• Advertisement

Белгия - цени и стандарт на живот

Информация за новопристигнали, търсене на жилище и др.

Белгия - цени и стандарт на живот

Мнениеот elle » 27 Декември 2007, 12:44:19

Ганчо е написал (Ноември 2007) добра статийка. Може да послужи за ориентир, на хората, на които им предстои заминаване.. Знам, че има и други потребители на форума от Белгия. Предлагам в тази тема да споделим наблюдения от наеми, цени на градски транспорт и т.н в различните белгийски градове :)

Изображение

Няколко човека ме посъветваха да не пиша за това, защото не било „интересно”, но за мен сравнението в тази статия е изключително важно за да видим „Къде сме ние?”.

Какво направих?

Аз отидох до един от така наречените „евтини” магазини. Тук има няколко вериги, които „та уж” продават по-евтино от нормалните магазини. Такива магазини са ALDI, GB, LIDL, COLRYUT и т.н. Повечето хора пазаруват именно там.

Аз отидох до магазин ALDI и записах цените на някои стоки, за да видим колко е разликата спрямо у нас. Цените (в евро):

* Прясно мляко (пълномаслено) - 0,69/л.

* Прясно мляко (полумаслено) - 0,62/л.

* Прясно мляко (обезмаслено) - 0,59/л.

* Кисело мляко - 0,45/0,5кг.

* Картофи - 1,59/5кг.

* Натурален сок - 0,79/л.

* Безалкохолно (газирано) - 0,37-0,49/1,5л.

* Кашкавал - 2,00-5,00/кг.

* Сол - 0,35/0,75кг.

* Хляб - 0,65-1,00/0,8кг.

* Прах за пране - към 1,00/кг.

* Памперси - 12,49/80 парчета

* Олио - 0,89/л.

* Ориз - 0,43-0,69/кг.

* Брашно - 0,49/кг.

* Кафе - 2,49-3,10/0,5кг.

* Пилешко филе - 5,79/кг.

* Пилешки кълки (трътки) - 2,19/кг.

* Филе от риба - 4,29/кг.

Защо за мен е важно да сравним цените? Ами аз си направих една проста сметка.

Ако вземем за база минималните работни заплати в Белгия и България и изчислим дадена стока като процент от минималната заплата може да видим къде и с колко е по-скъпо. Разбира се това е на база минимални работни заплати!

Пример: Кашкавал

Белгия – приемам средна цена от 5 евро за килограм
България – приемам средна цена от 10 лева (5 евро) за килограм (толкова ми каза, че е станал кашкавала един приятел)
Минимална работна заплата в Белгия – 1259 евро на месец
Минимална работна заплата в България – 92 евро на месец
(данни от 2007г.: източник)

Като процент от минималната заплата, кашкавалът в Белгия се получава – 0,397% или приблизително – 0,4%.
Като процент от минималната заплата, кашкавалът в България се получава – 5,435% или приблизително – 5,4%.

Резултат: Кашкавалът в България е 13,5 пъти по-скъп от този в Белгия на база минимална работна заплата!

Разбира се, този пример е много хипотетичен и неточен, но можете да го направете, с който искате друг продукт и ще видите колко пъти стоките в България са по-скъпи от стоките в Белгия (пак повтарям на база минимална работна заплата!). Е, някои стоки може и да са по-евтини. Който иска да смята :)

Забележка: Тук има кашкавал и по 20 евро, че и повече за килограм. Но аз съм взел цените от магазини тук, в които пазарува масовия потребител.

