• Advertisement

въпрос за легализация

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

въпрос за легализация

Мнениеот emilib_at » 4 Ноември 2009, 14:22:45

Здравейте, въпросът ми е към тези който имат информация или опит и той е :
ще започвам работа в малка фирма-автосервиз в швейцария ,доколкото знам работодателя ще подаде в имиграционите служби документи за разрешително и престой , интересуваме необходимо ли е за някой институции легализиране на диплома за завършено образование или е достатачно само превод във фирма на немски език.
Надявам се да получа отговор , благодаря предварително
Аватар
emilib_at
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: въпрос за легализация

Мнениеот CHBG » 4 Ноември 2009, 16:16:35

Дейността Ви в автосервиз означава упражняване на професия, която е така да се каже "нерегламентирана" . Това означава, че не се изисква специално разрешително от някаква швейцарска институция, за да я упражнявате. Щом имате сключен трудов договор, значи работодателят Ви е преценил, че квалификацията Ви е достатъчна за работното място, за което Ви наема.
Моят съвет обаче е, да си извадите от швейцарската конфедерационна служба за професионално образование и технолгии (Bundesamt für Berufsbildung und Technologie) документ за приравняване на образование, придобито в чужбина, към швейцарските стандарти (Niveaubestätigung). Струва 150 CHF. Защо Ви е необходимо това?
1. Така имате швейцарски документ за призната квалификация, който ще Ви помогне да си намерите бързо ново място, ако не дай си Боже сегашният Ви трудов договор се прекрати поради някаква причина.
2. Можете да оспорвате при договаряне на работната заплата евентуални аргументи на работодателя от рода на: "Ще получавате по-малко от обичайната за пазара на труда заплата, защото нямате швейцарско образование."
Тук можете да прочетете какво трябва да направите, за да придобиете горе споменатия документ (Niveaubestätigung):
http://www.bbt.admin.ch/themen/hoehere/ ... ml?lang=de
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Снимки: 7
Статии: 1
Благодарил: 32 пъти
Благодарено: 119 пъти

Мнениеот emilib_at » 4 Ноември 2009, 16:25:46

Много Ви благодаря за отговора и съвета който ми дадохте.
Аватар
emilib_at
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот trance1z4ad13 » 17 Ноември 2009, 23:24:38

Понеже незнам къде да напиша тази тема ще питам тука извинявайте предварително ако съм сгрешил темата. Интересува ме къде мога да разбера следното: в беженския лагер в Швейцария има ли Дагистанци-Чеченци и какви помощи и пари получават? Благодаря предварително.
trance1z4ad13
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот CHBG » 18 Ноември 2009, 08:40:04

trance1z4ad13 написа:Понеже незнам къде да напиша тази тема ще питам тука извинявайте предварително ако съм сгрешил темата. Интересува ме къде мога да разбера следното: в беженския лагер в Швейцария има ли Дагистанци-Чеченци и какви помощи и пари получават? Благодаря предварително.

Швейцaрия не е благотворителна организация за безвъзмездни помощи.
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Снимки: 7
Статии: 1
Благодарил: 32 пъти
Благодарено: 119 пъти

Мнениеот doktor_a » 30 Октомври 2013, 18:13:11

привет....Някой да знае дали се признават бг дипломи в швейцария, и ако да -какви документи са необходими за легализацията...Аз съм дентален лекар, в момента уча немски език, и искам да ходя в швейцария да работя и живея...Благодаря ви предварително...Оставям и моя имейл за връзка :) nano_5@abv.bg
Аватар
doktor_a
Нов потребител
Нов потребител

Назад към Документи