• Advertisement

Търсим работа и един нов живот в Швейцария :)

Мястото за Вашите безплатни обяви

Re: Търсим работа и един нов живот в Швейцария :)

Мнениеот Avliga » 29 Април 2016, 12:44:02

Olga,
На подобни злобни коментари нямам намерение да отговарям. Вече Ви беше казано, че с нищо не допринасяте за темата. Ако Ви се заяжда, за да убивате време - не сте намерили човека.

Mony,
Нима всички емигрирали не са претегляли плюсове и минуси? Или не трябва да виждам нищо хубаво в живота в България, за да се реша да се преместя? Ако избирах посоката само по езика и климата, признавам, че нямаше да е Швейцария. Но там виждаме най-добри възможности и за професионално развитие, плюс всичко останало, което вече обясних какво е.

Някак ми се струва, че започвате да се хващате за всяка моя дума и да я вадите от контекста. Първо ние не ставахме за Швейцария, сега Швейцария не е за нас. Както и да е. Нямам желание да ви убеждавам в каквото и да е било. Още по-малко пък да споря. Желая ви светли празници!

Потребители благодарили на автора Avliga за мнението (общо 3):
rikikingcontraintuitivedaisymm2
Рейтинг: 13%

Avliga
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 4 пъти

Мнениеот daisymm2 » 29 Април 2016, 14:48:48

Здравейте Avliga,

не мога да Ви помогна с конкретни съвети по отношение на Швейцария, но посоката на разговора ме подтикна да Ви пиша. Точно преди 6 години аз и семейството по подобен начин се готвехме за преместване в Германия. Регистрирахме се на това прекрасно място и не се притеснявахме да поставяме своите въпроси, въпреки отговорите, които получавахме. Но решението ни за емигриране беше дълго планирано и в него нямаше и грам емоция. Това ни мотивираше да продължаваме напред. Това ни задържа и до момента в Германия. Ако не гледахме критично на съветите в този, сигурно още щяхме да сме так, където бяхме. Защото отговорите на нашите въпроси бяха твърде обезкуражаващи - за справка 80% от отговорите на satbradar \:D/

Когато чета написаното в тази тема и се върна назад във времето, виждам как нищо не се е променили. По-новите потребители все така разчитат в много голяма степен на добронамереното отношение на по-старите. По-старите пък (има и изключения, например като CHBG) развили волно или неволно манталитета "стара пушка" с удоволствие ще използват всяка една Ваша дума за дъвка през следващите 2-3 седмици, докато нещо друго ангажира вниманието им. Това не значи непременно, че са недобронамерени, но все пак отношението им понякога отблъсква.

Вие разбира се не сте на 18 и съм сигурен, че планирате много внимателно всяка своя стъпка. Така че Ви желая успех!

До нови срещи
Конската муха на форума
Аватар
daisymm2
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 145 пъти
Благодарено: 23 пъти

Мнениеот contraintuitive » 29 Април 2016, 15:26:37

Позволявам си само да вмъкна нещо, понеже коментара на дейз ме провокира да говоря от личен опит, иначе нямаше да спамя повече тук...
Контрааргументите Ви според мене срещу Швейцария са продиктувани от страховете Ви, че може би ще се объркат нещата и тези страхове са според мене нормални и е хубаво е, че ги има, защото както знаем страх лозе пази и е хубаво, човек да е критичен спрямо желанията си. До колкото обаче разбирам) психологогически сте тогови за тази крачка, понеже се и готвите от далече за нея и знаете какво правите б) имате и необходимия образоветелен и професионален ценз и в) мотивация и желание да се развитие. Тия три неща не са на лице при други българи тук в Германия, за тяхно съжаление. Мисля, че ще мине всичко окей, не че няма да е трудно де.
Ама никога няма и да разберете дали са били основателни страховете Ви, ако не се сте пробвали...
През моите първи вгодини в Германия, не помислих нито за морето, нито за приятелите си в БГ, нито за хубавото време. Просто се радвах и имах вътрешното усещане, че съм на правилния път.