Изводите оставям на вас. Все пак, всичко това може да се интерпретира по различни начини. Моята цел е само да покажа цените тук :)

ор'гиналът
Последна промяна elle на 27 Декември 2007, 17:01:37, променена общо 1 път

Потребители благодарили на автора elle за мнението:
iniuta
Рейтинг: 4%

elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 24 пъти
Благодарено: 22 пъти

Мнениеот elle » 27 Декември 2007, 12:49:34

elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот berko » 27 Декември 2007, 15:18:32

Ами то отдавна го знаем това за съпотията в България. Толкова сме зле че няма накъде. Все се правим на голямата работа а всъщност сме най зле в Европа та да не говорим че и от много Азиатски държави сме назад.
Аватар
berko
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот elle » 27 Декември 2007, 16:57:54

popwill написа:тези цени мляко 40ст, олио 80ст нали се сещата,че са от преди 2001 година сигурно, защото в момента цените са поне 4 пъти повече

амиго, чети внимателно какво е писано преди да коментираш. В сесия съм, времето ми е ценно и няма кога да ти обяснявам кое точно си недочел/недоразбрал..
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот berko » 30 Декември 2007, 15:37:02

Много сме зле тук в България!!!! 8O
Аватар
berko
Нов потребител
Нов потребител

Търсим квартира

Мнениеот didi_ruse » 30 Декември 2007, 17:45:43

Mr.Bombastic: мнението беше модерирано. Прочетете т.3 от Правилата на сайта.
Аватар
didi_ruse
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот margo54 » 30 Декември 2007, 21:43:34

Бих отбелязала един недостатък в цитираните данни.Минималната заплата, която е посочена мисля ,че е брутна. Kато се удържат таксите ще се получи около 1000 евро
Аватар
margo54
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот velingrad » 30 Декември 2007, 22:21:42

margo54 написа:Бих отбелязала един недостатък в цитираните данни.Минималната заплата, която е посочена мисля ,че е брутна. Kато се удържат таксите ще се получи около 1000 евро

Не само да го мислиш, но е и така: минималната работна заплата във всяка страна е бруто. Малко много инфо има тук.
Съгласен съм, че цените в България са неоправдано високи, но да се сравнява ей така е малко или много неточно.
Не е достатъчно да се каже - толкова получавам, толкова е сиренето. Въпросът е много комплексен, като се има предвид, какви и колко са допълнителните разходи.

п.п. Всеки с малко търпение, може сам да си направи сметката, какви са цените на
ALDI в цяла Европа.
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
На народите с къса памет,
преходите им са много дълги!
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Снимки: 392
Благодарил: 659 пъти
Благодарено: 712 пъти

Мнениеот DrJeckyl_and_MrHyde » 31 Декември 2007, 01:48:42

Спам Спам и само спам!

или може би нещо полезно ;)

Нещо май много, много не схващам идеята на тази тема, но понеже става дума за цени, заплати в Белгия и по света, почти без у нас..., само защото ALDI още не е сколасал да открие гениалната ни държавица наречена Бълхария. Та един Link по горе ме отведе на страниците на току що споменатият Discounter или може би по добре global player "ALDI".
Поогледах, посравних и напазарувах ето това:

от ALDI DE : Backofen-Pommes-frites Огромноооо намаление ! Вместо 1, 39€ само за о,99€

от ALDI AU : Graf von Kreuzen Grüner VeltlinerНе съм го пробвал, нито пил, пак и май в DE го няма в асортимента им! Но ще се прежалим за 2,99€ вместо 3,49€ става! Келепир! Почти на аванта!

от ALDI F : Pâté en croûte Richelieu За съжаление няма нищо намалено, французите явно не се ловят на уж евтини неща, но за 190г при цена 0,99€ бива!

от ALDI SP : Ofertas ¡Próximamente on line! Явно вече празнуват хората, няма мен да чакат я! :)

от ALDI B : освен масло не намерих друго за което да има промоция. И понеже едното масло ми се видя доста gesalzen (подсолено), а другото е на цената като в DE се отказах. За какво бих път само!

Да не забравя моите приятели в NE! Значи:

от ALDI NE : Koffiepads 36 stuks Cafeïnevrij Жалко, че нямам възможност да ви го прочета, но това ако го чуете
" heerlijke koffie met een volle smaak van zorgvuldig geselecteerde 100% Arabica kwaliteitsbonen "
веднага ще ви се допие кафе и дори ще забравите, че от 2,09€ на 1,99€ намалението е почти символично. Мда с холандците шега не бива!

