• Advertisement

Търсим работа и един нов живот в Швейцария :)

Мястото за Вашите безплатни обяви

Re: Търсим работа и един нов живот в Швейцария :)

Мнениеот olga » 25 Април 2016, 12:17:48

daisymm2 написа:
olga написа:Аз пък си мислех, че ИТ-специалистите са доста добре платени в България. Поне тези, които могат.
Със сигурност са по-добре платени от в Германия.
Или каква е причината да искате да се местите в Швейцария ?

Ако си прочела първото мнение на Avliga, щеше да видиш, че поне 2/3 от мнението ти е автоматично излишно. Останалата 1/3 има смисъл, ако би имала възможност да помогнеш, но единствено те спират неясните мотиви на тези двама млади българи и тази неизвестност те плаши. Така че да питам - с цел да помогнеш ли написа последната 1/3 от мнението си или просто така, лаф да става?

Не, за да получа отговор.

П.С. Брат ми е ИТ-специалист, завършил в Ню Йорк. Мъжът ми е ИТ-специалист, завършил в Заарбрюкен. Темата ме интересува. И е многопластова.
Невероятно, но факт - наистина ме интересуват мотивите на шеф на ИТ отдел в престижна фирма, който вече не иска да бъде такъв.
Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот CHBG » 25 Април 2016, 15:36:37

Avliga написа:И двамата сме с ИТ образование. В банките не работят само финансисти. Благодаря за "окуражителните" думи! Ако все пак някой има възможност да ни отговори на конкретно поставените въпроси, ще се радваме да ги чуем.

Не виждам какво неокуражително има в изказването ми. Вие сама сте направили извода, че трудността идва от това, че сте в България. Търсите отговор на конкретни въпроси и същевременно недоволствате, когато Ви се дава реална картина на това, което е в Швейцария. Ами тогава елате в Швейцария и си търсете работа на място, за да се уверите сама в това, което Ви се казва. Аз познавам много млади семейства, в които единият от съпрузите е получил работа по един от начините, който описах. След това е изтеглил партньора си. Във всяко от познатите ми семейства изтегленият съпруг е без работа с години. Тук някой попита за германци, идващи в Швейцария да работят. Да, идват. И едва ли един швейцарски работодател ще предпочете българин, незнаещ немски, пред германец-висшист, който задължителн освен немски владее и английски. Ако някой може да Ви окуражи с нещо по-добро, ОК!

Потребители благодарили на автора CHBG за мнението (общо 2):
onufriyMony60
Рейтинг: 8%

Аватар
CHBG
Роден писач
Роден писач

Снимки: 7
Статии: 1
Благодарил: 32 пъти
Благодарено: 119 пъти

Мнениеот onufriy » 27 Април 2016, 10:15:44

contraintuitive написа:
olga написа:Аз пък си мислех, че ИТ-специалистите са доста добре платени в България. Поне тези, които могат.
Със сигурност са по-добре платени от в Германия.
Или каква е причината да искате да се местите в Швейцария ?

Това не важи паушал, а зависи силно от заеманата длъжност/отговорността/ и големината на фирмата!

@CHBG

а как са приети работници със стаж в ДЕ!? Чувал съм, че много немци пенделват от ДЕ в CH и обратно..

Мнозинството от немците, работещи в Швейцария са от Баден, демек алемани, такива са и австрийците от Форалберг или елзасците, както и самите немскоговорящи швейцарци. Алеманите са немци колкото, ами да речем македонците са българи. Демек, дори и езикът и културата им да не са съвсем същите, общият корен си казва думата и те са си “свои“ или поне по-малко чужди в Швейцария. Баш немците също имат зловещи проблеми с алеманския.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот Avliga » 27 Април 2016, 15:09:07

CHBG написа:
Avliga написа:И двамата сме с ИТ образование. В банките не работят само финансисти. Благодаря за "окуражителните" думи! Ако все пак някой има възможност да ни отговори на конкретно поставените въпроси, ще се радваме да ги чуем.

