• Advertisement

Легална работа в Белгия

Форумът, който касае всеки!

Легална работа в Белгия

Мнениеот plazovez » 29 Май 2008, 12:02:57

Може ли някой да ни помогне ?Блъскам се вече 5 месеца с неграмотни служители и се въртя в един омагьосан кръг.Уж можем да работим , а де факто не дават работни карти тип -Б.Можем ли да се режестрираме в Гементито като дошли в Белгия да си търся работа?

превел: vel...
Аватар
plazovez
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Легална работа в Белгия

Мнениеот margo54 » 29 Май 2008, 13:49:37

plazovez написа:Може ли някой да ни помогне ?Блъскам се вече 5 месеца с неграмотни служители и се въртя в един омагьосан кръг.Уж можем да работим , а де факто не дават работни карти тип -Б.Можем ли да се режестрираме в Гементито като дошли в Белгия да си търся работа?

превел: vel...,

Ще се опитам да ти отговоря„ Не гарантиран че знам всичко„ Първо с влизането ни в Европейски съюз, не означава че имаш право да работиш в Белгия.Трудовия пазар не е отворен за българи. Една българка ми показа в сайт на тяхното външно министерство списък от професии , които могат да работят легално българи, Какво точно искаш да работиш , Трябва да потърся в скаипе дали мога тоцно да намеря линкА
Аватар
margo54
Нов потребител
Нов потребител

търсене на работа в Белгия

Мнениеот margo54 » 29 Май 2008, 14:06:38

Не можеш да се регистрираш в Гементито като търсещ работа„ Търсещите работа се регистрират в VDAB= това е нещо като нашата работна сила„ Занимават се с безработните и правят курсове за професии„ Влезте там и питаите. Във всеки град има VDAB , Имат едни професии със специални точки/ knel punten/,Това са професии.за които на пазара има недостиг на работна ръка„ Може би там има вратичка.Но без тяхна диплома и без знание на език мисията почти невъзможна.
Аватар
margo54
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот amazonka » 29 Май 2008, 14:22:09

plazovez написа:Може ли някой да ни помогне ?Блъскам се вече 5 месеца с неграмотни служители и се въртя в един омагьосан кръг.Уж можем да работим , а де факто не дават работни карти тип -Б.Можем ли да се режестрираме в Гементито като дошли в Белгия да си търся работа?

превел: vel...

Не е проблем да работиш в Белгия легално. Каква професия имаш?
Аватар
amazonka
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот amazonka » 29 Май 2008, 14:28:06

ще ти кажа каквото знам- само, че пиши, за да съм сигурна, че още те интересува темата.
Аватар
amazonka
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот margo54 » 29 Май 2008, 17:33:41

amazonka написа:ще ти кажа каквото знам- само, че пиши, за да съм сигурна, че още те интересува темата.

Дайте информация! Това е интересно. Аз имах позната с английска филология, която не успя да запоцне работа тук, въпреки че е омъжена за белгиец и живее в Мечелен.

Аз се интересувам и заради сина си.

Поздрави от Кортрийк

Mr.Bombastic: здравей, за последен път превеждам мнение на латиница, следващото просто ще изтрия, по-лесно ми е. Спазвайте правилата в този форум!
Аватар
margo54
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот gina » 30 Май 2008, 13:07:03

margo54 написа:
amazonka написа:ще ти кажа каквото знам- само, че пиши, за да съм сигурна, че още те интересува темата.

Дайте информация! Това е интересно. Аз имах позната с английска филология, която не успя да запоцне работа тук, въпреки че е омъжена за белгиец и живее в Мечелен.

Поздрави от Кортрийк

Mr.Bombastic: здравей, за последен път превеждам мнение на латиница, следващото просто ще изтрия, по-лесно ми е. Спазвайте правилата в този форум!

Брак с белгийски гражданин и не може да получи права за легална работа!? Това е невъзможно, сигурно просто не си е намерила подходяща работа, не че на са и разрешили...

