• Advertisement

Aufenthaltserlaubnis или студентска виза Швейцария

Информация за удължаване на международен паспорт, тарикатлъци със шофьорските книжки и др.

Aufenthaltserlaubnis или студентска виза Швейцария

Мнениеот sburg » 16 Януари 2009, 13:07:31

Задравейте,

спешно търся отговор на следния въпрос свързан със ситуацията на моя близка:

Ситуация: Приета е в университета Цюрих и може да се иматрикулира до 09. Февруари 2009.
С български паспорт е. Живее в Берлин от много години с унбефристет Unbefristete Aufenthaltserlaubnis.
Ще кажете, да ама няма зназение, но точно това касае въпроса, зашото швейцарските служби са доста нетранспарентни и дават само объркващи, дори враждебни отговори.

Въпрос: Има ли някой опит, дали на място, т.е. в Щвейцария може да се получи разрешителното за оставане т.е. студентска виза ИЛИ трябва да се подават документите в Берлин? Питам, защото в момента тя е в Швейцария и ако се иматрикулира, а трябва да подава документите в Берлин или България, то сигурно ще чака месеци. Ако не се иматрикулира се губи мястото в университета, което е логично.

И как се доказват необходимите финансови средства или финансово обезпечение? Ако швейцарски гражданин гарантира финансирането, то как трябва да изгелжда този документ?

Благодаря за отговорите!

С поздрав

Сбург
Последна промяна sburg на 16 Януари 2009, 13:18:53, променена общо 2 пъти
Аватар
sburg
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Aufenthaltserlaubnis или студентска виза

Мнениеот liverbird » 16 Януари 2009, 13:13:27

Мисля, че на хората, които ще имат инфо им е нужно да знаят и с какъв статут е в Берлин.
Me? No, man! I don't wanna be a God..... That is way too much pressure!

Представи се в Заедно сега

Аз използвам нашето куче-търсач. А ти?
Аватар
liverbird
Професионалист
Професионалист

Благодарено: 2 пъти

Re: Aufenthaltserlaubnis или студентска виза Швейцария

Мнениеот sburg » 16 Януари 2009, 13:20:52

С унбефристет или постоянно живееща в Берлин.
Аватар
sburg
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот CHBG » 16 Януари 2009, 16:09:11

sburg написа:С унбефристет или постоянно живееща в Берлин.

Здравейте
Проблемът не в това, какъв статут има студентът в Берлин, а в това, дали разполага с необходимите финансови средства за престой и обучение в Швейцaрия, възлизащи на около 1800 CHF на месец. Иматрикулацията се прави за семестър, траещ 6 месеца. От това следва, че трябва да представите пред университета банково извлечение на ЦЕЛЕВА сметка, доказващо наличност от минимум 10800 CHF . Целева сметка означава, че банката (може и в България), в която е открита сметката гарантира, че ще превежда суми от тази сметка само за финансиране на конкретното обучението на конкретното лице. Въз основа на тази банкова гаранция студентът се иматрикулира, а въз основа на извършена иматрикулация полицията (Fremdenpolizei) издава разрешение за временен престой с цел обучение. То се възобновява с всяка нова иматрикулация при наличие разбира се на споменатaтa банкова гаранция за всеки следващ период на иматрикулация.
Що се отнася до гаранция от страна на швейцарски гражданин, доколкото знам информация се получава от кметството по местоживеене на швейцарския гражданин, което трябва да завери документа въз основа на информацията, която има от данъчната му декларация и от местната служба за принудително изпълнение на вземания (Betreibungsamt): Ако това лице няма в данъчната си декларация ликвидно имущество, с което може да се финансира обучението на българския студент, или е допуснало принудително изпълнение на вземания, неговата гаранция няма да бъде призната.
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Снимки: 7
Статии: 1
Благодарил: 32 пъти
Благодарено: 119 пъти

Мнениеот sburg » 16 Януари 2009, 16:42:06

Благодаря Ви за отговора.

