• Advertisement

Швеция или Дания

Напред, науката е слънце!

Швеция или Дания

Мнениеот pink » 8 Май 2014, 19:59:43

Здравейте,
много ще съм благодарна ,ако някой от живеещите или учещи в тези две страни, може да даде лично мнение,в коя от двете страни е по-добро и по-перспективно едно арт образование.Дъщеря ми завършва художествена гимназия в България и според нейните преподаватели има талант.Разглеждах сайтове на академията в Одензе,на Валанд в Гьотеборг,в Малмьо и в Стокхолм,но след толкова много информация съм още по-объркана.Моля,всеки съвет,мнение или информация ще са много полезни.Благодаря предварително!
pink
Нов потребител
Нов потребител

Благодарил: 9 пъти
Благодарено: 0 пъти

Re: Швеция или Дания

Мнениеот ScheissMann » 8 Май 2014, 21:31:02

Каква е причината да се упътите точно към тези две държави :-k
Аватар
ScheissMann
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 98 пъти
Благодарено: 71 пъти

Мнениеот pink » 8 Май 2014, 21:46:42

Причината не е заради "безплатното"образование в тези страни,ако това ме питате.
Зная,че разходите за издръжка ще са огромни за българския стандарт.
pink
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот ScheissMann » 8 Май 2014, 22:02:17

Защо бъдещите студенти трябва да изберат Дания?

Най-вероятно, защото Дания е символ на висок жизнен стандарт, ниско йерархично ниво в обществото и е страната на най-щастливата нация в света.

Датската образователна система се основава на факта, че учениците учат и практикуват това, от което наистина ще имат нужда в бъдещата си кариера. Обучението не се основава на безсмислено запаметяване на теорията, а по-скоро се фокусира върху прилагането на знанията на практика. Целта на датското образование е студентите след своето дипломиране да могат да разгърнат потенциала си, да бъдат уверени в знанията си и да не се страхуват да преследват мечтите си.

Всяка година Дания приветства стотици международни студенти в университетите си. Специалностите, предлагани в датските колежи, академии и университети са съсредоточени главно върху управлението, технологиите и бизнеса като цяло. Самостоятелната работа и работата в екип дава на учениците увереност, организационни и комуникационни умения, които ще им бъдат полезни в по-нататъшната им кариера.

Дания е също безопастно място за живот, тъй като нивата на престъпност са почти нулеви. Страната има добре организирана инфраструктура, която е жизнено важна за развитото общество.

Чужденците, които живеят в Дания имат почти същите права за социална сигурност, каквито имат и местните хора. Услуги, като здравно осигуряване са подсигурени от правителството и почти всички основни лечения за безплатни. Все повече чуждестранни студенти избират обучението в Дания, тъй като е безплатно, заради добрата репотация на образователната система, сигурността, отличното заплащане и новата култура.

Всички наши партниращи университети предлагат 24 часов неограничен достъп до сградите, постоянно обновяване на материално-техническата база и професионални библиотеки във всеки факултет. Постоянната грижа за студентите, неформалното отношение на преподавателите към студентите (професорите подхождат изключително приятелски към студентите си) и актуално поднесената информация по време на обучението са отличителна черта на образованието в Дания.

Проблемно-ориентирано обучение /Датският начин/

Датското образование е характерно с проблемно-ориентираното си обучение – въз основа на проекти, практика и практическо разбиране. Именно затова са предприети конкретни задачи и практики, вместо абстрактна теория като отправна точка.

Практиката показва, че този подход се харесва на студентите. В същото време подобрява способността на ученика да мисли по абстрактен начин и да решава проблеми. Тук задачите и упражненията в група са основата на образованието. Така теорията също се усвоява много по-добре. Ето защо учителският подход е насочен към реализиране на образователните цели. Посоката се извършва чрез образователната среда, която е представена като едно цяло. Задачите (study cases) са изградени от сложни проблемни ситуации, които са свързани с професионалната практика и подготвят студентите за истинския живот в бъдещата им професионална среда. В България все още се набляга на сухата теория.

