• Advertisement

Майка ми при мен в Германия

Дуисбург, Есен, Бохум, Дортмунд и околностите

Майка ми при мен в Германия

Мнениеот roksy » 14 Януари 2019, 01:11:31

Здравейте,

Може ли някой с опит да ми даде съвет?
Майка ми пристигна при нас. Трябва ли адресно да я регистрирам, за да може да ползва и тя моя личен лекар? Като всеки възрастен човек, взима медикаменти, които и тук трябва да и бъдат предписвани.
Тя е пенсионерка и има европейска здравна карта със себе си.
Предварително ви благодаря!
Емилия
Аватар
roksy
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 10 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Майка ми при мен в Германия

Мнениеот zlateto » 14 Януари 2019, 08:13:23

Mony60 написа:
За здравната застраховка на пенсионери в Германия е необходима регистрация в местната община. След това трябва този документ да бъде преведен на български от заклет преводач. С превода и копие от оригинала някой ( не е нужно пълномощно) трябва да отиде до здравната каса в България по местоживеене и там ще бъде издаден въпросния документ S1. На този документ не е нужен превод. С оригинала на регистрацията от немската община и документа S1 отиваш в болничната каса ( за предпочитане е където самата ти си осигурена) и там го регистрират и издават карта, за която е необходимо подходяща снимкa.

Дотогава ще я карате на българска европейска здравна карта. Из клиниките няма проблем, в частен кабинет може и да ви направят проблем, но важното е домашния лекар да е на твоя страна и да те защитава ако се наложи, докато ви извадят немската карта.

След като издадат немската карта, трябва да подадете молба в немската каса за „Befreiung von Zuzahlung“. За целта трябва да се извади документ от България колко е пенсията. Cъбираш абсолютно всички бележки, свързани с разходи по здравето! Аптека, болница и т.н. .
Когато държавата препотвърждава себе си като местопрестъпление, остава да влезе Фортинбрас и да каже това, което винаги казва: „Изнесете труповете!”

Потребители благодарили на автора zlateto за мнението (общо 2):
Mr.Bombasticroksy
Рейтинг: 8%

Аватар
zlateto
Майстор на перото
Майстор на перото

Статии: 1
Благодарил: 133 пъти
Благодарено: 1196 пъти

Re: Майка ми при мен в Германия

Мнениеот roksy » 14 Януари 2019, 21:10:51