявам се да срещна и българи в Льовен. Била съм там, но не и за по-дълъг период от време. Искам да помоля, ако има българи, които учат в КУ ( и особено такива, които са карали холандския курс), да ми пишат на лично, аз много ще се радвам на съвети и т.н ;-) .
vixxy93
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Ms_Sunshine » 20 Август 2012, 12:21:30

Здравейте,
Моля за информация - имате ли наблюдения какъв е горе долу процентът на прием за магистратура в HUB? Чакам отговор от тях, който трябва да получа до към 10 септември, проблемът е, че началото на уч. година е от 24 септ. При удобрение бих имала много малко време за подготовка и заминаване. Много искам да стане, бих се радвала някой по-запознат с HUB да ми сподели мнението си и наблюденията си относно приема на студенти в магистърските им програми. Благодаря!!!
Ms_Sunshine
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот sun-smile » 13 Септември 2012, 17:18:57

Здравейте !! :) Надявам се да има някой тук O:) Изчетох цялата тема , четох и други из форума , позапознах се с доста неща - благодаря ви ! Тази година завършвам и не знам къде да хвана пътя , а знам че е много сериозно решение . Насочила съм се към Белгия ( Брюксел ). Рових из много сайтове , четох много информация ,която намерих на англйски. Френски език НЕ знам , но пък съм се насочила към Френската общност в Белгия, въпреки че фламадската предлагат повече специалности за учене на Анг. Не знам до колко съм разбрала , но има ли нещо от сорта - 1вата година уча на английски паралелно ходя на курс по френски и втората година ( вече се предполага ,че съм научила френски ) си уча наравно с др на френски. :-k
От 7 до 12 клас съм в паралелка "Системно програмиране" , но не съм сигурна дали искам да продължа да се занимавам с кодовее , програми и тнт. Може би само с уеб дизайн - което е малка част от работите , които уча. Дизайна повече ме влече. Да ми кажете къде мога да го уча примерно в Брюксел :-k
Четох за няколко университета и може би клоня към ULB ( не помня кой беше ,но мисля ,че някой беше писал тук ,че учи/л там . Ако може да ми кажеш две три приказки за там.
НАЙ- ВАЖНОТО какви документи ще ми трябват , как се кандидатства...
от това , което четох :
диплома за завършено средно ( преведена легализирана)
акт за раждане ( не разбрах последно оригинал или не )
европейска здравноосигурителна карта
1. Взимам си дипломата
2. легализация външно министерсто
3.министерство на оброзованието
4.белгийско посолство.
Не разбрах и "за да уча в Университет в Белгия трябва да съм приета същата специалност в БГ университет" ?!? :-&
а имаше нещо и за молбата за еквивалентност , това въобще не го разбрах
ПОМОЩ хаха :))
Благодаря предварително
п.с нова съм пощадете ме , съжелявам ако съм объркала нещо и не съм писала в правилната тема
sun-smile
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот vixxy93 » 14 Септември 2012, 11:44:50

Стегни се, още е рано, подаването на документи във френската част започва някъде юни месец. Аз минах по тази процедура вече и намразих всичките белгийци и скапаната им администрация. Та значи следното:
1.Взимаш си дипломата за средно, правиш фотокопие и заверка при нотариус, после носиш в МОН за печати. После даваш на агенция за превод и легализация и после в белгийското посолство. Правиш това и с академичната справка (всичките години от гимназията вкл и 2 срок на 12 клас).
2.Отиваш в общината в твоя квартал и им искаш дубликат от акта за раждане ЗА ЧУЖБИНА ( трябва да има печат на гърба), отива за превод и легализация
3.Пишеш мотивационно писмо на френски
Цялата тази простотия я пращаш на министерството на френската общност в Брюксел заедно с ОРИГИНАЛА на дипломата и им превеждаш скромната такса от 174 евро, като също трябва да им пратиш доказателство от паричния превод (суифт с печаст от банката и подпис със СИН химикал от служител на банката)

После си избираш университети от френската общност и им пращаш горе-долу същите неща (без акта за раждане) трябва да видиш точоно какво изисква всеки от тях. Ако си за УЛБ, там няма страшно, всичко се прави онлайн.

Не трябва да си приет в БГ, за да кандидатстваш в Белгия, но все пак аз препоръчвам да си потърсиш университет във фламандската част. Не съм чувала, че първата година можеш да учиш на на английски. Помисли добре!

Надявам се да съм била полезна ;) Успех
vixxy93
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 14 Септември 2012, 11:56:26

vixxy93, от чисто любопитство - като "мразиш всички белгийци" и като си минала през цялатата тази "простотия" защо изобщо учиш/ще учиш в Белгия?
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот sun-smile » 14 Септември 2012, 16:13:34

Хей , благодаря ти за бързият отговор ^^ Луднала съм хаха мъча се да избера първо какво да уча ако можеш по някакъв начин да ме насочиш нещо интересно и полезно за напред , платена работа . Ти къде и какво учиш? :) Ами насочила съм се към френската общност ,защото баща ми е там от известно време. Ами УЛБ се насочих -да , е супер като е онлайн това означава ли ,че няма нужда да пращам всички тези неща ?
sun-smile
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Boby1985 » 24 Ноември 2012, 15:00:08

Здравейте. Аз малко се поизгубих в този форум, но вече съм тук, така че който има въпроси, ще се радвам да помогна с каквото мога :)
Аватар
Boby1985
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот vixxy93 » 26 Ноември 2012, 00:39:48

iniuta написа:vixxy93, от чисто любопитство - като "мразиш всички белгийци" и като си минала през цялатата тази "простотия" защо изобщо учиш/ще учиш в Белгия?

