• Advertisement

Образование в Холандия

Напред, науката е слънце!

Re: Студенти в Холандия

Мнениеот vesko8406 » 7 Ноември 2010, 10:51:31

iniuta написа:Да, има възможности, прочети тук за повече инфо.

здравей как си?
ти какво си учила в холандия?
vesko8406
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 1 път
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот charming693 » 13 Ноември 2010, 10:29:55

Здравейте!

Бихте ли ми кои да подходящите университети за бакалавър европейско или международно право, ако преподаваният курс е изцяло на английски език? Кои от тях знаете, че се ценят от работодателите като име при намиране на работа?
В какви сфери, завършилите двата вида право, имате поглед, че се развиват и намират работа по-късно?
Бихте ли ми казали как бих могла да намеря квартира, ако не използвам агенция, която да свърши това?
Каква е цената на месец за квартира в по-малките градове като Утрехт, Хага, Маастрихт, Лайден?
Колко пари са нужни в Хага, ако живееш нормално, без да живея в лукс - квартира, храна, телефон и т.н.?
Трудно ли намира студент почасова работа в Хага, ако не знае местния език?
И последно, имате ли повече информация за специалността Transnational Law в университета в Утрехт? Бихте ли ми я препоръчали пред европейско право?

Благодаря предварително за изключително полезната информация! ;-)
charming693
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти

Мнениеот iniuta » 13 Ноември 2010, 21:38:13

Здравей charming693,

На повечето от въпросите ти вече е отговорено във форума. Погледни тук за търсене на квартири. На сайта на Nuffic можеш да провериш къде се предлага специалност Право на английски за бакалаври. Като цяло бакалавърските програми на английски не са толкова много. По-голямо разнообразие има при магистърските.
Аз съм сигурна за Universiteit van Maastricht и за Haagse Hoge School. Разликите между университет и hoge school съм ги обяснила по-напред в темата. Аз лично бих избрала Универститета в Маастрихт, но това е субективно мнение :)

Що се отнася до възможностите за работа - без значение в кой университет си завършила, без владеене на холандски ще ти бъде почти невъзможно да си намериш работа по специалността.
Почасова работа докато учиш не е невъзможно да си намериш, особено, ако си в по-голям град. Но за българи и румънци все още има ограничения и не може да работим без разрешително за работа, което се вади от работодател. Не се срещат много често работодатели, които са готови да минат през цялата процедура. Пак казвам, не е невъзможно, но не трябва да имаш никакви илюзии, че ще е лесно.

За Transnational Law в Утрехт нямам информация от първа ръка.

Що се отнася до разходите за живот - не бих се наела да дам конкретна сума. Всичко зависи от финансовите възможности на семейството, от това как си възпитана и от отношението ти към парите като цяло. Виждала съм хора, които с 1500 Е на месец не са могли да се оправят, такива с около 800Е и такива, които са били на ръба на жизнения минимум и пак се успявали да се справят. Строго индивидуално е това..

Успех и ако възникнат още въпроси, zaedno е насреща ;)
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот monique_k » 17 Ноември 2010, 14:36:33

Здравейте и от мен! :) Трябва ми спешно информация за два университета ТУ Делфт и мед.уни. в Лайден.Ако има българи в тези два универститета да ми пишат,да им задам няколко въпроса. А някой ако знае каде се предлагат курсове по холандки език също да пише.
monique_k
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 17 Ноември 2010, 23:41:36

Здравей monique_k,

За ТУ Делфт знам, че е един от най-престижните технически университети в страната, заедно с този в Айндховен. Имам приятели и в двата университета, учи се много сериозно, но пък професионалната реализация е на 100 %.

Относно медицината - тя се учи само и единствено на холандски, освен това не се приемат хора с какво да е средно образование. В Холандия средното образование е профилирано и профилът до голяма степен определя какво ще следваш по-нататък в университета. Хората, които впоследствие решават, че искат да сменят насочеността на образованието си, учат допълнително и държат приравнителни изпити.