Весели празници!
find your path and stay on it

Потребители благодарили на автора contraintuitive за мнението:
daisymm2
Рейтинг: 4%

contraintuitive
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 209 пъти
Благодарено: 123 пъти

Мнениеот onufriy » 29 Април 2016, 17:06:36

Както бях обещал.
Avliga написа:1. Доколко е възможно да си намерим подходяща работа като просто кандидатстваме по обяви по стандартния ред (в сайтове като indeed.ch например)?

Зависи какво е "подходяща работа" за вас. Само че от България, аз за друг начин не се сещам.
Avliga написа:2. Ако използваме агенция за подбор на персонал по-големи ли са шансовете ни?

Значи много фирми там не се занимават да пускат обяви, а оторизират агенция за това. Обратното много агенции пускат плацебо обяви, за да си поддържат pool от кадри. Няма еднозначен отговор на така поставения въпрос. В Швейцария не плащат пътните за интервюто, така че внимателно трябва да отсеете, кои покани за лични интервю си струват и кои - не. Лошото е, че няма рецепта.
Avliga написа:3. Големите швейцарски компании имат ли практика да провеждат дистанционно интервюта с кандидати от други страни т.е какво да очакваме, ако все пак някой работодател ни забележи?

Големите компании работят с много външни дотавчици. Когато назначават някого, обикновено не пускат обяви, а избират някого от работещите при тях "външни".

Изключение правят големите консултантски компании Accenture, Gapgemini, T-Systems, IBM... Там обаче се изисква готовност за пътуване - 1 година в Хамбург, 6м в Санкт Гален, 18м в Мюнхен.
Avliga написа:4. Доколко това, че сме от България действа като спирачка на местните работодатели? Има ли смисъл да кандидатстваме преди 1 юни, когато (надяваме се) ще отпаднат квотите за българи?

Доколко български работодател би назначил чеченци, щото в България всеки говори руски? Швейцарците нямат и следа от притеснение да назначават и уволняват на национален принцип. Листат се движи горе долу така:
а. Швейцарци
б. Алемани
в. Немци
г. англичани, фрнцузи, скандинавци, холандци
д. чехи, унгарци, поляци
е. рснаци, албанци българи, юго, африканци
я. италианци :mrgreen:
Avliga написа:5. Насочили сме се към Цюрих, защото възможностите за работа с английски са най-много. Правилно ли сме се ориентирали?

Ами ако искате да работите в банковия сектор - да. В Базел са базирани фармацевтичните компании. В Санкт Гален индустрия почти няма (на фона на Цюрих и Базел)
Avliga написа:6. Има ли нещо, което задължително да имаме предвид при кандидатстване за работа в Швейцария, което според вас можем да пропуснем?

Засега пропускате да задавате правилните въпроси (училища, възможности за научаване на езика, в какви фирми имаме най-добри шансове) и да подавате правилната информация (къде работите, вместо какво, какво можете, какво сте правили). Вярно, някои от мненията се обезкуражителни, но има много истина вътре. Както обещах преди, в някой следващ пост ще напиша, какво направих тогава и какво бих направил сега.
Avliga написа:Предварително благодарим на всеки, който се опита да ни насочи и отговори на въпросите ни! :)

Ами моля. Накрая, може ли и аз да ви помоля да наравите нещо? Бихте ли пуснали тема за IT сектора в България - фирми, кариера, технологии, обеми. Мен живо ме интересува, а вие явано сте с обширен опит.

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението:
olga

onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 169 пъти
Благодарено: 284 пъти

Мнениеот boyko123 » 30 Април 2016, 01:34:17

@onufriy - баш тебе ли да уча как се отваря тема :). Като искаш да питаш за ИТ сектора в България, бягай във форума "България", отваряй и питай. Може и аз да ти отговоря ;).

@Avliga - за да не разводнявам само темата, 3 лични наблюдения за намиране на работа в Шверцария. Частни случаи, но може и да са интересни.

