• Advertisement

регистрация на фирма и стартиране на малък бизнес

Форумът, който касае всеки!

регистрация на фирма и стартиране на малък бизнес

Мнениеот delservis » 9 Октомври 2012, 00:06:35

Здравейте на всички много полезен форум, поздравления.
Въпроса ми е свързан с регистрация на фирма мисля ЕТ в Швейцария.
В България съм собственик на малък автосервиз от 7 години но последно време много се потъпква малкия бизнес в България и започвам да мисля за пренасяне извън границите на BG.
Някой ако знае какви са възможнжстите и перипетите за стартиране на малък автосервиз занимаващ се с автомобилна електроника и компютърна диагностика в Швейцария.
В Швейцария имам роднини живеещи от 8 години и ще бутнат едно рамо,но аз искам да съм информиран предварително за това което може да ме очаква там и да не съм им в тежест.
Немски език съм учил 5 години но не съм го ползвал дълги години и съм го забравил но може би с един курс за няколко месеца ще си го спомня.Не знам дали има значение за швейцарските власти но съм женен с малко дете на 2г.
Искам да поясна че мотива за емиграция е социален не икономически просто по нормален живот и развитие на нас със съпругата ми и детето.

Предварително благодаря за отговорите
delservis
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: регистрация на фирма и стартиране на малък бизнес

Мнениеот CHBG » 9 Октомври 2012, 08:55:13

delservis написа:Здравейте на всички много полезен форум, поздравления.
Въпроса ми е свързан с регистрация на фирма мисля ЕТ в Швейцария.
В България съм собственик на малък автосервиз от 7 години но последно време много се потъпква малкия бизнес в България и започвам да мисля за пренасяне извън границите на BG.
Някой ако знае какви са възможнжстите и перипетите за стартиране на малък автосервиз занимаващ се с автомобилна електроника и компютърна диагностика в Швейцария.
В Швейцария имам роднини живеещи от 8 години и ще бутнат едно рамо,но аз искам да съм информиран предварително за това което може да ме очаква там и да не съм им в тежест.
Немски език съм учил 5 години но не съм го ползвал дълги години и съм го забравил но може би с един курс за няколко месеца ще си го спомня.Не знам дали има значение за швейцарските власти но съм женен с малко дете на 2г.
Искам да поясна че мотива за емиграция е социален не икономически просто по нормален живот и развитие на нас със съпругата ми и детето.

Предварително благодаря за отговорите

Един съвет от мен: Преди да започнеш нещо в Швейцария (обучение, собствен бизнес, търсене на работа и пр.) научи много добре един от официaлните езици. Дори и да получиш разрешение да регистрираш еднолична фирма (Einzelunternehmung) в Швейцария (в което аз лично се съмнявам, имайки пред вид нивото ти на владеене на немски език), едва ли ще имаш клиентела. Швейцарците са изключително недоверчиви към хора, с които не могат да разговарят на родния си език. Успех!
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Снимки: 7
Статии: 1
Благодарил: 32 пъти
Благодарено: 119 пъти

Мнениеот delservis » 10 Октомври 2012, 06:32:01

В момента го уча езика и си припомням много думи .
Езика не ме притеснява , притесняват ме другите неща като регистрация на фирма, наемане, узаконяване и пускане в действие на малък автосервиз .
delservis
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот CHBG » 10 Октомври 2012, 09:44:06

delservis написа:В момента го уча езика и си припомням много думи .
Езика не ме притеснява , притесняват ме другите неща като регистрация на фирма, наемане, узаконяване и пускане в действие на малък автосервиз .

Ами аз точно това искам да Ви обясня: Всичко това, което искате да направите (регистрация на фирма, узаконяване и пр.), не може да го направите, ако не владеете езика. Съответната конфедерационна или кантонална служба няма да Ви даде разрешение за исканата регистрация, изхождайки от обстоятелството, че без владеене на езика Вие като едноличен търговец не бихте могъл да осъществявате стопанска дейност поради невъзможност да контактувате с потенциaлна клиентела.
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Мнениеот EMIGRANT » 15 Октомври 2012, 18:56:47

Здравейте,
моля , да ме ориентирате ,как върви оn-line търговията в Швейцария и също така,
моля да ми изпратите сайт за интернет пазаруване в Швейцария
Предварително Благодаря!
EMIGRANT
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот georgi_pl » 19 Март 2013, 13:28:53

Здравей, този форум и сайт като цяло е много интересен. Браво! Аз от скоро живея за постоянно в Лондон, но от време на време се връщам до БГ, защото имам родини тук. Преди време бях започнал бизнес В BG, кой все още си върви де. Та мисълта ми е, че в София има фирми, които се занимават с регистрация на фирми и освен това дават и правни консултации. Като напишеш в Google "регистрация на фирма" излизат много и различни фирми. Преди време на мен ми свършиха тази работа тези -> http://regihelp.com. Доста бяха отзивчиви... Както и да е.