Що се отнася до курсовете по холандски - поинтересувай се в общината, в отдел Inburgering. В някой общини, курсовете по холандски са безплатни, но си задължена да посещаваш голям процент от часовете и да си издържиш изпита накрая.
Към всеки университет се предлагат и курсове по холандски, но са скъпи. И много по-добри от тези в общината, по мое мнение. Отделно има много езикови училища, които предлагат курсове.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Мнениеот monique_k » 19 Ноември 2010, 14:30:34

Здравей iniuta! Много ти благодаря за информацията,повече ме интересува мед.уни. в Лайден специално фармацията,ако има кого да попиташ и да ми дадеш по-подробна информация ще съм ти много благодарна,а що се отнася до холандкия,решила съм да е при платени курсове все пак там се учи по-сериозно и по-бързо,а той ми трябва защото ми казаха,че в Лайден се учи само на холандски и нямат англииски или немски програми,моля те питай дали е така.Наистина ли поне бакалавара е само на холандски и много ли е трудно,колко време ходят и как е програмата,ако може да попиташ специално за фармацията.Благодаря ти предварително за отделеното време. :):):)
monique_k
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 19 Ноември 2010, 15:29:22

monique_k написа:Здравей iniuta! Много ти благодаря за информацията,повече ме интересува мед.уни. в Лайден специално фармацията,ако има кого да попиташ и да ми дадеш по-подробна информация ще съм ти много благодарна,а що се отнася до холандкия,решила съм да е при платени курсове все пак там се учи по-сериозно и по-бързо,а той ми трябва защото ми казаха,че в Лайден се учи само на холандски и нямат англииски или немски програми,моля те питай дали е така.Наистина ли поне бакалавара е само на холандски и много ли е трудно,колко време ходят и как е програмата,ако може да попиташ специално за фармацията.Благодаря ти предварително за отделеното време. :):):)

Здравей отново monique_k,

Да, вярно е,че се учи само на холандски. На твое място бих се свързала директно с университета, бих си изпратила дипломата за средно образование ( преведена и легализирана), ако не си завършила още - академична справка и бих попитала дали дипломата ми отговаря на техните критерии за прием. Ако - да - чудесно, ако не - какви допълнителни изпити трябва да вземеш. Със сигурност ще ти искат владеене на холандски на ниво NT2 II, а това отнема доста време..

Относно натовареността и седмичната програма - можеш да провериш това на сайта на университета.

Аз не съм в позиция да се свързам със съответните университети и да събирам подобна информация ;) Мога само да споделя какво знам от собствен опит.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Мнениеот vesko8406 » 30 Ноември 2010, 11:03:50

iniuta
здравей искам д ате питам за стипендиите
знам че за стипендия се кандидаства до 1 декември
какви документи са необходими?
защо първо се кандидаства за стипендия(до 1 декември) и после на следващата година февруари,март се дават за специалност?
може ли като кандидаствам за стипендия тогаз да не представям документ за английски език и gmat test?
vesko8406
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 30 Ноември 2010, 15:18:56

Здравей vesko8406,

За кои стипендии ме питаш по-точно? За тези на Nuffic или за стипендиите, които университетите отпускат? И за двата вида условията и реда за кандидатстване са обясени подробно на съответните сайтове.

Няма как да кандидатстваш за стипендия без да си положил тестовете за прием, били те IELTS, GMAT, TOEFL и т.н., тъй като резултатите от тях са поредната "цедка", през която се пресяват кандидатите...
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Мнениеот vesko8406 » 30 Ноември 2010, 18:21:09

iniuta написа:Здравей vesko8406,

За кои стипендии ме питаш по-точно? За тези на Nuffic или за стипендиите, които университетите отпускат? И за двата вида условията и реда за кандидатстване са обясени подробно на съответните сайтове.

Няма как да кандидатстваш за стипендия без да си положил тестовете за прием, били те IELTS, GMAT, TOEFL и т.н., тъй като резултатите от тях са поредната "цедка", през която се пресяват кандидатите...

