• Advertisement

1400 евро заплата?Много ли са или малко?

Форумът, който касае всеки!

1400 евро заплата?Много ли са или малко?

Мнениеот sergarion » 1 Август 2011, 14:38:13

Здравейте,

Моля ви,дайте малко инфо и съвети.Имам конкретно предложение за работа от белгийски работодател,който ми предлага следните условия:

-между 1100 и 1400 Е ,чисти(след удържани данъци)
-осигурен апартамент (на стойност 800 Е),Т.Е НЯМА ДА ПЛАЩАМ НАЕМ

Въпросът ми е дали е много това или малко като заплата за белгийски стандарти?Ще успявам ли да спестявам ако живея сам(поне първите 5 месеца)?
sergarion
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 1 път

Re: 1400 евро заплата?Много ли са или малко?

Мнениеот iniuta » 1 Август 2011, 15:31:27

Казваш, между 1100 - 1400 Е. Ако всичко е наред, би трябвало да знаеш точно колко ще получаваш и това да е упоменато в договора ти ..

Освен това, здравните осигуровки кой ти ги поема? Ти или работодателят? А транспорта? Голяма помощ е, че не плащаш наем, как обаче стои въпроса с консумативите? Също, в голям град ли ще живееш?

Ако работата ти предполага владеене на местните езици, кой поема обучението? Ако си ти - това е едно доооста сериозно перо в графата разходи.

Можеш да погледнеш сайтовете на хранителните магазини, като Lidl, Delhaize, Carrefour, за си направиш сметка горе-долу колко ще даваш за храна.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот sergarion » 1 Август 2011, 16:01:59

Здравей,
Първо,мерси за бързата реакция. :thumbleft:
Става дума за Брюксел!В момента преговаряме за заплащането.За здравните не съм се замислял,ще го питам.
С френският съм добре,надали ще ходя на курсове-все пак живях 3 години в Монреал. :)
Е,храната като чета тук,надали ще е повече от 300 Е на месец за сам човек,налиии? :-k
sergarion
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 1 Август 2011, 16:26:29

Според мен потърси информация за средните работни заплати в сектора, взависимост от позицията и квалификацията. Имай предвид, че минималната брутна работна заплата за 2010-та, за лица над 21г., е 1 387Е.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот Tral » 9 Август 2011, 14:56:49

Привет,
нямам представа за Брюксел - аз живея в Гент а работя в Антверпен, но доколкото знам там стандарта е по-висок и заплатите и наемите са по-високи. От брутната заплата се удържат доста пари, като едното е социални удръжки а другото данъци. Плащането на данъци става на следващата година и в зависимост от семейното си положение и колко са ти удържали може да останеш неприятно изненадан че трябва да доплащаш или пък да ти върнат надвзети данъци. В Белгия работещите се делят на работници, служащи и началници и в зависимост в коя група си има различни екстри, като купони за храна, служебен автомобил и/или компютър итн. Ток , газ , телефон ,интернет итн са си доста скъпи в сравнение с други страни(на мен телевизия(15 HD канала и още 50-на на всички езици), телефон(безплатно говорене в Евросъюза след 16.00 и през почивните дни) и бърз интернет ми е 100 евро на месец). Храната също поскъна в последните години и ние ходим на пазар във Франция(на 50км) и Холандия(на30км) където същите продукти са по-евтини. Освен социалните удръжки които са 13.5 % има и така наречената групова застраховка ако не дай си боже влезеш в болница(при мен е 95 евро на месец за семейство с едно дете) а също трябва да станеш член на някоя здравна каса и там се плаща еднократно някаква сума(при мен е 200 евро на година) и после ползваш евтини лекарства от аптеката или ти връщат голяма част от парите за преглед на лекар и зъболекар.
Тъй че май е по-добре да започнеш с брутото и да ти каже колко и какви удръжки имаш.Също е важно какъв ти е договорът - временен , постоянен, тук обикновено назначават в началото на временен за 6 месеца или година и после на постоянен но имах едн аклежка след 6-те месеца не и предложиха нов. Аз когато подписвах договор даже включихме точка че след първата година автоматично ще ми се увеличи заплатата с 250 евро. иначе 2 пъти в годината шефа ти прави evaluation и в зависимост от представянето предлага увеличение и премиални(поне при нас е така).
Наемът си е голямо перо и ако не го плащаш чисти 1100-1400 евро са си добра заплата и ако си сам определено ще може да спестиш.
Успех!!!
Аватар
Tral
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Мнениеот sergarion » 10 Август 2011, 22:15:07

Tral,
Благодаря ти за обстойният отговор.даде ми доста добри насоки з аговорене с работодателя.И аз си мислех да има ясно регламентирано увеличение след определени месеци.Иначе работата е тип "експерт" без ръководни функции.
Още веднъж мерси!
Поздрави,
Серго

Потребители благодарили на автора sergarion за мнението:
фани
Рейтинг: 4%

sergarion
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ALG » 26 Август 2011, 22:27:25

Трал, работодателя не поема ли и здравните осигуровки или те се заплащат отделно от работника
ALG
Нов потребител
Нов потребител

Благодарено: 0 пъти

Назад към Работа, данъци и осигуровки