• Advertisement

Курсова работа за българите в Белгия

Напред, науката е слънце!

Курсова работа за българите в Белгия

Мнениеот DVP » 2 Май 2008, 13:42:13

Здравейте!

Пиша курсова работа за българите в Белгия. Интересува ме дали бихте могли да помогнете с малко статистика - колко са българите в Белгия, в кой градове са съсредоточени, работещи/студенти, организации, места където се събират българите и изпбшо как живеете там. Ще съм ви много благодарна, ако дадете някаква инфо. За съжаление информацията, която намирам е доста оскъдна. :-(

Благодаря на всички, които ми пишат!

Правила и условия на Заедно
6. Препоръчително е писането с кирилица (както теми така и заглавия). Тези, които нямат кирилица могат да използват вградената в страницата кирилизация (най-горе в дясно - синьо/червено квадратче с избрания език за писане). Освен това са предоставени и допълнителни езикови средства, непосредствено до нея.

Превел: vel...
Аватар
DVP
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот g06ky » 14 Май 2008, 22:09:03

Градовете с повече българи са Гент и Бруссел :) за останалото нямам достатачно добра информациа :)
Аватар
g06ky
Тукашен
Тукашен

Мнениеот elle » 14 Май 2008, 22:36:01

Общо взето неблагодатна тема. Ще потърся някакви статистики, щото ако не приложиш официални такива каква ще е тая дипломна работа.. :roll:
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 24 пъти
Благодарено: 22 пъти

Мнениеот DVP » 15 Май 2008, 20:08:13

Можи би това ще помогне: http://ecodata.mineco.fgov.be/mdf/Popul ... angere.jsp
Аватар
DVP
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот elle » 15 Май 2008, 23:36:47

Да помогне на кого? На теб ли? :)
Е това са статистики на всичкото чуждестранно население в Bе.. на какъв принцип ще изчислим броя бг-та

edit: ааа моя грешка! ще помогне, ще помогне. Просто не е много интуитивен "на първо четене" сайта, но както казва @criyo : "имаме победител!"

2005 Région de Bruxelles-Capitale Bulgarie 427(m) 589(f)
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 24 пъти
Благодарено: 22 пъти

Мнениеот DVP » 16 Май 2008, 07:17:56

Страхотно! Значи правилно съм търсила! :-) Малко ми е пробелм френския, но и с това ще се справя.
Все пак благодаря за помощта и съветите!
Аватар
DVP
Нов потребител
Нов потребител

Още малко информация

Мнениеот Tral » 22 Май 2008, 12:56:43

В този блог намерих информация за чужденците в Гент
http://sandervdm.blogspot.com/2007/08/v ... -gent.html

за съжаление е на фламандски но основното изречение което може да ти е от полза е
De derde grootste bevolkingsgroep vreemdelingen in Gent is... de Bulgaren! Niet de Polen, die hier maar met 549 zijn, of de Italianen, die met 404 pizza komen maken en loodgieter komen spelen, maar de Bulgaren. 1236 ex-Oostblokkers helpen ons met het andere uiteinde van Europa te leren kennen en maken de Gentse samenleving wat pluralistischer

Грубо преведено: Третата по големина група чужденци в Гент са...Българите! Не поляците, които са 549 или Италианците които са 404 и идват да правят пица и оправят водопроводи, а Българите. 1236 души от екс-източният блок ни помагат да се запознаем с другият край на Европа и направим съжителството ни в Гент по плуралистично.

Става дума за официално регистрираните българи в общината на Гент, много повече има които живеят нелегално без да се регистрират, работят също нелегално(аз лично познавам десетки такива съсредоточени в турският квартал на Гент-Дампорт) освен това има и доста(аз познавам 10-на ), които са получили вече белгийско гражанство(аз и моето семейство също). По белгииските закони при 3 години(преди беше 5 и май ще ги върнат отново) законно пребиваване можеш да поискаш белгийско гражданство и след около година(вече е повече защото са много мераклиите) го получаваш.
Ако това те интерссува мога да ти намеря сайта на държавен вестник и там да направиш справка в декретите за получаване на гражданство колко българи са получили за една година или по дълъг период.
ето един декрет на краля http://www.staatsbladclip.be/wetten/200 ... print.html

вътре търси Bulgarije и ще видиш колко са българите(21 в този декрет само). Такъв декрет излиза на 3-4 месеца в зависимост кога се е събирала комисията по натурализация в белгийският парламент
Успех
Аватар
Tral
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот DVP » 24 Май 2008, 12:46:25

Безкрайно благодаря! А нещо за студентите? Предполагам са доста? Или греша? И изобщо - какъв е образователния ценз на българите там? По неофициални данни май има доста цигани и турци с начално, най-много средно образование. Това вярно ли е?
Аватар
DVP
Нов потребител
Нов потребител

Назад към Образование