Случай 1 - моя милост, ИТ най-общо казано. Човек (немец) и бивш мой колега попада в голяма консултантска фирма в Цюрих,, 2010г. Забелязва, че "съседния" отдел търси компютърджии и ме споменава (в пряк смисъл). После ми се обади да потърся мениджъра на съответния отдел. Който след около месец беше по работа в Холандия, и стана първо интервю в един хотел в Амстердам (апропо, почти в "червения" квартал ;)). Второ телефонно интервю с HR, покана за трето интервю в Цюрих с платени пътни и хотел. Останалото вече го писах :)

Случай 2 - 2013 г. познат в България и специалист по компютърна сигурност, добър английски, минимален немски. Кандидатсва по обява от България, сайта не помня. Обявата се оказа от посредник, но имаше телефонно итервю, после му поискаха документи кажи-речи и за майчиното му мляко (дипломи, квалификации, препоръки, и пр.), естествено преведени и заверени; последва още едно телефонно интервю с HR от същинския работодател и го поканиха на трето - да му видят очите, без да плащат пътя. Той учеше здраво немски междувременно, на последното интервю успял да им каже на родния им език защо иска да работи при тях и го взеха на работа.

Случай 3 - 2012, познат холандец, работеше в химическа фабрика, ама взеха че я затвориха. Кандидатства по конкретна обява в подобна фирма в Швейцария, на сайта на фирмата. Пак първо тел. интервю, после покана за второ на място. Той както си е холандец поискал да му платят пътните (с кола), те неохотно се съгласили да поемат част от тях. Той отиде, интервюто на немски, казали му че в момента нямат подходяща позиция за него, но очакват да се отвори. След 3-4 месеца, не щеш ли, му се обадиха, и той замина.

Та както каза и onufriy, рецепта няма... При какдидатстване е важно да посочите нещо, което ще ви отличи от останалите. Какво може да е то, само вие си знаете... Лични контакти от всякаквъв вид също помагат. Освен това процесът, дори и да се задвижи, е бавен. В случай 2 и 3 от горните отне повече от половин година.
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот Avliga » 30 Април 2016, 10:35:47

daisymm2, contraintuitive,
Благодаря за коментарите ви! Вече бях започнала да си мисля, че съм сбъркала мястото, на което да задам въпросите си. Сигурно сте усетили разочарованието ми в последния пост. Радвам се, че тук пишат позитивни и добронамерени хора като вас. Вашите коментари допринесоха темата да тръгне в правилната посока. Благодаря още веднъж!

Онуфри, Бойко,
Много полезни и конструктивни мнения сте дали. Благодаря искрено!
С мъжа ми ги прочетохме няколко пъти и си правим съответните изводи.

Бойко,
именно реално споделен опит искахме да чуем. За съжаление точно в Швейцария нямаме контакти, които да помогнат за работа в ИТ/банковата сфера. Ще разчитаме на CV-та, референции и евентуално последващо добро представяне на интервю. През последната една година работим и върху сертифициране на част от знанията, които имаме (за международни сертификати става въпрос). Учим и немски. При последното ни посещение на Швейцария мъжът ми успяваше да комуникира на немски в хотелите и магазините. Само дипломите не сме си превели още.

Онуфри,
Бойко вече ти е отговорил за темата за България. Пусни такава, задай конкретните си въпроси и ще се включим. Аз съм от доста години в банковия бизнес и ситуацията в ИТ сектора ми е малко далечна, но обещавам да занимая мъжа ми и да се опитаме да сме полезни. Интересуваш се къде точно работим - по разбираеми причини не сме го написали. Все пак все още сме служители на въпросните фирми ;-) За детските градини и училища се опитахме да се информираме още преди да вземем решение дали изборът ще е Швейцария. Това е също толкова важна тема, колкото и работата, но по-конкретни въпроси бих си позволила да задавам, ако вече имаме конкретно предложение за работа. А и в нета има много майки, които си водят блогове и в големи подробности са разказали как стои въпроса с тръгването на училище/градина.
В какви фирми имаме най-добри шансове - ти вече си дал инфо по темата. Ако още нещо се сетиш, давай. Благодаря ти за изключително изчерпателния отговор!

Потребители благодарили на автора Avliga за мнението:
daisymm2

Avliga
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 3 пъти
Благодарено: 4 пъти

Мнениеот onufriy » 2 Май 2016, 12:50:48

Avliga написа:Интересуваш се къде точно работим - по разбираеми причини не сме го написали. Все пак все още сме служители на въпросните фирми ;-)!