Английски език

Повечето от университетите имат различни програми, преподавани на английски език. Това спомага за създаване на ценни кадри, способни да упражняват международен бизнес в цял свят. Като цяло, единствено пенсионерите и децата в Дания не говорят английски език, което прави нацията почти двуезична – характеристика, която няма да намерите почти никъде в Европа.

Гарантирано качество

От всички страни членки в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие, Дания инвестира най-много ресурси във висшето образование: последните статистики показват, че разходите за студент в датски университет са около 70 000 щатски долара, като средното ниво е 40 000 щатски долара.

Образованието е безплатно

Бонус към образованието в Дания е, че студенти от страни членки на ЕС са освободени от такси, които се покриват изцяло от държавата. Разликата между образованието в Англия и Дания, например е, че инвестициите за сходни, но в Англия трябва да се покриват със заеми. Дания финансира изцяло образованието за всички студенти от ЕС.

Неформален подход

Датските университети използват прогресивен метод на преподаване. Не се акцентира върху йерархията в обществото. Можете да говорите на „ти“ с професора си, дори и със собствения си шеф. Извън лекции, студенти и професори организират общи събития, като например „петъчен бар”, в който всеки може да се наслади на чаша бира в студентското общество.

При решаването на различни проекти повече се акцентира върху практическата работа в групи (състоящи се от различни по характер студенти) и по-малко се набляга върху наизустяването на теория. Индивидуалното проучване е също част от образованието. То спомага за изграждане на индивидуални и уникални бизнес умения.

Образователни програми

Нашите партниращи университети са разположени в три от най-големите градове в Дания – Аалборг (Олбо на датски), Аархус (Охус на датски) и Одензе (Уденсе на датски). Студентите могат да избират между различни програми, като: икономически науки, архитектура, мениджмънт, дизайн, туризъм, маркетинг, компютърни науки, организиране на събития и др. Образователните степени варират между: Специалист с възможност за надграждане до бакалавър и две специалности (една за специалист и втора за бакалавър) с продължителност 3,5 год., бакалавърска степен с 1 специалност, магистър и докторант.

Помощ в образованието

Всеки партниращ университет има собствен международен отдел, който се занимава с проблеми на студентите, организира събития, предлага възможности за стаж и стипендии за него, настаняване, намиране на работа и др.

Свободно време

Относно свободното време, Дания предлага много дейности, с които да го запълните – няколко карнивала, много културни събития, нощен живот, улици с дискотеки, частни тематични студентски партита всяка седмица. Всички са част от програмата на студентския живот. Въпреки, че Дания е в северна Европа, температурите през зимата не са по-ниски от българските, а партитата на Туборг и други датски компании поддържат коледна и парти атмосфера. Тук ще намерите много нови приятели от цял свят, ще научите много за други култури и ще бъдете спосбни да правите бизнес във всяка една европейска държава.

Потребители благодарили на автора ScheissMann за мнението:
pink
Рейтинг: 4%

Аватар
ScheissMann
Роден писач
Роден писач

Мнениеот pink » 8 Май 2014, 22:16:33

Благодаря,но инфото в повечето български сайтове посредници съм го чела.Аз просто помолих за лично мнение и впечатление от българи живеещи в тези две страни.
pink
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот iniuta » 8 Май 2014, 22:19:04

@ScheissMann - Сложи моля линк към източника, иначе е против правилата на сайта. Благодаря.

@pink - Една тема е достатъчна.

Потребители благодарили на автора iniuta за мнението:
pink

Аватар
iniuta
Златен писач
Златен писач

Снимки: 256
Благодарил: 173 пъти
Благодарено: 202 пъти

Мнениеот ScheissMann » 8 Май 2014, 22:21:48

Разбира се .Грешката е моя забравих .Извинявам се ;-) http://scandinavianstudy.com/bg/%D0%B7% ... %B8%D1%8F/
Аватар
ScheissMann
Роден писач
Роден писач

Мнениеот max » 8 Май 2014, 23:54:17

То и в Германия образованието е безплатно, като изключим Байерн, Хамбург и Долна Саксония, май само там останаха с такси ако не ме лъже паметта.
И аз си говоря с шефовете и професорите там на ти. То май само в България са големите надувковци, на които им е под нивото ако не им говориш на вие, абе сбъркана държава отвсякъде.