Не виждам какво неокуражително има в изказването ми. Вие сама сте направили извода, че трудността идва от това, че сте в България. Търсите отговор на конкретни въпроси и същевременно недоволствате, когато Ви се дава реална картина на това, което е в Швейцария. Ами тогава елате в Швейцария и си търсете работа на място, за да се уверите сама в това, което Ви се казва. Аз познавам много млади семейства, в които единият от съпрузите е получил работа по един от начините, който описах. След това е изтеглил партньора си. Във всяко от познатите ми семейства изтегленият съпруг е без работа с години. Тук някой попита за германци, идващи в Швейцария да работят. Да, идват. И едва ли един швейцарски работодател ще предпочете българин, незнаещ немски, пред германец-висшист, който задължителн освен немски владее и английски. Ако някой може да Ви окуражи с нещо по-добро, ОК!

Това дава отговор защо Ви е толкова ниско мнението за нас. Донесохте ми вода от 16 кладенеца само и само да ме убедите, че нямаме никакви шансове. И все неща, за които не съм Ви питала! Това, че вашите познати са неуспели не означава, че всички българи, търсещи реализация в друга страна, са такива. В България все още има млади, знаещи и можещи хора, но за съжаление всяка година те намаляват. Сухата статистика - 80% от завършващите медици напускат България. Вече има цели паралелки от елитните гимназии, които продължават образованието си в чужбина. Колко от тях ще се върнат след това, не знам. Най-лошото е, че работим здравата и си плащаме данаците, но нищо в милата ни Родина не се променя в посоката, която ни се иска. За нивото на здравеопазване, образование и достойно пенсиониране - изобщо няма какво да го коментираме. Барабар с цялата мръсотия, български тарикатлък и сблъскване с всякакъв вид неефективност ... Да, причините съвсем не са финансови. Дори си давам сметка, че ще ни е мноооого трудно да постигнем покупателната способност, която имаме тук в БГ. Но дори и само да можем да осигурим по-добри перспективи за децата ни, мисля, че пак си заслужава да пробваме. Възможно е и да не успеем, разбира се. Но да подрязваш крилцата на човек, без да си наясно колко той може и знае и още преди да е опитал, не мога да го приема. Съгласна съм, че при равни други условия, германецът ще бъде предпочетен пред българина, но значи ли това, че ние няма смисъл да опитаме? Не, нали ;-) Съзнавам, че ще е трудно, много трудно. Но не е провал да пробваме и да не успеем - от всеки опит можем да научим нещо и да се подобрим. Провал е да се откажем - тогава със сигурност не сме успели.
Avliga
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 4 пъти

Мнениеот contraintuitive » 27 Април 2016, 15:29:51

@Avliga

не виждам нищо обезкуражително в мнението на CHBG, която не познавам, но мисля че много ценни и конкретни насоки даде.
По-скоро водата от кладенците дойдоха /както нормално/ от евразийска посока :mrgreen:
Идвате от БГ с типично български майндсед - нищо лошо, нищо добро.
Пожелавам Ви след 5-10 години като поживеете в Швейцария, да си прочетете горното мнението и да се усмихнете.
Знам, че не може сега да ме разберете ;-)
find your path and stay on it
contraintuitive
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 209 пъти
Благодарено: 123 пъти

Мнениеот dvl13 » 27 Април 2016, 16:58:44

Имам чуството, че Българите живеeщи и работещи в Швейцария са ужасени от възможноста други Българи да си намерят работа там.Невероятно трудно е, почти невъзможно, ако нямаш поне 3 магистратури,нобелова награда, и не знаеш поне 7 езика няма смисъл да кандидастваш.
dvl13
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот Avliga » 27 Април 2016, 17:23:33

contraintuitive написа:@Avliga

не виждам нищо обезкуражително в мнението на CHBG, която не познавам, но мисля че много ценни и конкретни насоки даде.
По-скоро водата от кладенците дойдоха /както нормално/ от евразийска посока :mrgreen:
Пожелавам Ви след 5-10 години като поживеете в Швейцария, да си прочетете горното мнението и да се усмихнете.