мерси много
днес от amazon.co.uk получих една книга за теста gmat
като гледам материала в нея бая гадничак си е този gmat
vesko8406
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот thestudent » 22 Януари 2011, 16:40:04

Аз съм държал GMAT и изпитът е доста тежък - по-труден от изпитите по английски, защото това всъщност не е толкова изпит по английски (въпреки че има граматическа част и есета), а тест за правилно логическо и аналитично мислене и математически способности. Казвам способности, защото целта и идеята на задачите в теста е отново логика и анализ, а самият материал по математика е на ниво до 9-10 клас без тригонометрии, производни и др. под., но с много задачи от вероятности и комбинаторика и малко статистика. Основна особеност на изпита - въпросите се градират по трудност в зависимост от това дали се дават верни или грешни отговори. При верни отговори следващия въпрос е по-труден от предходния, съответно е с по-голяма тежест за крайната оценка, при грешни - обратното. Това е важно, тъй като това влияе на целия алгоритъм на оценяване. Друго важно нещо - в теста има повече 10 изпитателни въпроса, т.е. такива, които се пробват дали да бъдат включени при бъдещи изпити. Те са всичките с различни нива на трудност и се появяват на случаен принцип посред теста. Те не се броят за крайния резултат, независимо какъв е отговорът им - верен или грешен. Кандидатът не може по никакъв начин да разбере кога въпросът е изпитателен или истински, така че всички въпроси трябва да се решават като истински. Въпроси не могат да се прескачат - задължително се отговаря на всички въпроси в реда, в който излизат. Назад също не може да се връща. Въпросите излизат един по един след натискане на НЕКСТ бутон. За неотговорени въпроси на теста се отнемат точки, т.е. има сакнция. Излиза, че е по-добре да се отговори на всички въпроси, дори ако последните отговори са поставени на тото заради изтичащо време, тъй като тогава загубените точки ще са по-малко, отколкото, ако не се отговори изобщо и тестът приключи с празни въпроси. Санкцията може да е много сериозна в зависимост от трудността на въпроса и други фактори.
Ще опиша накратко съдържанието на изпита, извинявам се ако повтарям някой който вече е обяснил, може да съм пропуснал някой пост, въпреки че прегледах цялата тема. Може да е малко отегчително за някои, но пък за други ще е полезно.
Предварително да кажа - идеята на изпита е не само да се постави оценка, но и да се направи сравнение с постиженията на другите кандидати в целия свят за последните три години. За това всяка оценка, която се получава е под формата на число и процент:
- есета - обща оценка в скалата от 0 до 6 плюс % оценка - за тях се дава общо 1 час;
- математическа част - 37 въпроса за 75 минути; общата оценка е в скалата 0-60, но практически заради алгоритъма на изчисляване (в зависимост от трудността на въпросите и дали отговора е верен/грешен) се получава резултат в границите 9-51; плюс резултат в % (скалите за процентите са дадени на сайта mba.com).
- вербална част - 41 въпроса за 75 минути; обща оценка в скалата 0-60, но практически попада в интервала 7-51; плюс резултат в %.

Накрая получавате Score Report, който първо се дава в неофициален вариант веднага като приключи изпита ви - защото резултатите са готови веднага, а след около седмица ви се изпраща и по имейл и пощата (ако сте задали при записването за изпита). В него са описани всичките ви точки и този репорт се изпраща и до 5 институции, посочени от вас при приключването на самия изпит. Използвайте тази опция за изпращане, защото е безплатна. Ако искате по-късно да изпращате - трябва да плащате пари за всеки посочен университет, независимо дали сте си използвали лимита от 5-те безплатни. Записването за изпита става изцяло по интернет чрез превеждане на пари от посочена от вас сметка/карта. Плащане на ръка няма. Часове за изпит има почти всеки ден в седмицата по няколко. Изпитът е изцяло на компютър, като се дава възможност да ползва ламиниран пад с маркер за записки и изчисления. Сигурността на изпита е на много високо ниво - поставя се електронен подпис при влизането, разпознаване на вените на ръката и пр. процедури, като между модулите имате две почивки от по 8 минути. Стаята за изпита се наблюдава от камери и в стаята нямате право да носите нищо, дори часовници, гривни, якета и пр. Стаята е изолирана и приятна, за да ви е удобно по време на изпита. След изпита може да се наложи да се стои до 30 минути допълнително за отговаряне на допълнителни въпроси и попълване на форми, но това са процедурни въпроси.

