• Advertisement

имам голям проблем, моля кажете как да се оправя !

Форумът, който касае всеки!

имам голям проблем, моля кажете как да се оправя !

Мнениеот vladimir.v.petrov » 20 Юни 2015, 01:48:58

Здравейте,
пристигнах тук в началото на годината с идеята, че всичко ще е наред... Да ама не! Почнах работа в една пицария, с обещанието, че всичко ще бъде документално изрядно, а се получи така, че блъскам всеки божи ден по 8 часа за ... 30евро! Нямам регистрация, защото живея в къщата на шефа и не мога да си я направя сам... Ходих в VDAB, OMCW, но всичко опира до регистрацията... Незнам какво да направя! Намеря ли си друфа квартира ще загубя дори и тези смешно малко пари, които получавам, а от друга страна не съм дошъл тук да работя на черно и то всеки божи ден... Дойдох с идеята да се установя за постоянно, да намеря нормална работа, да създам семейство...
vladimir.v.petrov
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 2 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: имам голям проблем, моля кажете как да се оправя !

Мнениеот bknf » 20 Юни 2015, 06:16:15

Явно не си знаел къде отиваш и не си смятал предварително. Но и не знам как е на това място, където си. Както и нямам познания за Белгия.. Освен да си намериш друга работа - или да се върнеш натам, откъдето си тръгнал. Ти какви други варианти виждаш?

Потребители благодарили на автора bknf за мнението (общо 2):
selivladimir.v.petrov
Рейтинг: 8%

bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Мнениеот vladimir.v.petrov » 20 Юни 2015, 14:13:13

Благодаря за проявения интерес към проблемът ми! Накратко и без да повтарям написаното вече от мен ще кажа следното: Наистина дойдох на сляпо тук чрез един познат, който ме посрещна и заведе в пицарията, след това изчезна и ме остави в лапите на шефа... Изчел съм много информация, проверил съм различни варианти, но всичко което знам опира първо до регистрация, която си длъжен да си направиш в 10- дневен срок от пристигане. Аз съм половин година без такава и съм наясно, че ако стане някаква беля риска е мой, а не негов! Тук е момента да спомена и да попитам, защото това е единственото като вариант... Има ли как да си намеря работа, работодателя да ме регистрира като новопристигнал и че все едно към момента живея при приятели и затова все още не съм се регистрирал ? Идеята ми е, че тези 10 законови дни не са минали и сега си търся квартира... Нещо от този сорт ( това ми е и отговора на въпроса ти за вариант...)
vladimir.v.petrov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 20 Юни 2015, 17:42:23

Здравей и добре дошъл!
Според мен 10-те дена са ти най-малкия проблем. Ако се навие шефа ти да те регистрира, или намериш друго място, каваш че си пристигнал преди седмица, и толкоз. Както сега се пътува с лични карти, никой няма да тръгне да рови из Шенгенската гранична база данни да види кога си влязъл; а и да видят, къде из Европата си бил междувременно никой не може да каже, освен ти :). Ако правилно съм разбрал, работиш съвсем на черно, без договор, данъци и пр., т.е. от гледна точка на системата не съществуваш там.

Проблемът е да убедиш шефа ти да те регистрира, или да намериш друга квартира, което без официален доход няма да е лесно. Би могъл евентуално да притиснеш шефа ти със заплахата, че ще се оплачеш на трудовия инспекторат (в Холандия е arbeidsinspectie, как е в Белгия не знам) че работиш известно време без договор. Ще отнесе сериозна глоба, ако се докаже това, тъй че може да стане по-сговорчив. Но от друга страна разбира се рискуваш да изгубиш и работата и квартирата...

Ако беше в Холандия щях да те посъветвам да се обърнеш към една от синдикалните централи (FNV), те дават съвет в подобни случаи, даже и ако не си профсъюзен член. Може би и в Белгия си струва да се обърнеш към синдикатите, поне с въпрос.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)

Потребители благодарили на автора boyko123 за мнението:
vladimir.v.petrov
Рейтинг: 4%

boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот vladimir.v.petrov » 21 Юни 2015, 00:55:30

Добре заварили !
Благодаря ти, Бойко за правилното разбиране на проблема...
Много точно е всичко написано от теб и аз го знам, че е така, но за да изкрастилизирам същността, без да се повтарям ще напиша следното, а именно: не искам и не мога да го притисна, защото, ако изгубя ще трябва назад към родината, а това не е оферта... Тук глобата, за такива като него е между 20 и 50 000...
Много точно си написал за смяната на квартирата, но първо обикновенно искат фиш от заплатата за послените два месеца и второ трябва да извадя едни кешови пари, които нямам... С тези 30 евро на ден трябва да ги събирам сигурно година, а не искам да губя толкова време от така или иначе краткият ни живот...
Тук вече е идеята или варианта дали мога да си намеря друга работа без регистрация, тъй като " току що" съм пристигнал и все още не съм си направил... Е ли е възможно това ? Това е единственото, което ми идва на ум...
Благодаря на Вас двамата и на всички бъдещи съветници по казуса ми !
vladimir.v.petrov
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bknf » 21 Юни 2015, 11:36:48

При теб положението е малко - "ни напред, ни назад"..
Тия 30 евро/ ден, това са ако смятаме при 22 работни дена в месеца, 660 евро, които са обаче нето - тоест без данъци. Съответно брутото ти би било двойно. Плюс разходите за квартира. А може и човека не прави чак толкова оборот, че да плаща повече..

Но е ясно, че такова положение на нещата е временно, и трябва да търсиш къде да кандидатстваш + какво да търсиш.
Проучи ли въпроса, какви хора се търсят из Белгия, и какво можеш да научиш - ако не го знаеш?
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 276 пъти
Благодарено: 429 пъти

Назад към Работа, данъци и осигуровки