• Advertisement

Търсим работа и един нов живот в Швейцария :)

Мястото за Вашите безплатни обяви

Re: Търсим работа и един нов живот в Швейцария :)

Мнениеот Stojan » 7 Април 2016, 20:59:47

Специалните правила за граждани на Румъния и България са валидни до 31.05.2016.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 263 пъти

Търсим работа и един нов живот в Швейцария :)

Мнениеот Методи » 12 Април 2016, 12:46:10

Здравейте, поздравления за интересния форум .Аз съм от София на 35г. търся работа в Швейцария каквато има .Благодаря, предварително ако има добри хора помагащи .
unsf@dir.bg 0889 563 477 .
Методи
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот boyko123 » 13 Април 2016, 23:01:10

Stojan написа:Специалните правила за граждани на Румъния и България са валидни до 31.05.2016.

С опция да бъдат удължени с "квотна" система за още максимум 3 години. Според българската преса има решение на швейцарското правителство да отвори пазара напълно (засега), т.е. да не се възползва от тази опция:
https://money.bg/economics/shveytsariya ... lgari.html
Не можах да намеря обаче информацията от официален швейцарски източник. Предполагам ще я публикуват в близките дни.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот Avliga » 15 Април 2016, 14:14:05

Здравейте!
От известно време със съпругът ми обмисляме възможността да се преместим в Швейцария. От финансова гледна точка в България не ни липсва нищо. Мъжът ми е шеф на ИТ отдел в престижна фирма, а аз съм банков служител. И двамата имаме 10 години опит в сферите си. Английският ни е на високо ниво, а немският не е нещо, с което се гордеем ;-)
Изправени пред такова голямо предизвикателство, пред нас има много въпросителни. Ще сме благодарни на всеки, който може да помогне с идея или съвет. Ето и въпросите ни:
1. Доколко е възможно да си намерим подходяща работа като просто кандидатстваме по обяви по стандартния ред (в сайтове като indeed.ch например)?
2. Ако използваме агенция за подбор на персонал по-големи ли са шансовете ни?
3. Големите швейцарски компании имат ли практика да провеждат дистанционно интервюта с кандидати от други страни т.е какво да очакваме, ако все пак някой работодател ни забележи?
4. Доколко това, че сме от България действа като спирачка на местните работодатели? Има ли смисъл да кандидатстваме преди 1 юни, когато (надяваме се) ще отпаднат квотите за българи?
5. Насочили сме се към Цюрих, защото възможностите за работа с английски са най-много. Правилно ли сме се ориентирали?
6. Има ли нещо, което задължително да имаме предвид при кандидатстване за работа в Швейцария, което според вас можем да пропуснем?

Предварително благодарим на всеки, който се опита да ни насочи и отговори на въпросите ни! :)
Avliga
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 4 пъти

Мнениеот max » 15 Април 2016, 21:14:16

Няма да стане с английски в Швейцария, трябва да знаете немски.
Братовчед ми от миналата година работи в Швейцария като IT специалист и също е в района на Цюрих, но знае немски от преди. Явявал се е на интервюта и са го одобрили. Когато го одобриха чак тогава замина.
max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот Avliga » 20 Април 2016, 22:17:01

Обявите за работа , които разглеждаме, са на английски и няма изискване кандидатът да знае немски.
Avliga
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот boyko123 » 20 Април 2016, 22:50:36

Преди няколко години получих оферта за работа (ИТ) без немски. Така че не е невъзможно. Но учтиво ми обясниха, че в рамките на 2 години след като почна работа трябва да науча немския. Естествено немския увеличава многократно шансовете при търсене на работа, но живеем в глобален свят и английския се налага като глобален език - за добро или за лошо...

Офертата я отказах като видях цените на черешите на пазара в Цюрих ;).
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот CHBG » 22 Април 2016, 19:18:43

Avliga написа:Обявите за работа , които разглеждаме, са на английски и няма изискване кандидатът да знае немски.

"Търсим работа ..... в Швейцария." ОК! Само с английски може и да си намерите, ако търсите САМО работа за година, две, най-много пет, след което възнамерявате да с върнете в България. Това, че четете обяви на английски, означава, че за работодателя владеенето на английски е необходимо, но не непременно и достатъчно условие за заемането на конкретното място. Това ще се разбере по време на интервюто, ако се стигне до него. Освен това ако търсите "... и един нов живот в Швейцария", без немски, френски или италиански няма как да се внедрите в местното общество, т.е. няма как да установите трайни запознанства и контакти. Колкото и да се налага английският като общоприет език на международнa комуникация, все пак той не е говорим език в Швейцария. А швейцарците държат да си бъдат и останат швейцарци, поради което в ежедневието дори не говорят ЧИСТ немски, а т.нар. швейцарски немски (диалектна форма на писмения немски език). Ако нямате солидни познания на писмения немски език, не бихте могли да разбирате в ежедневието и т.нар. швейцарски немски. При това колкото немскоговорящи кантона има Швейцария, толкова са и различните говорими диалектни форми на немския. Без контакти и запознанства на местно ниво, едва ли бихте издържали на изолацията повече от пет години. А получаване на швейцарско гражданство без владеене на един от местните езици е просто невъзможно.
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Снимки: 7
Статии: 1
Благодарил: 32 пъти
Благодарено: 119 пъти

