• Advertisement

Шведски език - българи, които го учат в момента

Напред, науката е слънце!

Re: Шведски език - българи, които го учат в момента

Мнениеот dor4o-57 » 15 Февруари 2010, 18:44:57

Благодаря,vivan!!!
Лошото е,че съм първолаче в SFI,и когато госпожата каже някоя дума няма откъде да я видя.Виж в къщи е лесно,но той ми е нужен в училището.Да ама аз понеже съм от по старата генерация, си купих руски речник и се оправям с него.
Аватар
dor4o-57
Тукашен
Тукашен

Благодарил: 0 пъти
Благодарено: 0 пъти

Мнениеот vivan » 19 Февруари 2010, 22:26:42

dor4o-57 написа:Благодаря,vivan!!!
Лошото е,че съм първолаче в SFI,и когато госпожата каже някоя дума няма откъде да я видя.Виж в къщи е лесно,но той ми е нужен в училището.Да ама аз понеже съм от по старата генерация, си купих руски речник и се оправям с него.

И аз съм първоалаче. Ама като първолаче си ходех с ноотбука на училище и... няма проблем. А и всички учебни помагала са в нета...Все пак успех... :kysmet:
Аватар
vivan
Тукашен
Тукашен

Мнениеот Chipsan » 19 Февруари 2010, 22:30:31

Още един начин: намиране на Швед/ка. Добър вариант е, особено ако някой може да предложи руски за шведски или нещо друго за шведски.
http://www.penpalparty.com/language/Swe ... npals.html
Chipsan
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот dor4o-57 » 20 Февруари 2010, 20:44:29

Благодаря,vivan!!!
Имам много хубава машинка,ASUS се казва.Не знаех,че може да се ползва там,още в понеделник ще пробвам.
Аватар
dor4o-57
Тукашен
Тукашен

Аудио Книги

Мнениеот Chipsan » 17 Април 2010, 21:38:29

Търся си аудиокнига с текст. Някой да е намерил?

Всъщност добра идея ли е да почна да уча езика чрез направо чрез аудио книга и да прескоча ученето на граматика?

Като граматика кой е най-добрия вариант? Аз се спрях на тези

http://www.nordiska.su.se/komloss/#cour ... %20Swedish
http://www.digitalasparet.se/
http://www.lysator.liu.se/language/Lang ... ammar.html
и една книга в пи ди еф формат с аудио файлове (които ги има качени в аbв.бг-име и парола akaunte1 и после се цъка горе на DOX)
или някой по-добър?

Искам да избера най-добрия възможен начин. Дори и да е доста текст, ще си го принтирам.
Такк за отговори предварително ;]
Chipsan
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bromma » 18 Април 2010, 11:43:13

Ако си в Швеция, има аудиокниги в книжарниците колкото щеш, а в бибилотеките са даже безплатни. Само желание и време да имаш!
А за сайтовете за граматика:
първият е с най-общо въведение в граматиката и не обхваща всички правила така, че да ги заучи човек - т.е. не е достатъчен.
вторият има добри упражнения - ако по тях може човек да се ориентира, кое как е, ще е полезно.
третият е като първия.
Бих те посъветвал да захванеш с лексиката и аудиокнигите, граматиката е лесна и подобна на английската и като си обогатиш речника и произношението, словоредът и формите на думите ще ти идват автоматично.
Успех
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот Chipsan » 19 Април 2010, 00:10:17

Мерси, почвам с аудиокниги и лексика.

Извън Швеция съм, къде мога да намеря подходящи аудио книги? Търсих из гоогле, до момента нищо.
Chipsan
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот bromma » 19 Април 2010, 18:18:26

Пробвай това - надежден сайт за търговия с книги. Аз самия почти всички учебници съм си купувал чрез тях. Извън Швеция се плаща цената на пощенските услуги за доставка.
Ще гледаш за ljudböcker
Аватар
bromma
Златен писач
Златен писач

Снимки: 270
Благодарил: 149 пъти
Благодарено: 254 пъти

Мнениеот Chipsan » 20 Април 2010, 21:40:35

Мерси за ключовата дума.
Намерих торент с 8.53 гб аудио книги. Текстовете ги има другаде из нета и става супер. Първо могат да се разгледат всички и да се сваля избирателно. (фунция на всички торент програми)

http://extratorrent.com/torrent_downloa ... re.torrent
Chipsan
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот Sisss » 3 Август 2011, 22:41:59

Посъветвайте ме къде да изучавам шведски език във Варна спешно!!!
Sisss
Нов потребител
Нов потребител

Re: :)

Мнениеот galinpetkov » 25 Октомври 2011, 17:05:34

Mbuamba написа:Еми и аз се надявам... гадното е с тези неопределителни членове Ен и Етт пред всяко съществително. За носовите звуци си прав.... те си приличат общо взето и трудно се свиква. Граматиката и аз разбрах , че е елементарна и като език шведския не бил труден.