Изпитът е международно признат, като най-големите и престижни университети в света изискват сравнително високи резултати. Общият резултат от теста излиза като число между 0 и 800 точки. За сведение, престижните университети в Америка изискват масово над 700 точки за прием. Университетите в Холандия са по-скромни в изискванията си, като те обикновено са в интервала 600-630 точки, в зависимост от конкретния университет. Есетата обикновено са най-малко гледания елемент, но е възможно да има поставено изискване и за тях - като например в Амстердам (UvA) изискват минимум 4 обща оценка на есетата. Резултатът от GMAT е важен и за някои стипендии, като например Huygens Scholarship на Nuffic. Предимно там се интересуват от %-ната оценка, защото в самите изисквания за тази стипендия се посочва, че трябва да сте в топ 5% на най-добрите студенти. Въпреки че това важи най-вече за успеха от следване и училище, ориентировъчно подобно постижение в международен аспект като на GMAT е доста силна страна при оценяването.

ЕСЕТА
GMAT включва 2 типа есе - есе за анализ на проблем и есе за анализ на аргумент. И двете есета се проверяват първо от компютър, който е специално програмиран да разпознава грешки и стилистични особености, а после и от човек (най-често от практиката или университетски преподавател), който оценява есето по няколко критерия, но поставя само обща оценка, водейки се най-вече от това доколко успешно кандидатът успява да предаде посланието си и да убеди читателя си в своята позиция. Позицията трябва да бъде ясно изразена в есетата, не се допуска разтягане на локуми и празни приказки по неща, които само привидно са свързани с темата, а всъщност са отнесени и общи.
Есето за анализ на проблем прилича на типично есе на обща тематика, подобно на тези в IELTS и TOEFL. Разликата е в критериите за оценяване - темата може да е обща, но се търси аналитична, добре огранизирана мисъл, с ясни предложения и силно подкрепена с практически примери, данни, доказателства и логически съждения. За разлика от общия английски в горепосочените изпити, където се търси да се види лексикалната и граматическа мощ на кандидатите, в този изпит акцентът е върху аналитични умения и точно това се тества тук. Разбира се, това не означава, че употребата на добър речник и правилната граматика се пренебрегват. Но няколко незначителни грешки, стига те да не пречат на общото послание и предаването на идеята на читателя, ще бъдат пропуснати. Проблемът трябва да бъде анализиран от всичките му страни и да не се пропуска гледна точка, в противен случай се смята, че позицията на автора му може лесно да бъде атакувана с противоположна теза. Затова идеята е да се изрази позиция, но тя да е заета след претегляне на плюсовете и минусите на всички гледни точки по въпроса. Т.е. да се представи обоснована информирана преценка. Много е важно всички изводи и анализи да са подкрепени с примери, по възможност от живот, работа, практика. Това подсилва позицията и я предпазва от нападки и аргументи, свързани с липса на доказателства. Липсата на примери може да понижи оценката на есето с 1-2 пункта.
Есето за анализ на аргумент е значително по-различно. На полагащия изпита се дава един дълъг абзац с нещо като казус. Той може да бъде от бизнеса, от живота, от медиите. Не се изикват никакви специализирани познания. Идеята е кандидатът да прочете и анализира този казус и заетата в него позиция. Позиция (или аргумент) винаги има в казуса - това е основата на есето. След като кандидатът анализира, той трябва да прецени кои са негативните (най-вече) страни - от коя гледна точка авторът греши, къде прави грешно съждение и извод, къде прави генерализация, къде изпуска други възможности и вероятности, къде допусканията му не са универсални и пр. - и с тях да атакаува аргумента. Може да се споменат и положителни страни на аргумента, но идеята е да има анализ и така на недостатъците. Колкото повече "дупки" или "пропуски" в аргумента се посочат ясно, разбираемо и с оборващи аргументи, толкова по-висока оценка се дава. Отново анализът трябва да взима предвид няколко възможни гледни точки.