Но според Вас може ли, допустимо ли е да се подават документите на място в общината, където студента ще живее в бъдеще или няма смисъл да се опитва а директно в Берлин? Това също е съществен въпрос.
Нещата се заплетени.... ](*,)

След референдума на 08.02. могат нещата за Българите да се променят коренно - в позитивен или негативен смисъл.
(Несависимо с какви резултати ще завърши референдума на мача в Женева ще ги бием Швейцарците .....или те нас)

Освен това, не университета се интересува от това, дали може един студент от България да се издържа и как, а службата, която издава разрешението за пребиваване. Университета иска само да се плати сумата са семестъра, която е около 700 Франк. Поне така ми бе казано от Уни Цюрих.
Аватар
sburg
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот CHBG » 19 Януари 2009, 09:08:04

sburg написа:Благодаря Ви за отговора.

Но според Вас може ли, допустимо ли е да се подават документите на място в общината, където студента ще живее в бъдеще или няма смисъл да се опитва а директно в Берлин? Това също е съществен въпрос.
Нещата се заплетени.... ](*,)

След референдума на 08.02. могат нещата за Българите да се променят коренно - в позитивен или негативен смисъл.
(Несависимо с какви резултати ще завърши референдума на мача в Женева ще ги бием Швейцарците .....или те нас)

Освен това, не университета се интересува от това, дали може един студент от България да се издържа и как, а службата, която издава разрешението за пребиваване. Университета иска само да се плати сумата са семестъра, която е около 700 Франк. Поне така ми бе казано от Уни Цюрих.

Според мен да подавате документи в Берлин, за да придобивате разрешение за Швейцaрия, е само губене на време. Въпросът относно това, къде ще Ви е необходима гаранцията за финансова издръжка на студента, е малко сложен. Официално учебното заведение не се интересува от тази гаранция, но то прави иматрикулацията, която е главното основание за издаване на разрешение за престой и обучение. Ето защо на практика нищо не пречи на конкретния служител от университетската администрация да поиска да му представите въпросната гаранция. Няма законово основание да му попречи да направи това и ако не му я представите, няма да получите иматрикулация, а следователно и разрешение за престой.
Трудно ми е да прогнозирам какъв ще е изходът от референдума на 08. февруари, но какъвто и да е той, мисля, че нещата няма да се променят в положителен смисъл толкова бързо. Швейцарците са изключително консервативни и недоверчиви към нещо, което не познават. За тях България беше бяло петно в европейската карта допреди няколко години, а напоследък по средставата за масова информация се чуват само лоши неща (за наше най-голямо съжаление вярни). Дори официално българи и румънци като членове на Европейския съюз да получат облекчен достъп до швейцарския трудов пазар, те няма да бъдат предпочитани от швейцарските работодатели, ако кандидатстват на общо основание. Разбира се говоря за масовите случаи, изключвайки редки и високообразовани специалисти. Вчера, 18.01., гледах по местната швейцарска телевизия едно предаване, на което представители на различни партии коментираха доводите си "за" и "против" свободния достъп на българи и румънци до швейцарския трудов пазар. Зад думите на всички без изключение прозираше основният мотив: Независимо от изходa на референдума ние трябва да внасямe САМО КАЧЕСТВЕНИ (РАЗБИРАЙ ИНТЕЛИГЕНТНИ И ВИСОКООБРАЗОВАНИ) чужденци. Нека българските политици се замислят над това, когато внасят в България работна ръка отвън.
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Снимки: 7
Статии: 1
Благодарил: 32 пъти
Благодарено: 119 пъти

Мнениеот viktoria_ » 30 Януари 2010, 23:07:06

Здравейте, и аз тъкмо си подадох документите за университет Цюрих и искам да попитам, дали ако имам осигурено жилище в Швейцaрия пак ще ми искат потвърждение за тези 10 000 на семестър, защото всъщност аз нямам намерение да живея към университета и да ползвам изцяло услугите му.

Добре дошла viktoria_ , имаме правило да се пише на кирилица.
Ползотворни моменти в Заедно Ви желая.

seli.
viktoria_
Нов потребител
Нов потребител

Назад към Документи