Наистина, не Ви разбрах съвсем. Ако имате предвид, че живея с илюзията как в Швейцария всичко е идеално - грешите. Знаете ли колко ще ми липсват морето, хубавото време, родния език (да, немския звучи ужасно), близки, приятели, любими места, които носят спомени... Но най-вече ме плаши мисълта, че там винаги ще съм чужденец, дори и след 20 години.
И споко, мнението на CHBG не само не ме обезкуражава, но дори ме мотивира още повече ;)
Avliga
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот onufriy » 28 Април 2016, 10:01:02

Avliga написа:
contraintuitive написа:@Avliga

Наистина, не Ви разбрах съвсем. Ако имате предвид, че живея с илюзията как в Швейцария всичко е идеално - грешите.

Не, просто ти имаш тотално грешна представа за страната. Отдолу ще ти дам примери защо, като ми остане време, ще напиша, как аз кандидатствах навремето, защо не стана и какво бих направил, ако исках да опитам сега пак.
Avliga написа:Знаете ли колко ще ми липсват морето,

Морето няма как да ти липсва. Две далеч по-хубави морета са точно на прага на Сан Бернадино.
Avliga написа:хубавото време

В Швейцария времето не е лошо. Да, планински климат, но не по-капризен от този в Банско, например.
Avliga написа:родния език (да, немския звучи ужасно)

Това със звученето не смятам да го коментирам. Сега имай предвид, че швейцарският немски в звучението си прилича на литературния немски (този от Хановер) колкото сръбският на полския. После, из темата се носи усещането, че Швейцария е капсулирана страна, без външни. Всъщност Швейцария има един от най-високите дялове на емигранти в населението си (20-25 %, ако не ме лъже паметта, основно албанци и юго, погледни примерно националния им отбор по футбол). Така че српски, плескавици, Лепа Брена са неща, кото за застъпени доста силно там...

Avliga написа:близки, приятели, любими места, които носят спомени...

Де бе, два часа е полетът до София!
Avliga написа:Но най-вече ме плаши мисълта, че там винаги ще съм чужденец, дори и след 20 години.

Не само това. Ще си чужденец навсякъде - в Швейцария, в България, в собственото си семейство. Това другата страна на интеграцията, загуба на част от собствената идентичност. Алтернативата, трето поколение араби във Франция, по-африканци от дядо им...

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението:
boyko123
Рейтинг: 4%

onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Stojan » 28 Април 2016, 12:05:09

колкото сръбският на полския

Пак си любезен, де! Аз бих казал колкото долно- или горнолужишкият на българския. С немски от курс в България в Швейцария не се разбира и точното време, ако човек няма часовник.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 110 пъти
Благодарено: 263 пъти

Мнениеот Stojan » 28 Април 2016, 12:12:03

Така че српски, плескавици, Лепа Брена са неща, кото за застъпени доста силно там...

Да бе! Опитай да пуснеш Лепа Брена като в България, пък после гледай какво ще ти пише фермитерът. Плескавици - може да има по кварталите, в разни сръбски кръчми. Сръбски/хърватски кръчми има навсякъде по континента. Иначе на сръбски език можеш да си говориш с почти всеки шофьор на такси в Цюрих.
Човек, който не обича немския език, няма шанс да го научи така, че да го приемат за сапиенс. Който пък го мрази - да ходи другаде. Защо да се насилва.
---
Проблемът е веднага и още по-силно налице, ако семейството има малки деца, които да тръгнат веднага на училище. И те също стават чужденци в българското семейство. Започват да говорят помежду си на чужд език. И още много такива.
Това е независимо в коя страна. И в Русия да е - стават русначета.
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот Stojan » 28 Април 2016, 12:21:18

Процент чужденци по страни: (леко остаряла информация, но със сигурност близка до действителността)
https://d28wbuch0jlv7v.cloudfront.net/i ... aten_n.jpg

От къде идват чужденците в Швейцария: http://f.blick.ch/img/aktuell/origs4421 ... aender.gif
Stojan
Роден писач
Роден писач

Мнениеот onufriy » 28 Април 2016, 12:46:14

Stojan написа:Проблемът е веднага и още по-силно налице, ако семейството има малки деца, които да тръгнат веднага на училище. И те също стават чужденци в българското семейство. Започват да говорят помежду си на чужд език. И още много такива.
Това е независимо в коя страна. И в Русия да е - стават русначета.