Математическа част
Тази част включва 37 въпроса, които се решават за 75 минути и много често времето не стига. Материалът не е сложен и не включва висша математика, с изключение на комбинаторика, вероятности и малко статистика. И все пак, трудните задачи са много повече задачи за мислене, отколто за смятане. На задача се падат около 2 минути средно. Най-общо се делят на два типа задачи - задачи, изискващи решаване (при тях трябва да се посочи някакъв конкретен отговор след като се намери корен на уравнение, вероятност и пр.) и задачи, изискващи преценка за достатъчност на информацията (при тях петте опции за отговор са винаги еднакви; идеята е че е дадено условие на задачата и две твърдения, всяко от които добавящо информация към условието, но всяко съществуващо поотделно от другото; трябва да се прецени дали може да се отговори на точно поставен въпрос при наличие на даденото и комбиниране на условията с даденото - дали трябва да се прибави към даденото само първото, само второто, двете условия заедно, зада се получи точно ЕДНО решение на задачата, или пък нито едно от двете не дава такова ЕДНО решение). Ясно е, че вторите задачи са за мислене, а не за изчисляване, въпреки че понякога се налага да се изчисли или опрости израз и др. под., за да се даде отговор на поставения проблем. Задачите от двата типа излизат на случаен принцип, а не са отделени в модули.

Вербална част
Тази част включва 41 въпроса от три типа, които не са разделени на модули - въпроси от трите типа идват един след друг на случаен принцип. Времето пак е 75 минути и често е доста притискащо. Тук освен силен английски трябва и много аналитчен ум. Според мен лично това е и най-натоварващата и трудна част от изпита и изисква най-много концентрация и сили. Затова не смятам, че това е правилното място на вербалната част, след всичко друго, но това си е мое лично мнение и не го налагам на никого.
Та, след като се изморите от есета и задачи, трябва да се прехвърлите (след 8 минути почивка естествено) на три типа езикови въпроси. Първият тип са т.нар. Critical Reasoning въпроси - те са много разновидности (отслабване или подсилване на аргумент, откриване на допускането, лежащо в основата на позицията в аргумента, откриване на решение, което разрешава явен конфликт в аргумента, запълване на пропуски в аргумента и др.) и по-трудните въпроси са доста предизвикателни, тъй като изикват разглеждане на проблема от много страни и понякога дори поставяне на мястото на автора на аргумента за откриване на проблема в позицията му. Това, според мен, са и най-трудните от трите типа езикови въпроси, защото няма правила, по които се градят, въпреки че има шаблони на това как най-често изглежда и е структуриран въпроса. Всичко е въпрос на мислене, анализ, разсъждение. Общо са 10-11 разновидности и на всеки биха му се сторили различно трудни.
Вторият тип са Reading Comprehension въпроси - четене с разбиране. Ама какво четене само - общо се падат четири текста, разбъркано в теста, често са сравнително кратки текстове, като при излизането на един текст обикновено минават всички въпроси към него и едва тогава се сменя типа на въпроса и идват CR или SC въпроси. Текстовете са от много широк кръг сфери (което важи и за прехдодния тип въпроси - CR) - икономика, природа, образование, история, политика, журналистика, астрономия, физика, химия, биология, обществени събития и др. Няма изпит, на който да не се падне поне 1 исторически текст. Всеки текст се характеризира със заложени аргументи, допускания, съждения и т.н. и подобно на CR въпросите, и тук трябва да се анализира като се чете. После се изисква да се открие какви логични изводи могат да се изведат от даденото в текста. Може да се искат още много неща - да се устонави ако нещо не е било истина, какво е можело да стане според думите на автора в текста, да се установи какво авторът е имал предвид, употребявайки някой израз и т.н. Това са следващите най-сложни въпроси в тази част. Четенето на текстовете трябва да минава бързо (за 2-4 мин. максимум единият текст) и при отговаряне на въпросите винаги трябва да се търси отговора в съответната част на текста, чрез връщане към него. Много от отговорите са тънки, с малки разлики и много приличащи на това, което е казано в текста. Но в разнодумието е замаскиран всъщност отговор-примамка. Това са грешни отговори, които приличат на явно верни.
Третият тип въпроси са Sentence Correction - граматически, при които се изисква да се познават определени правила (общо не повече от 20 основни и 10 правила за много напреднали) и да се поправи изречението. За целта тази част от изрчението, която трябва да бъде коригирана е подчертана, а отговорите предлагат различни корекции на тази част. Първият отговор е винаги оригиналното изречение - посочва се, когато сметнете, че няма какво да се поправя и изречението си е вярно граматически. Това са около 20% от изреченията. Правилата, които са основни, се учат във всеки курс по английски език - времена, прилагателни, съществителни, предлози, съюзи, форми на глаголи и пр. Правилата за напреднали обаче повечето не се преподават и не се изучават в курсове по общ английски и често се бъркат и от самите американци - паралелизъм, предикати, специални правила за съгласуваност, дикционно правило, наклонения на глаголите, идиоматични конструкции и др. Хубавото и лесното при тези въпроси е, че правилата са само определени (посочени в официалния гайд) и могат да бъдат научени, прилагани и упражнявани до усъвършенстване, т.е. при тази част постиженията могат да се покачат най-бързо и сигурно.