Мнениеот Avliga » 24 Април 2016, 12:50:27

Ако успеем да си намерим работа в Швейцария и заживеем там не мисля, че ще има какъвто и да е проблем да научим немски и съответния диалект. Даваме си сметка, че това е задължително условие, за да се интегрираме успешно.
В момента мисля, че основния ни проблем не е незнаенето на немски, а това, че сме от България. Има много англоговорящи, които живеят и работят там и никой не може да ме убеди, че всички те са говорели немски преди да се преместят (а някои така и не го научават, което си е за тяхна сметка, разбира се).
Avliga
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот onufriy » 24 Април 2016, 15:50:18

CHBG написа:поради което в ежедневието дори не говорят ЧИСТ немски, а т.нар. швейцарски немски (диалектна форма на писмения немски език)..

Това беше най-мекото описани на швейцарския немски, на което съм попадал :) Веднъж бях на интервю в Санкт Гален, та човекът ме пита: "А с швйцарския немски как сте?" Викам "До Базел разбирам, после - не." А той: "А в Базел пък аз не ги разбирам!"

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението:
boyko123
Рейтинг: 4%

onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот CHBG » 25 Април 2016, 07:13:43

Avliga написа:Ако успеем да си намерим работа в Швейцария и заживеем там не мисля, че ще има какъвто и да е проблем да научим немски и съответния диалект. Даваме си сметка, че това е задължително условие, за да се интегрираме успешно.
В момента мисля, че основния ни проблем не е незнаенето на немски, а това, че сме от България. Има много англоговорящи, които живеят и работят там и никой не може да ме убеди, че всички те са говорели немски преди да се преместят (а някои така и не го научават, което си е за тяхна сметка, разбира се).

Да, от България е много трудно (не съм сигурна, дали изобщо е възможно) да си намерите работа в Швейцария. Всички млади и образовани българи, работещи тук, в Швейцария, които аз познавам, са или завършили тук образованието си, или са започнали в България в тамошен клон на швейцарска фирма, след което работдателят ги е преместил в Швейцария. Но това не Ви пречи дa пишете по обяви и да опитвате. Но имайте пред вид, че Вашето българско образование на финансист и стаж в българския банков бранш едва ли ще се котират на швейцарския трудов пазар. Не го приемайте като обида, а като реалност. По-скоро IT-образованието на партньора Ви има шансове за успех, който Ви го пожелавам
Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Снимки: 7
Статии: 1
Благодарил: 32 пъти
Благодарено: 119 пъти

Мнениеот Avliga » 25 Април 2016, 10:47:35

И двамата сме с ИТ образование. В банките не работят само финансисти. Благодаря за "окуражителните" думи! Ако все пак някой има възможност да ни отговори на конкретно поставените въпроси, ще се радваме да ги чуем.
Avliga
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот olga » 25 Април 2016, 11:43:27

Аз пък си мислех, че ИТ-специалистите са доста добре платени в България. Поне тези, които могат.
Със сигурност са по-добре платени от в Германия.
Или каква е причината да искате да се местите в Швейцария ?
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот contraintuitive » 25 Април 2016, 11:49:06

olga написа:Аз пък си мислех, че ИТ-специалистите са доста добре платени в България. Поне тези, които могат.

Това не важи паушал, а зависи силно от заеманата длъжност/отговорността/ и големината на фирмата!

@CHBG

а как са приети работници със стаж в ДЕ!? Чувал съм, че много немци пенделват от ДЕ в CH и обратно..
find your path and stay on it
contraintuitive
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 209 пъти
Благодарено: 123 пъти

Мнениеот daisymm2 » 25 Април 2016, 12:09:07

olga написа:Аз пък си мислех, че ИТ-специалистите са доста добре платени в България. Поне тези, които могат.

Ако си прочела първото мнение на Avliga, щеше да видиш, че поне 2/3 от мнението ти е автоматично излишно. Останалата 1/3 има смисъл, ако би имала възможност да помогнеш, но единствено те спират неясните мотиви на тези двама млади българи и тази неизвестност те плаши. Така че да питам - с цел да помогнеш ли написа последната 1/3 от мнението си или просто така, лаф да става?

Потребители благодарили на автора daisymm2 за мнението:
contraintuitive
Рейтинг: 4%

Аватар
daisymm2
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 145 пъти
Благодарено: 23 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Търся/Предлагам