Ах да от ALDI PL! Ето какво ми предложиха там:

• Nieruchomości
• Historia ALDI
• Filozofia ALDI
• Praca

За хората с езикови затруднения, ще обясня, че се търсят подходящи терени за филиали на АЛДИ, можем да се запознаем с историята и философията на ALDI - магазините и ни предлагат преди да можем да си купим нещо... да поработим! Аха!

Vеl, за съжаление и при маджарите ударих на камък! Виж при ALDI - Словения направих голям "удар": Temna čokolada за 0,55€ вместо 0,79€! Супер! Само дето не разбрах какъв е грамажат пише "zа коs" ! Така, че без излишни емоции!

Стига толкова, че се охарчих, пък и вниманието на съфорумци, модератори и посетители ненужно отвличам! :)

За какво всичко туй?

Ами, както и предполагах: не може да се направи току - тъй едно сравнение. Дори цените на един, почти в цяла EU представен, магазин не могат да бъдат сравнени, защото във всяка страна си има различия не само в предпочитанията, например относно хранителни продукти, но и особености в манталитета на купувача. За това и предлаганото е съобразено с тях! Ако някой иска да сравнява е по добре да вземе цената на един или друг основен продукт, дето всички, независимо от пол, раса, вероизповедание или произход, що годе еднакво често и в приблизително еднакви количества го купуват / ползват: например... сол.

Щях да забравя! На патерица честитя на всички Коледа и предстоящата Нова година. Здраве, Успех и много, много късмет желая на всички, ако друго не достига! :)
Аватар
DrJeckyl_and_MrHyde
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 44 пъти

Мнениеот velingrad » 31 Декември 2007, 11:34:08

DrJeckyl_and_MrHyde написа: За това и предлаганото е съобразено с тях! Ако някой иска да сравнява е по добре да вземе цената на един или друг основен продукт, дето всички, независимо от пол, раса, вероизповедание или произход, що годе еднакво често и в приблизително еднакви количества го купуват / ползват: например... сол.

Te това и имах предвид c
малко търпение

сиреч, отвреме навреме да се сравняват "промоциите" - в продължение на месец, два, три...
"zа коs" очначава горе-долу "за къс, за парче" :wink:

За какво всичко туй?

Ами де да знам...ама и ти пишеш, но поне конкретни неща :wink:

Щях да забравя! На патерица честитя на всички Коледа и предстоящата Нова година. Здраве, Успех и много, много късмет желая на всички, ако друго не достига! :)

И на тебе и на семейството, пожелавам двойна доза :thumbup:
Ако не харесваш нещо, промени го. Ако не можеш, промени отношението си. Не мрънкай.
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот elle » 31 Декември 2007, 11:43:51

Ей много се радвам как се развива тази тема :)
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот lubo_kranchew » 31 Декември 2007, 13:24:07

Това хубаво, но разбрах само как върви храната в супермаркета. Все пак на мен разходите за храна са ми обаче 15-20 % от всичките разходи, предполагам и на белгийците е така. По интересно колко са наемите, транспорта, бирата в заведенията, входа за дискотеките, билетите за киното, курсовете по английски примерно и т.н.
Аватар
lubo_kranchew
Роден писач
Роден писач

Благодарено: 7 пъти

Мнениеот velingrad » 31 Декември 2007, 18:22:36

Belgien
immo
за студенти
umts Белгия
Arbeiten in Belgien
VDAB - Фландрия
LEFOREM - Валония
ACTIRIS - Брюксел
lesoir
LE VIF

Arbeitsmarkttrends

Belgiens Arbeitslosenrate liegt bei fast neun Prozent. In Wallonien ist die Rate fast doppelt so hoch wie in Flandern. Gesucht werden vor allem Arbeitskräfte mit hoher oder spezieller technischer Qualifikation. Auch Facharbeiter aus Bau- und Metallberufen sind gefragt. Auch Belgiens Arbeitsmarkt steckt in einer Krise: Globalisierung, hohe Sozialbeiträge und die schwierige Vereinbarkeit von Familie und Beruf lasten auf der Wirtschaft. Die Europäische Union in Brüssel ist gleichzeitig auch ein wichtiger Arbeitgeber. Wer an Verwaltungsarbeit interessiert ist, kann sich bei der EU zum Beispiel für die Berufe Verwaltungsinspektor, Büroassistent, Dolmetscher sowie als Wissenschaftler oder Leiter einer EU-Vertretung bewerben.

