• Advertisement

Магистратура в Брюксел

Напред, науката е слънце!

Re: Магистратура в Брюксел

Мнениеот Boby1985 » 10 Юли 2009, 12:28:49

Мацката ми е приета в Лювен Право, а аз МВА в HUB :) Разбира се, чака се TOEFL, но той е чак след месец и все ще изкретаме за точките :cheers: :cheers: :cheers:
Аватар
Boby1985
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Мнениеот Dessie » 19 Юли 2009, 20:41:49

Здравейте на всички.Мн се радвам,че съществува такъв форум.Обръщам се към вас с въпрос.
Последна година съм студентка в България,специалност Инженерна екология и опазване на ОС.Имам огромното желание да карам магистратура в Брюксел,но различна от бакалавърската.Ориентирала съм се към Международни отношения и Право,но както виждам Правото ми отпада като вариант.Опитвам се да разбера дали е възможно от една специалност да скоча в друга коренно различна за да мога по-късно да ги обединя :( Мн се ровя в нет-а,мн информация ни се струпа и все пак си мисля че няма да успея :( а и време нямам .благодаря предварително
Dessie
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот elle » 19 Юли 2009, 20:59:09

Трябва да имаш бг бакалабър от еквивалентна на желаната тук магистърска програма
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 24 пъти
Благодарено: 22 пъти

Мнениеот Boby1985 » 19 Юли 2009, 21:06:30

Ами значи за МО и Право е както ти го казва elle. Но примерно в моя университет, EHSAL, имат прием и за бакалаври, които не са икономисти/финансите и пр.. Но за всички други университети аз доколкото знам си искат профил, подобен на този на магистратурата!
Аватар
Boby1985
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот olori » 31 Юли 2009, 01:05:46

Не мога да не коментирам по темата....

Качество на обучението в Белгия
Един от най-добрите университети е този в Лювен. Качеството на магиструрите е сравнимо с други добри университети в Европа. Магистратурите там са по 8000 евро, само фул тайм са и мисля, че критериите им са високи. Тук дискусиите са около Есхал, Солвей, ЮЛБ в Брюксел - и мнението ми е, че ако искате добро образование отидете в Солвей, ако искате да си вземете диплома без значение качеството на образованието - отидете някъде другаде. Ехсал е много евтино, около 600 евро годишна такса, стипендии за българи едва ли ще дадат. Тук има прекалено много араби, африканци и по принцип те са с предимство пред страни от ЕС.

Бих казала, че според мен много повече се струва да се учи в някои университети в Холандия. Например в Ротердам магистратурата е 1500 евро годишна такса, но качеството на обучението и ранкинга на университети е по-високо от това в Брюксел. Също си струва да се провери обучение в Англия, там се предлагат и повече възможности за стипендии от Бенелукс. И още нещо- ако трябва да избирам между Германия и Белгия и ако не уча в Лювен или Солвей, бих избрала да уча в Германия, естествено зависи от университет, програма, т.н., но мисля, че като цяло нивото на обучение в Германия е по-добро.

Разходи за живот в Брюксел и сравнение с други европейски градове
ОК...Живея тук от 3 години, преди това съм живяла в Германия 1.5 години и в други континенти за по няколко месеца. Разходите ми за минимално оцеляване в Бон, Германия, бяха към 400 евро. Тук, за да оцелея ми трябват поне 700. Не се заблуждавайте, квартирите са адски скъпи и много трудно намираеми. Най-мизерния вариант ще е около 250-300 евро всички разходи и пак трудно се намира. Няма общежития или поне в Брюксел не знам къде са тия общежития. Отделно застраховки, транспорт, храна. Цените в Брюксел са 30-40% по-високи от тези в Кьолн-Бон, не знам какво е сравнението с Мюнхен и кой как живее, но това е сравнението с Бон в Германия.

Надявам се информацията да е била полезна на тези, които се колебаят в избора си. Ако имате други въпроси за Брюксел, можете да питате.

