• Advertisement

Предучилищна група в детската градина

Напред, науката е слънце!

Предучилищна група в детската градина

Мнениеот adriyana » 1 Март 2014, 17:09:58

Има ли при шведите такава предучилищна група, която при нас е със задължителен характер и на каква възраст трябва да е детето? А на каква възраст обикновено ги пускат на училище?
Аватар
adriyana
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 17 пъти
Благодарено: 1 път

Re: Предучилищна група в детската градина

Мнениеот seli » 16 Март 2014, 20:34:07

adriyana написа:Има ли при шведите такава предучилищна група, която при нас е със задължителен характер и на каква възраст трябва да е детето? А на каква възраст обикновено ги пускат на училище?

Да, има, нарича се - Förskoleklass. По принцип, още когато детето е започнало да ходи на dagis(детскa) градина, трябва да сте се наредили на опашката за училището което сте набелязали за детето и да отправите запитване към служител дали то има изобщо шанс за там. Дори да не успеете да се прередите , комуната е длъжна да ви осигури такова. И ако училището което е избрало комуната е по-далеч от 7 км от дома ви, тогава се задължава да осигури и транспорт до там.
Детето трябва да има навиршени 6 годинки, кореспонденцията родител-училище започва 6 месеца преди учебната година, началото на която е между 15-20ти Август

Потребители благодарили на автора seli за мнението (общо 2):
Mr.Bombasticvelingrad
Рейтинг: 8%

Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Мнениеот adriyana » 17 Март 2014, 16:54:44

Опитвам да се ориентирам. Значи като се установим в Швеция с personnummer, трябва да изберем пет детски градини, за които да кандидатстваме, тъй като тя вече навърши една година. И ако допуснем, че все пак уважат желанията ни, я записваме в една от тях, а същевременно се оглеждаме и за училище, в което би могла да бъде приета. На база на какви критерии се извършва този подбор? Добавям, че в началото аз ще съм безработна и тя ще ходи на детска градина по 3 часа дневно.
Аватар
adriyana
Тукашен
Тукашен

Мнениеот seli » 17 Март 2014, 19:27:58

adriyana написа:Опитвам да се ориентирам. Значи като се установим в Швеция с personnummer, трябва да изберем пет детски градини, за които да кандидатстваме, тъй като тя вече навърши една година. И ако допуснем, че все пак уважат желанията ни, я записваме в една от тях, а същевременно се оглеждаме и за училище, в което би могла да бъде приета. На база на какви критерии се извършва този подбор? Добавям, че в началото аз ще съм безработна и тя ще ходи на детска градина по 3 часа дневно.

За място в детска градина се кандидатства през сайта на съответната комуна, в която ще живеете.
Подбороът става въз основа на това колко деца чакат за място в детска градина т.е няма как да изпреварите тези които са били записани още по време на раждането си, но поради факта че шведите обичат честичко да се местят насaм-натам - появяват се неочаквани места, в неочаквани моменти.
Да, веднага след приемането на детето ви в градина, започватe да се оглеждате и за училище, в което по-бързичко го нареждате на опашката.

Потребители благодарили на автора seli за мнението (общо 2):
adriyanavelingrad
Рейтинг: 8%

Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот seli » 18 Март 2014, 11:56:32

;-)
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот adriyana » 18 Март 2014, 15:09:14

Не мога да го гледам за съжаление - изписва, че клипът е частен
Аватар
adriyana
Тукашен
Тукашен

Мнениеот seli » 18 Март 2014, 16:29:23

Променил съм го мисля... няколко кадъра от градината на моята.
Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Мнениеот adriyana » 18 Март 2014, 18:50:30

Поздравления за малкото бебче! Много се зарадвах като го видях - чела съм твои постове от самото начало, когато дъщеричката беше мъничка, а сега тя си има другарче :) Да си призная, Зори му се зарадва повече - тя обожава дечицата и неистово пищи от радост като ги види.
Аватар
adriyana
Тукашен
Тукашен

Назад към Образование