Това, което се опитвам да ти кажа и препоръчам е да се обърнеш към точно такава фирма в Швейцария. Влез в швейцарския Google и напиши на немски "регистрация на фирма". Мисля, си че и там би трябвало да има фирми, които предлагат подобни услуги или най-малкото подобни. Те ще могат да те консултират най-добре, макар и срещу някакво заплащане. далеч по-достоверна информация ще получиш, отколкото от нас форумците :).

Поздрави и успех в начинанията :).
georgi_pl
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот CHBG » 19 Март 2013, 14:09:54

georgi_pl написа:Здравей, този форум и сайт като цяло е много интересен. Браво! Аз от скоро живея за постоянно в Лондон, но от време на време се връщам до БГ, защото имам родини тук. Преди време бях започнал бизнес В BG, кой все още си върви де. Та мисълта ми е, че в София има фирми, които се занимават с регистрация на фирми и освен това дават и правни консултации. Като напишеш в Google "регистрация на фирма" излизат много и различни фирми. Преди време на мен ми свършиха тази работа тези -> http://regihelp.com. Доста бяха отзивчиви... Както и да е.

Това, което се опитвам да ти кажа и препоръчам е да се обърнеш към точно такава фирма в Швейцария. Влез в швейцарския Google и напиши на немски "регистрация на фирма". Мисля, си че и там би трябвало да има фирми, които предлагат подобни услуги или най-малкото подобни. Те ще могат да те консултират най-добре, макар и срещу някакво заплащане. далеч по-достоверна информация ще получиш, отколкото от нас форумците :).

Поздрави и успех в начинанията :).

Задавали ли сте си въпроса, защо в Швейцария има толкова малко българи? Ами защото Швейцария не е нито Великобритания, нито Германия, нито Испания и точно заради това не е в Европейската общност. Та номерът с регистрация на местна фирма без владеене на поне един от местните езици тук не минава. Недейте да давате напразни надежди на човека, след като нямате абсолютна никаква представа за местните закони, порядки, нагласи и пр.

Потребители благодарили на автора CHBG за мнението:
iniuta
Рейтинг: 4%

Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Мнениеот londonman » 19 Март 2013, 17:29:40

Всъщност Хелвеция е асоцииран член на общността - така че е глупаво да се смята че би ограничавала изкуствено бизнеса. И без това самата тя няма развита индустрия като че ли... :-"
londonman
Редовен писач
Редовен писач

Снимки: 0
Благодарено: 44 пъти

Мнениеот CHBG » 21 Март 2013, 09:10:19

londonman написа:Всъщност Хелвеция е асоцииран член на общността - така че е глупаво да се смята че би ограничавала изкуствено бизнеса. И без това самата тя няма развита индустрия като че ли... :-"

Изказването ти е дълбоко погрешно:

1. Швейцария не е никакъв "асоцииран член" на общността. Отношенията и с ЕО са регламентирани единствено на основата на т.нар. bilaterale Verträge (двустранни договори), които швейцарското правителство може да сключва с ЕО само и единствено след задължително проведен общонароден референдум.

2. Швейцария не "ограничава изкуствено бизнеса" [-X , а има много строги правила, гарантиращи неговото развитие единствено и само в интерес на швейцарското общество. Именно благодарение на строгото съблюдаване на този принцип Швейцария успява да запази стабилен икономически растеж в условията на всяка локална или световна икономическа криза. Едно от тези правила е именно споменатото от мен: Чужденец може да регистрира еднолична фирма (за каквато става въпрос в горното запитване) в Швейцария само ако владее поне един от официалните езици на страната.

Пиша всичко това не за да споря с теб и с такива като теб :-" , а за да предпазя българи, които наивно биха платили на някого за "регистрация" на швейцарска фирма, вярвайки, че това е възможно без владеене на немски, френски, италиански или поне английски език (който не е официален за страната, но се използва като служебен поради тясното международно обвързване на страната).

Потребители благодарили на автора CHBG за мнението (общо 2):
daisymmvelingrad
Рейтинг: 8%

Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Мнениеот londonman » 21 Март 2013, 12:49:37

Всъщност формално имаш право.

1. Швейц. подава молба за членство 2002-ра ама по някое време си решават че не искат - и така и си остават встрани. Което е все тая в контекста тук - а именно:
These negotiations resulted in a total of ten treaties, negotiated in two phases, the sum of which makes a large share of EU law applicable to Switzerland. The treaties are:
First treaty 1.Free movement of people
2.Air traffic
3.Road traffic
4.Agriculture
5.Technical trade barriers
6.Public procurement
7.Science
Later treaties 1.Security and asylum/Schengen membership
2.Cooperation in fraud pursuits
3.Final stipulations in open questions about agriculture, environment, media, education, care of the elderly, statistics and services.