Потребители благодарили на автора max за мнението:
pink

max
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 50 пъти
Благодарено: 148 пъти

Мнениеот ljuba » 9 Май 2014, 00:24:56

Max, в Академията,в която аз следвах всички си говорехме на ти в България, а после и на шефа му говорехме на ти ;-)
Ако нямаш усмивка ще ти подаря моята
Аватар
ljuba
Роден писач
Роден писач

Благодарил: 90 пъти
Благодарено: 168 пъти

Мнениеот bknf » 9 Май 2014, 07:57:19

в коя от двете страни е по-добро и по-перспективно едно арт образование

Струва ми се че въпроса е малко.. как да ви кажа, според мен не съвсем правилно формулиран. Обикалял съм и из Дания, и из Швеция. Много хубави страни и сигурно е добре да живее човек там. Хората са общо взето щастливи или поне на мен така ми се видя.

В какъв смисъл едно арт образование би могло да бъде перспективно, кога е добро?

Що се отнася до това, къде трябва да отиде един млад човек първоначално, то тука играят роля и други фактори.
На място сигурно ще си намери и някаква работа, за да се издържа. От тая гледна точка трябва да се погледне,
а не просто така "какво е образованието". То навсякъде е горе- долу еднакво. Важното е желанието на дадения човек, нагласата, уменията. Kоито всеки (впоследствие) сам и развива. Cлучайностите..

Какво означава "арт" - рисуване, нещо с изкуството? Тва са хубави хора в тая сфера, а и изобщо там.. приятни, положително настроени, всички знаят английски като роден.

А защо не се насочи например в някоя друга сфера? ИТ, машини, нещо инженерно.. (Tова в рода на шегата))

...и ще бъдете способни да правите бизнес във всяка една европейска държава...

Хехе, това пък откъде дойде.. и какъв бизнес по-точно? Във всяка една поотделно, или във всички заедно?
Явно го е измислил някой рекламен агент..или агентка))
bknf
Професионалист
Професионалист

Снимки: 0
Благодарил: 286 пъти
Благодарено: 450 пъти

Мнениеот onufriy » 9 Май 2014, 09:41:03

pink написа:Причината не е заради "безплатното"образование в тези страни,ако това ме питате.
Зная,че разходите за издръжка ще са огромни за българския стандарт.

Все пак това е важна причина. И не "безплатно", а безплатно. Щото таксата примерно в Noрtheastern University беше 40 хиляди долара на година, не ми се мисли за MIT или Harvаrd примерно.
max написа:То и в Германия образованието е безплатно, като изключим Байерн, Хамбург и Долна Саксония, май само там останаха с такси ако не ме лъже паметта.

Междувременно навсякъде.
max написа:И аз си говоря с шефовете и професорите там на ти. То май само в България са големите надувковци, на които им е под нивото ако не им говориш на вие, абе сбъркана държава отвсякъде.

С кои професори точно си говориш на ти? Аз съм изкарал бакалавърската си степен в България и магистърската в Германия. В елитния университет във Фрайбург професорите имаха отношенито на богоподобни - със студентите говореха асистентите им, не подкрепяха дипломни работи в индустрията, ако не беше техен личен проект (аргумент: "Te си търсят евтини рабоници, ще работиш без пари за мен."), заяждаха се какви курсове да взимаш и се обаждаха на работодателите, да не би случайно да лъжеш за задължителната практика. В селския университет в Благоевград бяха с разбиране, че работим и не можем да ходим на лекции (аргумент: "Щом работите по специалността си, вие сте реклама за факултета."), даваха ни практически проекти да избутаме по-лесно изпитите и караха секретарките да ни правят кафе като ходехме на консултации.
Последна промяна daisymm на 9 Май 2014, 12:39:36, променена общо 1 път
Причина: Свързване на две последователно публикувани мнения
onufriy
Златен писач
Златен писач

