• Advertisement

Легализация на българска диплoма в Швейцaрия

Напред, науката е слънце!

Легализация на българска диплoма в Швейцaрия

Мнениеот CHBG » 7 Април 2009, 09:35:54

Наскоро бях конфронтирана с проблема приравняване на българска диплома за висше икономическо образование към някаква степен на професионално образование в Швейцaрия. В тази връзка швейцарските власти изискват информация, която предполагам се съдържа в т.нар. международно или европейско (не съм сигурна в точното понятие) приложение на съвременните дипломи за висше образование, издавани понастоящем от легитимните български учебни заведения. Моят проблем обаче е в това, че българската диплома е издадена преди 25 години, когато програмата на обучение и системата на висше образование в България са били много по-различни от сегашните. Ето защо за да се издаде исканата от мен информация, се налага учебният отдел на съответното учебно заведение, издало дипломата, да се порови в архива си. За целта отправих писмено молбата си от чужбина директно към въпросния учебен отдел, като приложих и дипломата. Тъй като отдавна съм се изселила окончателно от България, посочих за контакти координатите си в чужбина. Както и очаквах, по-скоро бих получила от умрял писмо, отколкото отговор от някаква българска административна служба.
Може ли някой да ми каже:
1. Възможно ли е въобще даване на подобна писмена информация (учебна програма, хорариум часове от лекции и упражнения, определящи предмети, практики и прочие) за толкова стара диплома?
2. Ако да, в какъв срок се издава подобна информация?
3. Трябва ли притежателят на дипломата лично да подаде писмена молба в учебния отдел на учебното заведение или може да упълномощи друго лице?
4. Има ли фирми в България, които извършват подобни услуги?
Предварително благодаря.
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Снимки: 7
Статии: 1
Благодарил: 32 пъти
Благодарено: 119 пъти

Re: Легализация на българска диплoма в Швейцaрия

Мнениеот CHBG » 8 Април 2009, 14:48:18

Въпрос с повишена трудност?! :-k
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Снимки: 7
Статии: 1
Благодарил: 32 пъти
Благодарено: 119 пъти

Мнениеот Mony60 » 8 Април 2009, 20:13:29

Здравей CHBG,
ще споделя моя опит с надеждата да помогна. Такава писмена информация съм вадила от учебното заведение в БГ, където съм завършила и то също след доста години. Но предварително бях пратила родителите ми "да подготвят почвата". Документа си го получих лично, по време на отпуска и служителките бяха много любезни и нямах сблъсъци с бюрокрация. Съвета ми е някой да отиде лично във въпросното учебно заведение ( родители, брат, сестра, бивши състуденти или приятели или роднина, на когото може да се разчита) и да провери въпросната молба дали е пристигнала и как стоят изобщо нещата. На служителите със сигурност им трябва време, за да разровят архивите. По принцип всичко се урежда, но от разстояние е малко трудничко. Въпреки това желая много успех! :thumbleft:
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

Мнениеот CHBG » 9 Април 2009, 08:13:08

Благодаря много, Mony60!
Аватар
CHBG
Роден писач