From the perspective of the EU, the treaties largely contain the same content as the EEA treaties, making Switzerland a virtual member of the EEA. Most EU law applies universally throughout the EU, the EEA and Switzerland, providing most of the conditions of the free movement of people, goods, services and capital that apply to full member states.

2. Посочи правилото за регистриране на еднолична фирма, според което е нужно да знае някой от официалните езици. Тук подобно изискване няма: http://www.gruenden.ch/en/founding-process/preliminary-considerations/path-to-self-employment/non-swiss-nationals/
http://www.gruenden.ch/fileadmin/customer/downloads_e/e_information_nonswiss_gruenden2_112011.pdf
As a general rule, EU/EFTA citizens with a B permit (residence permit) and their spouses can become self-employed.

Third-country citizens without a residence or settlement permit can only become self-employed if the planned endeavor is economically
meaningful and the required financial and operational conditions are met. The application forms and documents (incl. a business plan)
are examined by the labor market authorities.

ПП: от мен и такива като мен - опитваш се да ме демонизираш ли? Плясваш някакви голи лафове тук - после когато някой се усъмни в тях - дай да го изкараш измамник едва ли не. Мисля че от незнание заблуждаваш хората - но какво пък, сложи в темата цитати от закони и подкрепи тезата си.
londonman
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот CHBG » 22 Март 2013, 11:25:24

londonman написа:Всъщност формално имаш право.

1. Швейц. подава молба за членство 2002-ра ама по някое време си решават че не искат - и така и си остават встрани. Което е все тая в контекста тук - а именно:
These negotiations resulted in a total of ten treaties, negotiated in two phases, the sum of which makes a large share of EU law applicable to Switzerland. The treaties are:
First treaty 1.Free movement of people
2.Air traffic
3.Road traffic
4.Agriculture
5.Technical trade barriers
6.Public procurement
7.Science
Later treaties 1.Security and asylum/Schengen membership
2.Cooperation in fraud pursuits
3.Final stipulations in open questions about agriculture, environment, media, education, care of the elderly, statistics and services.

From the perspective of the EU, the treaties largely contain the same content as the EEA treaties, making Switzerland a virtual member of the EEA. Most EU law applies universally throughout the EU, the EEA and Switzerland, providing most of the conditions of the free movement of people, goods, services and capital that apply to full member states.

2. Посочи правилото за регистриране на еднолична фирма, според което е нужно да знае някой от официалните езици. Тук подобно изискване няма: http://www.gruenden.ch/en/founding-process/preliminary-considerations/path-to-self-employment/non-swiss-nationals/
http://www.gruenden.ch/fileadmin/customer/downloads_e/e_information_nonswiss_gruenden2_112011.pdf
As a general rule, EU/EFTA citizens with a B permit (residence permit) and their spouses can become self-employed.

Third-country citizens without a residence or settlement permit can only become self-employed if the planned endeavor is economically
meaningful and the required financial and operational conditions are met. The application forms and documents (incl. a business plan)
are examined by the labor market authorities.

ПП: от мен и такива като мен - опитваш се да ме демонизираш ли? Плясваш някакви голи лафове тук - после когато някой се усъмни в тях - дай да го изкараш измамник едва ли не. Мисля че от незнание заблуждаваш хората - но какво пък, сложи в темата цитати от закони и подкрепи тезата си.

Виж какво,londonmann, нямам никакво намерение да те демонизирам, нито пък да заблуждавам някого с невярна информация. Просто не мога да понасям навика на българина да се пише на разбиращ от всичко. Аз с тебе не бих си позволила да споря по въпроси на имиграционната политика на Великобритания, защото аз не съм живяла като теб там. Така че и ти не си позволявай да спориш по имиграционната политика на държава, чиито порядки не познаваш, с някого, който живее в тази държава от 17 години, има личен професионален опит в областта, в която е зададен конкретният въпроси, и е гражданин на тази държава. Ако разбираш немски, прочети това и се замисли върху казаното от мен:

http://www.handelszeitung.ch/politik/br ... nd-am-ende

Съгласно облигационното право (OR) на Швейцария едноличният търговец има неограничена отговорност пред кредиторите си, което означава, че той отговоря за задълженията си с цялото си движимо и недвижимо имущество. Ето защо когато чужденец с местоживеене в чужбина, непритежаващ разрешение за временно или постоянно пребиваване в страната, подаде молба за регистриране на лична фирма в Швейцария, той бива поканен на разговор от съответната регистрационна служба, която му отказва регистрация под предлог, че въпросният кандидат не може да развива стопанска дейност на територията на Швейцария поради невладеене на един от местните езици и поради произтичащата от това потенциална опасност, че той няма да може да покрива и задълженията си към доставчиците си.

