• Advertisement

Нещо повече за шомажът да кажете!!!!

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Нещо повече за шомажът да кажете!!!!

Мнениеот Slig » 27 Юли 2010, 17:36:38

Здравейте,
значи живея и работя във Франция вече близо две години.Но тъй като съм много ангажиран,не ми остава време за оправянето на документите,необходими за нормално и прогресивно развитие тук във Франция.Както всички живеещи тук знам вече доста от плюсовете,които тази страна предлага,за олесняване начинът на живот,дори и на чужденци като нас.И като главен визирам така нареченият "шомаж",парите които евентуално можеш да взимаш при съкращение или изгонване от работа!Да,но както повечето французи,така и голяма част от българите живеещи на територията на Франция се стремят да "докопът"този шомаж.Та тъй като все още не говоря добре френски,не разбирам добре информацията,която получавам от приятелите си французи и все още не мога да рзбера как става врътката!Първоначално започнах договор на CDD за 5 месеца,миналото лято.Но пък времето не ми стигна да си искарам "карт дю сежур",след което февруари започнах CDI,вече 6 месеца.Благодарение,на който договор почти съм взел картата,остава само да си я получа!А днес като говорих с жената от информацията на "Pole emploe",ми каза че за да си получа шомажът за всичките месеци от двата договора,трябва заедно с работодателя да прекратим договора,по взаимно съгласие.Та как да го убедя и има ли друг варянт да получа този шомаж!!??????

Благодаря предварително на всички!!!!
Slig
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Нещо повече за шомажът да кажете!!!!

Мнениеот Slig » 28 Юли 2010, 16:14:54

Добре,ясно е 4е има доста заинтересувани,които влизат,гледат и излизат!!Стегнете се малко!!!Това е въпрос,чийто отговор 6те удовлетвори не само моите планове.За това не дейте да 4акате на готово,а даите да разни6тим тази зада4а с въпросният шомаж!Вси4ки си имаме своите проблеми,които сами не може да решим,за това нека заедно успеем!Животът във Франция не е лек,особено когато няма от къде да намериш нужната информация!Пълно е с експлататори и лъжци,гледащи да те истискат,като лимон до последната капка сила,за да правят пари на твой гръб,подбивайки правата ти,маниполирайки те и исползвайки нестабилното положение,в което те виждат да се намираш!И ето днес аз съм седнал да ви пиша,търсейки решение на моите проблеми,но утре,това ще бъдете вие!!!И както модераторите на този сайт пишат,един булългарин живял,лутал се тук и все пак успял,запазил успеха си само за себе си,но не се хванал да направи страница с полезната информация за останалите като него.А се налага другите българи,от другите държави,минали по друг път да ни правят страница,и да ни намират иформацията.ЗА КОЕТО СЪМ ИМ БЕСКРАЙНО БЛАГОДАРЕН!!!!Събодете се,защто няма,кой да ви събуди,без да си помагаме е невъзможно!!!!!!!!!

Дори и ти там дето още не си си намерил работа,или пък нямаш необходимите документи,или въобще нищо не ти е ясно,и твоето мнение също е важно!!!!!
Slig
Нов потребител
Нов потребител

Re: Нещо повече за шомажът да кажете!!!!

Мнениеот smarf4eto » 24 Октомври 2011, 15:15:17

Здравей, Slig :) Може би отговорът ми ще дойде прекалено късно, но се надявам да е полезен и на други, които имат същите въпроси. Аз живея във Франция от 2 години и за този период разбрах, че Франция е хубава държава за живеене, ама ако си французин 8-[ Т.е. нас, чужденците (не само българите) могат да ни правят на шматки, колкото си искат. Така, за шомажа! За да взимаш шомаж, трябва да си работил легално, за което пък ще ти трябва прословутият "карт де сежур" или разрешително за работа. То, дефакто, ти дава права като на французин (нещо като зелената карта в Щатите), само че французите пак те гледат на една страна, понеже си чужденец. На мен лично един служител ми каза (ставаше въпрос за студентски стипендии), че "La tendance est de ne pas favoriser les étrangers",т.е "тенденцията е да не помагаме на чужденците". Много мило ](*,) Затова и в бюрото по труда рядко ще ти дадат нужното инфо относно правата ти за шомаж. Имам приятелка, която се оптаха да излъжат в очите, че няма право да получава шомаж и се наложи тя да вдигне олелия до Бога, искаше да се среща с шефовете и т.н, та накрая с много мънкане, си признаха, че има :-# Думи нямам колко нагли могат да бъдат французите. Затова е нужно да си запознат с основните си права и най-вече да говориш приличен френски. Иначе си загубен, в момента, в който те видят, че мънкаш, ще те изпързалят. Ако ти самият не говориш добре фр, вземи някой приятел (най-добре французин), който да говори вместо теб. Доколкото аз знам, за да взимаш шомаж, трябва да имаш направени над 600 работни часа или 4 месеца работени (за последните 2 години, не последователни) и договорът да е прекратен по взаимно съгласие, а не сам да си напуснал :-& И при нас, ако напуснеш сам, май нямаш право на борса. Това са основните изисквания. Добрата новина е, че веднъж взел шомаж, после не те мотаят така и нещата се нареждат. Успех и пишете впечатления и коментари!!!
smarf4eto
Нов потребител
Нов потребител

Назад към Документи