Не знам какво имаш предвид под "мразиш всички белгийци" ... :-k Аз си уча в Белгия с най-голям кеф, но все пак заповядай във Фландрия (Льовен) и ще разбереш защо изписах всичко това в предишния пост ;)
vixxy93
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот vixxy93 » 26 Ноември 2012, 00:44:52

sun-smile написа:Хей , благодаря ти за бързият отговор ^^ Луднала съм хаха мъча се да избера първо какво да уча ако можеш по някакъв начин да ме насочиш нещо интересно и полезно за напред , платена работа . Ти къде и какво учиш? :) Ами насочила съм се към френската общност ,защото баща ми е там от известно време. Ами УЛБ се насочих -да , е супер като е онлайн това означава ли ,че няма нужда да пращам всички тези неща ?

За съжалние има нужда. Ако имаш българска диплома за средно образование, трябва не само да си изпратиш документите до УЛБ ( за щастие там е само онлайн), но и до Министерството на френската общност за проверка на дипломата - това по пощата (написах го в предишното съобщение).
Аз първоначално там исках да ходя, но сега съм Льовен и уча фармация. Тук за съжаление не е възможно да си правиш бакалавъра на френски или английски, само на фламандски. :)
vixxy93
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот sun-smile » 24 Януари 2013, 15:01:22

Здравейте отново !! :cheers:
Дано някой влиза от време на време тук :) Благодаря още веднъж много на vixxy93 :)
Стегнала съм се както каза и даже съм много по-насочена към специалност.
Искам да уча Визуални комуникации и графичен дизайн . Така както исках в УЛБ няма дизайн там
Сега съм насочена към la cambre art visuel там я има точната специалност. Разучих всичко от сайта , което успях да специалността . Моля ако има някой , който учи там да пише :-& Никаква информация не намерих за кандидатстването там , срокове ,документи ,език ,цени и всякакви изисквания. Предполагам ,че е на френски език..Ходих на 3месеца уроци по френски сега съм не съм в пълно невидение за езика хаха. Но не съм и много напред , тъй като в УЛБ ( където мислех да съм още бе е сигурно) ми обесниха ,че има 3 месеца безплатен курс по френски . Колебая се още защото поддържай контакт с УЛБ писах им доста пъти отговориха ми само остана да си избера някоя специалност от там , но нещо не мога.
Писах сега и на la cambre art visuel чакам отгтовор с някаква информация...Чакам отговор и от вас
Благодаря.
sun-smile
Нов потребител
Нов потребител

Образование в ULB

Мнениеот DidiVas » 14 Февруари 2013, 09:38:07

Здравей,

Аз съм студент в Швейцария ( HEC-gestion d'entreprise, 3та година) и възнамерявам да се преместя в Белгия от следващата година, но комуникацията с университетите е малко трудна. Целта ми е да се преместя в ULB, но трябва да си направя équivalence, но нямам много информация как се случва това, а и което е по-лошо те не вдигат телефон нито отговарят на мейли .
Бих бил много благодарен ако имате време и възможност за малко пояснение.

Благодаря предварително.
DidiVas
Нов потребител
Нов потребител

Re: Образование в ULB

Мнениеот sun-smile » 17 Февруари 2013, 20:21:41

DidiVas написа:Здравей,

Аз съм студент в Швейцария ( HEC-gestion d'entreprise, 3та година) и възнамерявам да се преместя в Белгия от следващата година, но комуникацията с университетите е малко трудна. Целта ми е да се преместя в ULB, но трябва да си направя équivalence, но нямам много информация как се случва това, а и което е по-лошо те не вдигат телефон нито отговарят на мейли .
Бих бил много благодарен ако имате време и възможност за малко пояснение.

Благодаря предварително.

Дано тази тема ти помогне : http://zaedno.de/forums/viewtopic.php?f=138&t=15089
sun-smile
Нов потребител
Нов потребител

Връщане на документи

Мнениеот Maro » 8 Април 2013, 12:40:40

Изчетох това което сте писали за еквиваленс на българската диплома в Белгия и сайта на Министерството на френската общност, но ме притеснява факта, как след като направят необходимата проверка връщат оригинала на дипломата - с куриер или по пощата. Защото ако е по пощата ми се струва твърде несигурно и ме притеснява да не се загубят.
Maro
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот anitaa » 25 Февруари 2014, 16:46:24

Здравейте! Аз съм студентка по психология в НБУ, първи курс. Възможно ли е да се прехвърля в уни в Белгия и да си продължа там обучението,но да не започвам пак от първи курс? Благодаря предварително :-)
anitaa
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 25 Февруари 2014, 18:15:48

Най-сигурно е да се обърнеш към конкретния белгийски университет, където искаш да се прехвърлиш. Вероятно ще ти искат академична справка, за да сравнят учебните планове. Също и сертификат за владеене на френски/фламандски/английски.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Образование