:wink:
"The world is a dangerous place, not because of those who do evil,
but because of those who look on and do nothing."
Albert Einstein
]
Аватар
gina
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 5 пъти

работа в белгия

Мнениеот aleksenof » 21 Август 2008, 11:54:55

ето и адреса където всичко е описано в детайли и законово е уреден не френски е сори няма на български; leforem.be
Аватар
aleksenof
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот g06ky » 21 Август 2008, 22:50:33

margo54 написа:

Поздрави от Кортрийк

Градът е МеХелен...аз имах този списък с професиите които се търсят...повечето са за бачкаторска работа,шофиори,строителни техници и тем подобни...ако все още се интересувате мога да го намеря отново...За да започнеш работа ти трябва Work Permit...получава се от VDAB , след представянето на една торба документи , това че сме в Европеискиа не означава , че пазара е отворен и за нас за съÿление...След брак с белгииски гражданин се взема при желание документ - белгииски , като личната карта в България която ти отваря безпроблемно вратата към работния пазара където и да е по света без ограничения...
Аватар
g06ky
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Boby1985 » 3 Май 2009, 17:46:16

А едно въпросче - за Белгия, на българите трябва ли им разрешително за работа, т.е. ако искам да започна да работя в Белгия какво трябва да направя и какво трябва да стане?
Аватар
Boby1985
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот In4et0 » 24 Декември 2009, 09:50:12

Да говориш поне малко езика....и да си намериш работата, това ти трябва. Аз работя в дом за стари хора. Не ми е по специалността, но поне докато заговоря повече езика....
Аватар
In4et0
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Boby1985 » 18 Юли 2010, 17:02:03

Здравейте. Бих искал да попитам нещо относно Work Permit C. Студент съм в Белгия от миналата година (учбната 2009=2010г.). Сега вече семестрите свършиха и имам няколко изпита за Август месец и след това (ако ги взема) приключвам със сегашната ми програма. Когато се регистрирах миналата година в общината в Лювен им поисках и документи за издаване на въпросното разрешително (беше Ноември месец някъде). Дадоха ми документите, всичко ок, и трябваше просто да ги пусна по пощата на посочения адрес. За съжаление, показах несериозност (с което не се гордея :) ) и все още не съм ги пратил. Въпросът ми е - ако, да речем, утре ги пратя, ще ми издадат ли разрешителното и ако да - до кога ще ми важи? И съответно, при положение, че живея в Лювен, а адресът, на който се пращат документите е в Брюксел, къде би трябвало да си взема разрешителното за работа - в общината на Лювен, или някъде в Брюксел? Благодаря предварително на отзовалите се.
Аватар
Boby1985
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот radost7101 » 16 Ноември 2010, 18:18:01

здравейте.с голям интерес прочетах на един дъх написаното.аз съм в брюксел от скоро,по принцип съм от варна.моят приятел започна на късмет работа тук,работи в един автосервиз,но аз не мога да стоя без работа и откачам.на 39години съм и мисля,че съм в супер яка възраст.не съм много на ти с френския,по ми е лесно на английски и руски,но ще науча и френския.много искам да започна работа,например да гледам деца или възрастни,да чистя или нещо такова.ако някой може да ми помогне ще съм му безкрайно благодарна :) :flower: :flower:
radost7101
Нов потребител
Нов потребител

Първи стъпки:Регистрация и Разрешително за работа!!!

Мнениеот petq0411 » 7 Октомври 2011, 18:08:07

Здравейте на всички!

В понеделник сутринта пристигнах в Белгия. Живея в района на Шарлероа.
За втори път съм в Белгия, но за първи път със статута на емигрант. Днес се регистрирах в общината и получих документ за 3 месечен престой, до края на който трябва да представя разрешително за работа, свидетелство за съдимост и медицинско ако искам да остана и периодът да се удължи. Това е накратко!
Прочетох много неща относно разрешителните, но все още не всичко ми е ясно.
Въпросът ми е - КАК ДА СЕ СПРАВИМ С ОМАГЪОСАНИЯ КРЪГ РАЗРЕШИТЕЛНО ЗА РАБОТА И РАБОТОДАТЕЛ?
Когато търсим работа ни питат за разрешително, а когато искаме разрешително ни питат дали сме намерили работодател!

Ако има някой , който вече е минал през това и има желание да сподели да заповяда :)
Готова съм да споделя всичко което знам с някой който има нужда :)

Поздрави!
petq0411
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 7 Октомври 2011, 18:57:22

Здравей Петя,

Аз лично не съм запозната с процедурите във валонската част на Белгия.

Предполагам, че след като си избрала да живееш във френско-говорящата част, нямаш проблеми с френския.
Бих те посъветвала да погледнеш списъка с професиите, за които има недостиг на работна ръка в страната и да насочиш усилията си натам като за начало. За тях разрешително се издава по-бързо и по-лесно.
Освен това, знам, че в местната агенция по заетостта има т.нар. Job Academy. Може пък там да ти дадат добри насоки.

А иначе най- "лесния" вариант да избегнеш разрешителните е да започнеш работа в Евро-институциите или НАТО, но за това се изискват доста повече от 3 месеца.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Следваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки