• Advertisement

Как мога да направя проучване на шведските ВУЗ-ове оттук?

Напред, науката е слънце!

Как мога да направя проучване на шведските ВУЗ-ове оттук?

Мнениеот juleljus_ett » 24 Август 2011, 07:43:36

След няма и година завършвам средното си образование в България и възнамерявам да продължа в Швеция по някоя програма преподавана на английски в областта на технологиите и компютрите. Виждам, че нямам особено голям избор на специалности и университети - търсачката на StudyInSweden.se ми изкара 10 програми, преподавани в 4 университета. Мога да ги изброя по имена - Linnaeus University, Mid Sweden University, University of Gävle и University of Gothenburg. Големият ми въпрос е по какъв начин мога да направя проучване оттук кой от тези ВУЗ-ове е добър и си заслужава карането на висше образование в него и по възможност без да плащам големи суми(или без да плащам изобощо). Преглеждайки историята им, установих, че и четирите университета са сравнително нови, особено Средношведския. До колкото знам, кандидатстването става чрез сайта studera.nu и може да си избера няколко специалности и университети без да се налага да плащам за всеки по отделно легализация на документи. Ако някой може да ми отговори или да даде полезен съвет, ще съм благодарен..
juleljus_ett
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Как мога да направя проучване на шведските ВУЗ-ове оттук?

Мнениеот sohk » 24 Август 2011, 16:15:18

Аз до колкото знам ... има доста повече университети с програми в тази насока ... най-малкото Стокхолм и Лунд, има технически университети в който съм почти сигурен че има програми и на английски.
До колкото съм запознат ... висшето образование в Швеция е безплатно. Но мисля, че има хора тук който са минали по този път и могат да бъдат по конкретни, но все пак потърси и в други университети, не вярвам да са само тези четирите.
sohk
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 1 път

Мнениеот ima » 25 Август 2011, 09:06:13

Не знам точно какво искаш да проучиш за тези университети, мога да споделя опит на хора които са завършили Мит всички са с прекрасни кариери в момента, шведи. Нямам идея за комп. специалности. Тук има много голяма за жилища и точно в момента се коментира този въпрос колко е трудно в гоелмите градове за студентите да си намерят място за живеене. Явле също е добра опция според мен и е само на 160км от Стокхолм. Мит е в Съндсвал на около 450/500 км от Стокхолм.
Последна промяна ima на 26 Август 2011, 08:29:06, променена общо 1 път
ima
Тукашен
Тукашен

Мнениеот dimadoctor » 25 Август 2011, 11:53:56

Всъщност разстоянието е само трицифрено число :) / около 380 км, ако трябва да съм по-точен/.
Аватар
dimadoctor
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 29 пъти

Мнениеот ima » 26 Август 2011, 08:14:33

dimadoctor написа:Всъщност разстоянието е само трицифрено число :) / около 380 км, ако трябва да съм по-точен/.

Естествено, че имам предвид 450 или 500 не взети заедно :mrgreen: ..до Худиксвал е около 300 и Сунсдвал е около 150 нагоре според мен, но няма да споря все пак..ти да не живееш там?

Мисълта беше, че е добре да се избягва столицата по ред причини...
ima
Тукашен
Тукашен

Мнениеот dimadoctor » 26 Август 2011, 09:23:11

Не, аз живея в Мариефред, което е на запад от Стокхолм. Разстоянията между градовете ги намирам в сайтове като hitta.se или viamichelin.com. Тук може да се намери и подробно описание на пътя, както и алтернативни маршрути.
Аватар
dimadoctor
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 4 пъти
Благодарено: 29 пъти

Мнениеот ima » 26 Август 2011, 10:10:00

Грипсхолм ми е много любимо място :) . Аз коментирах разстоянията по спомен от табелите когато съм пътувала до там.
ima
Тукашен
Тукашен

Мнениеот juleljus_ett » 31 Август 2011, 21:59:18

И все пак аз зададох въпроса как мога да проуча коя специалност до колко струва в тези университети, как мога да направя това проучване, а разстоянията от град А до град Б са ми последна грижа!
juleljus_ett
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 31 Август 2011, 22:07:16

juleljus_ett написа:И все пак аз зададох въпроса как мога да проуча коя специалност до колко струва в тези университети, как мога да направя това проучване, а разстоянията от град А до град Б са ми последна грижа!

Е как ли можеш да го направиш ...
Например можеш да потърсиш информация за професионалната реализация на студентите от тази специалност. Друг вариант е да провериш поне 2-3 класации на уни-тата и да видиш кои заемат по-високи позиции ( но не по принцип, а за това, което ти искаш да учиш).
Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот ima » 1 Септември 2011, 08:53:08

Всичко е доста индивидуално според мен и тези калсации не могат да бъдат 100 процента източник, а дори и да са това не означва, че точно ти ще постигнеш същите успехи. Разстоянията не са ти грижа когато си в БГ, тук са си нещо доста важно. Пак да споделя, ако учиш в голям град като Стокхолм, Гьотеборг, Малмьо и т.н. ще имаш голям проблем с устройването и намрането на жилище.
ima
Тукашен
Тукашен

Мнениеот bromma » 1 Септември 2011, 13:47:04

А как би проучил в бг-то? Някой ще ти даде мнение, ама то си е изцяло субективно.
Трудно ще намериш човек, който е учил едно и също нещо в два различни унита, за да ти каже "този е добър, пък другия е гола вода". Освен това тук няма измислени унита - нов... стар.. източен ... - нивото на обучение е високо навсякъде. По-скоро огледай допълнителните условия - настаняване, цена на живот, такси ако има, стипендии ако има и пр.
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Назад към Образование