Благодарил: 176 пъти
Благодарено: 296 пъти

Мнениеот boyko123 » 9 Май 2014, 12:30:45

Хайде сега да се върнем на темата за Швеция и Дания и арт образованието там :)
Ако написаното от мен противоречи на здравия ви разум, вероятно е прав разумът ви ;-)
boyko123
Златен писач
Златен писач

Снимки: 1
Статии: 2
Благодарил: 751 пъти
Благодарено: 686 пъти

Мнениеот veilet » 9 Май 2014, 12:58:37

Здравейте! Синът ми завършва втората си учебна година в Хорсенс, Дания. Едно образование не може да бъде реализирано/придобито, без неговото финансово обезпечаване. Нямам впредвид семестриални такси само, а изобщо преживяването на всеки студент. Тук споделям мнение по-скоро като родител, защото несъмнено и ние родителите "съпреживяваме" студентството с нашите деца, без значение Дания или Швеция. Вярно, в Дания синът няма семестриална такса, но точно по тази причина няма право и на стипендия за успех, както по мое време /80-те години/ ние така я наричахме. Цялото му обучение е на английски език, но той учи втори семестър и датски език. Хубавото е, че за чужденци държавата ти предоставя възможност определен брой часове по датски да учиш в Унито и допълнително към Общината. И това всичкото- безплатно. Сега тук идва проблема с намиране на работа, която е в ограничен диапазон за англоговорящите, а с неговото ниво на датски е "далеч от Истината"...Работа без датски не можеш да си намериш. По отношение за здравната застраховка за студенти съм напълно озадачена, защото няма нищо общо с немската /за българската да не говорим/. Е, добре- всеки със своите си закони, но не намирам логика застраховката при стоматолог да се поема от студента, а нормалната застраховка при лекар- не. Това разделение много странно ми изглежда! :-k Не е тайна за никого, че в Дания цените са "соленички"- най- скъпата европейска държава, ако не се лъжа. Затова е добре предварително да се планира и издръжката на студента, а не само да се сравняват образованията. Успех в избора на студентски живот, защото студентството не е само учене!!! :)

Потребители благодарили на автора veilet за мнението:
pink

Аватар
veilet
Редовен писач
Редовен писач

Благодарил: 44 пъти
Благодарено: 62 пъти

Мнениеот bromma » 9 Май 2014, 14:08:00

най- скъпата европейска държава
всъщност е Норвегия. В Дания данъците са най-високи.
Това от рекламния сайт на ScheissMann са бла-бла глупости, можеш спокойно да го избегнеш.
При Здравните е така, вярно е, стоматологи(ните услугии в Дания и в Швеция сам си ги плащаш, макар и в регресивна посока.
Образованието и тук и в Дания е идентично, както и шанса да намери човек няква работа без съответния език.
Аз бих препоръчал Дания, от гледна точка на това, че хората там са малко по-либерални, по-отпуснати, по-отворени ако щеш. Докаго тук шведиге са по-прикрити. Всъщност шведи и норвежци повече си приличат, както и животът в тези две страни, като все пак Норйе държи първенство по скука и чукундури. И това не е само мое мнение, шведите сами го дискутират често.

Потребители благодарили на автора bromma за мнението:
pink

Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот pink » 9 Май 2014, 19:57:01

Здравейте и благодаря на всички,които са взели отношение по темата .
Сложих безплатно образование в кавички,за да не си помисли някой,че това е най-решаващия фактор, за да се насоча към тези страни.
Дъщеря ми е художник с донякъде доказан талант,защото вече продава доста успешно свои творби по нета ,но като всеки талант се иска развитие и шлифоване,а в единствената ни художествена академия в София може само да си загуби времето.
Харесах Дания и Швеция,защото ми се иска да заживее в нормална страна,защото всеизвестно е,че ако се бориш с битовизми едва ли ще имаш сили да твориш.
Относно езика съм наясно,че само с перфектен английски не става и затова събирам мнения,за да изберем и съответно да започне да учи -датски или шведски.Имаме една цяла година за това :)
Благодаря на bromma, за споделеното мнение точно в тази насока бе и въпроса ми.
pink
Нов потребител
Нов потребител

Следваща

Назад към Образование