• Advertisement

Образование в Швейцария

Напред, науката е слънце!

Re: Образование в Швейцария

Мнениеот becs » 30 Юли 2009, 10:55:33

Здравейте, къде мога да уча информатика? :)
becs
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот CHBG » 30 Юли 2009, 12:37:57

becs написа:Здравейте, къде мога да уча информатика? :)

http://www.ethz.ch/prospectives/programmes
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Снимки: 7
Статии: 1
Благодарил: 32 пъти
Благодарено: 119 пъти

Мнениеот bobi_92 » 12 Октомври 2009, 15:18:25

Може ли да ми препоръчате уни-ти, в които да мога да следвам медицина или журналистика с английски език?
bobi_92
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот CHBG » 13 Октомври 2009, 08:11:30

bobi_92 написа:Може ли да ми препоръчате уни-ти, в които да мога да следвам медицина или журналистика с английски език?

След като държиш обучението да е на английски език, би трябвало да потърсиш информация за такива възможности в държава с англоговорящо население. В Швейцaрия официалните езици са немски, френски, италиански и ретромански, така че възможностите за цялостно обучение на английски са твърде ограничени. Ето ти един сайт с пълна информация за обучение в Швейцaрия, но за съжаление той е само на немски.

http://www.ausbildung-weiterbildung.ch

Медицина:
http://www.ausbildung-weiterbildung.ch/ ... eSupport=1
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Мнениеот DidiVas » 12 Ноември 2009, 11:32:41

Ясно е, че студентите нямат право на работа, докато пребивават в Швейцария в това си качество. А как стои въпроса със сипендиите - дали има като при нас в България стипендии за успех и т.нар. социални стипендии. Защото в България хората предпочитат да се осигуряват върху колкото си може по-ниски доходи.
DidiVas
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот CHBG » 12 Ноември 2009, 12:36:12

DidiVas написа:Ясно е, че студентите нямат право на работа, докато пребивават в Швейцария в това си качество. А как стои въпроса със сипендиите - дали има като при нас в България стипендии за успех и т.нар. социални стипендии. Защото в България хората предпочитат да се осигуряват върху колкото си може по-ниски доходи.

Стипендии за успех има. Необходимата информация за реда на кандидатстване и получаване може да получите при съответното учебно заведение.

Социални стипендии от местните кантони (разбирай държави в държавата) се отпускат само на студенти с постоянно местоживеене в съответния швейцарски кантон. Тъй като източникът на социалните стипендии е т.нар. кантонaлeн(=държавен) бюджет, тук действа принципът: След като не си плащал и няма да плащаш данъци на съответната държава, не можеш да очакваш от нея тя да те подпомага социално. Доколкото ми е известно обаче социални стипендии на чуждестранни студенти се отпускат от благотворителни организации на частни начала. Но те са толкова ниски, че не могат да покрият дори месечните нужди от джобни пари.
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Мнениеот DidiVas » 19 Ноември 2009, 10:06:06

От всичко писано за образованието в Швейцария става ясно, че е изключително трудно за българите да учат в тази страна. От една страна са необходими много финансови средства, а от друга е отношението на швейцарците към учащите се чужденци /не че е лошо, но е нещо което за нас е чуждо/. За това искам да попитам какви са шансовете на българин завършващ швейцарски университет /по специално във френско говорящата част/ да се реализира било в Швейцария, било в ЕС. Или като завърши трябва да си събере куфарите и обратно в България?
DidiVas
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот CHBG » 19 Ноември 2009, 11:18:43

DidiVas написа:От всичко писано за образованието в Швейцария става ясно, че е изключително трудно за българите да учат в тази страна. От една страна са необходими много финансови средства, а от друга е отношението на швейцарците към учащите се чужденци /не че е лошо, но е нещо което за нас е чуждо/. За това искам да попитам какви са шансовете на българин завършващ швейцарски университет /по специално във френско говорящата част/ да се реализира било в Швейцария, било в ЕС. Или като завърши трябва да си събере куфарите и обратно в България?

Ако целта на това образование е да се получат знания като основа за реализация в живота независимо къде, не е трудно. Но ако целта на това образование е да се намери вратичка за оставане в Швейцaрия, това е действително трудно. Студенти с такава нагласа си "стягат куфарите" обратно за България още през първата година на следването, когато осъзнаят, че техните лични цели се разминават с действителните цели на обучението тук и че не могат да отговорят на поставените високи изисквания на учебния процес.
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Maro » 23 Декември 2009, 14:12:26

Здравейте,
През тази учебна година съм зрелостник и възнамерявам да кантидатствам в Женевския университет. Прочетох и това което писано във форума, касаещо кандидатстването. Питането ми е относно гаранцията която трябва да се предостави. Тя задължително ли трябва да бъде в швейцарска банка. И изобщо как мога да си открия банкова сметка в Швейцарска банка, след като не съм швейцарски гражданин.
Предварително благодаря на всички които ще ми отговорят!
Maro
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот CHBG » 4 Януари 2010, 14:44:51