Det и Den не са проблем, що се касае до четене. За говорене е лесно да се запомнят, тъй като и множественото им число издава към коя група са. Лично за мен най-трудно е "бъдещето" време, което е като в немския - няма го официално, но се образува с други частици.
Моят съвет е да си пишете думичките по няколко реда и така ще ги запомните :)
Аватар
galinpetkov
Нов потребител
Нов потребител

Re: :)

Мнениеот Pulsar » 25 Октомври 2011, 19:55:45

galinpetkov написа:Лично за мен най-трудно е "бъдещето" време, което е като в немския - няма го официално, но се образува с други частици.

Според мен бъдещото време си го има доста официално и не виждам кое е трудното при него.
Аватар
Pulsar
Тукашен
Тукашен

Благодарено: 3 пъти

Мнениеот seli » 23 Януари 2012, 18:24:00

Колкото и да ми е неудобно като цяло в работно-почивният ми цикъл, започнах отново училище. Няма как, с недостатъчен език си полу-инвалид.
Та днес двете учителки, които ни подмятат от една на друга (истински шведки) бяха решили да ни научат що е това кандидатура за работа, CV, мотивационо писмо... :)
Видове назначение : Fast anställd, Provanställd, Timeanställd, Heltid, Deltid.
Нещата, които трябва да приложиш към CV-то - erfarenhet, utbilningar ...
Egenskåpet-a, с който би привлякъл съответното arbetsgivare... Та продължиха в този дух някак лексиконско и със стандартни и заучени изрази - докато не се намесих аз.
През цялото време чаках да си признаят, че главното и основно нещо, което търсят е да говориш перфектен шведски и фамилията ти да завършва на SSON. Ето тук, като всеки редови швед подскочиха, ма не е така, нали трябва да комуникираш с тези хора, ма така, че иначе. Дадох им пример с моята работа, за която бях назначен от раз преди две години - без капчица шведски и няколко думички на английски - Е, тогава не трябваше ли да комуникирам? Щом не са ме уволнили в продължение на тези две години значи, работя добре и може да се започне и без език, а?
Каква е причината да ме назначат. Ами просто е, ниското заплащане и често неблагоприятните работни условия, с които интересът на всеки нормален швед клони към нулата. Тогава те назначават на поразия чужденци - къде остана комуникацията в работният екип? :mrgreen: Ако само за момент си представя, че са вдигнало здраво заплащането и недай си работата стане апетитна за шведите. Виж тогава дали чужденец може да се похвали с покана за интервю, и като те хлъзнат ЗДРАВО по надолнището с begarskar du svenska pa tal och skriv, tidigare erfarenhet..., и тя отиде та се невидя повече. :mrgreen:

Ok, Швеция е хубава страна, в прекият и преносен смисъл. Много по-добре e от от географската точка, от която сме се насочили всички. Но да ми го представят шведските ми учителки, че Швеция е парченце откъснато от рая и паднало насред скандинавието - глупости на търкалета. Те ни правят "бели" хора, а ние, като съвестни invandrare-та сме длъжни да ги научим да са по-истински и земни. Е, те няма да успеят да направят и приемат тази "голяма" крачка, но това не пречи да им го натякваме при първа възможност. :mrgreen:

Потребители благодарили на автора seli за мнението (общо 4):
nadia_portugaliaestiravelingradbromma
Рейтинг: 17%

Аватар
seli
Професионалист
Професионалист

Снимки: 256
Благодарил: 205 пъти
Благодарено: 246 пъти

Мнениеот maria_ilieva » 25 Януари 2012, 22:01:50

Така е Сели,големи лицемери са тези шведи.Ама Като сме тук -ще им сърбаме попарата. ](*,)
Аватар
maria_ilieva
Нов потребител
Нов потребител

Мнениеот mormor » 20 Февруари 2012, 22:25:37

Здравейте,
някой може ли да каже каква е продължителността на Д ниво в СФИ?
mormor
Нов потребител
Нов потребител

ПредишнаСледваща

Назад към Образование