Апропо, Швейцария никога не е подавала молба за членство в ЕО, защото всички проведени досега референдуми по този въпрос имат негативен резултат. А както вече писах, в Швейцария никое управленско решение (било то на конфедерационно, кантонално или комунално ниво) не се взима без провеждане на референдум. Това ти го казвам като швейцарски гражданин (не го приемай като хвалба, а като доказателство за истинността на написаното).
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Мнениеот londonman » 22 Март 2013, 13:07:23

"Швейцарска гражданко", аз - обикновеният българин си позволявам да се усъмня в общите приказки и изводите с които ни забаламосвате. Заради това че не ви приемам на доверие именно ми скачате - и не можете да си позволите лукса да ми казвате какво ще си позволя и какво - не. Очевидно такава ви е "адаптацията" - нищо не сте научили.
За да се аргументирате - изнесете закон или част от него тук с който се регламентира отказ за регистрация на фирма на база непознаване на един от "швейцарските" езици. Би трябвало да ви е относително лесно - с оглед хвалбата за "личния професионален опит" - егати формулировката ама карай, опитах се да си представя не-личен и не успях. Сигурно е написано така за повече тежест.
Виждам че вече използвате по-конкретни фомулировки (в черничко), ще избистрим истината по някое време - тя вече не е такава каквато я представяхте първоначално.
Всичко останало са общи приказки без стойност. Можете и 30 години да плесенясвате там без идея какво става - има и такива случаи.

Потребители благодарили на автора londonman за мнението:
contraintuitive

londonman
Редовен писач
Редовен писач

Мнениеот naselo » 22 Март 2013, 13:18:15

Езикът би трябвало да се разглежда като част от изискваните оперативни условия, за които пише в цитираното по-горе. За автомонтьор ще е необходим, за интернет базирана работа може би не.
naselo
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 16 пъти
Благодарено: 65 пъти

Мнениеот CHBG » 22 Март 2013, 14:51:17

londonman написа:"Швейцарска гражданко", аз - обикновеният българин си позволявам да се усъмня в общите приказки и изводите с които ни забаламосвате. Заради това че не ви приемам на доверие именно ми скачате - и не можете да си позволите лукса да ми казвате какво ще си позволя и какво - не. Очевидно такава ви е "адаптацията" - нищо не сте научили.
За да се аргументирате - изнесете закон или част от него тук с който се регламентира отказ за регистрация на фирма на база непознаване на един от "швейцарските" езици. Би трябвало да ви е относително лесно - с оглед хвалбата за "личния професионален опит" - егати формулировката ама карай, опитах се да си представя не-личен и не успях. Сигурно е написано така за повече тежест.
Виждам че вече използвате по-конкретни фомулировки (в черничко), ще избистрим истината по някое време - тя вече не е такава каквато я представяхте първоначално.
Всичко останало са общи приказки без стойност. Можете и 30 години да плесенясвате там без идея какво става - има и такива случаи.

londonmann, с теб няма смисъл да се спори. Завиждам ти на самочувствието, с което пишеш и "знаеш". Знаеш ли, номерът ти да убеждаваш някого в нещо, изхождайки от "опит" на пътувал из света, може и да минава в България. Жалко обаче, че наивни българи се хващат на въдиците на такива "опитни" като теб и дават малкото си спестявания на някои хитреци (може би също като теб). И тъй като си жаден за "избистряне на истината", ето ти информация от извора:

http://www.startups.ch/en/foundation/advantages/

Обърни внимание на условието за провеждане на разговор. Освен писано право (закони и разпоредби) има т. нар. обичайно право, но за да разбереш какво е обичайно право, ще ти трябва по-високо образование или най-малкото обща култура, каквaто явно нямаш. А швейцарско гражданство не се взима с "30годишно плесенясване", защото за да го получиш има редица условия, едно от които е да познаваш отлично местните закони, порядки, както и историята на страната, за чието гражданство кандидатсваш. Освен това местните трябва да гласуват, че те приемат. Сигурно ако си плесенясвал 30 години на чужд гръб никой няма да те приеме да бъдеш един от тях.

Потребители благодарили на автора CHBG за мнението:
daisymm

Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Мнениеот CHBG » 22 Март 2013, 15:16:45

http://www.startups.ch/en/preparation/k ... m-ausland/:
"What type of residency permit is required to start up a company in Switzerland:
For all legal forms, any valid residency permit is required"

Това означава, че за да можеш да регистрираш в Швейцария фирма, трябва да имаш валидно разрешение за пребиваване в страната. Хайде сега да видим при какви условия се получава валидно разрешение за пребиваване в страната.

Сега прочети това:

http://www.bfm.admin.ch/content/dam/dat ... kap4-d.pdf

Превода предоставям на "всезнаещи" и "опитни" като londonmann.
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Следваща

Назад към Работа, данъци и осигуровки