• Advertisement

Скоро заминавам-2012г.

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Скоро заминавам-2012г.

Мнениеот smith » 10 Декември 2011, 13:22:51

Здравейте,казвам се Владимир на 28 години,занимавам се със строителство във Варна от 5 години.Работя самостоятелно директно с клиенти.Началото на есента реших да сменя обстановка и след известно проучване се ориентирах към живот и работа в Белгия.За съжаление в Белгия нямам познати,дори съм малко затворен и трудно завързвам контакти с колеги,най-малкото защото работя сам.Ще се зарадвам,ако колегите които прочетат тези редове се свържат с мен.За сега нетърся помощ,някои да ме приюти в началото докато си намеря квартира или да ми намери работа.Смятам,че ще се справя и сам.Не искам да тежа на никого.Но ще се радвам да обменям повече информация с българските колеги в Белгия.Също така предстоят промени в режима на допускане на български граждани до пазара на труда в Белгия,и се надявам да ги дискутираме и да си помогнем взаимно каквато е и целта на този форум.Нах-вече отварям темата за българите,които правят крачки към живот и работа в Белгия след 2012г.
smith
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Скоро заминавам-2012г.

Мнениеот iniuta » 18 Декември 2011, 12:37:29

smith написа:Също така предстоят промени в режима на допускане на български граждани до пазара на труда в Белгия,и се надявам да ги дискутираме и да си помогнем взаимно каквато е и целта на този форум.

Промени няма да има, както се оказа. Всичко си е както досега.
А ти, smith, какви езици говориш, накъде си се насочил? Фландрия/Валония/Брюксел? И някакви документи за правоспособност имаш ли?
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот smith » 18 Декември 2011, 17:21:03

Нека да започна отговора си със самата идея за емигриране.Аз съм роден в Габрово.След като завърших математическата гимназия,ме приеха в УНСС,но тогава бяха бедни времена и учех задочно.Това не ми позволяваше да отида на бригада в чужбина.След това вдигнаха бензина и понеже ми беше скъпо да патувам за всеки изпит до София,се преместих да уча във Велико Търново,пак задочно.Работех прилична работа в родния ми град,но имаше периоди в който трябваше да си седя вкъщи,когата няма толкова много работа.Осъзнах(понеже около мен е нямало много хора да ме научат),че образованието е развитие на мозъка,но в България не се цени.Реших да науча занаят.Едно лято преди 5 години отидох да живея във Варна.Там имах късмет да намеря правилния човек,който да ме научи да лепя плочки.Не вземах хубави пари,но практикувах занаят.А занаят е хубаво да има човек.След като се появи кризата нещата се пооплескаха.Занимавах се цяла година със странични неща.Тогава един ден имах късмет и си намерих работа на един обект за три месеца.Работех от сутрин до вечер.Имаше и по няколко дни,в които си вземах отпуска да разпусна.Но като цяло успях да събера достатъчно пари за да си купя собствени инструменти.Пак се върнах във Варна и в самия разгар на кризата инвестирах в себе си и си купих необходимите инструменти.Започнах да търся работа.Ходех по улиците и като чуя от някъде да се чука или реже ходех и питах дали им трябва фаянсаджия.Така си намерих няколко обекта.Започнах да изкарвам пари и да си оправям борчовете.Миналата зима нямах 3 месеца работа.Но вместо да се сляя четях книги свързани в бизнеса ми.Например как да преговарям,как да си направя визитка.Как да си взема работата.Също така четях и няколко книги на английски за да може да си опражня езика.И така дойде първи април.Бях се мобилизирал,пусках си много обяви и си извадих визитки.Преговарях много по-добре когато ходех на оглед.До първи декември тази година имах достатъчно работа за да се издържам и да заделя някой лев.И това,че съм успял за себе си в България ме тласна да искам нещо повече навън.Също така през тази година имах много интелигентни клиенти,повечето от които работят в чужбина,и с които съм разговарял и макар и на думи са ми дали пример за един по-добър живот,който стига човек да го иска достатъчно ще го получи.Иначе майка ми живее в Италия и мога да отида при нея,но най вероятно няма да си намеря работа,въпреки че италиянски знам.В Англия имам братовчеди,знам и английски.Там неискам да ходя заради лошото време и големия стрес.А и съм седял толкова много в английския форум,че ми се струва детска игра да отида и да се остановя там.