Не къде, а какво. Даже не какво работите, а какво можете или дори можете да си представите и най-вече искате да правите. Примерно, семейство наши много добри приятели и колеги искаха да се местят като вас, само че в Германия. Момичето беше поизлязло от информатичната шина и се притесняваше, дали все още става, но ние, познавайки я, си мислим, че тя може да бъде много добър DWH разработчик...

Както и да е, по темата. Малко предистория: ние сме завършили почти на швейцарската граница. Имаме приятел, колега от следването от висок Шварцвалд, работещ в Цюрих. Та той, поне до раждането на n-тото дете, ни агитираше, цитирам: "Да вземете шибаното немско гражданство и да палите към Цюрих!". Аз работих две години във VW, hardcore java/oracle програмист, по описания по-горе начин, чрез външна фирма, и с раждането на големия напуснах и решихме да последваме съвета му, докато майчинството ни финансира лудориите. Действието се развива 2008/9, в средата на кризата.

Първо взех да канидадствам по обяви. Ходих на десетина интервюта, още три-четири по телефона, включително при две-три агенции лично. 70% от интевютата с работодатели, ми ги осигуриха агенциите. Някои не ме харесаха, други аз не ги харесах, трети не искаха да плащат таксата за агенции. От тези, с които се харесахме, всички казаха, че им трябва ОК от HR отдела, че ще ми извадят разрешително за работа (за въпросното немско поданство още не се класирахме). В HR и пропадна работáта...

От там, жената измъкна от някъде списък на топ 500 IT (пък може би и не IT, не помня вече) фирми и аз ги подкарах по ред на номерата, докато паднах до оборот по 10 милиона. Същата история.

Товаа, което тогава тогава не знаех, по-точно знаех, ама реших, че не е за мен, са големите консултантски фирми, вж. пак по-горе.

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението (общо 2):
Avligaboyko123
Рейтинг: 8%

onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот rikiking » 5 Май 2016, 07:02:10

Някой ден като имам повече време бих споделил подробности от първото ми и единствено за сега (успешно при това) интервю в Швейцария,след което успях да получа изключително важна за мен позиция , която беше ключова за по-нататъшната ми кариера и израстване.

Едно нещо ми направи силно впечатление - Швейцарците (за разлика от немците) са изключително прагматични, трезвомислещи , праволинейни, да не кажа студенокръвни и дори жестоки в някои отношения, недопускащи емоциите да влияят по какъвто и да е начин върху разума и решенията им.
Но дори и при тях с пълна сила важи нашенската поговорка - ``По дрехите посрещат,по акъла изпращат ``.

В случая ``дрехите`` на първо място са изрядно подредения пакет документи, дипломи и сертификати,ако имаш дори някакъв второстепенен швейцарски сертификат е голямо предимство . CV-то и придружително писмо трябва да са оформени на перфектен немски или френски , в зависимост от кантона.Може и на английски за някои позиции,но не прави добро впечатление. А и почти винаги позицията ако е с английски е указано, че всъщност е двуезична ,тоест пак се изисква и местният език като втори.

Ако не можете да си напишете като хората CV то и писмото на съответния език има много агенции в нета-а ,които срещу стотина Евро ще ви преведат перфектно биографията,ще я стуктурират правилно, че и ще я понапудрят малко във ваша полза.

На интервюто, като очакват чужденец и установят че имате необходимото професионално ниво, мерилото в 80% е пак едно - езика, езика и пак езика.

Всеки швейцарец ще предпочете , ако сте му бъдещ колега , да разговаря или кореспондира с вас на немски/френски , вместо да си кълчи езика на трудния и непонятен за тях английски......Важи включително и за мултинационалните корпорации базирани в някои кантони, освен ако шефовете не са англоезични чужденци.
We can't help everyone, but everyone can help someone.
Ronald Reagan

Потребители благодарили на автора rikiking за мнението (общо 2):
Avligaboyko123

Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Благодарил: 237 пъти
Благодарено: 425 пъти

Мнениеот Tonita7 » 11 Май 2016, 18:43:28

Който не може да се реализира в БГ търси спасение в чужбина.:)Но за нещастие,повечето българи са доста глупави И необразовани по отношение на чужди езици.Без език,та с претенции за запад,там нямат нужда от некадърници!
Tonita7
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот onufriy » 11 Май 2016, 19:11:22

Tonita7 написа:Който не може да се реализира в БГ търси спасение в чужбина.:)Но за нещастие,повечето българи са доста глупави И необразовани по отношение на чужди езици.Без език,та с претенции за запад,там нямат нужда от некадърници!

