• Advertisement

Образование в Швейцария

Напред, науката е слънце!

Мнениеот sisaaaaaaa » 25 Септември 2007, 10:25:07

Бих искала само нешо да доуточня ...доста се рових вече за следване в СН и това което знам е че от БГ може да се прехварлиш без да имаш 4 завършени семестъра ,т.е. трябва просто да кандидатстваш и да получиш място в БГ уни и след това ако специалността която си приет я има в Цюрих уни/става въпрос за Цюрих/ можеш да подадеш документи там трябва да имаш и завършена гимназия в БГ.И разбира се изпита по Немски /или трябва да е на ниво С2 езика или да имаш положен изпит ZOP,при единия вариант полагаш изпит преди началото на учебната година при другия се осбождаваш доколкото знам/.
Аватар
sisaaaaaaa
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Образование в Швейцария

Мнениеот mar4elka » 2 Декември 2008, 01:32:02

Здравейте на всички.И аз съм от заинтересованите за образованието в Швейцария.Има ли някой,който може да даде актуална информация?Аз тази година бях и останах с впечатлението,че не мога да уча в държавен университет.Причината е,че идвам от Търговска гимназия и обучението ми е малко различно..Сега като вариант ми остана HWZ, но това е частен университет и е малко скъп.. :-k Ще съм благодарна,ако някой даде малко инфо по въпроса- какъв опит имате,учите ли някъде там и как сте били приети и т.н. :flower: :flower: :hacker: :wave:
mar4elka
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Tell » 2 Декември 2008, 11:01:35

mar4elka написа:Здравейте на всички.И аз съм от заинтересованите за образованието в Швейцария.Има ли някой,който може да даде актуална информация?Аз тази година бях и останах с впечатлението,че не мога да уча в държавен университет.Причината е,че идвам от Търговска гимназия и обучението ми е малко различно..Сега като вариант ми остана HWZ, но това е частен университет и е малко скъп.. :-k Ще съм благодарна,ако някой даде малко инфо по въпроса- какъв опит имате,учите ли някъде там и как сте били приети и т.н. :flower: :flower: :hacker: :wave:

Здравей,
Какво все пак искаш да учиш?
What is said of a man is nothing. The point is, who says it.
---------------------------------------------------------------
Изображение
Аватар
Tell
Роден писач
Роден писач

Статии: 2
Благодарено: 2 пъти

Мнениеот grooveee » 18 Януари 2009, 12:50:51

Здравейте,
Искам да попитам относно обучение в Швейцария в сферата на Недвижимите имоти.
Кой е най-добрия университет за целта. Прегледах няколко, но никъде не видях цена за обучение. Ако има някой информация. приблизително каква е таксата, моля да сподели.

Благодаря,
Поздрави,
Светльо
grooveee
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот anastasi » 11 Март 2009, 07:35:24

Здравейте,
Как стой въпроса с почасовата работа (седмично) за студенти, колко се плаща на час и колко са разрешените часове за работа ? или само изваждане си трябва от скътани парици ?

Благодаря,
Поздрави
Аватар
anastasi
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот CHBG » 8 Април 2009, 10:16:05

anastasi написа:Здравейте,
Как стой въпроса с почасовата работа (седмично) за студенти, колко се плаща на час и колко са разрешените часове за работа ? или само изваждане си трябва от скътани парици ?

Благодаря,
Поздрави

За разлика от страните-членки на Европейския съюз Швейцaрия не разрешава на пребиваващите в страната с разрешително за обучение чужденци (в това число и студенти) да работят. Те могат да извършват единствено трудова дейност, свързана пряко с целта на тяхното обучение, т.е. да работят като практиканти по специалността, за която се обучават. Заплатата на един практикант обаче е около 25 % от заплатата на току що завършил млад специалист. Най-общ пример: Ако един току що завършил юрист започва трудовата си кариера с 6000 франка на месец, то един практикант в адвокатска кантора взима не повече от 1500 франка. Практикантската заплата може само да подобри в малка степен така наречените джобни пари.
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Снимки: 7
Статии: 1
Благодарил: 32 пъти
Благодарено: 119 пъти

Мнениеот drfranksss » 8 Април 2009, 15:57:54

Здравейте , преди година завърших Френска езикова в София и сега съм на път да завърша първи курс архитектура в морската ни столица Варна , тъй като искам тази година да кандидатствам за бакалавър от 1ва година в EPFL в Лозанна и съм запознат с условията , срещам проблем и той е дали трябва да приравнявам дипломите си или мога свободно да ги изпратя , нужен ли ми е и някакъв друг документ за език ..... Благодаря предварително и моля побързайте , че почти изпуснах срока ...
drfranksss
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот CHBG » 9 Април 2009, 10:10:17

drfranksss написа:Здравейте , преди година завърших Френска езикова в София и сега съм на път да завърша първи курс архитектура в морската ни столица Варна , тъй като искам тази година да кандидатствам за бакалавър от 1ва година в EPFL в Лозанна и съм запознат с условията , срещам проблем и той е дали трябва да приравнявам дипломите си или мога свободно да ги изпратя , нужен ли ми е и някакъв друг документ за език ..... Благодаря предварително и моля побързайте , че почти изпуснах срока ...