Бе зависи. В Китай или Турция примерно децата на меринджеите си имат национални училища и гледат да не се мешат много с туземците. Иначе за нашего брата си имаме цела тема.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот Avliga » 28 Април 2016, 20:29:08

Онуфри,
Значи и ти като мен всеки уикенд лятото си на плажа. Ей го къде ти е. Пък и избор имаш! Или може би редуваш - един уикенд на плажа, другия на самолета и за час и половина си в България. Шегувам се, разбира се, но и ти изобщо, как можеш да оспорваш неоспоримото. Последния път за 10 дена в Швейцария трябваше да се качим на Юнгфрау, за да видим ясно синьо небе. Все облачно и сиво. Така че имам и някаква реална представа все пак.
За емигрантите - разбира се, че сме наясно. Пак казвам, това не е спонтанно взето решение. Много дълго сме го обмисляли, чели сме доста за различните аспекти на живота там, посещавали сме страната, за да добием и някаква реална представа накъде сме тръгнали. Единствено последното, което си написал е тъжно, но и вярно. Пък и ако не успеем да се почувстваме на мястото си там, винаги можем да се върнем в БГ. Със сигурност от този опит повече ще сме спечелили отколкото изгубили.
Ще се радвам да споделиш твоя опит с търсене на работа. Това беше и идеята на първия ми пост - да почерпим реален опит. Осъзнавам, че няма да е лесно. Точно затова са въпросите ми. Иначе нямаше да питам.
Avliga
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот olga » 29 Април 2016, 10:17:23

Мразите немския език, но искате да живеете в Швейцария, мразите времето в Швейцария, но искате да живеете там. Много странно. Искате всеки ден на плаж, ама айде в горите и планините алпийски.

Аз не го разбирам, защото - обичам немския език,учила съм го с удоволствие още като дете, обичам хладното време - затова и съм си избрала да живея в най-северна Германия, иначе и аз живея на 5 мин. от плажа във Варна.

С анти, и контра, и опозиция сме няма да успеете никъде.

Търсите си ново място за живеене не по финансови причини, значи трябва поне емоционалните причини да пасват.

Потребители благодарили на автора olga за мнението (общо 3):
StojanonufriyMony60
Рейтинг: 13%

Аватар
olga
Писач без спирка
Писач без спирка

Снимки: 1
Благодарил: 213 пъти
Благодарено: 173 пъти

Мнениеот Mony60 » 29 Април 2016, 12:21:12

olga написа:Мразите немския език, но искате да живеете в Швейцария, мразите времето в Швейцария, но искате да живеете там. Много странно. Искате всеки ден на плаж, ама айде в горите и планините алпийски.

Аз не го разбирам, защото - обичам немския език,учила съм го с удоволствие още като дете, обичам хладното време - затова и съм си избрала да живея в най-северна Германия, иначе и аз живея на 5 мин. от плажа във Варна.

С анти, и контра, и опозиция сме няма да успеете никъде.

Търсите си ново място за живеене не по финансови причини, значи трябва поне емоционалните причини да пасват.

Точно това и аз се замислих: езикът- неприятен, климата и той, защо точно Швейцария? И защо изобщо емиграция, при положение, че има толкова много неща, които ви задържат в Родината? Най- много ви плаши, че и след 20 год. сте и си оставате чужденци. Ами така е! В случая много неща говорят против подобна стъпка, но всеки има право сам да определя как да постъпи. Колкото и „обезкуражително“ да звучат постовите ни, ние нямаме нищо против да си опитате късмета! :)
Аватар
Mony60
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 147 пъти
Благодарено: 184 пъти

ПредишнаСледваща

Назад към Търся/Предлагам