Löhne und Lebenshaltungskosten

Die Bruttolöhne liegen etwa 15 Prozent niedriger als in Deutschland. Die durchschnittlichen Bruttomonatslöhne betragen für eine Vollzeitstelle rund 2.800 Euro. Ein Buchhalter verdient etwa 2.000 Euro, ein Ingenieur 3.600 Euro im Monat, ein ungelernter Arbeiter rund 1.700 Euro. Meist werden 13,85 Monatsgehälter gezahlt. Hinzu kommt Urlaubsgeld. Üblich ist die 40-Stunden-Woche. Die Lebenshaltungskosten ähneln denen in Deutschland. Städte wie Antwerpen und Brüssel sind teurer.

Soziales und Bürokratie

Wer in Belgien arbeiten will, muss sich binnen acht Tagen bei der Kommunalverwaltung melden und eine Aufenthaltsgenehmigung beantragen. Die gesetzliche Krankenversicherung erstattet nur 75 Prozent der Kosten für ärztliche Behandlung. Ratsam ist eine Zusatzversicherung. Kindergeld gibt es für Kinder bis 18 Jahre, für Studierende bis 25. In Ostbelgien - zum Beispiel in den Regionen Eupen und St. Vith - ist Deutsch weit verbreitet, sogar Amtssprache.

Stellensuche

Die Arbeitsverwaltungen Walloniens, die FOREM, und Flanderns, der VDBA, sowie das Brüsseler Amt für Beschäftigung unterhalten Online-Stellenbörsen. In der Region Brüssel ist das Brüsseler Amt für Beschäftigung erster Anlaufpunkt. Daneben gibt es private Internet-Jobbörsen. Blindbewerbungen sind in Flandern nicht üblich, in Wallonien durchaus. Akademiker werden oft direkt von der Hochschule vermittelt. Printmedien mit Stellenmärkten sind die Wochenendausgabe der Tageszeitung „Le Soir“ (v.a. Facharbeiter) und für Akademiker die Zeitschrift „Le Vif/L'Express“. Die Gelben Seiten, in denen man Firmenadressen findet, heißen „Pages d'Or“).[/b]
flandersnews
flanderninfo
economie.fgov

В общи линии намерил следното:
- данъците са между 44 и 45%
- заплатите са при всички случаи по-ниски от тези в Германия
- при Фирми 10% от оборота. Превеждат се предварително на тримесечие. Не се ли направи, накрая на годината ти завишават данъка. Както и в DE, в общи линии работиш повече от половината година за държавата.
- + / - 600€ на тримесечие за социални. Ако не си платил достатъчно (на 3 години проверка), плащаш наведнъж за изминалият период.
Белгия+Брюксел са рай за Еврократите и за хора с пари... :wink:

п.п. толкова от мене за тази година: vel...
Аватар
velingrad
Доживотен
Доживотен

Мнениеот margo54 » 1 Януари 2008, 23:55:44

В Белгия са много високи цените на всички видове услуги сравнени например с цените на тези основни продукти посочени в предните мнения Например днес гледах ценоразпис на фризьорски салон.Само постригване е 25 евро а комбинацията постригване боядисване и изсушаване е 80 евро
Аватар
margo54
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот tonic » 2 Януари 2008, 09:20:23

margo54 написа:В Белгия са много високи цените на всички видове услуги сравнени например с цените на тези основни продукти посочени в предните мнения Например днес гледах ценоразпис на фризьорски салон.Само постригване е 25 евро а комбинацията постригване боядисване и изсушаване е 80 евро

ами в София са същите, но в лева... сега да видим дали доходите в София са само 2 пъти по-ниски от тези на белгийците? :o
Аватар
tonic
Роден писач
Роден писач

Местоположение: nothing happens unless first a dream... yours truly: a nasty granny
Благодарено: 2 пъти

Следваща

Назад към Новобранец