СЪВЕТИ
Много упражняване, стабилна подготовка, отдаденост, на ден минимум по 5-6 часа подготовка - това е наложително, ако искате висок резултат (700 и нагоре).
Задължително си вземете официалния гайд и допълнителни материали на Манхатън и Пауър Скор - най-полезните материали за изпита са там.
Правете много компютърни симулации с истински тестове. Има готови в интернет сайтове, а има и за теглене, както и на официалния сайт. Симулациите са добри, защото са за време и отчитат алгоритъма на самия изпит за оценяване. Първо започнете с един изпит преди изобщо да сте учили, за да си видите началното ниво и оттам нагоре да градите. Не прекалявайте с пробните изпити, защото са ограничени. Изпитите от официалния сайт са най-качествени, но са само 2. Тях обаче можете да ги направите няколко пъти, защото базата данни с въпроси в програмата е голяма и може да правите два пъти Тест 1 например, но и двата пъти изобщо да не се повторят въпроси.
Научете как мислят създателите на теста, научете какво търсят от всеки един вид въпрос и как пишат отговорите, вкл. заблуждаващите отговори. Ако се научите да разпознавате всичко това, ще имате висок резултат.

УСПЕХ НА ВСИЧКИ, ЯВЯВАЩИ СЕ НА GMAT!!!

Потребители благодарили на автора thestudent за мнението:
iniuta
Рейтинг: 4%

thestudent
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 1 път

Мнениеот iniuta » 22 Януари 2011, 21:58:36

thestudent, много благодаря за полезната информация!
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Мнениеот thestudent » 23 Януари 2011, 00:24:40

Няма защо :)
И ако някой има въпроси, да пише на лично, ще се радвам да му отговоря, стига да мога :)
Аз също кандидатствам в Холандия и вече бях приет в RSM и ABS, но избрах да отида в RSM. Ако има някой, който се е запътил натам за учебната 2011-2012 г., задължително да каже :)))
thestudent
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 23 Януари 2011, 01:28:09

thestudent написа:Няма защо :)
И ако някой има въпроси, да пише на лично, ще се радвам да му отговоря, стига да мога :)
Аз също кандидатствам в Холандия и вече бях приет в RSM и ABS, но избрах да отида в RSM. Ако има някой, който се е запътил натам за учебната 2011-2012 г., задължително да каже :)))

Поздравления за приема ти в RSM първо, уни-то е доста добро.

А по повод текста в червено - идеята на форума е, не да си пишем лични съобщения, а да сме максимално полезни на възможно най-голям брой хора ;-)
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Мнениеот thestudent » 23 Януари 2011, 11:21:45

Имах предвид ако нещо не е станало съвсем ясно, за да не пишем по 2 пъти едни и същи неща. Но да, права си, който както реши така да пише :) Иначе благодаря!
thestudent
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Образование