Поздрави
olori
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Boby1985 » 31 Юли 2009, 09:23:00

Мдам, интересни сравнения правиш и може би са правилни. В крайна сметка, обаче, според мен няма значение кой университет си завършил и каква магистратура - с изключение на Харвард, Оксофр и пр. всеизвестни. Трябва да се покажат реални знания през работодателя - Solvay може би е по-елитен от EHSAL, но си зависи от мотивацията на студента - може някой само да завърши Solvay с 300 зора и да има базисни познания, докато някой може да завърши EHSAL с яка мотивация и много повече знания. За квартирите - ами гледам, че се предлагат доста квартири, не знам как стои въпроса с наемането им, но съм чувал от познати, които са там вече от 6 години, други от година, че бързо се намирало и то сносни - за по 400-500 евро, за двама човека гарсониерка, и то добре обзаведена. За издръжката - брат ми е в Мюнхен от сума ти му време, там и завърши висшето си - ами никога не е падал под 600 евро на месец и то при положение, че живееше на общежитие, а не на квартира. Сега, като работещ - всичко му е около 1000-1100 евро, и то с излизането по бирариите. Мерси все пак за сравнението, но лично аз си мисля, че е до човек. За унито в Лювен - съгласен съм, че е супер елитен, но и не са чак толкова строги в изискванията си, както и в ESHAL. Аз ще уча в EHSAL (ако взема TOEFL), мацката ми в Лювен (ако вземе TOEFL).Приеха ни без абсолютно никакви проблеми и без бавене на каквито и да било резултати - още след 10 дена ни казаха, че сме приети при условие, че сме взели TOEFL :)Вярно е, скъпичко е в Лювен, но пък й отпуснаха намалена такса, така че всичко се подрежда :)
Аватар
Boby1985
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот elle » 31 Юли 2009, 11:37:46

Boby1985 написа:- може някой само да завърши Solvay с 300 зора и да има базисни познания, докато някой може да завърши EHSAL с яка мотивация и много повече знания.

Тва са ала-бала фантасмагории, но иначе с по-горните редове съм съгласна!

За унито в Лювен - съгласен съм, че е супер елитен,

Чак СУПЕР елитен не е. A това са приказки на бг-та учещи в Leuven..... :^o
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 24 пъти
Благодарено: 22 пъти

Мнениеот Boby1985 » 31 Юли 2009, 12:11:33

Абе говорим не за СУПЕР ЕЛИТЕН в буквалния смисъл, но е достатъчно елитен да ти осигури нужното образование за нормално бъдеще. А в крайна сметка за инвестираш 8000-9000 евро за образование, че и повече, било то в Англия - ами напълно безсмислено е. Но това е мое мнение де. Според мен като цяло, "евтините" магистратури в континентална Европа са на добро ниво и няма смисъл да се ходи към Англия или САЩ, за да се запише магистратура в "елитен" университет.
Аватар
Boby1985
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот farwla » 31 Юли 2009, 12:46:50

аз също преди да дойда в Белгия живях в Германия (Аахен)...-хранителните стоки са общо взето ан същите цени(поне в Алди и Лидл), обаче цените на квартирите са бая по-високи-нешо, което в ААхен е 250, тука е около 400 примерно.
Освен това...Белгия сравнена с тази част на Де, в която бях...създава леко занемарено впечатление...совен това, като че ли има по-малък избор на стоки, на услуги, телекомуникациите са по-скъпи, а и белгииците като цяло не са така добре организирани като немците-нещо , което в ДЕ отнема 10 мин, тука може да отнеме месеци, много неща са супер бюрократични..
farwla
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот Boby1985 » 31 Юли 2009, 14:11:21

Ами то наистина си личи, че е занемарено малко в Брюксел, но при толкова много и различни националности и раси е съвсем нормално. То и аз съм ходил в Мюнхен, като сме заговорили за Германия, и е супер чисто и поддържано там - нещо, което в "столицата на Европа" не успях да видя. Но поне на снимки като гледам какви са ливадки и полянки в Лювен някак си по-добре ми се струва. В Брюж също съм ходил - ами и там ми се видя чисто, подредено и добре направено...
Аватар
Boby1985
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот criyo » 31 Юли 2009, 18:53:31