Така е. Само че е некоректно от ваша страна, на умните и образованите, кадърните и знаещи езици, успели да се реализират в България, да злорадствате по наш адрес във форум за българите в чужбина...

Потребители благодарили на автора onufriy за мнението (общо 2):
Avligacontraintuitive

onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот rikiking » 11 Май 2016, 19:58:18

Tonita7 написа:Който не може да се реализира в БГ търси спасение в чужбина.:)Но за нещастие,повечето българи са доста глупави И необразовани по отношение на чужди езици.Без език,та с претенции за запад,там нямат нужда от некадърници!

И какво разбираш под реализация в България ? Да се правиш и да се залъгваш че си нещо,като всъщност си пълно нищо в международен мащаб и то в една държавица дето и на децата им е ясно , че посткомунистическата ДС мафия никога не е изпускала кокала и държи икономиката и едрия бизнес като оперира с крадените десетилетия наред пари от нещастния народец.

А що се отнася за некадърници и неграмотници - мисля че се срещат много по често в България,отколкото сред колегите в този форум,много от които в голяма степен са успели и просперирали в условията на един неманипулиран и честен естествен подбор в редица свободни държави по света.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот onufriy » 12 Май 2016, 18:29:35

rikiking написа: в условията на един неманипулиран и честен естествен подбор в редица свободни държави по света.

Хлъц. Ти се ебаваш, нали?
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот rikiking » 13 Май 2016, 14:47:18

Никак даже ..... Ти специално Германия ли имаш предвид или изобщо си недоволен от това което живота
в чужбина ти предлага по отношение професионалното ти развитие например ? :-k :mrgreen:

Щото пък аз лично специално за Швейцария не мога да кажа нищо лошо.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

Мнениеот onufriy » 13 Май 2016, 15:04:36

rikiking написа:Никак даже ..... Ти специално Германия ли имаш предвид или изобщо си недоволен от това което живота
в чужбина ти предлага по отношение професионалното ти развитие например ? :-k :mrgreen:

Щото пък аз лично специално за Швейцария не мога да кажа нищо лошо.

Нямах предвид мене си. Само че съм работил в четири големи концерна, в два от тях директно с големите клечки, и вервай ми, не са избирани заради способностите си. Генерлно моите наблюдения: колкото по-голямо лайно, толкова по-бързо плува нагоре... И обратното, свестен и можещ народ в един момент не издържа и си грабват шапките.
onufriy
Златен писач
Златен писач

Мнениеот rikiking » 13 Май 2016, 19:12:50

А , затова си напълно прав. Аз също съм работил за шест от водещите групи в световен мащаб в моята индустрия и още поне 4 регионални лидери на различни континенти и обстановката ми е напълно ясна.

Просто не се давам ,докато работя за едните винаги държа контакти с колеги мениджъри от конкуренцията както и с рекруитъри работещи за тях и само при най-малкия намек, че някои си Чиф незнам къв си Oфисър от централата в Юръп примерно или някой Ковчег с геронтологични промени дето се бара Шерхолдър или член на някъв Борд се е изказал не достатъчно ласкаво за мен ,почвам преговори с ``враговете`` и като се разберем съобщавам благата вест на досегашните си работодатели.
На два пъти даже се пречупиха и не ме оставиха да напусна , естествено придружено с подходяща контраоферта, други на два пъти пък се опитаха да ме изнудват и заплашват с някакви защитни клаузи по договора итн.

Но въпросът беше за България и останалия свят.... та смЕтам знаш как е ....не може и сравнение да става, иначе всички от този форум да бяхме още по родните си места.
Ronald Reagan
Аватар
rikiking
Писач без спирка
Писач без спирка

ПредишнаСледваща

Назад към Търся/Предлагам