• Advertisement

Легална работа в Белгия

Форумът, който касае всеки!

Re: Легална работа в Белгия

Мнениеот petq0411 » 7 Октомври 2011, 19:15:19

Да, във френската част съм и освен френски говоря английски, немски и руски. Иначе се занимавам с изкуство и по диплома съм учителка по рисуване :)
Вече няколко пъти разгледах и премислих списъка на професиите, но не виждам какво от тези професии мога да работя освен бояджия с пистолет:))))
Опитвам също и за ЕВРО-институциите, но за там определено има доста високи изисквания:)
Въпросът на който не мога да си отговоря е –Ще получа ли разрешително ако намеря работодател, който е готов да ме наеме и да подаде документите за разрешително тип Б за професия различна от тези професии в списъка ?

Надявам се след време черпейки от моя опит да помагам на други!

Поздрави :)
petq0411
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот iniuta » 7 Октомври 2011, 20:09:19

Ускорената процедура за издаване на разрешително за работа важи само когато става въпрос за професиите от въпросния списък.

А дали ти със сигурност ще получиш разрешение не можем да ти кажем тук :)

Освен това, след като владееш френски, защо не пробваш да си приравниш дипломата и да започнеш работа по специалността си?
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот petq0411 » 12 Октомври 2011, 14:29:41

Здравейте,

Вчера бях във ФОРЕМ и там много категорично ми казаха че единствения начин български гражданин да получи разрешително за работа В ( на друго нямаме право ) е да намери работодател, който да го наеме на длъжност, която задължително влиза в списъка с професии, в които има недостиг!
Аз лично съм на път да се откажа, защото не искам да работя на черно!

Ако някой знае друг начин или е успял по различен път моля да сподели!

Поздрави!
Петя
petq0411
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 12 Октомври 2011, 15:48:40

Петя, много е некоректно да слагаш всички български граждани под общ знаменател ...

Има наши съграждани с различна от твоята ситуация, които имат право и на разрешително А или С. И такива, които са с B разбира се. Да не забравяме и тези, които работят като самоосигуряващи се лица.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Мнениеот petq0411 » 12 Октомври 2011, 16:01:41

Не слагам всички българи под общ знаменател!
Просто говоря за ситуацията в която съм аз и искам по този начин да бъде ясно за хората които се опитват да намерят работа при условие че нямат друг вариант освен разрешително тип В.
Мислех че идеята на форума е да си помагаме а не да си правим забележки, които не виждам с какво на кой могат да помогнат.
Пожелавам искрено успех на всички!
petq0411
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 12 Октомври 2011, 16:49:21

petq0411 написа: (..)Вчера бях във ФОРЕМ и там много категорично ми казаха че единствения начин български гражданин да получи разрешително за работа В ( на друго нямаме право ) (..)

Да, и това ако не е общ знаменател не знам кое е ...

Забележки се правят, когато е необходимо.
Успех с търсенето на работа!
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Boby1985 » 15 Октомври 2011, 16:17:32

petq0411 написа:Не слагам всички българи под общ знаменател!
Просто говоря за ситуацията в която съм аз и искам по този начин да бъде ясно за хората които се опитват да намерят работа при условие че нямат друг вариант освен разрешително тип В.
Мислех че идеята на форума е да си помагаме а не да си правим забележки, които не виждам с какво на кой могат да помогнат.
Пожелавам искрено успех на всички!

Не съм съгласен с теб. Аз като студент имам право на Work Permit C - за 20 часа на седмица или 6 месеца на пълен ден. Лично според мен - предостатъчно време да се издаде разрешително за работа В. Не знам какво са ти казали във ФОРЕМ, но аз лично знам, че има доста българи, които си намират работа и извън тези длъжности, в които имат недостиг на работна ръка. Така че спокойно, опитвай да си намериш работа, пък който захапе :) Трудно е, факт е, особено без местните езици, но не е и невъзможно само с английски език :)
Аватар
Boby1985
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 1 път

Мнениеот petq0411 » 17 Октомври 2011, 13:52:52

Опитвам се на доста места-сега чакам отговори и продължавам да търся варианти!
Може би не попаднах на точния човек във Форем или просто денят и е бил лош, защото тя се опита по всички начини да ме убеди че е невъзможно и едва ли не трябва да се откажа.

