• Advertisement

Ще кандидатствам във Франция. Посъветвайте ме

Напред, науката е слънце!

Ще кандидатствам във Франция. Посъветвайте ме

Мнениеот sisqa_smile » 21 Януари 2008, 18:39:50

Тази година завършвам средното си образование и смятам да кандидатствам във Франция.Харесах си две специалности:LEA ( Langues Etrangeres Appliquees) и Information et Communications ,но не мога да си избера университети!!!Ако някой е с тази специалност,или пък може да ми помогне-СЕГА Е МОМЕНТЪТ [-o<
Аватар
sisqa_smile
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот elle » 21 Януари 2008, 18:55:10

Между кои градове се колебаеш и според какви критерии избираш
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 24 пъти
Благодарено: 22 пъти

Мнениеот sisqa_smile » 21 Януари 2008, 19:21:19

Общо взето гледам университети в Южна Франция.Гренобъл,Лион, Монпелие,Тулуза...Нямам някакъв конкретен критерии,но гледам университета да е с хуманитарна насоченост(тоест специалностите да не са обварзани с много математика).Освен това не знам в кои университети,какъв шанс имам,защото сам чувала,че в някой университети приемат по-лесно чужденци ,от колкото в други!
Аватар
sisqa_smile
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот elle » 21 Януари 2008, 21:14:33

Montpellier - красив град, не много голям, морето е много близо и пролетта спокойно след лекции можеш да отидеш на плаж; много студенти; високи наеми. Добра дестинация за учене на право (един от най-близките ми приятели учи именно тази специалност там). Голяма част от чистокръвните франсета в Montpellier са пенсионери. Носи им се славата на буржоа и сноби.

Grenoble - нямам почти никаква информация. Знам, че е скъп град. Ако караш ски/борд добра дестинация.

Toulouse - най-купонджийският студентски град във Франция!! Пълно е със студенти и заведения. Едни от най-големите дискотеки във Франция са там. Етносите - много испанци, всякакви латиноси, много норвежци (малко студени в началото, но сприятелиш ли се с тях попадаш директно у хай-лайфо.. яки купони, качествен алкохол, интелигентна среда), много китайци (задължително да си имаш една приятелка китайка, от която да вземеш да фотокопираш лекциите като наближи сесията, те са с големи преференции там и получават лекциите директно от преподавателите). Там се намира един от най-престижните факултети по икономика във France (Toulouse 1 - Sciences Sociales). Преподавателите са с дипломи от MIT. Но математика и статистика има много, така че едва ли те устройва... Идеална дестинация за учене на химия, биотехнологии и т.н. (Toulouse 3 - Paul-Sabatier). За съжаление мисля, че специалностите към които си се насочила са в Toulouse 2 - Le Mirail :( . Намира се в един квартал - Басо Камбо. Там е .... Абе не е за момичета. Чувала съм, че дори пожарната и линейките се страхуват да ходят в тоя район, защото честно джагите (разбирай алжирци, мароканци, туни3ийци и черна Африка) бият фалшива тревога и като дойдат пожарникарите им запалят колата... Малко като в американски треторазряден екшън. От това, че унито се намира в кофти квартал произтичат всичките му проблеми. Учащите там са основно от ниските прослойки на обществото, преподавателите са супер демотивирани и не е невъзможно състудентите ти на излизане от аулата да свиват hash без притеснения.
Просто провери има ли някоя от избраните специалности в Toulouse 1 - Sciences Sociales . Ако - да, то бъди сигурна, че попадаш в добър университет - баш в центъра на града, на 500м от Капитолиум - централния площад. Работа за студенти има. Особено лятото. Тогава е пълно с туристи основно заради Airbus.

Lyon - вторият по големина град във Франция. Има работа. Има и доста българи. По мои впечатления "умерен" град - той разделя условно Южна и Северна Франция и донякъде манталитета е компилация от двете части. Ако на мен сега ми предстоеше твоят избор щях да избера Lyon (донякъде заради кофти университета в който е твоята специалност в Toulouse).

Освен това не знам в кои университети,какъв шанс имам,защото сам чувала,че в някой университети приемат по-лесно чужденци ,от колкото в други!

Това никoй не може да ти каже. Малко е Божа работа. Всяка година е различно във всеки университет. Зависи от субсидиите които са получили, от скъсаните в твоята специалност в годината, в която кандидатстваш за прием ти и т.н.т
Последна промяна elle на 27 Януари 2008, 19:24:46, променена общо 1 път

Потребители благодарили на автора elle за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот sisqa_smile » 24 Януари 2008, 17:53:02

Мерси много,че ми помагаш,защото в сайтовете всички университети са супер,ама като отидеш на място.......Междо другото и аз клоня към Лион,обаче е малко страшничко само момиче в толкова голям град.
Що се отнася до Тулуза,аз така или иначе се бях спряла на специалности в 1 и 2.
А какво мислиш за Ница?! Знам,че не е лош град и има доста българи,но бил много скъп!
В Бордо1 и 3 ми харесват специалностите,но ако трябва да съм честна дори не бях сигурна къде точно се намира,преди да проверя!!!
Последна промяна sisqa_smile на 25 Януари 2008, 16:57:18, променена общо 1 път
Аватар
sisqa_smile
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот elle » 25 Януари 2008, 00:31:14

sisqa само да ми мине изпита weekend-а ще ти пиша. Да влезеш в zaedno да прочетеш.

