• Advertisement

Детска градина

Напред, науката е слънце!

Детска градина

Мнениеот adriyana » 11 Март 2013, 21:59:18

Предстои ни местене в Швеция. Имаме дъщеря на 4 месеца, която докато настъпи времето за местене ще е и по-големичка. Интересува ме как стои въпросът с детските градини и ясли там. На каква възраст започват? По спомен имат частни и държавни такива. Какви са разликите, освен в таксите? Като си намерим жилище къде отиваме да подадем списъка с предпочитаните 5 градини? По план приятелят ми трябва да си намери работа преди окончателното преместване, след което и ние с нея да се присъединим. Държавата изплаща ли някакви помощи за отглеждане на дете и кой родител следва да ги получава, ако единият от тях не работи?
Аватар
adriyana
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 17 пъти
Благодарено: 1 път

Re: Детска градина

Мнениеот adriyana » 15 Март 2013, 06:03:23

Явно ничие дете не ходи на детска градина или просто не Ви се пише.
Аватар
adriyana
Тукашен
Тукашен

Мнениеот bromma » 15 Март 2013, 16:18:13

Мисля, че приемането в дагис е след като свърши майчинството някъде към 1 г., но все пак като проверите вариантите в района най-лесно е да се попита на място. Пак там ще ви кажат и къде да предадете формата с избора ви на градина. Seli беше обяснил в една тема, доколкото си спомням е в общината.
За детските също беше писал : работа - personnummer - uppehållsrätt - детски (обкновено ги изплащат на майката)
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот adriyana » 15 Март 2013, 17:02:11

Благодаря!
Аватар
adriyana
Тукашен
Тукашен

Мнениеот hopeful » 15 Май 2013, 08:53:12

Здрвейте и от мен! Преди да започна с питанките, искам да ви благодаря за отзивчивостта и помощта, която оказвате на всички нас, запътили се към нови надежди:)
Предстои ни преместване в Малмьо с вече намерена работа. Въпросът е следният: дъщеря ни е на 5 и не съм сигурна, но предполагам, че не е за градина, а за начално училище.Ако е за начално, нещата които сте отговорили за по-големите дечица на 10-11 г, важат ли и за моята Палечка? Първо ще заминем със съпруга ми, за да намерим жилище и след това ще вземем и детето и мисля, че ще изпуснем началото на учебната година, но както сте споменали това не е обезпокоително.
След като получим заветните егн-та, може да я запишем. Има ли някаква такса, защото разбрах за градината е 500 крони, а ако съм работеща 1000? Не знам дали е достевоерен източникът ми, но ми каза, че за грижиата за детето ще получаваме, нещо като детски, което ми се струва малко невероятно, защото все пак сме новодошли и имаме само едни егн-та.
hopeful
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 10 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот bromma » 15 Май 2013, 13:35:26

Вярно са ти казали, че може да запишеш детето на предучилищна, въведоха го отскоро и доколкото знам, не е задължително. Все още коментират ползите и вредите от това.
За градините има такси, в зависимост от сем. доход, но за предучилищната мисля, че няма. Ще го разберете на място.
Колкото до детските, да, плащат се всеки месец, след като някой от родителите има вече регистриран uppehållsrått в миграционните,(покрай него и друтия и детето) т.е., като започне работа. По правило försäkringkassan се усуква и гледа да поотложи изплащането, но човек трябва да е упорит с тях и тогава може да ги получи натрупани със задна дата, до момента на известието от миграционните.
Успех!

Потребители благодарили на автора bromma за мнението:
hopeful
Рейтинг: 4%

Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот hopeful » 15 Май 2013, 13:42:16

Благодаря ви от сърце за информацията!
hopeful
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 10 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот adriyana » 3 Април 2014, 12:39:53

Значи за тях е меродавна датата на регистрация в миграционните и мъжът ми като направи такава може да претендира за тези надбавки? А при положение, че нямаме сключен брак, а със своето пристигане там той ще има егн, възможно ли е да той сам да подаде документи за детска градина, след като намери подходящо жилище?
Аватар
adriyana
Тукашен
Тукашен

Мнениеот seli » 4 Април 2014, 21:36:32

adriyana написа:Значи за тях е меродавна датата на регистрация в миграционните и мъжът ми като направи такава може да претендира за тези надбавки? А при положение, че нямаме сключен брак, а със своето пристигане там той ще има егн, възможно ли е да той сам да подаде документи за детска градина, след като намери подходящо жилище?

adriyana, щом господинът идва с осигурена работа, за дни ще получи першуннумер от скатеверкет. След това ще кандидатства за uppehållstillstånd от миграционните. Детските пари ще ги получи господина след документа от миграционните САМО при наличие на документ удостоверяващ родствената връзка между него и детето. При липса на граждански брак не знам как става.
След като получих документa от миграционнитe, форшеклингкасата изплати парите за детето за всичките месеци назад.
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Мнениеот adriyana » 5 Април 2014, 14:20:58

Предполагам, че актът за раждане е точно такъв документ. А за брака - засега въпросът е отворен, макар да надделяват аргументите в полза на подписването.
Аватар
adriyana
Тукашен
Тукашен

Назад към Образование