Та реших да е Белгия защото ми се стори най-подходяща за мен като личност и за способностите които имам.Френски уча от един месец,като хвърлям всички ресурси там.И вече имам едно прилично ниво,но не се задоволявам само с това,ще продължавам да го уча и смятам,че след месец и половина ще го знам прилично.За тези които им е пречка езика да заминат искам да кажа да отварят учебника и да не си търсят оправдания.Решил съм поне в сегашната ситуация да отида в Белгия и да си търся работа от списъка на професиите за които няма достатъчно работна ръка.По конкретно в строителството.В началото най-вероятно ще се хвана помощник,докато видя тяхната система на работа.Като смятам в същото време да се запиша на общински курс по френски за да може да го науча по-добре.Сега даже си преписвам уроците внимавам с всяка дума и всяко ударение,за да може на теста за владение да покрия началното ниво и направо да почна да уча средно ниво,за да не си губя времето.А след като преодолея началния момент на престоя си в Белгия от там на татък според мотивацията си мога да постигна какво реша.

Аз съм един българин,който вярва в своите възможности,труди се и постига резултатите които си е набелязал.Не съм перфектен,но влагам всичко от себе си в това,което правя.Нямам много опит с живота в чужбина,и който реши да сподели с мен неща от личния си опит ще ми помогне много.
smith
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 18 Декември 2011, 20:08:18

Похвално е, че инвестираш в себе си и си инициативен, това се цени навсякъде и може само да ти е от полза.

Обаче:

smith написа:В Англия "... "не искам да ходя заради лошото време и големия стрес.А и съм седял толкова много в английския форум,че ми се струва детска игра да отида и да се остановя там.

Климатът в Белгия не е много по-различен от британския, а стресът според мен идва главно от неправилно разпределение на времето и неоправдано високи очаквания.
Форумът и реалността са две доста различни неща, много е наивно да смяташ, че Установяването в която и да е чужда държава е лесно като детска игра.

smith написа:Та реших да е Белгия защото ми се стори най-подходяща за мен като личност и за способностите които имам.

Хм, това звучи сякаш вече си живял в Белгия доста време и си се интегрирал до известна степен.

smith написа:Френски уча от един месец,като хвърлям всички ресурси там. И вече имам едно прилично ниво,но не се задоволявам само с това,ще продължавам да го уча и смятам,че след месец и половина ще го знам прилично.

Прилично ниво на език като френския ще постигнеш след много повече от месец, не че те подценявам ...
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот smith » 18 Декември 2011, 20:43:36

Много работи не са ми ясни на мен.Нито съм бил там,нито имам познати.Но ще тръгна.Ще изживея една по различна година.Ще допусна много грешки,ще се науча от тях.Няма да се свърши света.За всички които са решили като мен да тръгнат за където и да е ви съветвам-питайте,разпитвайте чете и се информирайте и най-вече преследвайте целите си.И не си поставяйте ниски цели.И никога не се предавайте.Иначе е егати скуката!!!
smith
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот elle » 19 Декември 2011, 18:16:40

smith написа:Много работи не са ми ясни на мен.Нито съм бил там,нито имам познати.Но ще тръгна.Ще изживея една по различна година.Ще допусна много грешки,ще се науча от тях.Няма да се свърши света.За всички които са решили като мен да тръгнат за където и да е ви съветвам-питайте,разпитвайте чете и се информирайте и най-вече преследвайте целите си.И не си поставяйте ниски цели.И никога не се предавайте.Иначе е егати скуката!!!

:)

“Един песимист вижда трудността във всяка възможност, а оптимистът, възможности във всяка трудност. ”
Уинстън Чърчил

Късмет!!
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 24 пъти
Благодарено: 22 пъти

Назад към Новобранец