Boby1985 написа:Абе говорим не за СУПЕР ЕЛИТЕН в буквалния смисъл, но е достатъчно елитен да ти осигури нужното образование за нормално бъдеще. А в крайна сметка за инвестираш 8000-9000 евро за образование, че и повече, било то в Англия - ами напълно безсмислено е. Но това е мое мнение де. Според мен като цяло, "евтините" магистратури в континентална Европа са на добро ниво и няма смисъл да се ходи към Англия или САЩ, за да се запише магистратура в "елитен" университет.

Хм...да инвестираш 8000-10000 Евро в образованието си в Англия е напълно безсмислено - това са таксите в ниво мааааааалко над евтините университети и наистина няма смисъл. "Евтините" магистратури за които говориш имат един огромен недостатък пред Solvey, ESL, Ofxord, etc. - а именно контактите и връзките, които ще създадеш в такава среда.
Все пак в Мастера няма да научиш много нови неща, нито ще ти дадат знания, които са реално приложими, камо ли някой работодател ще забележи, че си "научил" повече. Все пак университетът е една основа, на която да положиш бъдещото ти професионално развитие - никой не излиза от университета научен (изключение разбира се са силно практически специалности като медицина и стоматология).

От друга страна има съществена разлика между понятието Университет и Business School. Специално в случая на Солвей и Свободния в Брюксел границите се размиват, Елле е запозната повече с тази материя. Но иначе място за сравнение няма. Не си прави илюзии, че някой ще види, че си завършил с яка мотивация и пращиш от енергия. Репутацията все още е всичко, не сте ли го учили по икономика :)
The above written comment should not be accepted as a direct advice, as it only represents my opinion on the topic.
Аватар
criyo
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 51 пъти

Мнениеот Dessie » 31 Юли 2009, 21:04:36

Благодаря ви много за отговорите.Основния ми проблем е че не съм се ориентирала към специалност за магистратура,тъй като бакалавърската ми е "Инженерна екология и опазване на ОС".Нямам голям избор.Мн ми е объркано.Тепърва започвам с търсенето и информирането за отделните университети.Ще се оглеждам за "мениджмънт на околната среда"
Искам да попитам дали при кандидатстването в чужбина сте се обърнали към фирма която да ви насочи по някакъв начин.Аз открих една.Ето й сайта http://www.eshsa.com/university.html и се чудя дали да не се възползвам.
Благодаря ви много
Dessie
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот farwla » 31 Юли 2009, 22:45:06

щом си еколожка, защо не огледаш за прогрми из скандинавието? на тях това им е любима тема.
farwla
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот linux007 » 1 Август 2009, 19:54:55

Здравейте! :)

Моят слчай е противоположен на този на Dessie. Завърших МО и искам да направя магистратура в сфера свързана с екологията, опазване на околната среда, възобновяемите източници на енергия и еко мениджмънта.

Ако някой има инфо било то в Белгия или на др място с моята бакалавърска специалност като основа да сподели :) :)
linux007
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Boby1985 » 2 Август 2009, 17:32:22

linux007 написа:Здравейте! :)

Моят слчай е противоположен на този на Dessie. Завърших МО и искам да направя магистратура в сфера свързана с екологията, опазване на околната среда, възобновяемите източници на енергия и еко мениджмънта.

Ако някой има инфо било то в Белгия или на др място с моята бакалавърска специалност като основа да сподели :) :)

Отговора:

farwla написа:щом си еколожка, защо не огледаш за прогрми из скандинавието? на тях това им е любима тема.

Criyo, прав/а си, мотивацията е всичко и си прав/а за контактите, които се създават в тези университети, но това не означава, че щом ги имаш тези контакти ще се възползваш от тях :) Както сам/а го каза - всичко е мотивацията, независимо от това къде учиш :)
Аватар
Boby1985
Редовен писач
Редовен писач

ПредишнаСледваща

Назад към Образование