Поздрави,
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

а работа?

Мнениеот chaumont » 26 Януари 2008, 04:37:50

А имаш ли идея как ще се издържаш?Повече студенти в комбинация с малък град -липса на работа...Помисли и по този въпрос :lol:
Аватар
chaumont
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот elle » 27 Януари 2008, 19:40:55

sisqa_smile написа:Мерси много,че ми помагаш,защото в сайтовете всички университети са супер,ама като отидеш на място.......

Е ясно ми е това.. всичко е въпрос на маркетинг нали знаеш :lol:

Що се отнася до Тулуза,аз така или иначе се бях спряла на специалности в 1 и 2.

С тези номерации Toulouse 1/2/3 съм на път да те подведа, затова ще използвам u другите имена на университетите. Кофти университета, който трябва да избягваш e Le Mirail !!! (погледни корекциите които нанесох на предния си пост по темата).

Toulouse 1 - Sciences Sociales e, както правилно съм ти казала по-горе, много добър университет и те чака здраво четене (от сега ти казвам да не си правиш илюзии), но наистина не e много хуманитарно насочен. Все пак има специалности от сорта на социология, така че не е за пренебрегване като вариант. Плюсовете на въпросния университет ти ги казах, но ако имаш и по-конкетни въпроси питай :)

А какво мислиш за Ница?! Знам,че не е лош град и има доста българи,но бил много скъп!

За Ница какво да ти кажа.. Аз този град съм го гледала само през очите на турист, което не е същото. Аз виждам море, плаж, палми, слънце. Красота. Но за учене как да ти кажа.. повечето българи които познавам учат в Université Sophia Antipolis . Ако търсиш реномиран университет едва ли това е най-удачният вариант и изобщо едва ли Ница е градът.. но както ти казах "иначе па е красота..".

Да, права си, че има доста българи, но за съжаление голяма част от тях са обвързани с най-древната професия. Положението е такова, че чак те е срам да кажеш, че си българка, защото веднага започват да те гледат подозрително :(

А за скъпо - ееми на Лазурния бряг е скъпо, душа :). Евтините вериги за хранителни стоки ги има и там, но виж с жилищата е по-сложно.

В Бордо1 и 3 ми харесват специалностите,но ако трябва да съм честна дори не бях сигурна къде точно се намира,преди да проверя!!!

Бордо е същата работа като Тулyза. Двата града много си приличат - и по мащаби, и като архитектурен стил, и като стандарт на живот.
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот sisqa_smile » 28 Януари 2008, 11:48:19

За щастие си намерих човек от Тулуза ,който да ме въведе в обстановката... :) Благодаря все пак за мнението,беше ми наистина от полза!!!
Toulouse 1 - Sciences Sociales e, както правилно съм ти казала по-горе, много добър университет и те чака здраво четене (от сега ти казвам да не си правиш илюзии), но наистина не e много хуманитарно насочен. Все пак има специалности от сорта на социология, така че не е за пренебрегване като вариант.
За нещастие в този университет моите специалности започват от трета година бакалавър :( :( :(
Бордо е същата работа като Тулyза. Двата града много си приличат - и по мащаби, и като архитектурен стил, и като стандарт на живот.

И все пак мислиш ли ,че си струва да подам документи и в този град,защото от към специалности ме устройва,но пък не знам как е живота там!!!
А относно издържането....знам ли-в началото, докато свикна, ще са мама и тати разбира се ,но иначе ми се иска да съм в град с повече туристи,защото съм завършила курс за екскурзовод в Търново(впрочем съм от Велико Търново)и се оправям разговорно на два езика(освен френски и български :) )Две години развеждам туристи,така че имам някакъв опит.Ако ли не.....работа върша всякаква( освен най-древната :lol: )За мен няма срамна работа и ако трябва и чинии ще мия,за да си плащам наема...Чувала съм,че е възможно да преподаваш на малки деца английски,но това да ме наемат на подобна работа е въпрос на късмет!
Аватар
sisqa_smile
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот elle » 29 Януари 2008, 09:30:10

sisqa_smile написа:За щастие си намерих човек от Тулуза ,който да ме въведе в обстановката... :) Благодаря все пак за мнението,беше ми наистина от полза!!!

Ами това е много добре. Особено ако си сама..

И все пак мислиш ли ,че си струва да подам документи и в този град,защото от към специалности ме устройва,но пък не знам как е живота там!!!

Виж, аз не искам да давам категорично мнение по този въпрос защото не познавам добре Бордо. От това което съм видяла ти казвам, че е почти същата работа като Тулуза, но не знам студентския живот как е.