Паричната гаранция задължително трябва да е в швейцарска банка. Това, че не си швейцарски гражданин, не е пречка да откриеш сметка в швейцарска банка. Проблемът е в това, че никоя швейцарска банка не е представена в България, поради което ще се наложи да дойдеш ти лично до Швейцaрия или да упълномощиш друго лице, пребиваващо в страната, да открие на твое име сметката. Пълномощното трябва да е преведено на английски, френски, немски или италиански и оригиналът заедно с превода трябва да имат т.нар. апостилна заверка, която се поставя в българското Министерство на правосъдието, след необходимата нотариaлна заверка. Успех!
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Maro » 5 Януари 2010, 11:45:11

Благодаря Ви за отговор!
Понеже сега съм изцяло на вълна обучение в Швейцария разбирам от това което чета по сайтове, че има и проблем с квартирите - изисквало се е гарант-швейцарец за наемане на жилище. Това така ли е, защото по този начин едва ли някога ще си намеря квартира.
Maro
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот CHBG » 5 Януари 2010, 14:06:01

Maro написа:...
Понеже сега съм изцяло на вълна обучение в Швейцария разбирам от това което чета по сайтове, че има и проблем с квартирите - изисквало се е гарант-швейцарец за наемане на жилище. ...

Няма такова нещо. В твоя случай банковата гаранция е достатъчна за всеки наемодател, защото тя доказва, че разполагаш с необходимите средства, покриващи всички средностатистически разходи по издръжката (в т.ч. и за квартира) на един неработещ студент в Швейцaрия за една година.

Обикновено при сключване на довора за наем наемодателят изисква извлечение от регистъра на местната служба по принудително събиране на вземания, че през последните пет години срещу теб не е откривана такава процедура. Освен това се изисква и т.нар кауцион в размер на два или максимално три месечна наема, което обаче не е предплата, а само гаранция срещу евентуално неплащане на наема или за покриване на евентуални щети в жилището при напускането му. Този кауцион се внася по банкова сметка, открита на името на наемателя (т.е. на твое име), но е запорирана от наемодателя. Това означава, че по тази сметка не могат да се извършват никакви движения до момента на прекратяване на съответния довор за наем. Паричната наличност и всички начислени лихви върху нея се получават от наемателя в пълен размер при закриването на сметката по нареждане на наемодателя, ако между двете страни няма никакви спорове във връзка с прекратяването на доворните отношения за наем.
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Maro » 5 Януари 2010, 14:56:08

Благодаря Ви много за отговора. В този сайт може да се получи много и при това полезна информация. Аз отдавна съм решил, че ще уча в Швейцария и сега настъпи момента за подаване на документи. Заедно с това напират и въпроси, които до сега така да се каже са можели да чакат. Съдейки от ситуацията в България - в края на лятото е почти невъзможно да се наеме прилична квартира. Дали така стоят нещата и в Швейцария?
Maro
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот CHBG » 6 Януари 2010, 10:17:42

Maro написа:Благодаря Ви много за отговора. В този сайт може да се получи много и при това полезна информация. Аз отдавна съм решил, че ще уча в Швейцария и сега настъпи момента за подаване на документи. Заедно с това напират и въпроси, които до сега така да се каже са можели да чакат. Съдейки от ситуацията в България - в края на лятото е почти невъзможно да се наеме прилична квартира. Дали така стоят нещата и в Швейцария?

Женева и Цюрих са градовете в Швейцaрия, които страдат перманентно от недостиг на жилища. Там винаги е трудно с намирането на квартира. В по-малките градове, като Лозана и Фрибург, проблемът не е толкова голям. Моят съвет е първо да проучиш подробно интернетната страница на учебното заведение, към което си се ориентирал. То може да разполага с нар. кампуси (свободен жилищен контингент за студенти). Условията в кампусите нямат нищо общо с условията в българските студентски общежития. Т.напр. кампусът на Цюрихския университет е в една разкошна вила с вид на старинен замък в един от най-скъпите квартали на града с неописуем изглед към Цюрихското езеро. Поддържат се изрядни чистота и ред. За самостоятелна стая се плаща 500 шв.фр. на месец, като в тази цена са включени всички консумативни разходи плюс всекидневна закуска. Освен това кампусите не изискват гореописаните от мен гаранции. Проблемът е, че са много малко. Желаещите се нанасят в списък за чакане и трябва непрекъснато да следят лично за освобождаване на стая.
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Мнениеот DarkWaver » 4 Февруари 2010, 17:44:37

Здравейте!
Сблъсквам се със сериозни проблеми покрай кандидатстването ми в Цюрихския университет. Днес получих Zulassung за обучение (най-после, чаках го дълго време) и сега идва въпроса за визата. В писмото от днес имаше приложен документ, който да послужи пред посолството, че аз съм приета за студентка в университета. Трябва да се запиша и да платя таксата лично в периода 26 юли-13 септември, но без виза няма да ми разрешат да се запиша. В сайта на посолството пише, че за да получа виза трябва да представя учебната програма и бележка, че съм се записала, също така и че сумата за семестъра е платена. Виза се издава в течение на 8-12 седмици, а занятията започват на 20 септември, така че времето няма да ми стигне. Има ли студенти от България в този университет и ако да, може ли да ме посъветвате какво да направя или как сте постъпили вие, когато сте кандидатствали? Утре ще се обадя до посолството за повече информация. Благодаря предварително! :)
DarkWaver
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Образование