Сигурно тук ще намериш необходимата ти информация:
http://enac.epfl.ch/page3406-en.html

Успех!
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Boby1985 » 14 Април 2009, 14:24:42

Аватар
Boby1985
Редовен писач
Редовен писач

Благодарено: 1 път

Образование в Швейцария

Мнениеот emos » 11 Юни 2009, 13:20:08

Здравейте,
завърших френската гимназия и съм приет в УНИЖЕ - Женева. Може ли някой да ми каже как седи въпроса със студентските квартири в Женева. Как се намират, цени и т.н. и ще имам ли право на работа през първата година.
Знаете ли и в какъв размер трябва да бъде банковата гаранция която ми искат от унито, тъй като в писмото им не е конкретизирана. Чудя се какъв период от обучението ми трябва да покрива.
emos
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот CHBG » 11 Юни 2009, 15:18:07

emos написа:Здравейте,
завърших френската гимназия и съм приет в УНИЖЕ - Женева. Може ли някой да ми каже как седи въпроса със студентските квартири в Женева. Как се намират, цени и т.н. и ще имам ли право на работа през първата година.
Знаете ли и в какъв размер трябва да бъде банковата гаранция която ми искат от унито, тъй като в писмото им не е конкретизирана. Чудя се какъв период от обучението ми трябва да покрива.

Здравей emos
По въпроса за студентските квартири в Женева не мога да ти дам конкретна информация. Мога само да ти кажа, че студентски общежития в този смисъл, който се разбира в България, тук, в Швейцaрия няма. Може би трябва да се уведомиш при администрацията на учебното заведение, в което ще учиш, дали то разполага с някакъв контингент от жилища за студенти или дали може да те упъти към фондация, която разполага с такива. Но такива жилища са много малко и се чака с месеци, докато ти дойде ред. Повечето студенти се събират в групи по 4-6 и наемaт едно жилище, като си делят наема. Така на човек се пада да плаща около 600 CHF на месец за стая. Въпрос на договаряне с наемодателя е, дали разходите за отопление и вода ще са включени в наема или не. Всички останали разходи (ток, телефон, интернет, малки ремонти и задължителната застраховка "Отговорност за евентуални щети") са за сметка на наемателя.
По въпроса за работата трябва да те разочаровам: Не само през първата, но през цялото време на следване нямаш право на работа, тъй като основанието ти за даване на разрешително за престой в Швейцaрия е обучение, а не работа. Имаш право да работиш евентуално само като практикант по специалността, за която се обучаваш. Ако си намериш практикантско място по специалността на обучение, задължение на работодателя е да се погрижи за съответното разрешително за работа. Заплатата на един практикант ще ти осигурява само т.нар. джобни пари (в най-добрия случай около 1000-1200 CHF месечно).
Съветвам те да си направиш в България застраховка срещу болест и битова злополука, която да важи и за Швейцaрия. Тези застраховки тук за задължителни, но ако ги правиш тук, са доста скъпички за българския жизнен стандарт.
Официална информация за размера на банковата гаранция нямам, но преди години аз лично трябваше да давам такава за един български студент. Размерът на сумата беше 20000 CHF за всяка година на обучение.
Ако имаш още въпроси, питай.
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Мнениеот emos » 12 Юни 2009, 17:10:07

CHBG, за съжаление това, което ми каза не ми допада никак, иначе благодаря ти за изчерпателния отговор и ако имам друг въпрос няма да се колебая да питам ;-)
emos
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот tengo » 24 Юни 2009, 12:53:04

Искам да попитам дали някой има информация как се подават документите за университета в Цюрих (ETH Zurich), защото доколкото разбрах срока е до 30 Април за есенния семестър и какви са тези изпити които трябва да се държат (по какво са)? Има ли начини за кандидатстване без изпит? Сертификатът ми по немски ( DSD II Niveau C1 ) важи ли за Швейцария?
tengo
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот CHBG » 24 Юни 2009, 14:02:17

tengo написа:Искам да попитам дали някой има информация как се подават документите за университета в Цюрих (ETH Zurich), защото доколкото разбрах срока е до 30 Април за есенния семестър и какви са тези изпити които трябва да се държат (по какво са)? Има ли начини за кандидатстване без изпит? Сертификатът ми по немски ( DSD II Niveau C1 ) важи ли за Швейцария?

Мисля, че тук ще намериш отговор на всичките си въпроси. Информацията е разбира се на немски. Ако има нещо неясно, питай.

http://www.ethz.ch/prospectives/admission
http://www.rektorat.ethz.ch/students/ad ... reign_qual
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Мнениеот tengo » 25 Юни 2009, 15:57:45

Благодаря за бързия отговор! Сега ще ги прегледам нещата ;)...
tengo
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Образование