Предпочитам да ти говоря конкретни неща - и това, което знам със сигурност е, че Mirail е възможно най-кофти избора на университет в Тулуза. Аз за 3 години в този квартал, в който се намира, не съм стъпвала.. Това обаче не значи, че няма българи там - напротив има, хората се възползват от това, че е лабав университета и не се учи много и бачкат нещо здраво през цялата година и това не им пречи да си вземат изпитите. В Toulouse 1 това по-трудно може да стане - имам предвид да работиш през цялата година и да вземаш изпитите. Особено първата година когато пресявката е много сериозна.

А относно издържането....знам ли-в началото, докато свикна, ще са мама и тати разбира се ,но иначе ми се иска да съм в град с повече туристи,защото съм завършила курс за екскурзовод в Търново(впрочем съм от Велико Търново)и се оправям разговорно на два езика(освен френски и български :) )Две години развеждам туристи,така че имам някакъв опит.Ако ли не.....работа върша всякаква( освен най-древната :lol: )За мен няма срамна работа и ако трябва и чинии ще мия,за да си плащам наема...Чувала съм,че е възможно да преподаваш на малки деца английски,но това да ме наемат на подобна работа е въпрос на късмет!

Вземи си тапиите от всички възможни курсове които някога си карала в БГ - за екскурзовод, английски и т.н., за да си го сложиш в CV-то като си търсиш работа.
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот sisqa_smile » 29 Януари 2008, 18:26:42

За сега благодаря,остана ми само хубаво да си помисля къде да подам документи и после да чакам....Благодаря много за съветите и стискай палци :)
Аватар
sisqa_smile
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот elle » 29 Януари 2008, 20:08:30

Ей, стискам ти палци. Не се притеснявай много много. В крайна сметка всичко търпu промяна и донагласяне - в най-лошия вариант да смениш след първа година специалността или града. Няма невъзможни неща, важното е да си намериш призванието - ей ме на мен, от Медицинска академия в София, минах през France, а сега когато вече правя магистратура, си давам сметка:

1) че последните 5 години от живота ми не са били напразни, защото: бях, видях, научих нещо, а опитът е безценен

2) че сега, вече по-тясно специализирала се, май уча точно това, което искам, и което ми е достатъчно интересно, за да искам да го върша по-натам в живота.

А това да откриеш себе си е много важно, защото се чувстваш пълноценно.

Успех и ме дръж в течение как се развиват събитията. В случай че лятото заминаваш за Тулуза, бих могла да съм ти полезна с още информация.

Поздрави,
elle
Писач без спирка
Писач без спирка

КАКВА Е ПРОЦЕДУРАТА ЗА ДА СЕ КАНДИДАТСТВА ВЪВ ФРАНЦИЯ

Мнениеот gdraganowa » 6 Февруари 2008, 15:53:12

ИНТЕРЕСУВА МЕ КАКВО ТРЯБВА ДА СЕ НАПРАВИ ЗА ДА СЕ КАНДИДАТСТВА ВЪВ ФРАНЦИЯ.КАКВИ СА СТЪПКИТЕ ИЛИ ОТ КЪДЕ МОГА ДА ПОЛУЧА ПО-ПОДРОБНА ИНФОРМАЦИЯ
Аватар
gdraganowa
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот sisqa_smile » 6 Февруари 2008, 17:06:23

Правила и условия на Заедно
6. Препоръчително е писането с кирилица (както теми така и заглавия). Тези, които нямат кирилица могат да използват вградената в страницата кирилизация (най-горе в дясно - синьо/червено квадратче с избрания език за писане). Освен това са предоставени и допълнителни езикови средства, непосредствено до нея.

vel...
Аватар
sisqa_smile
Нов потребител
Нов потребител

Re: КАКВА Е ПРОЦЕДУРАТА ЗА ДА СЕ КАНДИДАТСТВА ВЪВ ФРАНЦИЯ

Мнениеот elle » 20 Февруари 2008, 14:16:47

gdraganowa написа:ИНТЕРЕСУВА МЕ КАКВО ТРЯБВА ДА СЕ НАПРАВИ ЗА ДА СЕ КАНДИДАТСТВА ВЪВ ФРАНЦИЯ.КАКВИ СА СТЪПКИТЕ ИЛИ ОТ КЪДЕ МОГА ДА ПОЛУЧА ПО-ПОДРОБНА ИНФОРМАЦИЯ

Тъй като на мен лично ми харесва как тръгна тази тема и "форум Франция" на заедно успя, струва ми се, да бъде полезен на някого, реших тук да синтезирам малко полезни линкове c информация относно кандидатстването във Франция.

:arrow: Франция облекчава приема на български студенти предаде в.Сега, цитира Yura

:arrow: CAMPUS FRANCE NB!

- Какъв тип висше учебно заведение да изберете?

- Каква специалност отговаря на профила ви?

- Процедури за кандидатстване

- Карта за престой

:arrow: EduFrance

@sisqa_smile, моля те пусни линкове на сайтовете които ти ползваш, за подготовка на досието си. И пиши на кирилица :P

Потребители благодарили на автора elle за мнението:
daisymm
Рейтинг: 4%

elle
Писач без спирка
Писач без спирка

Следваща

Назад към Образование