Благодаря за подкрепата! Успех!
petq0411
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bobi_brussel82 » 22 Октомври 2011, 07:40:39

Здравейте, от две години съм в Брюксел, Ней лестният начин за легална работа тук е като ендепендат(съдружник в фирма с дялово участйе) 5 %.Перми де траваи е почти невъзможно да се извади.това разрешително се вади от работодателя и се издава само за свери на заетост описани в списък.Тоест само за дейности в които има недостиг на персонал.най лесно е с ендепендант
bobi_brussel82
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bobi_brussel82 » 22 Октомври 2011, 07:48:31

iniuta написа:Петя, много е некоректно да слагаш всички български граждани под общ знаменател ...

Има наши съграждани с различна от твоята ситуация, които имат право и на разрешително А или С. И такива, които са с B разбира се. Да не забравяме и тези, които работят като самоосигуряващи се лица.

До голяма степен е права.Ако е с картанте Е е почти невъзможно имам приятел който вече 7 миесец чака да му издадат перми де траваи.С Е+ нещата са малко по различни малко по лесно е да се започне декларе но пак заетоста е в пофеся в която има недостиг.Аз имам фирма и съм се опитвал да назнача работник на 8 часа декларе и наистина е не възможно самата бюрокрация е толкова объркана че не е истина.за 4 яаса е много лено но това не се приема никаде.
bobi_brussel82
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Boby1985 » 22 Октомври 2011, 14:13:27

Другият вариант е да се кандидатства за стаж - доколкото знам, всичко е много по-лесно или дори в някои (повечето) случаи не се изисква разрешително за работа. Но за тази информация не съм сигурен напълно, така че не искам да подвеждам никого :)
Аватар
Boby1985
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот bobi_brussel82 » 23 Октомври 2011, 00:01:36

Boby1985 написа:Другият вариант е да се кандидатства за стаж - доколкото знам, всичко е много по-лесно или дори в някои (повечето) случаи не се изисква разрешително за работа. Но за тази информация не съм сигурен напълно, така че не искам да подвеждам никого :)

до колкото съм запознат стажа е до голяма степен платен от държавата и за това изискват да се завърши така нареченият курс информацйон.или казано по нашенски курс за кфалификация.
а аз да питам каде тук се сабират нормални българи не псевдо такива дето не говорят български
bobi_brussel82
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Boby1985 » 23 Октомври 2011, 13:10:29

Ами аз съм в Лювен и ние се събираме редовно - около 20-30 човека на среща :) Дори и вчера се събрахме и беше тежка работа :) Но това не е по темата и админите ще ни дърпат ушите :) Ако искаш потърси други теми или направи нова тема по този въпрос :) Тук става въпрос за Работа в Белгия :)
Аватар
Boby1985
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот iniuta » 23 Октомври 2011, 13:34:55

Да, в Общия форум има теми затова къде се събират българите в Белгия :)

А що се отнася до стажовете, Boby1985 мисля имаше предвид тези за студентите, завършили тук.
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Boby1985 » 23 Октомври 2011, 14:21:00

iniuta написа:Да, в Общия форум има теми затова къде се събират българите в Белгия :)

А що се отнася до стажовете, Boby1985 мисля имаше предвид тези за студентите, завършили тук.

Имам предвид тези, които са за студенти - логично е да е за студенти, учещи тук :) Разбира се, условието е да си студент тук :)
Аватар
Boby1985
Редовен писач
Редовен писач

ПредишнаСледваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки